Máte doma džínové „lacláče“, ze kterých váš potomek už dávno vyrostl, ale vám se je nechce vyhodit, protože jsou ještě docela dobré? Ušijte si z nich batůžek. Vejde se do něj dietní svačina i věci, které obvykle nosíte v kabelce.
Můžete ho nosit jen tak ležérně přehozený přes jedno rameno nebo pohodlně usazený na zádech. Když zkrátíte popruhy, bude akorát i pro školáka z mateřské nebo základky.
Budete potřebovat:
jedny dětské lacláče
bavlněné popruhy
dva průvleky
bavlněný pásek na stažení batohu
bavlnu na podšívku
malý kousek nažehlovací výztuhy
POSTUP
1) Vypárejte oba díly nad páskem. Z předního bude kapsa vpředu na batohu, zadní poslouží jako klopa a toto řešení zajistí i přirozené zapínání. Bude stejné jako na původních kalhotách, jen budete muset zkrátit kšandy.
Na klopu můžete použít i přední část lacláčů, jen budete muset vyřešit zapnutí. Třeba tím, že tam přišijete poutko s karabinkou, která se jednoduše připne ke kroužku na přední straně.
Velmi dobře by posloužila magnetka nebo patentka a napadne vás jistě i mnoho dalších možností.
2) Srovnání sedu
Vypárejte u kalhot vnitřní šev nohavic a tu část sedového švu, která je ušitá do oblouku. Potřebujete srovnat plochu před í zadní části tak, abyste měli rovný šev, tedy aby směřoval k zemi tam, kde původně mířil do rozkroku.
Takto upravené kalhoty otočte do rubu a složte bočními švy na sebe a sešpendlete vrstvy k sobě. Vezměte pravítko a odshora protáhněte rovnou část švu. Nyní vidíte, jaká část bude třeba ustřihnout nebo uříznout rotačním řezákem.
Nezapomeňte si nechat při stříhání dostatečný přídavek na švy. Podle naznačené linky sešijte přední i zadní díl a otočte práci zpátky na líc. Nyní už zbývá jen prošít šev podobně jako je tomu u části, která zůstala z původního kousku.
3) Všití dna
Z nohavic vystřihněte oválné dno tak, aby rozměrově odpovídala formátu batůžku. Až budete s tvarem dna spokojení, podžehlete ho vhodnou výztuží a prošijte, bude tak mnohem pevnější. Prošité dne zpevněte po obvodu entlovacím stehem a vyžehlete.
Pak všijte dno do těla batůžku (obr. H). Jen nezapomeňte v zadní části vložit mezi dno a záda poutka s průvleky (obr. A). Můžete použít odpáraná poutka ze zadní části pásku, kde bude vsazena klopa batohu.
4) Také na přední díl musíte přišít kapsu z původního laclu před vsazením dna. Mohla by se teoreticky přišít i kousek nad spodní hranu později, ale dalo by vám to mnohem víc práce a nevypadalo by to o moc lépe.
Na kapse nechte nepřišitou jen rovnou horní hranu, a pokud se bude boulit, zašijte i tam pár centimetru z každé strany.
5) Vypárejte pásek a připravte si klopu. Místo mezi kšandami zaplňte dvěma malými kapsami, které odpářete ze zadečku původních lacláčů. Přišijte je proti sobě a horní strany kapes nechte nepřišité.
Zabezpečíte je suchým zipem nebo magnetkou, jinak by z nich všechno vypadlo. Naznačte si střed tohoto dílu a střed zadního dílu batohu. Přišijte nejdříve k zadnímu dílu zádové popruhy a pak i vytvořenou klopu.
6) Připravte si podšívku a všijte ji do batohu.
7) Obr. F Přišijte zpátky na své místo pásek a prošijte ho nití, která se odstínem bude co nejvíc podobat původnímu prošití.
8) Zbývá už jen zkrácení kšand na klopě. Přebytečnou délku zahnete a přišijete v ruce na vnitřní straně klopy. Ke stažení poslouží bavlněný opasek se dvěma kroužky, ale můžete použít i nějaký barevný šáteček či silnější tkanici.
Knihu Jany Harmachové Druhá šance pro džínsy vydalo nakladatelství Grada. Najdete v ní spoustu dalších nápadů a návodů na to, co si vyrobit ze starých džínových kalhot.
Zdroj a Foto: Jana Harmachová, Druhá šance pro džíny, Nakladatelství Grada, Redakční úprava: Laura Skrčená