Domů     Marek Lambora: „Rád bych si zahrál padoucha!“
Marek Lambora: „Rád bych si zahrál padoucha!“
17.1.2024

Herec. Zpěvák. Idol divaček nejen seriálu Slunečná, a to napříč věkovým spektrem. A také kluk, který to má v hlavě srovnané. No, copak může být za primadonu někdo, kdo má ze všech jídel nejradši bramborák?

Marek je Ústečák a na dětství na severu Čech moc rád vzpomíná. Skoro osm let chodil do hudebky na klavír, ale cvičit doma ho prý strašně nebavilo. Tak se, když ho začaly víc bavit holky, na piano vykašlal. „Pak na konzervě jsem toho litoval.

Na kytaru jsem samouk. Když někdo umí na kytaru a zpívá se, třeba u ohně, je to naprostá bomba. A strašně mě baví bubnování!“

V pohádce zakleté pírko (2020). 
V pohádce zakleté pírko (2020). 

Od besídek k divadlu

Během základní školy i prvních ročníků osmiletého gymnázia byl považován za třídního šaška. Přesto ho to, že by někdy mohl být hercem, ani nenapadlo. Však také doposud v rodině žádné profesionální umělce neměli.

„Jeden z mých dědů byl hercem v amatérském spolku a druhého bavily loutky. Prababička zase měla stoprocentní sluch a prý výborně hrála na klavír. Možná se ve mně něco málo z každého sešlo…“ Zatím ale chodil cvičit karate, později se mu líbil breakdance.

A pak začali se spolužáky připravovat vystoupení, vlastně skoro představení, na vánoční besídky – Červenou Karkulku, úryvky z muzikálů Kvaska, Pomáda –, a on si uvědomil, jak moc ho to baví. Dostal se do dramatického kroužku. A tam mu záhy doporučili, aby zkusil konzervatoř.

V seriálu Ohnivý kuře s Anastasií Chocholatou (2018).
V seriálu Ohnivý kuře s Anastasií Chocholatou (2018).

Maminka největší fanynkou

„Máma mi řekla, že to nepřipadá v úvahu, že si mám dodělat gymnázium a pak ať si jdu, kam chci, třeba na DAMU. Po několikatýdenním přemlouvání ale nakonec povolila…“ Byl přijat na hudebně dramatický obor konzervatoře v Praze.

V mamince se to prý zlomilo, když prošel druhým kolem přijímaček. „Viděl jsem na ní, že mi přeje, abych se tam dostal. A od té doby je největší fanynka, co mám!“

V dobré společnosti

V šestnácti letech se stěhoval do Prahy. „Byl to pro mě velký svět! Třeba jsem vůbec nevěděl, jak funguje metro.“ Škola ho bavila a v roce 2015 ji úspěšně dokončil. A hned získal angažmá v Divadle na Vinohradech.

Už před maturitou si ho vybral umělecký šéf Vinohrad Juraj Deák do připravované inscenace Romeo a Julie. „Je to krásná věc. Byl jsem šťastný, že mě pro postavu Romea náš umělecký šéf vybral a tím i angažoval.

To je pro kluka, který zrovna vyšel školu, něco neuvěřitelného, tak trochu splněný sen…“ Během dalších let si Marek na vinohradském jevišti zahrál i další role, za všechny jmenujme Franciho v představení Periferie.

Provází ho už od školy, dokonce z této hry maturoval. „Tu hru i postavu, jsem si vysnil!“ Nejnověji ztvárňuje Marek Lambora Nikolu Šuhaje v Baladě pro banditu. Mladý herec je ve Vinohradském divadle zjevně spokojený.

Však je také v dobré společnosti – šatnu sdílí s pány Otakarem Brouskem ml. řečeným Ťuldou, a jeho synem Ondřejem, posedět na kus řeči prý chodívá kolega Igor Bareš…

Nikolu Šuhaje hraje v Baladě pro banditu v Divadle na Vinohradech, na snímku s Terezou Císařovou jako Eržikou (2020).
Nikolu Šuhaje hraje v Baladě pro banditu v Divadle na Vinohradech, na snímku s Terezou Císařovou jako Eržikou (2020).

Byl Cher, Naďou i Freddiem!

Předloni se zúčastnil 6. řady hudební soutěže Tvoje tvář má známý hlas – a vyhrál! „Nikdy mě nenapadlo, že budu mít možnost zažít něco tak náročného. Když jsem dostal nabídku do této show, váhal jsem.

Nejsem zpěvák, vždy říkám, že jsem zpívající herec a tady se zpívá opravdu hodně!

Naučit se za jediný týden všechno, co interpreta charakterizuje a co v klipu, či na koncertě předvádí – zpěv, tanec, specifická gesta a vyrazit s tím sebevědomě na stage, není nic jednoduchého.“ Proměnil se postupně např. v Cher, Micka Jaggera, Naďu Urbánkovou, raperku Missy Elliot a nebo ve Freddieho Mercuryho a zvládl to s bravurou!

V Divadle na Vinohradech si zahrál Romea ve slavném Shakespearově dramatu. Na snímku s Igorem Barešem (2015).
V Divadle na Vinohradech si zahrál Romea ve slavném Shakespearově dramatu. Na snímku s Igorem Barešem (2015).

Janek ze Slunečné

V lednu 2020 se pak Marek Lambora pro mnoho televizních diváků, a hlavně divaček, doslova stal hodným, zamilovaným milionářem Jankem Linhartem ze seriálu Slunečná. Popularita jako hrom! „A já bych si teď moc rád zahrál nějakého padoucha!“

S Petrem Čtvrtníčkem v seriálu Přístav (2015–2017).
S Petrem Čtvrtníčkem v seriálu Přístav (2015–2017).

Zahrál si i rockera!

Zatímco fanoušci hltali další a další příběhy Janka, jeho více či méně nedostupné milé Týny a dalších hrdinů ze statku i z prostředí obchodníků a lobbistů, Marek Lambora už natáčel pohádky.

Jednak fantasy pohádku Princezna zakletá v čase a pak klasický příběh Zakleté pírko. „Moje babička si vždycky přála, abych hrál v pohádce. Já jsem jí marně vysvětloval, že to není jednoduché, že to chce čas.

Přála si to opravdu moc, že to nakonec dopadlo tak, že jsem natočil hned dvě pohádky najednou!“ Zvlášť natáčení Princezny zakletá v čase si moc užil. Točilo se mj.

v zatopených lomech v okolí Lipnice nad Sázavou a herci se pouštěli i do kaskadérských kousků, byť dubléři byli pochopitelně po ruce. „Mě osobně to moc baví, a to včetně akrobacie a podobných věcí.

Když v sobě překonám strach, nejraději bych vše na natáčení dělal sám…“ V právě dokončovaném filmu Ubal a zmiz pak Marek hraje zpěváka Andrého. „Role rockera se přijímá velice snadno. Navíc z ní mám pocit, že bude akčnější než všechny, které jsem dosud hrál.

Je v ní víc testosteronu. A to je přesně ta změna, o kterou jsem stál.“

Její pastorkyňa v Divadle na Vinohradech, na snímku s Dagmar Havlovou (2017).
Její pastorkyňa v Divadle na Vinohradech, na snímku s Dagmar Havlovou (2017).

Potřebuje město i přírodu

Marek Lambora o sobě říká, že je městský typ. Zároveň má ale moc rád přírodu, rád lyžuje, rád cestuje, rád chodí na výlety, v létě šlape po horách. Rád pracuje se dřevem. Má báječně rozjetou kariéru, zároveň ale stojí nohama na zemi.

Na svůj facebookový profil na přelomu roku napsal: „Může se nám zdát, že byl rok 2020 jen ,trailer‘ k roku 2021. Já jsem ale optimista, takže bych mu i tak chtěl poděkovat.

Díky za ty zážitky, za přátele, nové projekty a za lidi, se kterými jsem měl a mám možnost pracovat.

Myslím, že nás toho naučil hodně, každému jednotlivě přinesl něco, ať už ponuku k zamyšlení nebo pomoci, ale obecně nám ukázal, jak bychom si měli vážit zdraví a že je to zkrátka ta nejdůležitější věc vůbec!“ Co dodat?

Foto: Herminapress, ČT, CSFD, TV Prima

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
17.7.2024
Stačí jeden nepovedený skok v lese nebo nemoc, která o sobě dlouho nedávala vědět, a váš pejsek se může neplánovaně ocitnout v péči veterináře. A vám to způsobí pořádný vítr v peněžence. Pokud nechcete v takových situacích přemýšlet, kde vezmete desetitisíce na potřebnou léčbu a operaci, je lepší se pojistit. Zdravotní a životní pojištění psů a koček v Česku už nabízí pět tuzemských pojišťoven.
4.7.2024
Krásná Jana ve filmu Souhvězdí Panny, Živa v Radúzi a Mahuleně, Růža Soumarová v seriálu Byl jednou jeden dům, Blanka ve 30 případech majora Zemana a dnes Vilma Nyklová v Ulici. Pár rolí herečky, která si s Prahou za zády užívá předností venkova. Narodila se v Praze a vyrůstala s maminkou a s babičkou, otec brzy zemřel. Už jako maličká si zamilovala balet. Od čtyř let navštěvovala soukromé stud
2.7.2024
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes. Jaká je? Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A skutečně kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně. Dlouhá srst a chl
27.6.2024
Dalším z řady hostů pravidelného talk show Jiřího Wericha Petráška a Pavla Mészárose v kavárně Českého rozhlasu Radiocafé byl tentokrát oblíbený herec Pavel Nový. Přestože těch rolí sehrál opravdu hodně, role ze seriálu Velké sedlo patří k těm, které se do paměti diváků vryly asi nejvíc. Herec to dokládá vzpomínkou. „Nedávno jsem jel v noci autobusem do Ostravy, najednou mě zmerčili dva ožralové,
28.5.2024
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy do knihy „Zápisky z
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
iluxus.cz
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
Rezidence Arden Road, nejnovější počin holešovického studia archicraft, přináší unikátní pohled do světa prominentního bydlení. Projekt zasazený do vyhlášené rezidenční čtvrti Pasadena představuje dům
Smažená zmrzlina
nejsemsama.cz
Smažená zmrzlina
Příprava je trochu složitá, ale tato delikatesa ohromí každou návštěvu. Ingredience na 4 porce: Piškotový plát: ● 6 vajec „M“ ● 160 g krupicového cukru ● 80 ml rostlinného oleje ● 160 g hladké mouky ● zmrzlina (vanilková) Vanilková omáčka: ● 1 l smetany ● 100 g cukru ● 8 žloutků ● 2 vanilkové lusky Na ozdobu: ● vejce na obalení ● plátky mandlí na obalení ● rostlinný olej ke
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
epochanacestach.cz
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
Trochu stranou turistických tras leží atraktivní památka, která připomíná slavné dějiny dolování nerostných surovin a drahých kovů ve Slavkovském lese. Štoly, kamenné síně i podzemní jezírka dotvářejí tajuplnou atmosféru cínového dolu, při níž můžete obdivovat zručnost a píli našich předků. Oblast Slavkovského lesa leží v západních Čechách přibližně mezi městy Kynšperk nad Ohří, Karlovy Vary
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
historyplus.cz
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
Muž se zakrváceným nožem prchá od místa, kde byl právě ubodán král Václav III. Stráže mají jasno, a dotyčného na místě zabijí. Zahodili tak ale příležitost dozvědět se, proč se domnělý pachatel vlastně činu dopustil…   Celé město již spí, jen krčma se otřásá v základech. „Na zdraví krále!“ zvolá pijan, a než si obsah
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik
Kuskus s avokádem
tisicereceptu.cz
Kuskus s avokádem
Voňavé dobroty z Maroka, Tuniska, Turecka i z Bulharska. Mezi oblíbené pokrmy patří i kuskus na různé způsoby. Ingredience na 4 porce 300 g kuskusu 350 ml vroucího kuřecího vývaru 2 avokáda 1
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
skutecnepribehy.cz
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
Než jsem otěhotněla, rozhodli jsme se s přítelem, že si zaletíme na romantický prodloužený víkend do Paříže. Tedy s prohlídkami památek, nákupy, romantickými snídaněmi v kavárnách. S vínem i vybraným jídlem. Byla jsem natěšená jako blecha a nemohla se dočkat, až konečně uvidím Louvre, katedrálu Notre Dame, Eiffelovu věž. Nikdy jsem totiž v hlavním městě Francie nebyla, ale toužila jsem po tom
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
nasehvezdy.cz
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
Konec manželství herce Václava Upíra Krejčí (68) a jeho manželky Kateřiny nebyl vůbec poklidný. Dodnes se táhnou spory o majetkové vyrovnání. Nemohou se dohodnout zejména na luxusním domě v pražských
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
enigmaplus.cz
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
Zajímavým objektem, o kterém si mnozí mysleli, že pochází z doby, kdy na Zemi ještě žili dinosauři, je takzvané Londýnské kladivo. Tento artefakt byl nalezen ve 30. letech 20. století v USA, konkrétně
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
21stoleti.cz
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
epochalnisvet.cz
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
Kam se na něj hrabou všichni ti zazobaní basketbalisté, fotbalisté, hokejisté či golfisté. Oproti římskému vozatajovi to jsou jen chudí příbuzní. Gaius Appuleius Diocles si už v době starověku vydělá za svou kariéru tolik, že ho dosud nikdo nepřekonal a stále je hodnocen jako nejbohatší sportovec historie.   Jedním z center zábavy je ve starém