Domů     Léky rostou všude kolem nás
Léky rostou všude kolem nás
21.1.2020

Zvykli jsme si brát antibiotika na kdejakou nemoc, a tak začínají ztrácet na účinnosti, protože si na ně bakterie zvykly. Přitom je podle odborníků možné zvládnout mírnější potíže i s pomocí bylin.

Antibiotika provázejí lidstvo od nepaměti. Už neandrtálci před 60 000 lety používali rostliny, které se dodnes hojně využívají v medicíně a léčitelství na celém světě – například sléz (léčí horní cesty dýchací, průjmy, močové cesty).

Účinky penicilinové plísně znali v Číně už ve 3. tisíciletí př. n. l., kdy na infekce přikládali obklady z plesnivého sojového mléka. V našich končinách se po staletí využívaly antibiotické vlastností česneku, jalovce, borůvky nebo bukvice.

Příliš mnoho antibiotik

Po objevu penicilinu před 87 lety rychle vznikaly desítky dalších uměle vyráběných antibiotik.

Našemu organismu dokážou pomoct rychle a razantně, bohužel se neužívají jen tehdy, kdy se to jeví jako smysluplné nebo jediné řešení, například při těžkých infekcích, životu nebezpečných zraněních nebo k léčbě některých zhoubných nádorů, ale docela běžně také při obyčejném nachlazení.

Tohle nadužívání antibiotik způsobilo, že se některé bakterie staly vůči nim odolné. Medicína tak stojí před vážným problémem, čím nahradit stále se snižující účinnost antibiotik. Jedním ze způsobů by mohly být přírodní látky.

Bez vedlejších účinků

Záporem syntetických antibiotik je, že spousta z nich má nepříjemné vedlejší účinky. Poškozují střevní mikroflóru, což doprovázejí průjmy, způsobují alergie, mohou poškodit sluch, ledviny, u dětí růstové chrupavky, oslabují imunitní systém.

Výsledkem jsou opakovaná infekční onemocnění. Není divu, že čím dál více lidí začíná důvěřovat léčivým rostlinám, které nejen uzdravují, ale působí i preventivně. A nemají žádné vedlejší účinky.

Podle odborníků lze přírodními antibiotiky léčit lehké až středně těžké infekce. Některým lidem to ale nemusí vyhovovat, protože od léčby očekávají okamžitý efekt, což přírodní antibiotika nemohou nabídnout. Nástup jejich účinku je pomalejší.

Jsou všude

Silná, uměle vyrobená antibiotika budou v krizových situacích stále potřeba, ale v těch běžných, nijak zvlášť akutních zkuste zapomenout na tabletky a vyzbrojte se přírodními prostředky. Najdete je všude, kam se podíváte.

Jalovec, jitrocel, lopuch, saturejka, zlatobýl, brusinky, borůvky – to všechno jsou přirozeně antibioticky působící byliny, které se u nás používají od nepaměti.

Od výprav do Nového světa je doplňují rostliny dovezené z ciziny, jako např. muškátový oříšek, hřebíček, skořice, agáve…

Nejznámější přírodní antibiotika

Česnek 

Úspěšně ničí různé organismy, které jsou pro nás nebezpečné: původce tyfu, úplavice, cholery, tuberkulózy, stafylokoky, streptokoky. Používá se k posílení imunitního systému.

Užití: Kromě stroužků (denní dávka by neměla překročit tři kousky) se dá užívat vylisovaná česneková šťáva. Užívejte ji rozmíchanou v mléce. Denní dávka může dosáhnout až 12 gramů.

Cibule 

Cibule obsahuje alicin, který má silně antibakteriální účinky. Působí protizánětlivě a posiluje imunitu organismu. Používá se např. při angíně, bronchitidě, rýmě, chřipce, zánětech krku. Odvodňuje a ulevuje srdci, snižuje hladinu cholesterolu.

Recept:

Při zánětu horních cest dýchacích pomůže šťáva ze syrové cibule smíchaná s medem v poměru 1:2, při větších potížích 1:1. Při chřipce vylisujte šťávu ze tří velkých cibulí, nalijte do misky a s pevně zavřenýma očima několikrát denně inhalujte.

Cibulový obklad je dobrý na hmyzí štípance, bradavice, popáleniny. Čerstvá cibulová šťáva se může kapat přímo do nehojících se nebo zanícených ran.

Lichořeřišnice 

Toto silné přírodní antibiotikum působí proti všem bakteriím, které způsobují zánětlivé onemocnění močových cest a ledvin. Používá se i při chřipkách, dýchacích potížích a mykózách.

Recept: 2 lžíce natě lichořeřišnice zalijeme 2 dl 60% lihu či ovocné pálenky. Necháme 14 dní na teplém místě louhovat, dvakrát denně protřepáváme, aby se uvolnily léčivé látky.

Pak přecedíme a při potížích močový měchýř, nachlazení, chřipka, angína) užíváme 3 x denně 30 kapek po dobu 14 dní.

Křen 

Působí proti kašli, žaludečním křečím, podporuje trávení a metabolismus. Tepelnou úpravou se jeho super účinky snižují, proto jej užívejte čerstvý.

Třapatka (Echinacea) 

Spolehlivý zabiják bakterií i virů. Používá se jako doplněk léčby nemocí horních dýchacích cest, při nachlazení, pomáhá při léčbě chřipky, angíny, zánětů dutin.

Recept: Na tinkturu je potřeba 100 g čerstvého kořene, nebo 115 g čerstvých květů či 125 g čerstvých listů. Zalijte se půllitrem 60% čistého lihu a nechte týden macerovat při pokojové teplotě, občas protřepte.

Preventivně se užívá jedna čajová lžička tinktury ráno na lačno, jinak 3x denně a v těžších případech nachlazení až 5x denně. Na odvar se používá jedna čajová lžička sušeného kořene zalitá 3 dl studené vody.

Přivedeme k varu a na mírném plameni vaříme 5 min, po odstavení necháme ještě 10 min vyluhovat a pak scedíme. Užívá se maximálně 3x denně.

Borůvka 

Plody působí proti průjmům, antibakteriálně a protizánětlivě, užívají se i při cévních potížích. Pomáhají tlumit abstinenční nikotinové příznaky. Nálev z listů se s úspěchem používá při léčbě diabetu.

Recept: Odvar z plodů – polévková lžíce sušených borůvek se přelije čtvrtlitrem vroucí vody. Při zánětu tlustého střeva se doporučuje odvar z 60 g sušených plodů, které se zalijí litrem studené vody a na mírném ohni se vaří 5 min.

Pak se plody scedí, prolisují, oboje se smísí a znovu přefiltruje. Pije se po doušcích během dne.

Medvědice lékařská 

Významné přírodní antibiotikum. Zklidňuje podráždění, působí proti zánětu močového měchýře, je dobrá na inkontinenci.

Recept: Macerát se připraví ze 2 čajových lžiček listů, které se zalijí čtvrtlitrem studené vody. Za 24 hodin je připravený silný studený výluh. Denně se pijí maximálně dva šálky. Před podáním mírně ohřejte.

Skořice 

Účinný dezinfekční prostředek s poměrně silným antibiotickým a antimykotickým záběrem. Můžete ji s úspěchem používat při nachlazení, chřipce, angíně, zánětech všeho druhu i při průjmu.

Antimykotické kapičky: 1 lžičku skořice, 2 tlučené badyány, 4 tlučené hřebíčky, 1 lžičku šalvěje zalijeme 2 dl 60% lihu a necháme 14 dní louhovat (2 x denně protřepeme). Pak přecedíme a při potížích po dobu 6 týdnů užíváme 3 x denně 30 kapek.

Aloe vera 

Obsahuje řadu látek, které posilují imunitní systém. Má silné protibakteriální, protivirové a protikvasinkové účinky a mimo jiné upravuje střevní mikroflóru. Pomáhá při chorobách žaludku, střev a žlučníku. Gel blahodárně působí při artritidě a revmatu.

Cist šedavý 

Se svými silnými antioxidačními, antibakteriálními a antivirotickými účinky se uplatňuje v prevenci virových onemocnění, například při epidemiích. Podle výzkumu vědců z univerzity v Osnabrücku může cistový extrakt zastavit růst buněk rakoviny prsu.

Doporučuje se také užívat při prvních příznacích chřipky. Detoxikuje, zvyšuje obranyschopnost organismu, působí proti virům, bakteriím a plísním a má protizánětlivé a dezinfekční účinky. Chrání srdce před infarktem a kůži před stárnutím.

Recept: Nálev se připraví ze 2 čajových lžiček cistových listů a větévek zalitých čtvrtlitrem vroucí vody. Nechá se 10 minut vyluhovat a scedí se. Denně se pijí 3-4 šálky.

Hřebíček 

Plod hřebíčkovce vonného obsahuje unikátní směs antibiotických látek, které dokážou účinně zabránit hlavně parodontóze.

Grapefruit 

Je vítanou přírodní alternativou syntetických antibiotik. Extrakt z jadérek aktivně působí proti bakteriím a virům a také proti parazitům. Výzkumy potvrdily, že jeho účinnost je stejná jako u stejně účinných antibiotik a antimykotik.

Černý bez 

Má rozsáhlé antioxidační a antibiotické využití. Je vynikající při chřipkových epidemiích, snižuje horečku a mírní kašel. Velmi dobře působí při hepatitidě a ledvinových problémech.

Čaj z květů je účinným prostředkem při zažívacích potížích, plynatosti, nevolnosti a nedostatečné činnosti žlučníku, ekzémech a zánětech různého původu.

Recept: Výluh za studena připravíte přelitím čerstvých květů studenou vodou. Nechte přes noc vyluhovat. Šťávu pijte během dne. Na bolavé klouby a nehojící se rány přikládejte naklepané čerstvé listy.

Text: Laura Skrčená, Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
26.6.2025
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou zodpovědné za nepříjemně zatuchl
6.6.2025
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se špatně rozpouští a na nádobí nechává skvrny, podívejme
2.6.2025
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s jejich pomocí lze nepovedené barvení aspoň trochu zlepšit. Příliš tmavá Místo své obvyklé
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
26.5.2025
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. V teplé vodě rozpusťte trochu pevného mýdla - nikoli tekutého - a pak p
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní ptáčci z plsti
Také jste se tak těšili na začátek léta? S ptáčky v plstěných kabátcích bude tohle krásné období roku ještě veselejší. Budete potřebovat: ovčí rouno, polystyrenové šablony ptáčků (můžete je nahradit slepením polystyrenového vejce a kuličky, které jsou lépe k dostání), dřevěné kolíčky, nůž plsticí jehlu, tavnou pistoli, podložku na plstění (vyrobíte ji nalepením mycí houbičky […]
Letíme daleko: Jet lag a další potíže
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
historyplus.cz
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
„Bude to prcek! Malá nedomrlá kreatura! Zákeřný vztekloun! Zosobnění podlosti!“ má jasno Angličan James Gillray, jak bude na jeho karikaturách vypadat Napoleon Bonaparte. Stvoří postavu Malého Boneyho, který se krčí strachy před mohutným Johnem Bullem, symbolem mocné Británie!   Kritizují krále či diktátory. Zesměšňují politiky. Upozorňují na nešvary své doby… První „karikatury“ se objevují již
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
enigmaplus.cz
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je t
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
epochalnisvet.cz
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
epochanacestach.cz
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko