Domů     Ratan a spol: Romantika vyplétaného nábytku
Ratan a spol: Romantika vyplétaného nábytku
26.5.2023

Ratan, vodní hyacint, banánové listy a spol. – přírodní vyplétané materiály v nábytku a doplňcích dávají interiéru originální charakter, někdy prázdninový, jindy s nádechem exotiky.

Vyplétaný nábytek se v posledních letech začal vracet na místa svého původního určení – tedy do bytů, nikoli jen do zahrad. V bytech je vyplétaným materiálům navíc lépe než venku, i přes povrchovou úpravu je slunce, vítr a vlhkost poznamenává.

Proto je vhodnější na zahradu vybrat syntetický polyratan a v bytě se potěšit krásou přírodních materiálů. Těm dnes výrobci dávají ve srovnání se starožitnými kousky velkorysejší tvary, takže je tento nábytek také pohodlnější.

Mají své přednosti…

Za současnou vlnu zájmu vděčí výpletové materiály nejen svému romantickému vzhledu. Mají vícero předností. Jsou přírodní, přírodu však nevyčerpávají, neboť velmi rychle dorůstají.

V případě banánového listí jsou navíc vítaným využitím vedlejšího produktu při masovém pěstování banánů. Přírodní původ výpletů navíc dává každému jednotlivému kousku punc originality.

Údržba je jednoduchá, ratanové křeslo můžete čas od času osprchovat, aby se zbavilo prachu i usazeného hluboko v záhybech, a nechat proschnout. V mezidobí stačí prach oluxovat.

… i slabiny

Při dobrém zacházení mohou vyplétané materiály sloužit bez újmy na kráse a funkčnosti dlouhé roky. V domácnosti mají jen jednoho nepřítele, a tím jsou kočky.

Pro kočičí drápky jsou výplety ideálním šbrábadlem a mazlíčka těžko odnaučíte, aby je tak přestal používat. Problémem může být i značkování kocourů, které tyto materiály na rozdíl od dřeva vpíjejí.

Zkrátka, pokud s vámi domov sdílí malá šelma, pak je vhodné se poohlédnout po jiných materiálech a ratan a spol. vybírat nanejvýš v bytových doplňcích, k nimž kočka nebude mít přístup, jako jsou například stínidla.

Vyplétané košíky z přírodních materiálů jsou nejen vítaným rozšířením úložných možností v bytě, ale současně také elegantním interiérovým doplňkem. Dobře se dají kombinovat různé materiály a tvary, buttlers.cz.

* Ratan

Má vlastně dvě podoby. Vlastní název ratan označuje materiál ze stonků liány rotan rákosový, který obsahuje i vnější vrstvu stonku. Pokud se ale stonek oloupe a zůstane jen vnitřní část, vzniká pedig.

Proto je pedig vždy světlý a dobře se barví, neboť ho tvoří vlastně jen celulóza, která dobře pohlcuje barvy.

Naopak ratan má přirozeně různé barvy, kromě nejběžnějších teple hnědých tónů jsou k dostání výrobky z ratanu velmi tmavého až do černa nebo šedého. Ratan se nebarví, spíš se někdy moří a především ošetřuje bezbarvým lakem pro větší odolnost.

I menší kousek nábytku z ratanu vnese do interiéru nádech romantiky, odkládací stolek Camo, Westwingnow.cz.

Kromě stínidel se ratanové výplety mohou uplatnit také na podstavcích lamp, Terrel, Estofina.cz.

Stabilní a lehký

Stabilita a malá váha ve srovnání s dřevem jsou dvě velké výhody ratanového nábytku. Proto se dá v bytě lehce stěhovat a ze stejného důvodu se hodí i pro závěsná křesla. Jako slabinu můžete vnímat jeho typický sklon k vrzání.

Ten se dá ovšem omezit, když ratanový nábytek otřete hadříkem namočeným v teplé vodě s trochou tekutého přípravku na ošetření kůže nebo mýdla na sedla.

Pravidelné zvlhčování navíc ratanu obecně prospívá, jinak v suchém prostředí bytu ztrácí elastičnost, vysychá a může praskat. Ratanový nábytek lze nejen otírat, ale také rosit vodou s přípravky na ošetření kůže.

Tip: Na vyčištění mastné špíny na ratanu se doporučuje teplá voda s trochou čpavku. Tou zašpinění vyčistíme a pak vytřeme do sucha.

Vídeňský výplet se dnes používá nejen na židle, ale třeba na stolky a doplňky. Může být i z jiných materiálů než pedig, například ze slámy nebo ratanu. Stolek Cultdesign.cz, podnos Normann Copenhagen.

Vídeňský výplet

I když vám třeba toto označení není povědomé, určitě budete vídeňský výplet znát od pohledu. Byl totiž typický pro sedáky židlí Thonet. Nejprve se vyplétal z proutí nebo trávy, ale ideálním materiálem, u nějž pak zůstalo, se stal až pedig.

Geometrický výplet s osmibokými oky byl stejně lehký, jako pohodlný a bytelný. Také jeho životnost je nadprůměrná. Židle s pedigem se proto dobře uplatnily ve vídeňských kavárnách, které pak stylu výpletu daly název.

V posledních letech je vídeňský výplet vysoce módní, a to nejen na sedácích židlí, ale také na stolcích, stínidlech nebo bytových doplňcích. Dnes se nekombinuje jen se dřevem, lze ho vidět i na výpletech kovových rámů židlí.

Výplet, který býval výhradně ruční prací, se dá dnes navíc vyrábět i strojově, což snižuje jeho cenu, aniž by byl opticky znát rozdíl.

Sedačka z vodního hyacintu, hitra.cz.

* Vodní hyacint

Výplety z vodního hyacintu mají typický vzhled, protože vodní hyacint je masivnější materiál než třeba ratan. Jde vlastně o plevelnou rostlinu, původem z Jižní Ameriky, pro účely výroby nábytku se ale pěstuje hlavně v jižní Asii.

Roste tak rychle, že během několika dní může zdvojnásobit svůj objem ve vodě. Stonky se suší, stáčejí a pak vyplétají. Přírodní vodní hyacint je hodně světlý, ale často se barví na různě tmavé odstíny hnědé až do černa.

Povrch se pak ještě lakuje pro větší odolnost materiálu. Oproti ratanu mu vlhkost výrazněji škodí.

Pěkně vypadá kombinace materiálů: Zde tvoří mořská tráva osnovu pro dekorativní silnější výplet z vodního hyacintu. IKEA.cz

* Mořská tráva

Správně se jmenuje vacha mořská a roste v mělčinách teplých moří, potřebuje totiž slunce. Vzhledem skutečně připomíná vysokou bujnou trávu. Sušením ztrácí původní sytě zelenou barvu a získává neutrální světlý šedohnědý tón.

Vzhled výrobků záleží na způsobu splétání, typické ovšem jsou výplety z drobnějších provázků, do nichž se tráva stáčí. V takové úpravě působí výrobky z mořské trávy velmi úhledně a elegantně.

Častěji než nábytek se z ní vyrábějí bytové doplňky jako koše, prostírání nebo rohože.

Pro výplety z banánových listů je typický barevný melír, který je jejich přírodní vlastností, židle Torrig, Jysk.

* Banánové listí

Typické je pro ně tmavší žíhání, které je přirozenou vlastností banánových listů. Ve srovnání s ratanem je banánové listí také tmavší, ačkoli se nebarví ani nemoří.

Po usušení se mu ponechává přírodní vzhled, pouze se stáčí do provazců a povrch se lakuje na ochranu před vlhkostí a škůdci.

Banánovým listím se oplétají dřevěné kostry i mohutného interiérového nábytku jako rámy postelí nebo sedaček, ale používá se i na drobné bytové doplňky.

Foto: archiv firem

reklama
Související články
30.10.2023
Dostali jste obrázek nebo jste si udělali radost jeho koupí, ale chybí mu rám? Pak se nejspíš vydáte do rámařství. Jenže na tuhle návštěvu byste se měli trochu připravit, protože z možností, které se nabízejí, se vám může zamotat hlava a hrozí, že nevyberete dobře. Udělejte si představu Obraz, který potřebujete zarámovat, se vám určitě líbí, možná byl dokonce drahý a vy jste hodně dlouho přemýšl
28.10.2023
A také ložnice, předsíň, kuchyň, koupelna… Vybrat si můžete sprej, katalytickou lampu, osvěžovač vzduchu, různé typy difuzérů nebo vonné tyčinky. Vůně člověka doprovázejí odedávna. Patří k nám stejně jako chutě nebo zrakové a sluchové vjemy. I vědci dnes potvrzují, že vůně hrají v našem životě zásadní roli. Mají obrovský význam na naše emoce, vzpomínky i rozhodování. Zlepšují náladu, odbourávaj
23.10.2023
Dny se zkracují, touto roční dobou nás už dávno slunce nebudí. Není to jen praktická nepříjemnost, že musíme svítit, nedostatek jasu a barev se podepisuje i na naší náladě.  Naštěstí existují fígle, jak dostat do bytu více světla i v zimě. Zrcadla Kam se hodí: Do ložnice a obýváku Jak působí? Zrcadla kouzlí s prostorem i světlem. Díky odrazu otvírají stěny a dávají jim další hloubku. Ide
18.10.2023
Čas od času je třeba položit novou podlahu. A protože se to nedělá tak často, během doby se na trhu objeví spousta novinek. Pojďme na exkurzi a podívejme se, co je právě k mání… Trh s podlahovými krytinami i jinými způsoby pokládky podlah je tak bohatý, že vyjmenovat všechny novinky ani není možné. Zaměříme se proto na ty nejpoužívanější. Oblíbené jsou přírodní a bio materiály. Sáhnout můžete po
8.10.2023
Často stačí jen málo a hned se náš byt promění tak, že nás to až překvapí. Vyzkoušejte drobné detaily a dekorace, které vnesou do vašeho interiéru podzimní styl. Jak to, že o Velikonocích a o Vánocích máme byt vyšperkovaný množstvím dekorací a léto nás také láká ke zdobení, ale podzim už tolik ne? Jako kdybychom ho chtěli mít co nejrychleji za sebou. Možná nám připadá chmurný, uplakaný a všedně
reklama
reklama
Šikovné tipy
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Květináč z papírových ruliček
Také se vám doma hromadí staré noviny, reklamní letáky i použité balicí papíry? Nejsou jen pro zlost, kdepak, papír se dá stočit do ruliček a ty lze pak splétat podobně jako proutí. Základní postup je zcela jednoduchý. Papír stačí nastříhat na pruhy a těsně navíjet na pletací jehlici nebo špejli. Pak jehlici vytáhněte a máte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
epochaplus.cz
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání,
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Nemilosrdná válka o tučné alimenty!
nasehvezdy.cz
Nemilosrdná válka o tučné alimenty!
Slavný hollywoodský herec Al Pacino (83) se stal ve svém věku počtvrté otcem. A přijde ho to draho! Soud totiž rozhodl, kolik musí své bývalé partnerce Noor Alfallah (29) platit. Málo to není. Na p
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal