Domů     Marek Vašut: „Já už jsem byl všechno!“
Marek Vašut: „Já už jsem byl všechno!“
4.10.2021

První film natočil před třiapadesáti lety a chlubívá se, že si tehdy coby malý špunt zahrál se samotným Oldřichem Novým. Dnes hrává nejčastěji drsné chlapíky, ale až takový tvrďák nejspíš ve skutečnosti není. Rád maluje, fotografuje, dokonce vydal sbírku básní…

Dětství prožil Marek Vašut v Praze na Novém Městě. Maminka tančila v Národním divadle a otec byl taneční teoretik. Ke kumštýřům patřil i dědeček, který byl animátorem a podílel se například na tvorbě některých večerníčků.

Právě on přivedl v polovině 60. let vnoučka na konkurz na roli ve filmu Káťa a krokodýl. Marek tam prý šel nerad a dával to jasně najevo. Režisérovi se ale údajně jeho sveřepý výraz líbil a roli mu svěřil.

Román pro ženy se Zuzanou Kanócz (2004).
Román pro ženy se Zuzanou Kanócz (2004).

Hercem být nechtěl…

Chodil na jazykovou základní školu v Ostrovní ulici, pak navštěvoval gymnázium Jana Nerudy. Když se před maturou rozhodoval, kam dál, herectví ho dlouho ani nenapadlo. „Do divadla jsem chodil, měl jsem ho rád, na gymplu byl divadelní soubor.

Navíc matka byla tanečnicí v baletu v Národním, všude se válely rekvizity, vonělo to tam zatuchlinou…“ Přesto uvažoval spíš o studiu jazyků. Také o exaktních vědách. „Ale na ty jsem, bohužel, neměl. A jít na filozofii?

To by znamenalo marxismus-leninismus. Na vojnu jsem nechtěl. No tak co?“

… ale nakonec se jím stal

Zvolil DAMU, prý jako cestu nejmenšího odporu. „Byla to volba hlavou, nikoli srdcem. Tam jsem mohl zúročit, co jsem měl rád: literaturu, divadlo, jazyky. A taky jsem si programově říkal, že řadový herec nemusí vstupovat do strany.

To pro mě tehdy bylo důležité.“ Vzali ho hned napoprvé. A to bylo štěstí, protože podruhé už by prý ke zkouškám nešel. V jednom rozhovoru vzpomínal, že se ke hraní zase tak moc přemlouvat nemusel: „Už na škole jsem dělal šaška třídy.

A s chutí. Nedělá mi potíže předvádět se. Tedy lépe řečeno – nedělalo. Teď už tu potřebu nemám, ale za honorář se přemůžu…“ Akademii absolvoval v roce 1983.

V seriálu Detektiv Martin Tomsa (1998).
V seriálu Detektiv Martin Tomsa (1998).

Spolužačka Marilyn

První angažmá získal v Národním divadle v Brně. Od r. 1985 pak byl členem činoherního souboru pražského Národního divadla. A hned, jak to bylo možné, začal usilovat o možnost studia v zahraničí, rozuměj: na Západě.

Podle svých slov mluvil málo anglicky a dobře francouzsky, a tak snil o cestě do Francie. Ale neměl peníze. „Jako sólista z Národního jsem si cestu nemohl hradit ani náhodou…“ A tak sháněl stipendium. „Chtěl jsem jet na vandr, na zkušenou.

I když mi už bylo třicet. Dřív to prostě nešlo.“ Stipendium získal díky Fulbrightovu programu a hned v prosinci 89 si podal žádost na ambasádě. A tam se ho zeptali: Máte jazykovou zkoušku? Ne? No, tak si vyberte univerzitu a začnete angličtinou. V r.

1990 odletěl, za měsíc a půl intenzivního studia angličtiny se mu podařilo požadovanou zkoušku složit a pak už se mohl přemístit do New Yorku. Další rok a půl pak studoval herectví na Divadelním institutu Leeho Strasberga.

V jednom televizním pořadu později s nadsázkou konstatoval: „Mými spolužáky byli například Marilyn Monroe, Paul Newman, Marlon Brando…“

V historickém dramatu Řád (1994).
V historickém dramatu Řád (1994).

Jsem výkoňák!“

Od roku 1992 je hercem na volné noze. „Po Horníčkovi jsem byl druhý, kdo sám odešel z Národního.

Bylo to hezké období, ale raději jsem zvolil svobodu, kterou přináší film.“ Popularitu mu přinesla už pár let předtím, to si právě „kroutil“ vojnu, role mladého boxera Vildy Jakuba ve filmu Pěsti ve tmě.

Byl jsem tlustej a boxovat jsem neuměl, tak jsem musel nejdřív běhat a trénovat.“ V Americe si během studia zahrál jen malou roli ve studentském filmu.

Do velkého amerického bijáku se dostal až později z Prahy, když světoví filmaři začali točit u nás. Zahrál si ve snímku Mission:

Impossible, v němž je hlavní hvězdou Tom Cruise, v České spojce se potkal s Anthonym Hopkinsem… Časem se stal se vyhledávaným představitelem drsných hochů. Co také s tímhle ksichtem? Mám třeba za sebou už všechny ranky nacistický armády!

Já už jsem byl všechno!“ komentoval své role jednou. „Úplně mi vyhovuje, že jsem výkoňák. Nemám potřebu k něčemu se vyjadřovat, na rozdíl od tvůrců, kteří mají co říct, nebo si to aspoň myslí. Jsem ideální prázdná nádoba, do které můžou nalít svůj obsah.“

S Františkem Němcem a Janem Novotným v kriminálním dramatu Nikdo neměl diabetes (2001).
S Františkem Němcem a Janem Novotným v kriminálním dramatu Nikdo neměl diabetes (2001).

Když převáží marnost…

V roce 2002 se, pro mnohé diváky zničehonic, pokusil o sebevraždu. „Považuju to za uzavřenou kapitolu svého života. Nechybělo mi a nechybí vlastně nic.

Ale endogenní deprese, deprese bez sebemenších vnějších příčin, na tohle vůbec nedá… Intenzita všech těch pocitů marnosti je u každého jiná. V mém případě je už snesitelná, a to díky antidepresivům třetí generace, která poctivě užívám.“

S Borisem Rösnerem ve filmu Stříbrná paruka (2001).
S Borisem Rösnerem ve filmu Stříbrná paruka (2001).

Plánuje pořídit si parťáka

Koncem 90. let navštívil Tibet.

„Když jsem tam ve 4000 metrech seděl na kameni v absolutním tichu a samotě, dospěl jsem k tomu, že jsem ještě příliš spjat se světem hmoty, takže následoval pokorný návrat do společnosti konzumu.“ Jak už bylo uvedeno výše, maluje, fotografuje a také pořádá výstavy.

„Já to mám vždycky jen tehdy, když mě políbí múza. A pak deset let neudělám nic.“ Miluje knihy, v knihovně má poezii, beletrii, filozofickou i populárně-vědeckou literaturu. Dokonce napsal a vydal sbírku básní a nazval ji Humanet.

Rád jezdí na koni, chodí a leze po horách, i když je prý už podstatně opatrnější než dřív. Je zarytý starý mládenec, ale plánuje, že si „na stará kolena“ pořídí parťáka: Až nebudu pořád někde cestovat a nepovedu kočovný herecký život, pořídím si psa.

Plemeno bude malé, pomeranian. Jak říkají Angličani: Chcete mít čisté ponožky a teplou večeři? Ožeňte se. Chcete mít bezpodmínečnou, krystalickou, věrnou a věčnou lásku? Pořiďte si psa. To dá rozum, že se mnou, s důchodcem, bude spát v posteli. Bude to nádherný!“

Foto: Herminapress, ČT, TV Nova, CSFD, Bontonfilm

Související články
6.5.2025
Potřebujete si odpočinout? Zkuste vyrazit na Maltu, hlavní sezóna tu právě začíná, přitom tu ještě není tolik turistů, ale ani není ještě extrémní horko. A tak se dá vyrazit jak obdivovat památky, tak na túru na kole a dokonce si i zaplavat v neuvěřitelně čistém moři. Že je Marsaxlokk stále živým rybářským městečkem, o tom se můž
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč