Domů     Ratan a spol: Romantika vyplétaného nábytku
Ratan a spol: Romantika vyplétaného nábytku
26.5.2023

Ratan, vodní hyacint, banánové listy a spol. – přírodní vyplétané materiály v nábytku a doplňcích dávají interiéru originální charakter, někdy prázdninový, jindy s nádechem exotiky.

Vyplétaný nábytek se v posledních letech začal vracet na místa svého původního určení – tedy do bytů, nikoli jen do zahrad. V bytech je vyplétaným materiálům navíc lépe než venku, i přes povrchovou úpravu je slunce, vítr a vlhkost poznamenává.

Proto je vhodnější na zahradu vybrat syntetický polyratan a v bytě se potěšit krásou přírodních materiálů. Těm dnes výrobci dávají ve srovnání se starožitnými kousky velkorysejší tvary, takže je tento nábytek také pohodlnější.

Mají své přednosti…

Za současnou vlnu zájmu vděčí výpletové materiály nejen svému romantickému vzhledu. Mají vícero předností. Jsou přírodní, přírodu však nevyčerpávají, neboť velmi rychle dorůstají.

V případě banánového listí jsou navíc vítaným využitím vedlejšího produktu při masovém pěstování banánů. Přírodní původ výpletů navíc dává každému jednotlivému kousku punc originality.

Údržba je jednoduchá, ratanové křeslo můžete čas od času osprchovat, aby se zbavilo prachu i usazeného hluboko v záhybech, a nechat proschnout. V mezidobí stačí prach oluxovat.

… i slabiny

Při dobrém zacházení mohou vyplétané materiály sloužit bez újmy na kráse a funkčnosti dlouhé roky. V domácnosti mají jen jednoho nepřítele, a tím jsou kočky.

Pro kočičí drápky jsou výplety ideálním šbrábadlem a mazlíčka těžko odnaučíte, aby je tak přestal používat. Problémem může být i značkování kocourů, které tyto materiály na rozdíl od dřeva vpíjejí.

Zkrátka, pokud s vámi domov sdílí malá šelma, pak je vhodné se poohlédnout po jiných materiálech a ratan a spol. vybírat nanejvýš v bytových doplňcích, k nimž kočka nebude mít přístup, jako jsou například stínidla.

Vyplétané košíky z přírodních materiálů jsou nejen vítaným rozšířením úložných možností v bytě, ale současně také elegantním interiérovým doplňkem. Dobře se dají kombinovat různé materiály a tvary, buttlers.cz.

* Ratan

Má vlastně dvě podoby. Vlastní název ratan označuje materiál ze stonků liány rotan rákosový, který obsahuje i vnější vrstvu stonku. Pokud se ale stonek oloupe a zůstane jen vnitřní část, vzniká pedig.

Proto je pedig vždy světlý a dobře se barví, neboť ho tvoří vlastně jen celulóza, která dobře pohlcuje barvy.

Naopak ratan má přirozeně různé barvy, kromě nejběžnějších teple hnědých tónů jsou k dostání výrobky z ratanu velmi tmavého až do černa nebo šedého. Ratan se nebarví, spíš se někdy moří a především ošetřuje bezbarvým lakem pro větší odolnost.

I menší kousek nábytku z ratanu vnese do interiéru nádech romantiky, odkládací stolek Camo, Westwingnow.cz.

Kromě stínidel se ratanové výplety mohou uplatnit také na podstavcích lamp, Terrel, Estofina.cz.

Stabilní a lehký

Stabilita a malá váha ve srovnání s dřevem jsou dvě velké výhody ratanového nábytku. Proto se dá v bytě lehce stěhovat a ze stejného důvodu se hodí i pro závěsná křesla. Jako slabinu můžete vnímat jeho typický sklon k vrzání.

Ten se dá ovšem omezit, když ratanový nábytek otřete hadříkem namočeným v teplé vodě s trochou tekutého přípravku na ošetření kůže nebo mýdla na sedla.

Pravidelné zvlhčování navíc ratanu obecně prospívá, jinak v suchém prostředí bytu ztrácí elastičnost, vysychá a může praskat. Ratanový nábytek lze nejen otírat, ale také rosit vodou s přípravky na ošetření kůže.

Tip: Na vyčištění mastné špíny na ratanu se doporučuje teplá voda s trochou čpavku. Tou zašpinění vyčistíme a pak vytřeme do sucha.

Vídeňský výplet se dnes používá nejen na židle, ale třeba na stolky a doplňky. Může být i z jiných materiálů než pedig, například ze slámy nebo ratanu. Stolek Cultdesign.cz, podnos Normann Copenhagen.

Vídeňský výplet

I když vám třeba toto označení není povědomé, určitě budete vídeňský výplet znát od pohledu. Byl totiž typický pro sedáky židlí Thonet. Nejprve se vyplétal z proutí nebo trávy, ale ideálním materiálem, u nějž pak zůstalo, se stal až pedig.

Geometrický výplet s osmibokými oky byl stejně lehký, jako pohodlný a bytelný. Také jeho životnost je nadprůměrná. Židle s pedigem se proto dobře uplatnily ve vídeňských kavárnách, které pak stylu výpletu daly název.

V posledních letech je vídeňský výplet vysoce módní, a to nejen na sedácích židlí, ale také na stolcích, stínidlech nebo bytových doplňcích. Dnes se nekombinuje jen se dřevem, lze ho vidět i na výpletech kovových rámů židlí.

Výplet, který býval výhradně ruční prací, se dá dnes navíc vyrábět i strojově, což snižuje jeho cenu, aniž by byl opticky znát rozdíl.

Sedačka z vodního hyacintu, hitra.cz.

* Vodní hyacint

Výplety z vodního hyacintu mají typický vzhled, protože vodní hyacint je masivnější materiál než třeba ratan. Jde vlastně o plevelnou rostlinu, původem z Jižní Ameriky, pro účely výroby nábytku se ale pěstuje hlavně v jižní Asii.

Roste tak rychle, že během několika dní může zdvojnásobit svůj objem ve vodě. Stonky se suší, stáčejí a pak vyplétají. Přírodní vodní hyacint je hodně světlý, ale často se barví na různě tmavé odstíny hnědé až do černa.

Povrch se pak ještě lakuje pro větší odolnost materiálu. Oproti ratanu mu vlhkost výrazněji škodí.

Pěkně vypadá kombinace materiálů: Zde tvoří mořská tráva osnovu pro dekorativní silnější výplet z vodního hyacintu. IKEA.cz

* Mořská tráva

Správně se jmenuje vacha mořská a roste v mělčinách teplých moří, potřebuje totiž slunce. Vzhledem skutečně připomíná vysokou bujnou trávu. Sušením ztrácí původní sytě zelenou barvu a získává neutrální světlý šedohnědý tón.

Vzhled výrobků záleží na způsobu splétání, typické ovšem jsou výplety z drobnějších provázků, do nichž se tráva stáčí. V takové úpravě působí výrobky z mořské trávy velmi úhledně a elegantně.

Častěji než nábytek se z ní vyrábějí bytové doplňky jako koše, prostírání nebo rohože.

Pro výplety z banánových listů je typický barevný melír, který je jejich přírodní vlastností, židle Torrig, Jysk.

* Banánové listí

Typické je pro ně tmavší žíhání, které je přirozenou vlastností banánových listů. Ve srovnání s ratanem je banánové listí také tmavší, ačkoli se nebarví ani nemoří.

Po usušení se mu ponechává přírodní vzhled, pouze se stáčí do provazců a povrch se lakuje na ochranu před vlhkostí a škůdci.

Banánovým listím se oplétají dřevěné kostry i mohutného interiérového nábytku jako rámy postelí nebo sedaček, ale používá se i na drobné bytové doplňky.

Foto: archiv firem

reklama
Související články
17.5.2024
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský porcelán Luckavo.cz, cena o
16.5.2024
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl, který je na první pohled neútulný a strohý: odhal
10.5.2024
K dobrému spaní potřebujete mít prostor. Pro nohy, ruce a pro pohyb ve spánku. Postel proto vybírejte tak, abyste se do ní pohodlně vešli. Většinou rám postele bývá tím prvním, co nás zaujme. Dodává totiž celé ložnici styl. S designem rámu ale souvisí i rozměr postele. Měli byste si proto vyzkoušet, jestli korpus má dostatečnou lehací plochu a nikde netlačí. Také se vám musí bez problémů vejít do
7.5.2024
Po desetiletí byl tmavý dřevěný masiv synonymem kvalitního nábytku. Ale časy se změnily. Čím dál větší oblibě se těší interiér zařízený ve světlých tónech. Je to trend, který jen tak neustoupí, protože má své nepopíratelné výhody. Místnost vybavená ve světlých barvách působí prostorněji, čistěji a přívětivěji. Ani údržba není náročnější než u tmavého nábytku. A možností, jak takový interiér ladit
30.4.2024
Chtěli byste začít žít v souladu s přírodou a nevíte, jak začít? Není to vůbec obtížné, a navíc svou změnou nešetříte jen přírodu, ale i vlastní peněženku. Nejde jen o šetření vodou, to je úplné minimum. Jsou i další možnosti. Jaké? 1. Používejte méně chemikálií Chemie se stala neodmyslitelnou součástí našeho života. Používáme ji při úklidu, při péči o tělo, na zahrádce, při mytí auta… Chemic
reklama
reklama
Šikovné tipy
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet