Domů     Léky rostou všude kolem nás
Léky rostou všude kolem nás
21.1.2020

Zvykli jsme si brát antibiotika na kdejakou nemoc, a tak začínají ztrácet na účinnosti, protože si na ně bakterie zvykly. Přitom je podle odborníků možné zvládnout mírnější potíže i s pomocí bylin.

Antibiotika provázejí lidstvo od nepaměti. Už neandrtálci před 60 000 lety používali rostliny, které se dodnes hojně využívají v medicíně a léčitelství na celém světě – například sléz (léčí horní cesty dýchací, průjmy, močové cesty).

Účinky penicilinové plísně znali v Číně už ve 3. tisíciletí př. n. l., kdy na infekce přikládali obklady z plesnivého sojového mléka. V našich končinách se po staletí využívaly antibiotické vlastností česneku, jalovce, borůvky nebo bukvice.

Příliš mnoho antibiotik

Po objevu penicilinu před 87 lety rychle vznikaly desítky dalších uměle vyráběných antibiotik.

Našemu organismu dokážou pomoct rychle a razantně, bohužel se neužívají jen tehdy, kdy se to jeví jako smysluplné nebo jediné řešení, například při těžkých infekcích, životu nebezpečných zraněních nebo k léčbě některých zhoubných nádorů, ale docela běžně také při obyčejném nachlazení.

Tohle nadužívání antibiotik způsobilo, že se některé bakterie staly vůči nim odolné. Medicína tak stojí před vážným problémem, čím nahradit stále se snižující účinnost antibiotik. Jedním ze způsobů by mohly být přírodní látky.

Bez vedlejších účinků

Záporem syntetických antibiotik je, že spousta z nich má nepříjemné vedlejší účinky. Poškozují střevní mikroflóru, což doprovázejí průjmy, způsobují alergie, mohou poškodit sluch, ledviny, u dětí růstové chrupavky, oslabují imunitní systém.

Výsledkem jsou opakovaná infekční onemocnění. Není divu, že čím dál více lidí začíná důvěřovat léčivým rostlinám, které nejen uzdravují, ale působí i preventivně. A nemají žádné vedlejší účinky.

Podle odborníků lze přírodními antibiotiky léčit lehké až středně těžké infekce. Některým lidem to ale nemusí vyhovovat, protože od léčby očekávají okamžitý efekt, což přírodní antibiotika nemohou nabídnout. Nástup jejich účinku je pomalejší.

Jsou všude

Silná, uměle vyrobená antibiotika budou v krizových situacích stále potřeba, ale v těch běžných, nijak zvlášť akutních zkuste zapomenout na tabletky a vyzbrojte se přírodními prostředky. Najdete je všude, kam se podíváte.

Jalovec, jitrocel, lopuch, saturejka, zlatobýl, brusinky, borůvky – to všechno jsou přirozeně antibioticky působící byliny, které se u nás používají od nepaměti.

Od výprav do Nového světa je doplňují rostliny dovezené z ciziny, jako např. muškátový oříšek, hřebíček, skořice, agáve…

Nejznámější přírodní antibiotika

Česnek 

Úspěšně ničí různé organismy, které jsou pro nás nebezpečné: původce tyfu, úplavice, cholery, tuberkulózy, stafylokoky, streptokoky. Používá se k posílení imunitního systému.

Užití: Kromě stroužků (denní dávka by neměla překročit tři kousky) se dá užívat vylisovaná česneková šťáva. Užívejte ji rozmíchanou v mléce. Denní dávka může dosáhnout až 12 gramů.

Cibule 

Cibule obsahuje alicin, který má silně antibakteriální účinky. Působí protizánětlivě a posiluje imunitu organismu. Používá se např. při angíně, bronchitidě, rýmě, chřipce, zánětech krku. Odvodňuje a ulevuje srdci, snižuje hladinu cholesterolu.

Recept:

Při zánětu horních cest dýchacích pomůže šťáva ze syrové cibule smíchaná s medem v poměru 1:2, při větších potížích 1:1. Při chřipce vylisujte šťávu ze tří velkých cibulí, nalijte do misky a s pevně zavřenýma očima několikrát denně inhalujte.

Cibulový obklad je dobrý na hmyzí štípance, bradavice, popáleniny. Čerstvá cibulová šťáva se může kapat přímo do nehojících se nebo zanícených ran.

Lichořeřišnice 

Toto silné přírodní antibiotikum působí proti všem bakteriím, které způsobují zánětlivé onemocnění močových cest a ledvin. Používá se i při chřipkách, dýchacích potížích a mykózách.

Recept: 2 lžíce natě lichořeřišnice zalijeme 2 dl 60% lihu či ovocné pálenky. Necháme 14 dní na teplém místě louhovat, dvakrát denně protřepáváme, aby se uvolnily léčivé látky.

Pak přecedíme a při potížích močový měchýř, nachlazení, chřipka, angína) užíváme 3 x denně 30 kapek po dobu 14 dní.

Křen 

Působí proti kašli, žaludečním křečím, podporuje trávení a metabolismus. Tepelnou úpravou se jeho super účinky snižují, proto jej užívejte čerstvý.

Třapatka (Echinacea) 

Spolehlivý zabiják bakterií i virů. Používá se jako doplněk léčby nemocí horních dýchacích cest, při nachlazení, pomáhá při léčbě chřipky, angíny, zánětů dutin.

Recept: Na tinkturu je potřeba 100 g čerstvého kořene, nebo 115 g čerstvých květů či 125 g čerstvých listů. Zalijte se půllitrem 60% čistého lihu a nechte týden macerovat při pokojové teplotě, občas protřepte.

Preventivně se užívá jedna čajová lžička tinktury ráno na lačno, jinak 3x denně a v těžších případech nachlazení až 5x denně. Na odvar se používá jedna čajová lžička sušeného kořene zalitá 3 dl studené vody.

Přivedeme k varu a na mírném plameni vaříme 5 min, po odstavení necháme ještě 10 min vyluhovat a pak scedíme. Užívá se maximálně 3x denně.

Borůvka 

Plody působí proti průjmům, antibakteriálně a protizánětlivě, užívají se i při cévních potížích. Pomáhají tlumit abstinenční nikotinové příznaky. Nálev z listů se s úspěchem používá při léčbě diabetu.

Recept: Odvar z plodů – polévková lžíce sušených borůvek se přelije čtvrtlitrem vroucí vody. Při zánětu tlustého střeva se doporučuje odvar z 60 g sušených plodů, které se zalijí litrem studené vody a na mírném ohni se vaří 5 min.

Pak se plody scedí, prolisují, oboje se smísí a znovu přefiltruje. Pije se po doušcích během dne.

Medvědice lékařská 

Významné přírodní antibiotikum. Zklidňuje podráždění, působí proti zánětu močového měchýře, je dobrá na inkontinenci.

Recept: Macerát se připraví ze 2 čajových lžiček listů, které se zalijí čtvrtlitrem studené vody. Za 24 hodin je připravený silný studený výluh. Denně se pijí maximálně dva šálky. Před podáním mírně ohřejte.

Skořice 

Účinný dezinfekční prostředek s poměrně silným antibiotickým a antimykotickým záběrem. Můžete ji s úspěchem používat při nachlazení, chřipce, angíně, zánětech všeho druhu i při průjmu.

Antimykotické kapičky: 1 lžičku skořice, 2 tlučené badyány, 4 tlučené hřebíčky, 1 lžičku šalvěje zalijeme 2 dl 60% lihu a necháme 14 dní louhovat (2 x denně protřepeme). Pak přecedíme a při potížích po dobu 6 týdnů užíváme 3 x denně 30 kapek.

Aloe vera 

Obsahuje řadu látek, které posilují imunitní systém. Má silné protibakteriální, protivirové a protikvasinkové účinky a mimo jiné upravuje střevní mikroflóru. Pomáhá při chorobách žaludku, střev a žlučníku. Gel blahodárně působí při artritidě a revmatu.

Cist šedavý 

Se svými silnými antioxidačními, antibakteriálními a antivirotickými účinky se uplatňuje v prevenci virových onemocnění, například při epidemiích. Podle výzkumu vědců z univerzity v Osnabrücku může cistový extrakt zastavit růst buněk rakoviny prsu.

Doporučuje se také užívat při prvních příznacích chřipky. Detoxikuje, zvyšuje obranyschopnost organismu, působí proti virům, bakteriím a plísním a má protizánětlivé a dezinfekční účinky. Chrání srdce před infarktem a kůži před stárnutím.

Recept: Nálev se připraví ze 2 čajových lžiček cistových listů a větévek zalitých čtvrtlitrem vroucí vody. Nechá se 10 minut vyluhovat a scedí se. Denně se pijí 3-4 šálky.

Hřebíček 

Plod hřebíčkovce vonného obsahuje unikátní směs antibiotických látek, které dokážou účinně zabránit hlavně parodontóze.

Grapefruit 

Je vítanou přírodní alternativou syntetických antibiotik. Extrakt z jadérek aktivně působí proti bakteriím a virům a také proti parazitům. Výzkumy potvrdily, že jeho účinnost je stejná jako u stejně účinných antibiotik a antimykotik.

Černý bez 

Má rozsáhlé antioxidační a antibiotické využití. Je vynikající při chřipkových epidemiích, snižuje horečku a mírní kašel. Velmi dobře působí při hepatitidě a ledvinových problémech.

Čaj z květů je účinným prostředkem při zažívacích potížích, plynatosti, nevolnosti a nedostatečné činnosti žlučníku, ekzémech a zánětech různého původu.

Recept: Výluh za studena připravíte přelitím čerstvých květů studenou vodou. Nechte přes noc vyluhovat. Šťávu pijte během dne. Na bolavé klouby a nehojící se rány přikládejte naklepané čerstvé listy.

Text: Laura Skrčená, Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
24.3.2025
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s kdečím. Využijete ho dokonce i při úklidu automobilu. Takže kde se vám bude hodit?
20.3.2025
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. Pokud rozkvetlou kartičku zamýšlíte jako
19.3.2025
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem stromu s názvem tomel japonský. Dnes je najdeme v různých částech světa od Asie po Ameriku. K nám se většinou d
14.3.2025
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat jen novou vložku, šroubovák a pravítko a za pár minut máte hotovo.
13.3.2025
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. Klesá i produkce mazu, kůže je suchá a odlupuje se v šup
reklama
Šikovné tipy
K omrzlinám můžete přijít snadno…
… zvlášť při zimní dovolené a dlouhých výletech v neznámém terénu. Zrádná ale může být i nedělní procházka, třeba když uklouznete v čerstvém sněhu. Nejohroženější jsou diabetici, kterým riziko zdaleka nehrozí jen na horách. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, což je nebezpečná kombinace zhoršeného stavu nervů a špatného prokrvení, pak se může stát, že necitlivá […]
Sypání ptáčkům připravte sami
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim […]
Tak trochu jiná nástěnka
Máte doma nebo na půdě nějaký starší rámeček, kterému chybí obraz, a k ničemu už se nehodí? Zkuste mu vdechnout nový život. Budete potřebovat: rámeček, nůžky, barevnou látku, různé druhy stužek a krajek, malé dřevěné kolíčky, tavicí pistoli 1) Vybranou látku nastříhejte na pruhy široké asi 10 centimetrů. Nejlépe se stříhají látky s kostičkovým vzorem […]
Upleťte si misku z novin
Ano, čtete správně, opravdu z novin. Možná se vám zprvu bude toto tvoření zdát složité, ale krok za krokem ho jistě zvládnete. Nejdříve je třeba připravit materiál, ze kterého budete plést. Novinové ruličky. Hodně ruliček. K nim budete dále potřebovat lepidlo v tyčince a špejli. Lze použít i svářecí drát nebo pletací jehlici. Při dokončovacích […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale