Ptáci to v zimě nemají lehké. Když mrzne a je sníh, hledají si potravu jen těžko, a tak berou za vděk, když jim něčím přilepšíme. Víte ale, co jim prospívá?
Z přírody si stále více ukrajujeme pro sebe, proto je dnes přikrmování pro mnohé ptačí populace, jako jsou například vrabci, špačci, stehlíci nebo strnadi, jedinou zárukou přežití.
Čím ptáčky potěšíte
Jako standardní se doporučuje směs slunečnicových semen (jsou nejspolehlivějším zdrojem energie), konopných semínek a nasekaných vlašských a lískových ořechů. Dát jim ale můžete v podstatě jakákoli semena – proso, konopí, mák, lněné semínko, řepku.
Pro zpestření klidně přidejte ovesné vločky, maličké kousky syrového masa, strouhanou mrkev a přírodní, neslané a neškvařené sádlo nebo lůj.
Jestli je pro vás obtížné pamatovat si všechny zmíněné ingredience, zajděte do obchodu s věcmi pro zvířátka a kupte si speciální míchané směsi pro zimní krmení ptáků, sypké nebo tukové.
Tukové směsi
Někteří ptáčci milují lojové koule, které se také dají koupit a které můžete zavěsit i jinam než do krmítka. Pokud chcete ušetřit, vyrobte si směsi z loje, otrub a semen sami.
Postup: Připravte si stejný díl hovězího loje a pšeničních otrub. Lůj rozehřejete na plotně (ale nevaříte) a vmíchejte otruby. Přidejte polévkovou lžíci salátového oleje. Zabrání tomu, aby hmota při silném mrazu příliš neztvrdla.
Do směsi můžete přidat slunečnicová semena a ovesné vločky. Ještě dřív, než vyrobené krmivo zatuhne, naplňte jím polovinu kokosové skořápky, staré plechovky nebo květináče a dovnitř strčte tyčku jako bidýlko pro ptáky.
K přilákání šoupálků musíte touto směsí potřít kůru stromů, mlynaříci a králíčci ocení, když směsí potřete větve.
Pozor na kočky!
Potravu pro ptáky byste neměli dávat do blízkosti ulic, kde je rušný provoz nebo před větší okenní tabule. Krmítko by mělo být zbudované tak, aby se k němu nemohly nepozorovaně přiblížit kočky.
Pokud koule a šišky zavěšujete na větve, vyberte vždy ty tenké koncové, které kočku neunesou a jsou zároveň dostatečně vysoko.
Co má kdo rád
Nejčastějšími návštěvníky krmítek jsou sýkorky. Slunečnicová semena jsou pro ně vhodnější černá, s jejich slupkou si snáze poradí. Oříšková jádra vyzobají i celá, pokud jim je nabídnete v rozpůlených skořápkách.
Sýkora babka: Přes zimu se živí především semeny různých bylin a trav. V krmítku si vybírá nejraději konopná a slunečnicová semínka, ale také burské oříšky. Tuk příliš ráda nemá.
Kosi, drozdi, vrabci a řada dalších druhů jsou vděční i za nejrůznější bobule a plody.
Budou pečlivě obírat zbytky dřišťálu, úrody rakytníku, šípků, dřínu, hlohu, aronie, mahonie, červeného i černého bezu, jeřabin. Myslete na ně i v novém roce a plody jim v době zrání nasbírejte a schovejte na zimu.
Menší druhy pěnkav vezmou raději menší semínka, která jsou určena například kanárkům nebo lesnímu ptactvu.
Červenky hledají potravu převážně na zemi, proto je třeba jim krmení (hrozinky, sušené bobule, do tuku nakrátko ponořené ovesné vločky a měkké plody) dávat na vhodné místo na zemi, které je ovšem chráněné před deštěm a sněhem.
Drozdi si žádají měkké krmivo, sušené bobule (mají rádi jmelí), hrozinky, celá jablka, krátce do tuku ponořené ovesné vločky a ořechy.
Brhlík lesní se v přírodě živí hmyzem a jeho larvami, které vyzobává ve štěrbinách stromové kůry. Jako krmení mu můžete nabídnout slunečnicová semena, konopná semínka a ořechy.
Kromě bobulovin, nejlépe však sušených, nabídněte špačkovi ovesné vločky, lůj a malá semena.
Kosům černým je nejlepší podávat kosům v tuku namočené ovesné vločky, hrozinky, sušené bobuloviny, ovoce, ořechy, měkké a tučné krmivo. Kromě semen ocení i kousky jablka.
Drobným ptákům (šoupálkovití, střízlíci, mlynaříci) můžete nabídnout koupené měkké krmení určené pro hmyzožravé ptáky.
Musíte však, jako ostatně u veškerého krmiva, dbát na to, aby bylo kvalitní, neboť některé druhy měkkého krmiva obsahují jen mizivě malý podíl hmyzu.
Doporučujeme: Další praktické rady, jak správně krmit ptáčky, s nimiž se můžete přes zimu setkat u krmítka, včetně popisu jejich vzhledu, hlasových projevů a chování, najdete v knížce Krmení ptáků v zimě, kterou vydalo nakladatelství Grada.