Domů     Krásky z pralesů nesmějí nastydnout!
Krásky z pralesů nesmějí nastydnout!
22.8.2019

Pořídili jste si na Vánoce nádherně kvetoucí orchidej, aby uprostřed nevábné zimy teple prozářila váš domov, ale ona vám teď chřadne před očima? Možná jí nedáváte, co potřebuje.

Poradíme vám, jak se o královnu pokojových květin správně postarat, aby zdárně přestála všechny nástrahy zimy.

Pokud si myslíte, že všechny orchideje potřebují v zimě hodně tepla a vody, mýlíte se. Vyhřívat se v teple vašeho domova po celý rok vyžadují jen některé, jiným se zase daří pouze tehdy, když jim dopřejete vegetační klid, nízkou teplotu a skromnou zálivku.

Aby vám orchideje po celou zimu krásně kvetly, měli byste vědět, k jakému „teplotnímu“ druhu patří, jestli k teplomilným, temperovaným nebo chladnomilným.

Potřebují světlo

Orchideje potřebují hodně světla, a toho se v zimě moc nedostává. Dejte je proto co nejblíže k oknu, na okenní parapet, a odstraňte vše, co brání slunečním paprskům – vytáhněte žaluzie, rozhrňte záclony. Důležité je i na jakou světovou stranu okna máte.

Čím déle na rostliny svítí slunce, tím lépe. Můžete jim také dopřát umělé osvětlení, rozsvítit lustr ale nebude stačit. Ideální je použít speciální biozářivku, umístit ji do blízkosti orchideje a nechat ji svítit klidně 10–12 hodin denně. Vyšší potřebu světla mají především Vandy a Oncidia.

Skromná zálivka

Nevhodnou zálivkou můžete orchidejím vážně ublížit. Optimální je zalévat je do misky jednou za 10 dní, rostlinu nechat půl hodiny stát ve vodě a tu pak slít. Jenom tak voda nezateče do srdíčka či úžlabí listů a následně nezpůsobí hnilobu.

Zásadní je také kvalita vody – orchideje potřebují měkkou, nejlépe dešťovou vodu, ta jediná je pro ně opravdu přirozená. Tvrdá jim škodí, protože hromadí soli.Tam, kde je sucho je třeba rostliny mlžit.

Hnojení

Zimní lehké hnojení se doporučuje pouze u zdravých rostlin, které mají opravdu dostatek světla a jsou celoročně zalévané dešťovou nebo demiralizovanou vodou. Všechny výživové prostředky dávkujte na spodní hranici doporučované dávky a hnojivovou zálivku střídejte se zálivkou čistou vodou.

Nenechte je nachladnout

Víte, že orchideje mohou nastydnout? Obzvlášť teď v zimě to je jedna dvě. Stát se to může už v obchodě, kde rostliny často nemají správnou péči, nedostatečným zabalením při přepravě nebo třeba mrazivým průvanem při větrání.

Pokud se to přihodí, listy a květy začnou rychle opadávat a na listech se udělají vodnaté skvrny. To je nebezpečný hnilobný proces, pro většinu rostlin smrtelný. Řešení je jediné:

na orchideje nevětrejte, dbejte, aby se jejich listy nikdy nedotýkaly okenního skla, snižte zálivku, vynechte mlžení a nehnojte. Co se týká tenkolistých orchidejí, nachlazení provází prudké vadnutí a zasychání listů.

Nejlepší bude, když orchideje nebudete nikdy převážet v mrazu, nebo ještě lépe, nikdy si je nekupujte v zimě.

TEPLOMILNÉ ORCHIDEJE

Pocházejí převážně z tropických deštných lesů, kde je celoročně vysoká a stálá teplota. Nevyžadují tudíž vegetační klid a neznají období sucha, takže jsou ideální do paneláku.

Teplota v místě, kde je máte, by se měla pohybovat mezi 20 – 25 °C, noční kolem 18 °C, a to celoročně.  Krátkodobě snesou i teploty nad 30 °C, naopak ty pod 15 °C jsou pro ně zcela nevhodné.

Pokud chcete podpořit kvetení, snižte běžnou pokojové teploty o 5° během jednoho zimního měsíce alespoň na noc.

Typický zástupce: rod Phalaenopsis (je nejprodávanější, protože při správném zacházení kvete neuvěřitelně dlouho), Vanda, Paphiopedila a teplomilní příslušníci rodu Dendrobium.

Nejčastější chyba

Při péči o teplomilné orchideje bývá nejčastější chybou přílišná zálivka. Vzdušné kořeny nesnášejí trvale vlhkou zeminu. To pak mají nedostatek kyslíku, kořeny uhnívají a rostlinu mohou napadnout houbovité choroby.

Zálivku i případné mlžení provádějte vždy ráno, aby rostlina, než nastane noční ochlazení, oschla. Zkusit také můžete celý květináč ponořit na pár minut do nádoby s měkkou vodou a nechat okapat. Lázeň opakujte jednou či dvakrát týdně (až přijde horké léto, i častěji).

TEMPEROVANÉ ORCHIDEJE

Patří k nim druhy původem z vyšších poloh tropů nebo oblastí vzdálenějších od rovníku. Tyto rostliny vyžadují větší teplotní rozdíly mezi dnem a nocí i mezi jednotlivými ročními dobami, mnohé také potřebuje ke zdárnému růstu zimní klidové období.

Z toho je jasné, že se pro zimování v běžně vytápěných panelových bytech moc nehodí.

Když už je ale máte, budou dobře prospívat na chladnějším okně ložnice či nevytápěného pokoje s teplotami okolo 18 °C. Ideální průměrná teplota pro jejich zimní klidovou fázi by se měly pohybovat zhruba v rozmezí 13–16 °C.

Typický zástupce: Patří sem většina Oncidií a jejich hybridů, Cattleye, Dendrobia typu nobile, rody Brassia, Cambria a Miltonia, Cymbidia, Zygopetala či temperovaná Paphiopedila.

CHLADNOMILNÉ ORCHIDEJE

Pocházejí většinou z horských oblastí mírného až chladného klimatického pásma. Pro jejich zimní pobyt je ideální umístit je do zimní zahrady, na chodbu či do skleníku s průměrnými denními teplotami okolo 15 °C a nočním poklesem k 10 °C.

Typický zástupce: K typickým zástupcům patří například rod Rossioglossum, Coelogyne, chladnomilná Dendrobia či někteří zástupci rodu Masdevallia.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Související články
3.4.2025
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko, barevné chipsy, vá
1.4.2025
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už ne klasické Klasické žárovky mají sice vysokou kvalitu světla
7.3.2025
Kdoví proč si bydlení v podkroví vysloužilo onu nálepku romantiky. Ve skutečnosti to bývá spíš řešení z nouze a také zařizování naráží na řadu problémů. Společným jmenovatelem jsou šikmé stěny. Bez nadsázky se dá říct, že každý podkrovní byt je originálem, a to jak svými dispozicemi, tak i větší či menší šikovností, s níž jsou prostory využité. Skoro vždycky to jde vymyslet o něco lépe. Při důmys
6.3.2025
Březen, za kamna vlezem! Kvůli nárůstu cen energií zažívají krbová kamna, v nichž se dá topit dřevem, doslova boom. Pokud mají tepelný výměník, pak jimi můžete vytopit i větší prostory nebo je používat na ohřev vody. Vybírat lze z nepřeberného množství typů. Od jednoduchých litinových kousků až po složité kachlové sestavy na míru. Velmi oblíbené jsou i napodobeniny starých venkovských kamen. Krb
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale