Domů     Lukáš Vaculík: „K životu potřebuju srandu!“
Lukáš Vaculík: „K životu potřebuju srandu!“
21.12.2020

Kdysi zdobily jeho fotky kdejaký dívčí kout. Dnes už není ten mladík s patkou do čela. Hraje divadlo, často točí pro televizi, vystupuje v muzikálech. Ale hlavně je hrdý táta čtrnáctiletého synka – vždycky měl raději život jako takový…

Narodil se v Praze a dětství prožil na dejvické Hanspaulce. Otec byl významný architekt, matka tíhla k hudbě. K ní byl vedený i Lukáš – šest let se učil hrát na klavír. Prý z něj maminka chtěla mít také zpěváka, ale to se nepodařilo.

„Mám rozsah tři tóny!“ komentoval to v jednom rozhovoru. Vyrůstal vedle o sedm let staršího bratra Jaroslava. „Chtěl jít na chatě k táboráku a naši: Jo, ale vezmi s sebou Lukáše… Neuměl jsem plavat – Koukej ho naučit plavat!

Neuměl jsem jezdit na kole – Nauč ho jezdit na kole! Tenkrát jsem byl jeho koule na noze!“

Lásky mezi kapkami
Lásky mezi kapkami

Hercem díky náhodě

Když byl Lukáš Vaculík v osmém ročníku základní školy, byl to první rok, kdy bylo možno jít už z osmičky rovnou na gymnázium. Přihlásil se, jenže nebyl přijat. A tak ho čekala ještě devítka.

„O těch prázdninách natáčel režisér Kachyňa film Smrt mouchy nedaleko naší chaty a já se tam pořád chodil dívat… Líbilo se mi to, pak jsem začal chodit dramaťáku a na jaře jsem se přihlásil na konzervatoř.

Vzali mě.“ Na škole se potkal s Ondřejem Vetchým, se kterým ho pojí přátelství dodnes. „V prváku nás s Ondrou sblížilo judo – on ho do té doby dělal v Jihlavě, já ho přivedl na Spartu.“ Ještě dva roky chodili sportovat společně.

„Pak jsem začal točit s Karlem Kachyňou a říkal jsem si: dobře, teď mám hodně práce, tak na půl roku přestanu a pak se vrátím. A nevrátil jsem se. Ono se judo pomalu měnilo od techniky, tzv. jemné cesty, k síle. Kdo měl víc natrénováno, vyhrával. A tam já jsem skončil.“

Vítr v kapse
Vítr v kapse

Začalo to Láskami

Dnes ceněné roli v Láskách mezi kapkami deště režiséra Kachyni předcházelo dlouhé čekání a řada marných pokusů. Vaculík jednou vyprávěl, že měl na castingu vždycky takovou trému, až byl v křeči. Spolužáci už všichni někde hráli, a on nic.

A pak přišly kamerové zkoušky na zmíněný film Lásky mezi kapkami deště. „Dorazilo mě, že tam na tu samou roli byl i Mirek Dlouhý. To byl pro mě bůh! Ve mně to vyvolalo pocit, že vůbec nemá význam se o něco snažit, a asi mi to pomohlo.

Byl jsem poprvé v životě přirozený. A Karel Kachyňa mě obsadil. Nešlo o to, kdo co umí – to bych neprošel ani vrátnicí na Barrandově!“ Režisér mu prý tehdy řekl, aby se před kamerou choval tak, jak by se choval on sám, jako kluk Lukáš.

„Hodil jsem se mu jako typ, prostě jsem mu přišel do cesty. Štěstí. Vůbec jsem měl velkou kliku na lidi.“

Rajťák, co neuměl jezdit

Ještě pořád studoval, když dostal roli skromného začínajícího koňáka Michala v mnohokrát reprízovaném televizním seriálu Dobrá Voda. Mimochodem – opět se sešel s Vladimírem Dlouhým, tentokrát si ale hráli spolužáky z učiliště.

„To, že budu točit, jsem se dozvěděl asi měsíc před natáčením. Oni si mysleli, asi podle toho, že mám nohy do ó, že jsem rajťák, a dost je vystrašilo, že jsem v životě na koni neseděl!“ Zdá se to neuvěřitelné, ale jezdit se učil tzv. za pochodu, během natáčení.

„Ale stejně jsem toho moc nepobral. Víc jsem se naučil později, když jsem točil pohádky.“ Prý neuměl – a stejně v závěru seriálu s kobylkou jménem Jasná vyhrál dostih v Pardubicích! 😉

Kamarádi z deště pod okap…

Filmy, které natočil v 80. letech se Sagvanem Tofim, s nímž se údajně do té doby neznal, byť „Sagi“ chodil na konzervatoř jen o dva ročníky níž, byly ve své době vpravdě generační.

Zatímco ve Větru byli učni ze Škodovky ochutnávajícími život, Kamarád I. se odehrává v tehdejším pražském podsvětí, dnešními slovy v podsvětí light – číšník, taxikář, vekslák, zloděj, diskotéka… Snímky Vítr v kapse a Kamarád do deště každopádně zajistily oběma mladým hercům význačná místa v pokojících spousty českých dívek – samozřejmě ve formě fotky na stěně.

Od Danyho ke Křižákovi

Hned na počátku 90. let dostal Lukáš Vaculík báječnou příležitost v Tankovém praporu natočeném podle předlohy Josefa Škvoreckého. A Vaculíkův rotný Dany Smiřický byl prostě Dany Smiřický!

A stejný obrat lze použít i u seriálu Proč bychom se netopili, na kterém se Lukáš Vaculík podílel o téměř dvacet let později.

V seriálu natočeném podle stejnojmenné báječné knížky, která má podtitul Vodácký průvodce pro Ofélii, ztvárnil roli Křižáka, největšího chlapáka ve vodácké partě. „To bylo jedno z nejlepších natáčení, dvě léta za sebou. To byla dovolená!

Celé léto na Lužnici…“ Jenže – když Lukáš Vaculík dostal roli, dostal k ní také instrukce: „Měl být šlachovitý. A já byl všechno, jen ne šlachovitý! Čtyři měsíce jsem chodil k trenérovi, změnil jídelníček a zhubl jsem osm kilo.

Někdy jsem vstával před pátou, abych byl v půl sedmé na tréninku. Ale když jsem v osm skončil, cítil jsem se krásně. Den sotva začínal a já už byl plný energie.“

O velkém nosu
O velkém nosu

„Rád bych si psa pořídil“

Letos začátkem roku navštěvoval diváky Lukáš Vaculík skrze televizní obrazovku coby kriminalista Petr Kraj, specialista na sériové vraždy. Samorost, kterého nemoc vyhnala ze stresu velkoměsta na venkov. „Hereckým kolegou je mu pes Egon, zlatý retriever.

Naši vždycky měli psy a já je mám strašně rád. A tenhle byl bezvadný. Já říkám, že byl nedomazlený. Jednou ho podrbete a už se ho nikdy nezbavíte. Jednou bych si rád psa pořídil…“

„Já v jeho věku…“

Lukáš Vaculík je rozvedený, má čtrnáctiletého syna, rovněž Lukáše. „Jsem moc rád s ním. Myslím, že je kvalitnější, než jsem byl já. Je přemýšlivější, cíťa, srdcař. Má svoji fantazii, svůj svět, se kterým si už od mala vystačí.

Mě v jeho věku zajímal sport a někam vyrazit, byl jsem puďák… Netoužím po tom, aby byl frajer nebo ranař, co si za každou cenu všechno zařídí. Jsem rád, že se nestydí za své emoce. Když si povídáme, tak si říkám:

Ty, bláho, tohle by mě v jeho věku vůbec nenapadlo!“ Se synem rád lyžuje, jezdí na kole, na vodu. „Baví ho to a těší ho to. Je mi úplně jedno, co bude dělat. Chci jen, aby byl zdravý a aby byl šťastný. Říkám mu: zůstaň, jaký jsi a nestyď se za to! Pak máš šanci, že poznáš lidi podobného ražení a bude ti s nimi dobře.“

Lukáš Vaculík

Narodil se 8. června 1962 v Praze

Absolvoval herectví na Pražské konzervatoři

Hrál např. v Městských divadlech pražských, v Činoherním klubu

Nyní na volné noze, nejčastěji hraje v Divadelní společnost Háta, ale i v muzikálech

Filmy:

např. Lásky mezi kapkami deště (1979), Vítr v kapse (1982), Brakýři (1983), Láska z pasáže (1984), Oznamuje se láskám vašim (1988), Kamarád do deště (1988), Tankový prapor (1991), Kamarád do deště II. (1992), Ani málo, ani moc (1999), Vyvraždění rodiny Greenů (2002), Příběh kmotra (2013), Jak básníci čekají na zázrak (2016)

Seriály: např. Dobrá Voda (1982), Třetí patro (1985), Strážce duší (2003), Proč bychom se netopili (2009), Místo zločinu Plzeň (2015), Rapl (2016), Temný Kraj (2017), Spravedlnost (2017), Četníci z Luhačovic (2017)

Strážce duší
Strážce duší

Co řekl o …:

… o herectví: „Když jsem přišel na konzervatoř, zjistil jsem, že existuje vedle učení spousta bezvadných věcí a začal jsem si života po svém užívat. To mě bavilo úplně nejvíc – lidi kolem mě a život jako takový. A to mi zůstalo dodneška.

Ale zároveň – všechno, co člověk zažije, do jakých se dostane prostředí a jaké typy lidí potká, to zúročí v herecké práci. Později si to vybaví.

Samozřejmě záleží i na fantazii a na tom, co si herec dokáže představit, ale když podvědomí vyplaví něco, co už zažil, může vzniknout okamžik, který má sílu a hloubku.“

… o přátelství: „Celý život jsem se snažil pohybovat mezi lidmi, které znám od mala. Nová kamarádství navazuju málo. Když se s někým znáte od šesti sedmi let, tak ten vztah není proto, že vás někdo viděl na plátně.

Oni vědí o všech mých slabinách, neřestech a průšvizích a berou mě jako Lukáše, toho kamaráda z dětství.“

… o popularitě: „Výhod z popularity plynoucích jsem se vždycky spíš bál, než abych je využíval. Když na mě na horách volali, ať jdu na vleku před frontu a já viděl iks párů očí, tak jsem radši zajel, styděl jsem se a vystál tam tu půlhodinu.“

… o šikovnosti: „Brácha je velmi manuálně zručný, po otci. Já jsem pravý opak. Na co jsem sáhnul, to jsem zničil, nebo jsem si přivodil úraz. A zůstalo mi to – manuálně jsem nedospěl.

I dnes, když se sejdeme na chatě a je potřeba něco udělat, to funguje stejně jako kdysi – brácha to udělá a já jen podávám, co je třeba.“

… o Hátě: „Moc rád hraju v téhle společnosti. Jsou tam bezvadní lidé a je tam sranda. A to potřebuju k životu strašně moc. Je mi tam dobře. Já se strašně rád směju a jsem rád tam, kde je legrace.“

… o spravedlnosti: „U nás se umí řešit, že někomu ukradli peněženku nebo auto. Ale když vám někdo ukradne čest nebo dobrou pověst a vy se ohradíte, tak na vás koukají, že jste se zbláznil, co vlastně chcete…“

Text: Helena Leitlová

Předchozí článek
Další článek
Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale