Léčivý jíl: Pomáhá zevně i vnitřně

Čistě prakticky je jíl hornina – ovšem s neobyčejnými vlastnostmi. Pokud ho znáte z přípravků proti průjmu, pak vězte, že to dokáže mnohem víc.

Základem speciálních vlastností léčebného jílu je jeho ohromná schopnost vtahovat a pohlcovat škodliviny – od chemických, jako jsou kyseliny a jedy, až k biologickým jako choroboplodné zárodky. K tomuto účelu se pak používají určité druhy jílu, které se nejdříve opakovaně čistí a pak suší, až se změní na velmi jemný prášek.

Ten se pak před použitím ředí vodou na hutnou pastu nebo řídký nápoj, neboť účinkuje velmi dobře zevně i vnitřně.

Bílý i zelený

Pokud budete jíl shánět, nejčastěji na něj narazíte v obchodech s přírodní kosmetikou, které nabízejí hlavně jíl zelený nebo bílý. Barva je přírodní a liší se podle naleziště, dostupný je také jíl žlutý, růžový a černý. Před nákupem je třeba si přečíst, zda je konkrétní výrobek vhodný i pro vnitřní použití nebo jen pro vnější.

Porcované přípravky s jílem pro vnitřní použití prodávají lékárny, jsou určené především pro úlevu při průjmech.

Při jakých potížích jíl pomáhá?

Podrážděná kůže

Jíl obsahuje látky, které vytvářejí tzv. kapilární savou sílu. To znamená, že jílový obklad dokáže přes kůži vytahovat rozmanité škodliviny, současně ale pohlcuje i mikroby na kůži a vyvolává příjemně chladivý pocit. Díky těmto schopnostem ulevuje při zvýšené dráždivosti kůže, mírní zrudnutí, pálení a svědění.

Účinný je i při neurodermitidě, chronickém onemocnění vyvolaném imunitní poruchou.

Poštípání od hmyzu

Obklad z jílové pasty vsakuje tekutinu s jedy, které se při poštípání dostaly do kůže a tam dráždí. Savou silou pohání oběh mízy, čímž brání vzniku otoku, a současně podporuje prokrvení, což je podstatné pro rychlé hojení. Pohlcuje bakterie na kůži a omezuje riziko zanícení ranky.

Pro dostatečný účinek naneste jílovou pastu na štípanec a jeho okolí ve vrstvě vysoké asi 2 cm.

Revmatické bolesti

Při akutních zánětech přináší úlevu od bolesti chladivý efekt, který vzniká při prosychání jílového obkladu. Pro jeho přípravu použijte studenou vodu, přidat můžete několik kapek eukalyptového oleje. Jakmile obklad na kůži proschne natolik, že se začne zahřívat, sundejte ho.

U bolestí, kde jsou příčinou spíš degenerativní změny než zánět, zase jíl pomáhá díky své sací schopnosti. Podpoří totiž prokrvení, což přináší jistou úlevu. V tomto případě promícháme jílový prášek s mírně teplou vodou. Na kůži ho ovineme fólií, přes nich ještě dáme ručník, aby se bolestivé místo udrželo v teple.

Poranění

Ať už se poraníte při práci v domácnosti a nebo při sportování, jíl rychle uleví od bolesti. Připravte si obklad z jílu rozmíchaného ve studené vodě na hutnou pastu. Bude tišit bolest a bránit vzniku otoku a zánětu. Podpoří prokrvení a tím i hojení poraněné oblasti. Jakmile se obklad začne zahřívat, sundejte ho.

Pocení nohou

Nepříjemný pach, spojený se zvýšenou potivostí chodidel, dokáže jíl omezit přirozeným způsobem. Váže totiž mastné kyseliny v potu, které pach vytvářejí, i bakterie podílející se na jeho vzniku. Působí tím vlastně jako účinný deodorant. Současně zklidňuje kůži a omezuje činnost potních žláz.

Pro koupel chodidel potřebujete lázeň o teplotě asi 38 °C, v níž rozpustíte podle množství vody 2 až 3 lžíce sypkého jílu.

Ve vodě vydržte 10 až 15 minut.

Popraskaná kůže na rukou

Pomáhá jílová koupel, která zklidní podráždění i zánět a podpoří hojení kůže. Pokud jsou ruce jen suché, můžete jíl použít pro jejich regeneraci jako peeling – rozmíchejte suchý prášek jen s malým množstvím vody a hmotou pak masírujte hřbety rukou. Velmi jemně tak odstraníte suché šupinky. Poté ruce opláchněte, otřete a namažte mastným krémem.

Nečistá pleť

Masky pro mastnou aknózní pleť patří k snad nejznámějšímu využití hojivých schopností jílu. Pleť čistí a snižují sklon k zanícení pórů, zlepšují prokrvení a tím urychlují hojení ranek a boláků. Pohlcují i nadbytečný maz, takže po aplikaci masky působí pleť jemněji. Při problematické pleti je vhodné tuto masku nanášet na 20 minut a to třikrát týdně.

Škrábání v krku

Kloktání sklenice vlažné vody se lžičkou rozpuštěného jílu několikrát denně pomáhá vyplavovat a odstraňovat původce zánětu v krku. Jíl na sebe váže bakterie i produkty jejich metabolismu a tím pomáhá k rychlejšímu uzdravení i úlevě od bolesti.

Trávicí potíže

Jíl je užitečný pro zklidění při akutních i chronických stavů. Úlevu slibuje také u potíží, které nelze vyléčit, jen tišit, jako je syndrom dráždivého střeva, kdy mírní bolestivé nadýmání a průjem. Schopnost jílu pohlcovat chemické látky je užitečná i při žaludečních potížích spojených s nadměrnou produkcí trávicích šťáv.

Sklenice vody se lžičkou jílu vypitá hned ráno nalačno pomáhá proti pálení žáhy, říhání a tlaku v žaludku. Při střevních infekcích spojených s průjmem rychle zabírá pití sklenice vody se lžičkou jílu opakovaně každou třetí hodinu. Pokud ale průjem pokračuje i následující den, pak raději vyhledejte lékaře.

Pozor: Pokud berete jakékoli léky je nutné udržovat odstup nejméně 2 hodin mezi požitím jílu a pilulek. Jinak by jíl mohl účinné látky pohltit a lék by ztratil očekávanou účinnost.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

Štítky:
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Skalnaté hory: pýcha Severní Ameriky a ráj pěší turistiky
epochanacestach.cz

Skalnaté hory: pýcha Severní...

Jedním ze symbolů...
Air Wick uvedl svou voňavou mlhu
iluxus.cz

Air Wick uvedl svou voňavou...

Každý domov má svůj příběh vůně. Značka Air...
Povstání havířů odskákalo třináct nevinných
epochaplus.cz

Povstání havířů odskákalo...

Gotická přestavba v době vlády českého krále Vladislava...
Válka Prachařových žen!
nasehvezdy.cz

Válka Prachařových žen!

Současná partnerka...
Kouzlo venkovského bydlení
rezidenceonline.cz

Kouzlo venkovského bydlení

Bydlení na předměstí se může ukázat jako velká...
Život bez vnoučat je moc smutný
skutecnepribehy.cz

Život bez vnoučat je moc...

Těžko najít babičku či dědu, kteří by...
Filmový unikát z ISS je dotočen: Ruský režisér hovoří o pokračování na Měsíci
21stoleti.cz

Filmový unikát z ISS je dotočen:...

Ruský snímek Výzva režiséra Klima Šipenka je konečně...
Špenátové mřížky z listového těsta
tisicereceptu.cz

Špenátové mřížky z listového...

Slaná chuťovka se špenátovou náplní,...
Světec upadl do bezvědomí a objevil se u umírajícího papeže
enigmaplus.cz

Světec upadl do bezvědomí a...

Bilokace, schopnost existovat na dvou místech zároveň,...
Karel Hynek Mácha byl velepodivný
epochalnisvet.cz

Karel Hynek Mácha byl...

„Teď ne,“ říká odmítavě mladá dívka a...
Manžel jí na poslední chvíli zachránil život!
nasehvezdy.cz

Manžel jí na poslední chvíli...

Přestože se HANA ZAGOROVÁ...
Výchova dětí pod drobnohledem
epochaplus.cz

Výchova dětí pod drobnohledem

Dítě dostává ve škole zadání, aby popsalo svou rodinu...
0 shares