Pořídili jste si na Vánoce nádherně kvetoucí orchidej, aby uprostřed nevábné zimy teple prozářila váš domov, ale ona vám teď chřadne před očima? Možná jí nedáváte, co potřebuje.
Poradíme vám, jak se o královnu pokojových květin správně postarat, aby zdárně přestála všechny nástrahy zimy.
Pokud si myslíte, že všechny orchideje potřebují v zimě hodně tepla a vody, mýlíte se. Vyhřívat se v teple vašeho domova po celý rok vyžadují jen některé, jiným se zase daří pouze tehdy, když jim dopřejete vegetační klid, nízkou teplotu a skromnou zálivku.
Aby vám orchideje po celou zimu krásně kvetly, měli byste vědět, k jakému „teplotnímu“ druhu patří, jestli k teplomilným, temperovaným nebo chladnomilným.
Potřebují světlo
Orchideje potřebují hodně světla, a toho se v zimě moc nedostává. Dejte je proto co nejblíže k oknu, na okenní parapet, a odstraňte vše, co brání slunečním paprskům – vytáhněte žaluzie, rozhrňte záclony. Důležité je i na jakou světovou stranu okna máte.
Čím déle na rostliny svítí slunce, tím lépe. Můžete jim také dopřát umělé osvětlení, rozsvítit lustr ale nebude stačit. Ideální je použít speciální biozářivku, umístit ji do blízkosti orchideje a nechat ji svítit klidně 10–12 hodin denně. Vyšší potřebu světla mají především Vandy a Oncidia.
Skromná zálivka
Nevhodnou zálivkou můžete orchidejím vážně ublížit. Optimální je zalévat je do misky jednou za 10 dní, rostlinu nechat půl hodiny stát ve vodě a tu pak slít. Jenom tak voda nezateče do srdíčka či úžlabí listů a následně nezpůsobí hnilobu.
Zásadní je také kvalita vody – orchideje potřebují měkkou, nejlépe dešťovou vodu, ta jediná je pro ně opravdu přirozená. Tvrdá jim škodí, protože hromadí soli.Tam, kde je sucho je třeba rostliny mlžit.
Hnojení
Zimní lehké hnojení se doporučuje pouze u zdravých rostlin, které mají opravdu dostatek světla a jsou celoročně zalévané dešťovou nebo demiralizovanou vodou. Všechny výživové prostředky dávkujte na spodní hranici doporučované dávky a hnojivovou zálivku střídejte se zálivkou čistou vodou.
Nenechte je nachladnout
Víte, že orchideje mohou nastydnout? Obzvlášť teď v zimě to je jedna dvě. Stát se to může už v obchodě, kde rostliny často nemají správnou péči, nedostatečným zabalením při přepravě nebo třeba mrazivým průvanem při větrání.
Pokud se to přihodí, listy a květy začnou rychle opadávat a na listech se udělají vodnaté skvrny. To je nebezpečný hnilobný proces, pro většinu rostlin smrtelný. Řešení je jediné:
na orchideje nevětrejte, dbejte, aby se jejich listy nikdy nedotýkaly okenního skla, snižte zálivku, vynechte mlžení a nehnojte. Co se týká tenkolistých orchidejí, nachlazení provází prudké vadnutí a zasychání listů.
Nejlepší bude, když orchideje nebudete nikdy převážet v mrazu, nebo ještě lépe, nikdy si je nekupujte v zimě.
TEPLOMILNÉ ORCHIDEJE
Pocházejí převážně z tropických deštných lesů, kde je celoročně vysoká a stálá teplota. Nevyžadují tudíž vegetační klid a neznají období sucha, takže jsou ideální do paneláku.
Teplota v místě, kde je máte, by se měla pohybovat mezi 20 – 25 °C, noční kolem 18 °C, a to celoročně. Krátkodobě snesou i teploty nad 30 °C, naopak ty pod 15 °C jsou pro ně zcela nevhodné.
Pokud chcete podpořit kvetení, snižte běžnou pokojové teploty o 5° během jednoho zimního měsíce alespoň na noc.
Typický zástupce: rod Phalaenopsis (je nejprodávanější, protože při správném zacházení kvete neuvěřitelně dlouho), Vanda, Paphiopedila a teplomilní příslušníci rodu Dendrobium.
Nejčastější chyba
Při péči o teplomilné orchideje bývá nejčastější chybou přílišná zálivka. Vzdušné kořeny nesnášejí trvale vlhkou zeminu. To pak mají nedostatek kyslíku, kořeny uhnívají a rostlinu mohou napadnout houbovité choroby.
Zálivku i případné mlžení provádějte vždy ráno, aby rostlina, než nastane noční ochlazení, oschla. Zkusit také můžete celý květináč ponořit na pár minut do nádoby s měkkou vodou a nechat okapat. Lázeň opakujte jednou či dvakrát týdně (až přijde horké léto, i častěji).
TEMPEROVANÉ ORCHIDEJE
Patří k nim druhy původem z vyšších poloh tropů nebo oblastí vzdálenějších od rovníku. Tyto rostliny vyžadují větší teplotní rozdíly mezi dnem a nocí i mezi jednotlivými ročními dobami, mnohé také potřebuje ke zdárnému růstu zimní klidové období.
Z toho je jasné, že se pro zimování v běžně vytápěných panelových bytech moc nehodí.
Když už je ale máte, budou dobře prospívat na chladnějším okně ložnice či nevytápěného pokoje s teplotami okolo 18 °C. Ideální průměrná teplota pro jejich zimní klidovou fázi by se měly pohybovat zhruba v rozmezí 13–16 °C.
Typický zástupce: Patří sem většina Oncidií a jejich hybridů, Cattleye, Dendrobia typu nobile, rody Brassia, Cambria a Miltonia, Cymbidia, Zygopetala či temperovaná Paphiopedila.
CHLADNOMILNÉ ORCHIDEJE
Pocházejí většinou z horských oblastí mírného až chladného klimatického pásma. Pro jejich zimní pobyt je ideální umístit je do zimní zahrady, na chodbu či do skleníku s průměrnými denními teplotami okolo 15 °C a nočním poklesem k 10 °C.
Typický zástupce: K typickým zástupcům patří například rod Rossioglossum, Coelogyne, chladnomilná Dendrobia či někteří zástupci rodu Masdevallia.
Foto: Shutterstock