Domů     Ratan a spol: Romantika vyplétaného nábytku
Ratan a spol: Romantika vyplétaného nábytku
26.5.2023

Ratan, vodní hyacint, banánové listy a spol. – přírodní vyplétané materiály v nábytku a doplňcích dávají interiéru originální charakter, někdy prázdninový, jindy s nádechem exotiky.

Vyplétaný nábytek se v posledních letech začal vracet na místa svého původního určení – tedy do bytů, nikoli jen do zahrad. V bytech je vyplétaným materiálům navíc lépe než venku, i přes povrchovou úpravu je slunce, vítr a vlhkost poznamenává.

Proto je vhodnější na zahradu vybrat syntetický polyratan a v bytě se potěšit krásou přírodních materiálů. Těm dnes výrobci dávají ve srovnání se starožitnými kousky velkorysejší tvary, takže je tento nábytek také pohodlnější.

Mají své přednosti…

Za současnou vlnu zájmu vděčí výpletové materiály nejen svému romantickému vzhledu. Mají vícero předností. Jsou přírodní, přírodu však nevyčerpávají, neboť velmi rychle dorůstají.

V případě banánového listí jsou navíc vítaným využitím vedlejšího produktu při masovém pěstování banánů. Přírodní původ výpletů navíc dává každému jednotlivému kousku punc originality.

Údržba je jednoduchá, ratanové křeslo můžete čas od času osprchovat, aby se zbavilo prachu i usazeného hluboko v záhybech, a nechat proschnout. V mezidobí stačí prach oluxovat.

… i slabiny

Při dobrém zacházení mohou vyplétané materiály sloužit bez újmy na kráse a funkčnosti dlouhé roky. V domácnosti mají jen jednoho nepřítele, a tím jsou kočky.

Pro kočičí drápky jsou výplety ideálním šbrábadlem a mazlíčka těžko odnaučíte, aby je tak přestal používat. Problémem může být i značkování kocourů, které tyto materiály na rozdíl od dřeva vpíjejí.

Zkrátka, pokud s vámi domov sdílí malá šelma, pak je vhodné se poohlédnout po jiných materiálech a ratan a spol. vybírat nanejvýš v bytových doplňcích, k nimž kočka nebude mít přístup, jako jsou například stínidla.

Vyplétané košíky z přírodních materiálů jsou nejen vítaným rozšířením úložných možností v bytě, ale současně také elegantním interiérovým doplňkem. Dobře se dají kombinovat různé materiály a tvary, buttlers.cz.

* Ratan

Má vlastně dvě podoby. Vlastní název ratan označuje materiál ze stonků liány rotan rákosový, který obsahuje i vnější vrstvu stonku. Pokud se ale stonek oloupe a zůstane jen vnitřní část, vzniká pedig.

Proto je pedig vždy světlý a dobře se barví, neboť ho tvoří vlastně jen celulóza, která dobře pohlcuje barvy.

Naopak ratan má přirozeně různé barvy, kromě nejběžnějších teple hnědých tónů jsou k dostání výrobky z ratanu velmi tmavého až do černa nebo šedého. Ratan se nebarví, spíš se někdy moří a především ošetřuje bezbarvým lakem pro větší odolnost.

I menší kousek nábytku z ratanu vnese do interiéru nádech romantiky, odkládací stolek Camo, Westwingnow.cz.

Kromě stínidel se ratanové výplety mohou uplatnit také na podstavcích lamp, Terrel, Estofina.cz.

Stabilní a lehký

Stabilita a malá váha ve srovnání s dřevem jsou dvě velké výhody ratanového nábytku. Proto se dá v bytě lehce stěhovat a ze stejného důvodu se hodí i pro závěsná křesla. Jako slabinu můžete vnímat jeho typický sklon k vrzání.

Ten se dá ovšem omezit, když ratanový nábytek otřete hadříkem namočeným v teplé vodě s trochou tekutého přípravku na ošetření kůže nebo mýdla na sedla.

Pravidelné zvlhčování navíc ratanu obecně prospívá, jinak v suchém prostředí bytu ztrácí elastičnost, vysychá a může praskat. Ratanový nábytek lze nejen otírat, ale také rosit vodou s přípravky na ošetření kůže.

Tip: Na vyčištění mastné špíny na ratanu se doporučuje teplá voda s trochou čpavku. Tou zašpinění vyčistíme a pak vytřeme do sucha.

Vídeňský výplet se dnes používá nejen na židle, ale třeba na stolky a doplňky. Může být i z jiných materiálů než pedig, například ze slámy nebo ratanu. Stolek Cultdesign.cz, podnos Normann Copenhagen.

Vídeňský výplet

I když vám třeba toto označení není povědomé, určitě budete vídeňský výplet znát od pohledu. Byl totiž typický pro sedáky židlí Thonet. Nejprve se vyplétal z proutí nebo trávy, ale ideálním materiálem, u nějž pak zůstalo, se stal až pedig.

Geometrický výplet s osmibokými oky byl stejně lehký, jako pohodlný a bytelný. Také jeho životnost je nadprůměrná. Židle s pedigem se proto dobře uplatnily ve vídeňských kavárnách, které pak stylu výpletu daly název.

V posledních letech je vídeňský výplet vysoce módní, a to nejen na sedácích židlí, ale také na stolcích, stínidlech nebo bytových doplňcích. Dnes se nekombinuje jen se dřevem, lze ho vidět i na výpletech kovových rámů židlí.

Výplet, který býval výhradně ruční prací, se dá dnes navíc vyrábět i strojově, což snižuje jeho cenu, aniž by byl opticky znát rozdíl.

Sedačka z vodního hyacintu, hitra.cz.

* Vodní hyacint

Výplety z vodního hyacintu mají typický vzhled, protože vodní hyacint je masivnější materiál než třeba ratan. Jde vlastně o plevelnou rostlinu, původem z Jižní Ameriky, pro účely výroby nábytku se ale pěstuje hlavně v jižní Asii.

Roste tak rychle, že během několika dní může zdvojnásobit svůj objem ve vodě. Stonky se suší, stáčejí a pak vyplétají. Přírodní vodní hyacint je hodně světlý, ale často se barví na různě tmavé odstíny hnědé až do černa.

Povrch se pak ještě lakuje pro větší odolnost materiálu. Oproti ratanu mu vlhkost výrazněji škodí.

Pěkně vypadá kombinace materiálů: Zde tvoří mořská tráva osnovu pro dekorativní silnější výplet z vodního hyacintu. IKEA.cz

* Mořská tráva

Správně se jmenuje vacha mořská a roste v mělčinách teplých moří, potřebuje totiž slunce. Vzhledem skutečně připomíná vysokou bujnou trávu. Sušením ztrácí původní sytě zelenou barvu a získává neutrální světlý šedohnědý tón.

Vzhled výrobků záleží na způsobu splétání, typické ovšem jsou výplety z drobnějších provázků, do nichž se tráva stáčí. V takové úpravě působí výrobky z mořské trávy velmi úhledně a elegantně.

Častěji než nábytek se z ní vyrábějí bytové doplňky jako koše, prostírání nebo rohože.

Pro výplety z banánových listů je typický barevný melír, který je jejich přírodní vlastností, židle Torrig, Jysk.

* Banánové listí

Typické je pro ně tmavší žíhání, které je přirozenou vlastností banánových listů. Ve srovnání s ratanem je banánové listí také tmavší, ačkoli se nebarví ani nemoří.

Po usušení se mu ponechává přírodní vzhled, pouze se stáčí do provazců a povrch se lakuje na ochranu před vlhkostí a škůdci.

Banánovým listím se oplétají dřevěné kostry i mohutného interiérového nábytku jako rámy postelí nebo sedaček, ale používá se i na drobné bytové doplňky.

Foto: archiv firem

reklama
Související články
6.6.2023
Je půvabná, má vlastní mikroklima a může sloužit jako dekorace i v obýváku. Hlavním rizikem skleněných nádob je zálivka. Nemůže odtékat a bude se hromadit u dna. To by rychle vedlo k zahnívání rostlin. Proto je nutné vytvořit dostatečně vysokou drenážní vrstvu, která vodu pojme a bude chránit kořeny. Potřebuje 3 vrstvy: * Na dno dobře vymyté nádoby naskládejte omyté oblázky. Vrstva by m
2.6.2023
Asi není mnoho lidí, kteří by řekli, že mytí oken je jejich vášeň. A většina stále hledá způsob, jak si tuhle protivnou činnost zjednodušit. Zkoušejí různé postupy, všelijaké mycí prostředky, které slibují lesk jako blesk, i hadříky, které zaručují lesk beze šmouh a také bez chemie. V poslední době se na trh dostal přístroj, který práci skutečně může usnadnit – vysavač na okna, který také bývá oz
31.5.2023
A také vám spraví náladu. Vnese totiž do vašeho příbytku slunce. Letos se navíc stala jednou z barev roku, doplněná neutrální šedou. Pusťte si ji do interiéru a uvidíte, co dokáže. Nejde jen o úpravu stěn, žlutý může být i nábytek, bytové doplňky a drobnosti. Při úvahách, jak žlutou využít, je důležité řídit se charakterem a velikostí bytu. Jinak se dá se žlutou pracovat v paneláku, jinak v histo
29.5.2023
Dnes už se staly nepostradatelnou součástí domácnosti, zejména v městských bytech, ale službu udělají i v domech a na chalupách. Odsají páru, ale i vůni různých jídel, která by se jinak šířila po celém bytě. A vyrábějí se stále nové a dokonalejší. Jenže na trhu je jich tolik, že není snadné se v nabídce zorientovat. Takže pokud chcete vyměnit tu dosluhující či právě budujete novou kuchyň, vyplatí
24.5.2023
Pára je skvělá nejen pro boj s bakteriemi, roztoči nebo skvrnami, ale dokáže zlepšit vlastnosti textilních vláken a pomoci i jinak. Jaké jsou rozdíly oproti klasickému praní? Možná jste o nich už slyšeli, ale jestli ne, pak vězte, že obliba parních praček neustále roste. Nabízejí totiž výhody, které se nedají jen tak přehlédnout. Nutno ale nejprve vysvětlit, že to není tak, že by tyto pračky vodu
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Libštejn: Vězení nešťastného ducha
epochanacestach.cz
Libštejn: Vězení nešťastného ducha
Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme vypínající se věž zříceniny hradu Libštejn. Byl založen ve 14. století a svého času býval také proslulým vězením. Pro obléhání však neměl ideální umístění, protože sice stál na vysokém kopci, ale několik ještě vyšších bylo poblíž, takže odtud mohlo nepřátelské dělostřelectvo pálit ostošest. V období vrcholného
Plněná vejce
tisicereceptu.cz
Plněná vejce
Vejce vařená natvrdo podáváme s různými přílohami, rozpůlená plníme nebo obkládáme, při jejich přípravě používáme pomazánky, saláty i pěny. Jsou proto velmi vděčnou variantou ultra rychlého pohoštění,
Tajemství Aljašského trojúhelníku: Kam zmizelo 16 000 lidí?
epochalnisvet.cz
Tajemství Aljašského trojúhelníku: Kam zmizelo 16 000 lidí?
Bermudský trojúhelník zná každý, ten Aljašský je tak trochu v jeho stínu. Přitom jen od roku 1988 v něm zmizí více než 16 000 lidí! I v tomto případě obestírají místo nejrůznější konspirační teorie, p
Spojila se s matkou před narozením?
skutecnepribehy.cz
Spojila se s matkou před narozením?
Když mi matka řekla, že za ní naše Lucka ve snu chodí, říkala jsem si, že se už zbláznila. Pak mi to ale po letech dcera potvrdila. V rodině jsem nikdy nezažila moc dobré vztahy. Zejména s matkou jsem si rozuměla docela špatně. Štvalo mě, jak mi do všeho mluví a jak je přehnaně emotivní, někdy téměř až
Čeští polárníci: Rakousko-uherská výprava měla jednu oběť z našich řad
epochaplus.cz
Čeští polárníci: Rakousko-uherská výprava měla jednu oběť z našich řad
Jeho druh každé sousto pečlivě a labužnicky přežvýkává. Trvá dlouho, než ho konečně spolkne. V civilizaci by mu kamarádovo chování nevadilo, ale tady ho přítelovy rituály dohánějí k šílenství. Ponorko
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Proč od sebe Frejová odhání chlapy?
nasehvezdy.cz
Proč od sebe Frejová odhání chlapy?
Co se týče vztahů, je herečka Kristýna Frejová (51) ze Zákonů vlka tajemná jako hrad v Karpatech. Šuškalo se, že randí s jakýmsi Honzou, tomu je však už, zdá se, konec. Nedávno se totiž nechala slyš
Zruší Písařovicová plánovanou svatbu?
nasehvezdy.cz
Zruší Písařovicová plánovanou svatbu?
Bude svatba? Anebo z ní vzhledem k nynějším politováníhodným událostem sejde? Zamilovaná Daniela Písařovicová (44) se již definitivně přestěhovala k Ondřeji Brzobohatému (40). Zdálo se tudíž, že j
Užijte si léto s bublinkami Cava Non Plus Ultra
iluxus.cz
Užijte si léto s bublinkami Cava Non Plus Ultra
Teplé letní dny jsou konečně tady, a jak si je lépe vychutnat než v příjemné společnosti. Ať už zamíříte ven s přáteli, s partnerem na romantickou večeři či si dopřejete chvilku o samotě v pohodlí dom
Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Dnes začíná Veletrh vědy 2023
21stoleti.cz
Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Dnes začíná Veletrh vědy 2023
Veletrh vědy, největší vědecká akce v České republice, otevírá své brány široké veřejnosti. Ode dneška se v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech bude prezentovat více než 100 vědeckých pracovišť, firem i
VIDEO: Sezona kruhů v obilí začíná! Tady je letošní první obrazec z Anglie
enigmaplus.cz
VIDEO: Sezona kruhů v obilí začíná! Tady je letošní první obrazec z Anglie
První letošní kruh v obilí ve Velké Británii se objevil 28. května, když ho ráno našel farmář v Broad Hintonu v hrabství Wiltshire. Podle odborníků by mohl poukazoval na blížící se sluneční události,