Domů     Marek Lambora: „Rád bych si zahrál padoucha!“
Marek Lambora: „Rád bych si zahrál padoucha!“
17.1.2024

Herec. Zpěvák. Idol divaček nejen seriálu Slunečná, a to napříč věkovým spektrem. A také kluk, který to má v hlavě srovnané. No, copak může být za primadonu někdo, kdo má ze všech jídel nejradši bramborák?

Marek je Ústečák a na dětství na severu Čech moc rád vzpomíná. Skoro osm let chodil do hudebky na klavír, ale cvičit doma ho prý strašně nebavilo. Tak se, když ho začaly víc bavit holky, na piano vykašlal. „Pak na konzervě jsem toho litoval.

Na kytaru jsem samouk. Když někdo umí na kytaru a zpívá se, třeba u ohně, je to naprostá bomba. A strašně mě baví bubnování!“

V pohádce zakleté pírko (2020). 
V pohádce zakleté pírko (2020). 

Od besídek k divadlu

Během základní školy i prvních ročníků osmiletého gymnázia byl považován za třídního šaška. Přesto ho to, že by někdy mohl být hercem, ani nenapadlo. Však také doposud v rodině žádné profesionální umělce neměli.

„Jeden z mých dědů byl hercem v amatérském spolku a druhého bavily loutky. Prababička zase měla stoprocentní sluch a prý výborně hrála na klavír. Možná se ve mně něco málo z každého sešlo…“ Zatím ale chodil cvičit karate, později se mu líbil breakdance.

A pak začali se spolužáky připravovat vystoupení, vlastně skoro představení, na vánoční besídky – Červenou Karkulku, úryvky z muzikálů Kvaska, Pomáda –, a on si uvědomil, jak moc ho to baví. Dostal se do dramatického kroužku. A tam mu záhy doporučili, aby zkusil konzervatoř.

V seriálu Ohnivý kuře s Anastasií Chocholatou (2018).
V seriálu Ohnivý kuře s Anastasií Chocholatou (2018).

Maminka největší fanynkou

„Máma mi řekla, že to nepřipadá v úvahu, že si mám dodělat gymnázium a pak ať si jdu, kam chci, třeba na DAMU. Po několikatýdenním přemlouvání ale nakonec povolila…“ Byl přijat na hudebně dramatický obor konzervatoře v Praze.

V mamince se to prý zlomilo, když prošel druhým kolem přijímaček. „Viděl jsem na ní, že mi přeje, abych se tam dostal. A od té doby je největší fanynka, co mám!“

V dobré společnosti

V šestnácti letech se stěhoval do Prahy. „Byl to pro mě velký svět! Třeba jsem vůbec nevěděl, jak funguje metro.“ Škola ho bavila a v roce 2015 ji úspěšně dokončil. A hned získal angažmá v Divadle na Vinohradech.

Už před maturitou si ho vybral umělecký šéf Vinohrad Juraj Deák do připravované inscenace Romeo a Julie. „Je to krásná věc. Byl jsem šťastný, že mě pro postavu Romea náš umělecký šéf vybral a tím i angažoval.

To je pro kluka, který zrovna vyšel školu, něco neuvěřitelného, tak trochu splněný sen…“ Během dalších let si Marek na vinohradském jevišti zahrál i další role, za všechny jmenujme Franciho v představení Periferie.

Provází ho už od školy, dokonce z této hry maturoval. „Tu hru i postavu, jsem si vysnil!“ Nejnověji ztvárňuje Marek Lambora Nikolu Šuhaje v Baladě pro banditu. Mladý herec je ve Vinohradském divadle zjevně spokojený.

Však je také v dobré společnosti – šatnu sdílí s pány Otakarem Brouskem ml. řečeným Ťuldou, a jeho synem Ondřejem, posedět na kus řeči prý chodívá kolega Igor Bareš…

Nikolu Šuhaje hraje v Baladě pro banditu v Divadle na Vinohradech, na snímku s Terezou Císařovou jako Eržikou (2020).
Nikolu Šuhaje hraje v Baladě pro banditu v Divadle na Vinohradech, na snímku s Terezou Císařovou jako Eržikou (2020).

Byl Cher, Naďou i Freddiem!

Předloni se zúčastnil 6. řady hudební soutěže Tvoje tvář má známý hlas – a vyhrál! „Nikdy mě nenapadlo, že budu mít možnost zažít něco tak náročného. Když jsem dostal nabídku do této show, váhal jsem.

Nejsem zpěvák, vždy říkám, že jsem zpívající herec a tady se zpívá opravdu hodně!

Naučit se za jediný týden všechno, co interpreta charakterizuje a co v klipu, či na koncertě předvádí – zpěv, tanec, specifická gesta a vyrazit s tím sebevědomě na stage, není nic jednoduchého.“ Proměnil se postupně např. v Cher, Micka Jaggera, Naďu Urbánkovou, raperku Missy Elliot a nebo ve Freddieho Mercuryho a zvládl to s bravurou!

V Divadle na Vinohradech si zahrál Romea ve slavném Shakespearově dramatu. Na snímku s Igorem Barešem (2015).
V Divadle na Vinohradech si zahrál Romea ve slavném Shakespearově dramatu. Na snímku s Igorem Barešem (2015).

Janek ze Slunečné

V lednu 2020 se pak Marek Lambora pro mnoho televizních diváků, a hlavně divaček, doslova stal hodným, zamilovaným milionářem Jankem Linhartem ze seriálu Slunečná. Popularita jako hrom! „A já bych si teď moc rád zahrál nějakého padoucha!“

S Petrem Čtvrtníčkem v seriálu Přístav (2015–2017).
S Petrem Čtvrtníčkem v seriálu Přístav (2015–2017).

Zahrál si i rockera!

Zatímco fanoušci hltali další a další příběhy Janka, jeho více či méně nedostupné milé Týny a dalších hrdinů ze statku i z prostředí obchodníků a lobbistů, Marek Lambora už natáčel pohádky.

Jednak fantasy pohádku Princezna zakletá v čase a pak klasický příběh Zakleté pírko. „Moje babička si vždycky přála, abych hrál v pohádce. Já jsem jí marně vysvětloval, že to není jednoduché, že to chce čas.

Přála si to opravdu moc, že to nakonec dopadlo tak, že jsem natočil hned dvě pohádky najednou!“ Zvlášť natáčení Princezny zakletá v čase si moc užil. Točilo se mj.

v zatopených lomech v okolí Lipnice nad Sázavou a herci se pouštěli i do kaskadérských kousků, byť dubléři byli pochopitelně po ruce. „Mě osobně to moc baví, a to včetně akrobacie a podobných věcí.

Když v sobě překonám strach, nejraději bych vše na natáčení dělal sám…“ V právě dokončovaném filmu Ubal a zmiz pak Marek hraje zpěváka Andrého. „Role rockera se přijímá velice snadno. Navíc z ní mám pocit, že bude akčnější než všechny, které jsem dosud hrál.

Je v ní víc testosteronu. A to je přesně ta změna, o kterou jsem stál.“

Její pastorkyňa v Divadle na Vinohradech, na snímku s Dagmar Havlovou (2017).
Její pastorkyňa v Divadle na Vinohradech, na snímku s Dagmar Havlovou (2017).

Potřebuje město i přírodu

Marek Lambora o sobě říká, že je městský typ. Zároveň má ale moc rád přírodu, rád lyžuje, rád cestuje, rád chodí na výlety, v létě šlape po horách. Rád pracuje se dřevem. Má báječně rozjetou kariéru, zároveň ale stojí nohama na zemi.

Na svůj facebookový profil na přelomu roku napsal: „Může se nám zdát, že byl rok 2020 jen ,trailer‘ k roku 2021. Já jsem ale optimista, takže bych mu i tak chtěl poděkovat.

Díky za ty zážitky, za přátele, nové projekty a za lidi, se kterými jsem měl a mám možnost pracovat.

Myslím, že nás toho naučil hodně, každému jednotlivě přinesl něco, ať už ponuku k zamyšlení nebo pomoci, ale obecně nám ukázal, jak bychom si měli vážit zdraví a že je to zkrátka ta nejdůležitější věc vůbec!“ Co dodat?

Foto: Herminapress, ČT, CSFD, TV Prima

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
24.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
14.2.2024
Spontánní i nejistá, optimistická, ikskrát denně připravená se pro něco nadchnout. V jednom rozhovoru podotkla: „Jsem takové šťastné pako, které letí životem…“ Jedna z opor hereckého souboru Národního divadla a také už trojnásobná babička! Češka, Pražačka křtěná Vltavou se slovenskými kořeny, hrdá občanka Prahy 6. Těmi kořeny jsou myšleni samozřejmě rodiče, kteří byli oba Slováci. Tatínek v Pra
2.2.2024
Moderátor a bavič Jiří Werich Petrášek svého otce nezapře, ale tentokrát svůj zevnějšek ještě vylepšil, když společně se svým uměleckým partnerem, zpívajícím nakladatelem a také autorem Pavlem Mészárosem zapózovali po své talk show HOVORY W, kam si pravidelně zvou své hosty. Tentokrát jím byl oblíbený herec Jaroslav Satoranský, který se v pořadu objevuje pravidelně, a diváky vždycky potěší svými v
25.1.2024
Víte, co to enneagram je? Zjednodušeně se dá vysvětlit jako nástroj, který vám pomůže pochopit, kdo jste vy a kdo jsou ti druzí. A proč nám to s těmi druhými někdy funguje a jindy zase ne. Stále ještě nemáte představu, o čem je řeč? Představte si systém, který dokáže odhadnout základní osobnostní typy lidí a jejich vzájemnou provázanost. A ještě to dokáže znázornit graficky. Když si název pocháze
23.12.2023
I když to svádí sáhnout po štěněti plemene, která jsou v trendu, je rozumné odolat a zvážit, co vlastně od psa očekáváte. Má dělat společníka babičce nebo dětem? Má hlídat nebo s vámi sportovat? Má to být mazlíček nebo obránce? S módním plemenem lze šlápnout vedle nejen proto, že se mohou jeho potřeby a očekávání lišit od vašich. Plemena, o něž je velký zájem a na jejichž štěňata se sestavují p
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný grimoár Johna Dee: Obsahuje seznam andělů a poselství Adamovi?
enigmaplus.cz
Tajemný grimoár Johna Dee: Obsahuje seznam andělů a poselství Adamovi?
Anglický učenec a okultista John Dee se může chlubit mnoha záhadnými artefakty. Obsidiánovým zrcadlem počínaje a křišťálovou koulí, jíž je prý možné nahlížet do budoucnosti, konče. Údajně také vla
Heraldika: Erb jako podpis
epochaplus.cz
Heraldika: Erb jako podpis
Erby různých šlechtických rodů nás dodnes fascinují svými barvami i motivy. Ale není to jen pastva pro oči, skrývá se za nimi mnohem hlubší význam. A jejich tvorba má svá jasně daná pravidla, která se dodržují už v minulých staletích. Původně přitom slouží jako druh podpisu i prostředek k identifikaci. Napadá vás, co mohou mít
Kuřecí hranolky s dipem
tisicereceptu.cz
Kuřecí hranolky s dipem
Pokud chcete připravit variantu bez masa, vyzkoušejte nakrájenou cuketu nebo kedlubnu. Obalte stejně jako maso a podávejte s dipy různých příchutí. Ingredience 500 g kuřecích prsních řízků hlad
Co je to Business Intelligence?
epochalnisvet.cz
Co je to Business Intelligence?
Prozkoumejte klíčové aspekty a nástroje Business Intelligence, které manažerům a analytikům umožňují nejen optimalizovat výdaje a identifikovat nové obchodní příležitosti, ale také lépe porozumět tržn
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
nasehvezdy.cz
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
Už delší dobu se spekuluje o tom, že herečka Linda Rybová (48) ze seriálu Ulice a David Prachař (65) řeší manželské problémy. Očividně to ale nikam nevede. Důvodem má být prý Prachařova žárlivost a s
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
21stoleti.cz
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
Už jsme zažili několik sexuálních revolucí, ta nadcházející a přicházející ale poprvé bude mít nádech tak trochu „umělého sexu“. Podle expertů se během 15–20 let stanou běžnou součástí sexuálního živo
Neobyčejná schopnost se dědí
skutecnepribehy.cz
Neobyčejná schopnost se dědí
Babička Jarmila mi vždycky říkala, že jsem jako ona. Význam těchto slov jsem pochopila až ve chvíli, kdy zemřela. Když jsem byla malá, babička Jarmila mi často opakovala, že jsem jako ona. Tehdy jsem to nechápala. Dneska mi to už dává větší smysl. Vnitřní hlas Po smrti milované babičky jsem totiž okamžitě poznala, že se
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
epochanacestach.cz
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
Premiéra na zámku Doudleby nad Orlicí – skvělá růžová vína a frizzante, historie, zámecká kuchyně i zahrada… Vstupné již od 250 Kč. E-katalog on-line aplikace pro vaše chytré telefony obsahující katalog vín… Během odpoledne Vás čeká pultová degustace rosé a frizzante. Těšit se můžete výhradně na špičková růžová a perlivá vína z Moravy a Čech.
Svatba je za dveřmi?
nasehvezdy.cz
Svatba je za dveřmi?
Zamilovaná herečka ze seriálu ZOO do toho možná znovu praští. O svém partnerovi Josefu Holomáčovi (63) sice ještě nedávno mluvila jako o dobrém kamarádovi, teď to ale vypadá, že se ledy konečně hnuly
Jarní úklid pleti
iluxus.cz
Jarní úklid pleti
Česká značka Maat se specializuje na ruční výrobu aromaterapeutické kosmetiky v malých objemech, což je zárukou, že se k zákaznikovi dostane vždy čerstvý a živý produkt. Nejlepší vzpruhu pro pleť unav
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g