Jak dobrý oráč musel být ten, který vyoral řádky manšestru, píše Ramón Goméz de la Serna ve své knize Gregérie. A manšestr je opravdu látka, která inspiruje a zároveň hladí. Také rádi přejíždíte prsty po jejích rovných liniích?
Provází nás od dětství. A jen málokdo může říci, že neměl někdy nějaký ten manšestrový kousek oděvu. Že nejde o materiál minulosti, dokazuje i to, že se stále znovu vrací na scénu. Hrají si s ním módní návrháři, ale často se k němu vracejí i bytoví designéři.
Kde se vzal?
Ač to tak nevypadá, jeho historie sahá poměrně hluboko a vede až do Egypta, kde se podobná látka jménem fustat začala vyrábět už ve 2. století před Kristem.
Až daleko později se dostala do Evropy a teprve v 18. století ji začaly napodobovat v továrnách v okolí anglického Manchesteru.
Tehdy se manšestr ovšem používal díky své odolnosti hlavně k výrobě pracovních oděvů, uniforem pro vojáky a klobouků, ale objevil se i na nábytku. A v interiérech vládne dál.
Vyráběl se z čisté bavlny, někdy s příměsí vlny, což platí dodnes, i když v některých látkách najdete ve složení i umělá vlákny či elastan.
Má skvělé vlastnosti
Především je pevný, odolný a při správné péči má i dlouhou životnost. Další předností je široká škála barev, ze kterých lze vybírat v jakémkoliv odstínu od pastelových a světlých variant až po tmavé a syté.
Manšestrem čalouněný nábytek vyvolává pocit pohodlí a tepla činí interiér útulnějším.
Je příjemný na dotek a použít se dá na všechno možné, od čalouněných sedaček, po židle, pohovky, uplatní se i třeba na polštářích, závěsech, stínidlech lamp, z jemného sametu se vyrábí i povlečení. Uplatnit ho můžete i na části zdi jako zajímavou tapetu.
Využít přitom můžete i toho, že se vyrábí různé šířky žeber s různou délkou vlasu.
Kam se hodí?
Nábytek či doplňky z manšestru najdou uplatnění v kdekoliv. Ať už se vám líbí retro, nebo moderní interiér, dáváte přednost skandinávské jednoduchosti či venkovskému stylu.
Jak nábytek ošetřovat?
Většina manšestrových potahových látek se vyrábí se speciální úpravou proti špinění a takzvanou easy clean, což znamená, že tekutiny v malém množství zůstanou na povrchu a neproniknou do struktury látky.
Snadno je tak odstraníte třeba navlhčeným hadříkem. To oceníte především u jídelních židlí, sedaček nebo doplňků v dětském pokoji. A pak už je údržba celkem jednoduchá.
Pár dobrých rad
Pravidelně čalounění vysávejte. Postupujte jemně, abyste odstranili prach či drobky, ale zároveň nepoškodili strukturu tkaniny.
Některé druhy manšestrových potahů jsou při vystavení slunečnímu světlu náchylné k vyblednutí. Chcete-li tomu zabránit, nestavte nábytek na místa, kam dopadá přímé slunce. Pokud to není možné, musíte si pomoct žaluziemi nebo závěsy.
Pro oživení potahů zkuste použít kousek manšestru. Ten mírně navlhčíte vodou a látku jemně vytíráte rovnoběžně s řádky. Tak zmizí i protlačená místa.
Manšestr se nám bude také lépe čistit, když ho posypete jemnou solí a poté dobře vykartáčujete.
Pokud látku polijete, rozlitou tekutinu vždy okamžitě odsajte hadříkem nebo papírovou utěrkou, ale buďte opatrní, abyste ji neroztírali, protože byste ji tlačili hlouběji do vláken. Pak místo jemně otřete čistou vodou a nechte uschnout.
Látku oživíte, když ji vykartáčujte roztokem, který si připravíte z 1 litru vody a polévkové lžíce čpavku.
Mastné skvrny vyčistíte kašičkou z jedlé sody a vody s trochou saponátu. Směs naneste na skvrnu a jemně vykartáčujte. Vždycky používejte velmi jemný kartáček. Po uschnutí zbytky prášku vysajte.
Na látce se někdy objeví vysezená nebo vytlačená místa. Těch se zbavíte, když látku napaříte přes vlhký hadřík žehličkou.
Když můžete prát
To se týká třeba potahů na polštáře, podsedáků a sedacích vaků, pak vždycky perte stejné barvy společně. Nedávejte manšestr do prádla s materiály, které pouští vlákna, jako jsou ručníky, svetry, bundy a podobně. Snadno totiž přitáhne chlupy.
Látku obraťte na rub a perte při nízké teplotě. Nechte volně vyschnout. Nesušte v sušičce. Pokud ji přesto chcete použít, pak jen krátce a na nejkratší program.
Inspirace bonami.cz, beliani.ch, muzza.cz, zahradnitechnikahradec.cz, dedra.cz, comfyhome.cz, biano.cz, dr.studio.cz
Foto: Shutterstock a archiv firem