Domů     Maroko: Brána do světa tří kultur
Maroko: Brána do světa tří kultur
29.11.2019

Vysoké zasněžené hory i romantické pláže, poušť i zelená údolí, dávné architektonické památky v čarokrásných městech a výborná kuchyně. To vše najdete v Maroku, nádherné zemi ležící v severozápadním cípu Afriky, křižovatce kultur se silným vlivem Evropy.

Pro Čechy je Maroko stále neobjevenou zemí, přitom nabízí tolik přírodních krás a zajímavých možností pro cestování.

Můžete tu obdivovat starobylá arabská královská města, procházet se po kouzelných bazarech, po pouštních dunách na Sahaře, můžete navštívit kultovní Casablanku i tzv.

ksáry neboli tajemná pouštní sídla, absolvovat vysokohorskou túru v pohoří Vysokého Atlasu, který se vypíná až do výše 4000 metrů, nebo si tam dokonce zalyžovat.

A samozřejmě užívat si sluníčka a dlouhých kilometrů pláží na pobřeží Atlantského oceánu nebo Středozemního moře.

Kam je dobré se v Maroku vydat

„Evropská“ Cassablanca

Velká část turistů přiletí většinou do tohoto moderního velkoměsta, kde na ulicích ani nepoznáte, že se nacházíte v arabském světě. Charakteristické panorama města dokresluje mešita krále Hassana II., která se pyšní 210 m vysokým minaretem.

Navzdory muslimskému náboženství, najdete v Casablance bary a hospody, kde dostanete alkoholické nápoje.

Pokud si myslíte, že se tady můžete vydat po stopách Humphreye Bogarta a Ingrid Bergmanové z proslulého válečného romantického filmu Casablanka, tak na to rychle zapomeňte.

Ač bylo v Maroku natočeno snad 50 známých filmů, tenhle se celý točil výhradně v hollywoodských studiích.

Rušný Marrakéš

Kdo neviděl tohle město se širokými bulváry, které obepínají starobylou medínu, jako by v Maroku nebyl. Přes den Marrakéš vypadá trochu fádně, ale jen do chvíle, kdy se začne stmívat.

Najednou je hlavní náměstí Djeema el-Fna plné stánků s jídlem, umělců a muzikantů. Narazíte tu na pištce vodící své kobry, Berbery ověšené zvonečky a stovky veselících se místních Maročanů.

Všechno to připomíná jeden velký cirkus, kde si budete připadat jako v jiném století. Ostatně podívejte se na film Marie Poledňákové Líbaš jako ďábel, který se částečně v Marrakéši točil.

Za golfem do Agadiru

Více než 400letá historie města, ležícího na pobřeží Atlantiku na jihu země, zmizela v roce 1950, kdy oblast postihlo velké zemětřesení a město takřka srovnalo se zemí. Vyrostlo znovu a dnes je jedním z nejoblíbenějších golfových destinací.

V Maroku je golf velmi oblíbený a za jeho krásnými hřišti sem jezdí golfisté z celého světa, amatéři i profesionálové. Země totiž hostí prestižní soutěž Trophy Hassan II. Perfektní klimatické podmínky umožňují, že se v Maroku dá hrát celý rok.

Řemeslné dílny ve Fesu

V severní části Maroka stojí za návštěvu město Fes. Jeho pravou atmosféru si vychutnáte v nejstarší části města, v tzv. medíně.

Kromě mešity a křivolakých uliček s obchůdky se suvenýry tu můžete proniknout i do tajuplných zákoutí řemeslných dílen, především světoznámých barevných koželužen.

Milovníky architektury uchvátí stavby – kasbahy, které jsou původními příbytky místních vládců a movitých Maročanů. Jsou postavené z hlíny, opevněné velkými zdmi s malými okny a vypadají spíše jako malé polorozpadlé hrady z písku.

Až na vrchol Tubkalu

Pokud máte rádi hory, pak vyrazte na nejvyšší horu severní Afriky – Jebel Toubkal (Džabal Tubkal, 4167 m). Cesta není náročná, stačí pořádné trekové boty a lyžařské nebo nordic-walkingové hůlky.

Když nebudete mít dost sil, v posledním úseku pod vrcholem lze přespat na horské chatě.

Fotogenická příroda

Určitě byste měli zavítat do jedné z nejkrásnějších vesniček v pohoří Atlas Ait-Benhaddou. Má výjimečně zachovalou medínu, která se celá skládá z prastarých hliněných pevností (kasbahů).

V této vesnici a v přilehlé oblasti se točily mnohé hollywoodské trháky jako například Lawrence z Arábie, Sodoma a Gomora či Gladiátor. Celé Maroko je vůbec velmi fotogenické.

V římském městě Volubili, nejvýznamnější antické památce v Maroku, se točil Ježíš Nazaretský, v hliněné vesničce Imlil vznikla část snímku Kundun, vyprávějící o životě dalajlámy.

Pouštní vesnička Dar el Khamlia poblíž největších dun Erg Chebbi při oáze Merzougha se zase stala svědkem natáčení filmů Mumie a Mumie se vrací.

V Maroku se točily i scény filmů 100 000 dolarů na slunci, Alexander Veliký, Babel, Honba za klenotem Nilu a spousta dalších.

Essaouira (Sawira) – surfařský ráj

Historie starobylého městečka na pobřeží Atlantiku sahá až do pátého letopočtu ??? před Kristem.

Staré centrum města je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Essaouira, nebo také „Sawira“, jak jí říkají Arabové, je rájem pro surfaře díky bouřlivým vlnám Atlantiku.

Co v Maroku ochutnat?

Před cestou vás bude kdekdo varovat, abyste si dávali pozor na místní jídla. Maroko je pro Evropana velká exotika a platí to i pro marockou kuchyni, ale v restauracích a hotelích se servírují naprosto bezpečná, kvalitní a chutná jídla.

Klasickým pokrmem je tajine (tažín) – směs masa, brambor a nejrůznějších druhů zeleniny servírované v horké hliněné nádobě.

Za ochutnání také stojí kuskus, do kterého se dává máta, pasta harissa, sušené meruňky, piniové oříšky, šafrán nebo zázvor. Tradičním nápojem je mátový čaj. Je sladký a úplně jiný, než jaký si připravíte v Česku.

Patří do něj čerstvá máta kadeřavá a nikoli máta perná a je smíchaný s trochou zeleného, případně černého čaje. Má se nalévat z výšky, aby vzniklo trochu pěny.

Praktické tipy na cestu

V Maroku je bezpečno. Kvalita dovolenkových středisek je až překvapivě vysoká a našince v nich často překvapí evropský styl života.

Vstupní formality

Ke vstupu do země na dobu nepřesahující 90 dnů nepotřebujete vízum. Cestovní pas musí být platný nejméně 6 měsíců od data vstupu.

Očkování

Speciální očkování není třeba. Pouze v případě cesty do odlehlých oblastí se doporučuje očkování proti hepatitidě A, B a břišnímu tyfu.

Jazyk

Úředními jazyky jsou arabština a francouzština. Někde se domluvíte i anglicky.

Peníze, napětí

Místní měnou je marocký dirham (MAD – přibližně 2,30 CZK), ze země se nesmí vyvážet.

Elektrické zásuvky jsou většinou shodné s našimi, přesto se doporučuje mít adaptér.

Nápoje

Voda z vodovodu se k pití ani k čištění zubů nehodí, kupujte vodu balenou. Pokud nevíte, z jaké vody jsou kostky ledu ve vašem nápoji, raději ho nepijte.

Doprava

V Maroku jezdí tři druhy taxíků: grand taxi, petit taxi a sběrná taxi (collectif). Půjčovny automobilů jsou ve všech větších městech a turistických střediscích. Řidič musí být starší 25 let a musí předložit řidičský průkaz. Terénní vůz 4×4 si lze vypůjčit pouze s řidičem.

Text: Laura Skrčená, foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
7.10.2024
Dcerka poštovního zřízence Pumplmě ve Vlaku dětství i naděje, Popelka z lékárny v Básnících a v poslední době hlavně vesničanka Jana v seriálu Slunečná. Má krásné tmavé oči, nepopiratelné charisma, dva České lvy a říká o sobě, že je pečovatelka. Hereckých genů dostala Tereza Brodská do vínku jako málokdo – však byl také jejím otcem Vlastimil Brodský a matkou je Jana Brejchová! Tereza se narodila
1.10.2024
Po prázdninách se do prostor pražské rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské 12 opět vrací populární talk show Hovory W, jejichž protagonisté a zároveň moderátoři Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros si do něho už tradičně zvou zajímavé hosty. Tento poněkud neobvyklý formát „dva na jednoho“ si pořad udržuje po celou dobu svého desetiletého trvání, a v Radiocafé, kde své hosty představuje
15.9.2024
Doba, kdy se do lázní jezdilo výhradně na léčení po nemoci, na měsíc, a hlavně se žádankou od lékaře, už je pryč. Novým trendem je Medical Wellness, kombinace profesionální léčebné kúry s wellness programem a aktivním odpočinkem. Do lázní dnes Češi míří hlavně za prevencí a posílením zdraví a imunity. Současně mnohem více než dřív žádají profesionální zdravotnické služby v podobě konzultace
10.9.2024
Osvobození od telefonních drátů se přeměnilo na novou závislost, která má dokonce mezinárodní klasifikaci nemocí: F63.8. A jaký máte vztah vy s vašim mobilem? Šťastný, anebo připomíná otrokářství? Dvě třetiny lidí si zkontroluje mobil bezděky i tehdy, když nezvoní, nepípá a ani nevrní. 59 % lidí přiznává, že si bere telefon i do koupelny a na toaletu. Než se objevily chytré telefony, připojovali
27.8.2024
Počasí panující za okny, a předpověď na další dny, nás přesvědčují o tom, že letní počasí se ještě zdaleka nevzdává. Skluzavku, tobogány, skákací hrady… to vše děti milují. Proto tak rády chodí do zábavních center. A proč jim podobné radovánky nepřipravit doma, na zahradě? Když přijedou malí caparti za babičkou a dědečkem, je to vždy pozdvižení. Jak jim ale udělat radost v tom největším horku? Ob
reklama
Šikovné tipy
Poetické kamenné svícny
Také máte doma spoustu kamínků nasbíraných na výletech? Možná jsou mezi nimi i ty ploché, které omlela voda z potoka nebo ta mořská. A právě ty se budou hodit. Budete potřebovat: ploché kameny různých velikostí, lepidlo na kámen, svíčky. 1) Vyberte velký základní kámen a dejte na něj dostatečné množství lepidla. 2) Druhý kámen položte […]
Až skončí grilovací sezona
Čas běží jako splašený, a tak než se nadějeme, sezona grilování skončí. Přátelé se rozjedou do svých městských bytů a až na krátká občasná setkání zbydou jen vzpomínky na to hezké. A také jedna ne moc příjemná povinnost. Bude to chtít vyčistit gril. Co si budeme povídat, to je činnost, kterou nedělá rád snad nikdo […]
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby […]
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočkové ragú se špagetami
tisicereceptu.cz
Čočkové ragú se špagetami
Připravili jsme pro vás ragú s mletým masem, červeným vínem a parmazánem. Suroviny 100 g červené čočky 150 g mletého hovězího masa 4 velká rajčata 2 mrkve 1 velká cibule 3 stroužky česneku
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Podzim je v plném proudu, tak proč si ho nezpříjemnit nějakým výletem do přírody. Skalních měst je u nás mnoho, hezky rozesetých po celé zemi. Pravčická brána Už dlouho je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska, a je tak pomyslným symbolem celé oblasti nedaleko Děčína. Můžete obdivovat její krásu z okolních vyhlídek, ale i
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
enigmaplus.cz
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
Kolem oper se točí celá řada záhad. V některých sálech údajně řádí duchové, jistá operní díla prý svým tvůrcům přinášejí nevysvětlitelnou smůlu a návštěva konkrétních představení vás může stát život!
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
iluxus.cz
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
Značka SIN, známá svou inovativní sklářskou technologií Vitrum Vivum, s potěšením představuje exkluzivní prodejní výstavu s názvem Objects of Desire, která potrvá od 21. listopadu do 20. prosince 2024
Nový klenot Four Season v Ósace
epochalnisvet.cz
Nový klenot Four Season v Ósace
Nový hotel prestižní značky se nachází ve 28. patře nově postavené víceúčelové budovy One Dojima od architekta Nikkena Sekkei a nabízí moderní zážitek ve stylu tradičního ryokanu. Celé 36. patro pak bylo vyhrazeno jako wellness zóna a najdete tu také šest originálních restaurací, včetně japonského čajového salonku a kantonské kuchyně.   Klíčové obchodní centrum Japonska
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
nasehvezdy.cz
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
Předávaly se divadelní Ceny Thálie a na slavnostním večeru nechyběla ani Daniela Brzobohatá (45), které předvedla krásnou róbu. K překvapení všech ale dorazila bez manžela Ondřeje Brzobohatého (41
Hebké potěšení z doteků luxusu
rezidenceonline.cz
Hebké potěšení z doteků luxusu
Kvalitní osušky, ručníky či froté pantofle díky své savosti a nadýchané struktuře potěší při každém koupelnovém rituálu, na pláži, v relaxačním centru nebo při sportu. Navíc mohou nejen hygienické oáze dodat nádherné barevné akcenty. TEXT: Blanka Stehlíková, FOTO: archivy firem
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
epochaplus.cz
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
Má se z něj stát na otcovo přání doktor. A protože to je hodný chlapec, obětuje svou lásku k archeologii a přírodním vědám a doktorem se opravdu stane. Ale jeho láska k dobrodružství a Africe nezmizí. Jakmile odpromuje, otočí se ke své kariéře zády. „Pojedu do Afriky,“ prohlásí a po třech měsících příprav se vydává na cestu. Je
Pardubický kraj: Království dostihů a malebných řek
epochanacestach.cz
Pardubický kraj: Království dostihů a malebných řek
Oproti ostatním krajům je vnímán jako nejmenší. I přesto se krásy tohoto malého kousku ráje vyplatí prozkoumat do posledního detailu. Nabízí totiž nejen prosluněné louky a šumění řek, ale také elegantní zámky, vůni perníku nebo vojenský adrenalin. Pro chuťové pohárky Je to právě lahodný perník, který zdejší kraj proslavil, a propůjčil mu neodolatelnou „vůni“. První
Jak a kdy myši dobyly Evropu
21stoleti.cz
Jak a kdy myši dobyly Evropu
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem s
Život jí vzalo její „mládí“
skutecnepribehy.cz
Život jí vzalo její „mládí“
Lenka byla moje kamarádka od střední. Jenže zatímco my všichni jsme dospěli, založili rodiny, ona si stále užívala jako dvacetiletá. A to se jí vymstilo. Na škole jsme byli skvělá parta, dodnes se vlastně vídáme na četných srazech. S žádnou jinou školou to takto nemám. Nejbližší jsem si tehdy byla právě s Lenkou. Zábavná a bezstarostná holka, moc
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
historyplus.cz
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
Břehy Nilu pokrývají stovky obrovských kamenných bloků. Už od dob Staré říše tu Egypťané budují chrámy, pohřebiště, města i vesnice. Právě Nil a jeho každoroční záplavy jsou totiž klíčem k jejich obživě. Pak ale přijde dramatický zvrat… Kolem roku 2200 př. n. l. se v Egyptě prudce ochladí, což má za následek více než 20letý výpadek pravidelných