Domů     Maroko: Brána do světa tří kultur
Maroko: Brána do světa tří kultur
29.11.2019

Vysoké zasněžené hory i romantické pláže, poušť i zelená údolí, dávné architektonické památky v čarokrásných městech a výborná kuchyně. To vše najdete v Maroku, nádherné zemi ležící v severozápadním cípu Afriky, křižovatce kultur se silným vlivem Evropy.

Pro Čechy je Maroko stále neobjevenou zemí, přitom nabízí tolik přírodních krás a zajímavých možností pro cestování.

Můžete tu obdivovat starobylá arabská královská města, procházet se po kouzelných bazarech, po pouštních dunách na Sahaře, můžete navštívit kultovní Casablanku i tzv.

ksáry neboli tajemná pouštní sídla, absolvovat vysokohorskou túru v pohoří Vysokého Atlasu, který se vypíná až do výše 4000 metrů, nebo si tam dokonce zalyžovat.

A samozřejmě užívat si sluníčka a dlouhých kilometrů pláží na pobřeží Atlantského oceánu nebo Středozemního moře.

Kam je dobré se v Maroku vydat

„Evropská“ Cassablanca

Velká část turistů přiletí většinou do tohoto moderního velkoměsta, kde na ulicích ani nepoznáte, že se nacházíte v arabském světě. Charakteristické panorama města dokresluje mešita krále Hassana II., která se pyšní 210 m vysokým minaretem.

Navzdory muslimskému náboženství, najdete v Casablance bary a hospody, kde dostanete alkoholické nápoje.

Pokud si myslíte, že se tady můžete vydat po stopách Humphreye Bogarta a Ingrid Bergmanové z proslulého válečného romantického filmu Casablanka, tak na to rychle zapomeňte.

Ač bylo v Maroku natočeno snad 50 známých filmů, tenhle se celý točil výhradně v hollywoodských studiích.

Rušný Marrakéš

Kdo neviděl tohle město se širokými bulváry, které obepínají starobylou medínu, jako by v Maroku nebyl. Přes den Marrakéš vypadá trochu fádně, ale jen do chvíle, kdy se začne stmívat.

Najednou je hlavní náměstí Djeema el-Fna plné stánků s jídlem, umělců a muzikantů. Narazíte tu na pištce vodící své kobry, Berbery ověšené zvonečky a stovky veselících se místních Maročanů.

Všechno to připomíná jeden velký cirkus, kde si budete připadat jako v jiném století. Ostatně podívejte se na film Marie Poledňákové Líbaš jako ďábel, který se částečně v Marrakéši točil.

Za golfem do Agadiru

Více než 400letá historie města, ležícího na pobřeží Atlantiku na jihu země, zmizela v roce 1950, kdy oblast postihlo velké zemětřesení a město takřka srovnalo se zemí. Vyrostlo znovu a dnes je jedním z nejoblíbenějších golfových destinací.

V Maroku je golf velmi oblíbený a za jeho krásnými hřišti sem jezdí golfisté z celého světa, amatéři i profesionálové. Země totiž hostí prestižní soutěž Trophy Hassan II. Perfektní klimatické podmínky umožňují, že se v Maroku dá hrát celý rok.

Řemeslné dílny ve Fesu

V severní části Maroka stojí za návštěvu město Fes. Jeho pravou atmosféru si vychutnáte v nejstarší části města, v tzv. medíně.

Kromě mešity a křivolakých uliček s obchůdky se suvenýry tu můžete proniknout i do tajuplných zákoutí řemeslných dílen, především světoznámých barevných koželužen.

Milovníky architektury uchvátí stavby – kasbahy, které jsou původními příbytky místních vládců a movitých Maročanů. Jsou postavené z hlíny, opevněné velkými zdmi s malými okny a vypadají spíše jako malé polorozpadlé hrady z písku.

Až na vrchol Tubkalu

Pokud máte rádi hory, pak vyrazte na nejvyšší horu severní Afriky – Jebel Toubkal (Džabal Tubkal, 4167 m). Cesta není náročná, stačí pořádné trekové boty a lyžařské nebo nordic-walkingové hůlky.

Když nebudete mít dost sil, v posledním úseku pod vrcholem lze přespat na horské chatě.

Fotogenická příroda

Určitě byste měli zavítat do jedné z nejkrásnějších vesniček v pohoří Atlas Ait-Benhaddou. Má výjimečně zachovalou medínu, která se celá skládá z prastarých hliněných pevností (kasbahů).

V této vesnici a v přilehlé oblasti se točily mnohé hollywoodské trháky jako například Lawrence z Arábie, Sodoma a Gomora či Gladiátor. Celé Maroko je vůbec velmi fotogenické.

V římském městě Volubili, nejvýznamnější antické památce v Maroku, se točil Ježíš Nazaretský, v hliněné vesničce Imlil vznikla část snímku Kundun, vyprávějící o životě dalajlámy.

Pouštní vesnička Dar el Khamlia poblíž největších dun Erg Chebbi při oáze Merzougha se zase stala svědkem natáčení filmů Mumie a Mumie se vrací.

V Maroku se točily i scény filmů 100 000 dolarů na slunci, Alexander Veliký, Babel, Honba za klenotem Nilu a spousta dalších.

Essaouira (Sawira) – surfařský ráj

Historie starobylého městečka na pobřeží Atlantiku sahá až do pátého letopočtu ??? před Kristem.

Staré centrum města je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Essaouira, nebo také „Sawira“, jak jí říkají Arabové, je rájem pro surfaře díky bouřlivým vlnám Atlantiku.

Co v Maroku ochutnat?

Před cestou vás bude kdekdo varovat, abyste si dávali pozor na místní jídla. Maroko je pro Evropana velká exotika a platí to i pro marockou kuchyni, ale v restauracích a hotelích se servírují naprosto bezpečná, kvalitní a chutná jídla.

Klasickým pokrmem je tajine (tažín) – směs masa, brambor a nejrůznějších druhů zeleniny servírované v horké hliněné nádobě.

Za ochutnání také stojí kuskus, do kterého se dává máta, pasta harissa, sušené meruňky, piniové oříšky, šafrán nebo zázvor. Tradičním nápojem je mátový čaj. Je sladký a úplně jiný, než jaký si připravíte v Česku.

Patří do něj čerstvá máta kadeřavá a nikoli máta perná a je smíchaný s trochou zeleného, případně černého čaje. Má se nalévat z výšky, aby vzniklo trochu pěny.

Praktické tipy na cestu

V Maroku je bezpečno. Kvalita dovolenkových středisek je až překvapivě vysoká a našince v nich často překvapí evropský styl života.

Vstupní formality

Ke vstupu do země na dobu nepřesahující 90 dnů nepotřebujete vízum. Cestovní pas musí být platný nejméně 6 měsíců od data vstupu.

Očkování

Speciální očkování není třeba. Pouze v případě cesty do odlehlých oblastí se doporučuje očkování proti hepatitidě A, B a břišnímu tyfu.

Jazyk

Úředními jazyky jsou arabština a francouzština. Někde se domluvíte i anglicky.

Peníze, napětí

Místní měnou je marocký dirham (MAD – přibližně 2,30 CZK), ze země se nesmí vyvážet.

Elektrické zásuvky jsou většinou shodné s našimi, přesto se doporučuje mít adaptér.

Nápoje

Voda z vodovodu se k pití ani k čištění zubů nehodí, kupujte vodu balenou. Pokud nevíte, z jaké vody jsou kostky ledu ve vašem nápoji, raději ho nepijte.

Doprava

V Maroku jezdí tři druhy taxíků: grand taxi, petit taxi a sběrná taxi (collectif). Půjčovny automobilů jsou ve všech větších městech a turistických střediscích. Řidič musí být starší 25 let a musí předložit řidičský průkaz. Terénní vůz 4×4 si lze vypůjčit pouze s řidičem.

Text: Laura Skrčená, foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
25.6.2025
Mistr slova! Několik generací tu rozesmál, tu nasměroval k zamyšlení. Autor či spoluautor písní, které zlidověly. Spoluzakladatel divadla, principál, textař, básník, zpěvák, herec… … skladatel, dramatik, spisovatel, grafik, sběratel… Renesanční muž mnoha zájmů a dovedností, kterým se věnuje s pílí a entuziasmem i ve svých více než devadesáti! Doma bylo v Klatovech „V Klatovech jsem objevoval s
23.6.2025
Květnové Hovory W, pravidelný hudebně zábavný pořad, jehož publikum vždy zaplní rozhlasovou kavárnu Radiocafé do posledního místečka, měl opět velmi atraktivního a hlavně vtipného hosta. Než se však jaksepatří „rozjel“, už v úvodu se svěřil moderátor Jiří Werich Petrášek publiku, že jej stačil Josef Fousek ještě před jeho začátkem pořádně naštvat, a to hned třikrát. Dlužno upřesnit, že tak činil s
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
27.5.2025
První opravdu podložená zmínka o rodu Kinských je skutečně úctyhodného data. Jde o závěť Bohuslava z Vchynic a Žernosek, kterou jmenovaný rozděluje majetek mezi své syny. Listina pochází z roku 1282, takže současného příslušníka rodu Františka Kinského dělí od jeho předka úctyhodný kus české historie. Pokud se jej optáte, zda ještě dnes něco cítí k místu, které je spjato s počátky tohoto slavného
20.5.2025
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla. P
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
historyplus.cz
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
„Bude to prcek! Malá nedomrlá kreatura! Zákeřný vztekloun! Zosobnění podlosti!“ má jasno Angličan James Gillray, jak bude na jeho karikaturách vypadat Napoleon Bonaparte. Stvoří postavu Malého Boneyho, který se krčí strachy před mohutným Johnem Bullem, symbolem mocné Británie!   Kritizují krále či diktátory. Zesměšňují politiky. Upozorňují na nešvary své doby… První „karikatury“ se objevují již
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
enigmaplus.cz
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je t
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
epochalnisvet.cz
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
epochanacestach.cz
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko