Domů     Léčivý jíl: Pomáhá zevně i vnitřně
Léčivý jíl: Pomáhá zevně i vnitřně
29.12.2020

Čistě prakticky je jíl hornina – ovšem s neobyčejnými vlastnostmi. Pokud ho znáte z přípravků proti průjmu, pak vězte, že to dokáže mnohem víc.

Základem speciálních vlastností léčebného jílu je jeho ohromná schopnost vtahovat a pohlcovat škodliviny – od chemických, jako jsou kyseliny a jedy, až k biologickým jako choroboplodné zárodky.

K tomuto účelu se pak používají určité druhy jílu, které se nejdříve opakovaně čistí a pak suší, až se změní na velmi jemný prášek. Ten se pak před použitím ředí vodou na hutnou pastu nebo řídký nápoj, neboť účinkuje velmi dobře zevně i vnitřně.

Bílý i zelený

Pokud budete jíl shánět, nejčastěji na něj narazíte v obchodech s přírodní kosmetikou, které nabízejí hlavně jíl zelený nebo bílý. Barva je přírodní a liší se podle naleziště, dostupný je také jíl žlutý, růžový a černý.

Před nákupem je třeba si přečíst, zda je konkrétní výrobek vhodný i pro vnitřní použití nebo jen pro vnější. Porcované přípravky s jílem pro vnitřní použití prodávají lékárny, jsou určené především pro úlevu při průjmech.

Při jakých potížích jíl pomáhá?

Podrážděná kůže

Jíl obsahuje látky, které vytvářejí tzv. kapilární savou sílu. To znamená, že jílový obklad dokáže přes kůži vytahovat rozmanité škodliviny, současně ale pohlcuje i mikroby na kůži a vyvolává příjemně chladivý pocit.

Díky těmto schopnostem ulevuje při zvýšené dráždivosti kůže, mírní zrudnutí, pálení a svědění. Účinný je i při neurodermitidě, chronickém onemocnění vyvolaném imunitní poruchou.

Poštípání od hmyzu

Obklad z jílové pasty vsakuje tekutinu s jedy, které se při poštípání dostaly do kůže a tam dráždí. Savou silou pohání oběh mízy, čímž brání vzniku otoku, a současně podporuje prokrvení, což je podstatné pro rychlé hojení.

Pohlcuje bakterie na kůži a omezuje riziko zanícení ranky. Pro dostatečný účinek naneste jílovou pastu na štípanec a jeho okolí ve vrstvě vysoké asi 2 cm.

Revmatické bolesti

Při akutních zánětech přináší úlevu od bolesti chladivý efekt, který vzniká při prosychání jílového obkladu. Pro jeho přípravu použijte studenou vodu, přidat můžete několik kapek eukalyptového oleje. Jakmile obklad na kůži proschne natolik, že se začne zahřívat, sundejte ho.

U bolestí, kde jsou příčinou spíš degenerativní změny než zánět, zase jíl pomáhá díky své sací schopnosti. Podpoří totiž prokrvení, což přináší jistou úlevu. V tomto případě promícháme jílový prášek s mírně teplou vodou.

Na kůži ho ovineme fólií, přes nich ještě dáme ručník, aby se bolestivé místo udrželo v teple.

Poranění

Ať už se poraníte při práci v domácnosti a nebo při sportování, jíl rychle uleví od bolesti. Připravte si obklad z jílu rozmíchaného ve studené vodě na hutnou pastu. Bude tišit bolest a bránit vzniku otoku a zánětu.

Podpoří prokrvení a tím i hojení poraněné oblasti. Jakmile se obklad začne zahřívat, sundejte ho.

Pocení nohou

Nepříjemný pach, spojený se zvýšenou potivostí chodidel, dokáže jíl omezit přirozeným způsobem. Váže totiž mastné kyseliny v potu, které pach vytvářejí, i bakterie podílející se na jeho vzniku. Působí tím vlastně jako účinný deodorant.

Současně zklidňuje kůži a omezuje činnost potních žláz. Pro koupel chodidel potřebujete lázeň o teplotě asi 38 °C, v níž rozpustíte podle množství vody 2 až 3 lžíce sypkého jílu. Ve vodě vydržte 10 až 15 minut.

Popraskaná kůže na rukou

Pomáhá jílová koupel, která zklidní podráždění i zánět a podpoří hojení kůže. Pokud jsou ruce jen suché, můžete jíl použít pro jejich regeneraci jako peeling – rozmíchejte suchý prášek jen s malým množstvím vody a hmotou pak masírujte hřbety rukou.

Velmi jemně tak odstraníte suché šupinky. Poté ruce opláchněte, otřete a namažte mastným krémem.

Nečistá pleť

Masky pro mastnou aknózní pleť patří k snad nejznámějšímu využití hojivých schopností jílu. Pleť čistí a snižují sklon k zanícení pórů, zlepšují prokrvení a tím urychlují hojení ranek a boláků.

Pohlcují i nadbytečný maz, takže po aplikaci masky působí pleť jemněji. Při problematické pleti je vhodné tuto masku nanášet na 20 minut a to třikrát týdně.

Škrábání v krku

Kloktání sklenice vlažné vody se lžičkou rozpuštěného jílu několikrát denně pomáhá vyplavovat a odstraňovat původce zánětu v krku. Jíl na sebe váže bakterie i produkty jejich metabolismu a tím pomáhá k rychlejšímu uzdravení i úlevě od bolesti.

Trávicí potíže

Jíl je užitečný pro zklidění při akutních i chronických stavů. Úlevu slibuje také u potíží, které nelze vyléčit, jen tišit, jako je syndrom dráždivého střeva, kdy mírní bolestivé nadýmání a průjem.

Schopnost jílu pohlcovat chemické látky je užitečná i při žaludečních potížích spojených s nadměrnou produkcí trávicích šťáv. Sklenice vody se lžičkou jílu vypitá hned ráno nalačno pomáhá proti pálení žáhy, říhání a tlaku v žaludku.

Při střevních infekcích spojených s průjmem rychle zabírá pití sklenice vody se lžičkou jílu opakovaně každou třetí hodinu. Pokud ale průjem pokračuje i následující den, pak raději vyhledejte lékaře.

Pozor: Pokud berete jakékoli léky je nutné udržovat odstup nejméně 2 hodin mezi požitím jílu a pilulek. Jinak by jíl mohl účinné látky pohltit a lék by ztratil očekávanou účinnost.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
18.7.2024
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže vytvořit a udržet ochranný mastný
16.7.2024
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám nelíbí. Ačkoliv jsou rozmanitě laděné, obvykle vyn
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
6.7.2024
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
epochaplus.cz
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes