Domů     Kozí sýry jsou lahůdka
Kozí sýry jsou lahůdka
25.3.2025

Kozí sýr nemá jednu chuť ani texturu: Může být vyzrálý i sametově hladký, plísňový nebo pikantní, drobivý či přírodně jemný a snadno roztíratelný, stejně jako doladěný kořením.

A seženete jeho různé druhy dnes téměř v každém supermarketu. Dokonce existuje řada kozích farem, které prodávají domácí kozí sýry i v bio kvalitě. Asi si ale řeknete, proč byste ho měli jíst.

Protože je zdravý

Kozí mléko je oproti kravskému snadněji stravitelné a obvykle ho snášejí i lidé, kteří mají problémy s kravským mlékem. Je také vydatným zdrojem draslíku, vápníku, hořčíku a fosforu a z vitaminů především skupiny B, na druhou stranu je méně tučné i sladké.

Jaké jsou druhy sýrů

Stejně jako u tradičních sýrů vyrobených z kravského mléka existuje i u kozích sýrů mnoho typů –od nejměkčího až po nejtvrdší i vyzrálé. Například běžně koupíte tvarohový, tedy cottage sýr anebo čerstvý a přírodní sýr či plísňový brie sýr.

* Mezi tvrdými sýry je oblíbená kozí gouda, která je k dostání v mnoha variacích: s chilli, bylinkami, koriandrem a pískavicí nebo Boer’n, což je holandská specialita, jež se dá koupit například s medem a tymiánem.

* V kategorii polotvrdých sýrů chuťově vynikají cheddar a nepasterizovaný chabichou, který má pevnou a krémovou strukturu. Tu má i „bûchette de chèvre“, sýr ve tvaru válečku s plísňovou kůrčičkou na povrchu.

Znáte tyto speciality?

* Ve Španělsku vznikl sýr zbarvený do fialova, cabra al vino. Celé kolo sýra se namáčí na několik dní do červeného vína a při zrání se jím i potírá. Na Moravě se namáčí do Frankovky.

* Svěží sýr s bílou plísní na povrchu s názvem buchette, který má kořeny v sýrové velmoci, tedy ve Francii.

* Sainte-Maure pochází z provincie Touraine. Váleček sýru se obaluje v popelu z vypáleného dřeva.

Co s nimi v kuchyni?

Na koláče

Nejjemnější čerstvý kozí sýr si můžete namazat na chleba nebo ho použít jako základ pro pomazánky. Hodí se i jako náplň do palačinek, ale dá se nadrobit i na pizzu. Lahůdkou jsou slané koláče.

Jako základ použijte lístkové nebo křehké těsto, na něj poklaďte bazalkové pesto, cukety, grilované lilky či pečenou řepu. Vynikající je i opečená a zkaramelizovaná červená cibule nebo nakládaná rajčata. Vše zalijte smetanou s rozšlehanými vejci a na povrch dejte kousky kozího sýra.

Na salát

Výborná je kombinace s baby špenátem a sladkými jahodami, sázkou na jistotu je kozí sýr s hruškami anebo s červenou řepou.

Řepu je ale třeba nejprve uvařit, pak nakrájet na kostičky, rozprostřít na plech s pečicím papírem a nechat péct pokapanou olivovým olejem zhruba 20 minut při 190 °C. Po vychladnutí smíchejte s polníčkem, na kostičky nakrájeným kozím sýrem a vlašskými ořechy.

Na talíř

Typy s bílou plísní na povrchu vyniknou jako součást sýrového talíře, v kombinaci s ostřejší rukolou a sladkými brusinkami, ale i samotný. Anebo si zapečte bagetky s plátky sýra.

Jakmile se sýr trochu rozteče, vložte na něj půlku vlašského ořechu, brusinku anebo kousek uzeného lososa. Podobným způsobem se dají připravit i nápadité jednohubky.

Zapečený

Výraznější zralé kozí sýry se báječně hodí k tepelné úpravě. Například k zapékání se zeleninou a masem. Lahodný je i v kombinaci s bramborami. Vyzkoušet můžete také špagety cacio e pepe nebo carbonara právě s tímto lahodným sýrem místo parmezánu.

Tip: Pokud vám načatý sýr zbude a nechcete ho nechat zkazit, můžete ho naložit do oleje s kořením, například s chilli a bylinkami. Pak si jej nejlépe vychutnáte s bagetkou a s vínem.

K vínu…

K mladým a čerstvým sýrům se hodí bílé víno, ke starším a uleželým víno červené. K mladým sýrům starým do jednoho měsíce vám budou chutnat Ryzlinky i Sauvignon. K sýrům, které zrají více než jeden rok, si dopřejte víno červené. K němu se budou hodit i sýry, které jsou ve víně naložené.

…a k pivu

Milovníci piva si určitě rádi vychutnají sýr, jenž se pivem potírá a pak nechává zrát. Jedinečný je v tomto sýr klášterní, který zraje v hlubokých sklepeních. Na sýrový talíř si samozřejmě k němu dopřejte pivo, a třeba i kozí uzený sýr.

Tip: Labužníky potěší holandský farmářský kozí sýr s příchutí lanýžů. Lanýže jsou v sýru jemně strouhané a dodávají mu výraznější oříškovou chuť. Ideální kombinací je k němu červené víno.

U sýrů si hlídejte:

* Obsah tuku – odtučněný má podíl tuku do 10 %, plnotučné a vysokotučné od 45 do 60 %.

* Délku zrání – zraje-li 4 týdny, jde o mladý sýr (jong kaas), zraje-li 7 – 8 měsíců, je extra uleželý, do 12 měsíců jde o starý sýr (oud kaas), a pokud zrál déle než 1 rok, jde o přestárlý (overjärig kaas).

Foto: Shutterstock
Štítky:
Související články
28.5.2026
Aby se jednotlivé chutě nerušily či nepřebíjely, je třeba zvolit vhodné bylinky k tomu správnému druhu masa. Které nám navíc umožní obejít se bez koření? To vám prozradí následující článek.   Do mletého masa je vhodné přidat: Libeček, který svou vůní připomíná polévkové koření, proto se mu u nás říká vegeta nebo maggi. Když je čerstvý, má velmi intenzivní vůni a lahodnou chuť, takže stačí
14.5.2026
Běžně je používáme a o jejich možném riziku máme jakési povědomí. Jenže víme přesně, jak je to třeba s jedovatostí fazolí za syrova nebo s halucinogenními účinky muškátu? Lilek Podobně jako brambor, s nímž je botanicky příbuzný, obsahuje lilek nebezpečný solanin. Naštěstí je to látka tepelně nestabilní, takže se při vaření, pečení a smažení rozkládá a lilek je pak bez problémů jedlý. V žádném př
13.5.2026
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S cukrem neexperimentujte, nezkoušejte hnědý ani třtinový, obsahují melasu a karamel by se p
6.5.2026
Uvádí se, že na světě je asi 2000 druhů pepře. Přesné číslo se neví, protože některé bobule, které se jako pepř užívají, nepochází z pepřovníku. Ale pojďme si v tom udělat trochu pořádek.   Černý Nedozrálé bobule se suší na slunci až 10 dní nebo se krátce namočí ve vařící vodě a suší se v sušárnách. Jde o nejčastěji používaný pepř s výraznou chutí a také o nejběžnější druh pepře vůb
23.4.2026
Když se řekne mák, mnohé napadnou buchty a koláče. A někoho třeba nic, protože mák moc nejí. Ale to je škoda a stojí za to se s ním seznámit. Především je dobré vědět, že existuje množství odrůd a ty se dělí na farmaceutické a potravinářské. Farmaceutické někdy nazývané technické odrůdy jsou zdrojem opia, bílé šťávy z naříznutých nezralých makovic, která na vzduchu tuhne. Opium obsahuje 26 návy
reklama
Šikovné tipy
Jak do toho, když se opravdu nechce?
Chronická tendence odkládat plnění většinou náročných nepříjemných povinností a úkolů na později se odborně nazývá prokrastinace. Je to lenost, nebo nerozhodnost?   Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale když se rozhodnete ji zdolat, najednou jste jako paralyzovaní. Jak dochází k tomu, že člověk odsouvá své povinnosti až po nejzazší možnou mez nebo je […]
Kouzelné kytičky ze zbytků látek
Původní tradiční japonská technika zvaná kanzashi sloužila k výrobě ozdobných spon do vlasů. Vy si s její pomocí můžete ze zbytků látek vyrobit roztomilé textilní kvítky. Technikou skládání kousků látek do tvaru květů si vytvoříte krásné šperky, ozdoby na šaty i na kabelky nebo polštářky. Chce to jen malinko praxe. Textilní kytičky vyrobíte i z těch nejmenších zbytků […]
(Ne)obyčejné pampelišky
To, že pampelišky jsou léčivé i chutné, není žádným tajemstvím. My vám dnes přineseme řadu tipů na to, co s nimi můžete dělat. Želé s citrusy Kromě květů pampelišek budete potřebovat 1 bio citron a 1 bio pomeranč. Oba plody oloupejte, kůru nakrájejte nadrobno a dužinu na kousky. Vložte do nerezového hrnce spolu s 250 […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu
Málokterá potravina má v domácnosti tolik různých využití. Citron dodá nejen chuť a aroma, ale také bělí, čistí a zahání obtížný hmyz.   Vybělí nehty Laky zanechávají na nehtech nepěkný barevný nádech, kterého se odlakovačem nedá zbavit.  Naštěstí existuje jednoduchý prostředek, jak nehtům vrátit přirozený odstín, a tím je citronová koupel. Vymačkejte citronovou šťávu do […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Koala: Medvídek, co vůbec není medvídek
21stoleti.cz
Koala: Medvídek, co vůbec není medvídek
Co jsou vlastně koalové zač? Ačkoli správný název jejich druhu zní koala medvídkovitý, nemají se šelmami z čeledi medvědovitých pranic společného. [caption id="attachment_93146" align="alignnone" w
Můstek: šumavská hora ticha, větru a legendárního stoupání
epochanacestach.cz
Můstek: šumavská hora ticha, větru a legendárního stoupání
Můstek, německy Brückel Berg, je se svou nadmořskou výškou 1235 metrů nejvyšší horou Pancířského hřbetu a jedním z nejcharakterističtějších vrcholů západní Šumavy. Přestože nestojí v centru hlavních turistických proudů jako Velký Javor či Poledník, právě v tom spočívá jeho síla. Můstek si dodnes uchovává syrový horský charakter, klid a zvláštní atmosféru šumavských hřebenů, kde se
Našla jsem si na dovolené kouzelné mušle
skutecnepribehy.cz
Našla jsem si na dovolené kouzelné mušle
Byla jsem bez energie, a poté dokonce onemocněla. Nikdy by mě nenapadlo, že mi pomohou mušle vyplavené z moře. Dodnes je mám ve vitríně. Když se dostane člověk do velkých zdravotních potíží, měl by sebrat své síly a vydat se k moři. Tam je ta největší síla, protože z moře, mořské vody, jsme se zrodili všichni. Tam je život! Bylo
Makrela s rebarborou a rozmarýnem
nejsemsama.cz
Makrela s rebarborou a rozmarýnem
Spojení ryb s kyselými tóny je osvědčenou gastronomickou kombinací. Na 2 porce potřebujete: ✿ 2 makrely ✿ 4–5 řapíků rebarbory ✿ 2 snítky rozmarýnu ✿ 2 lžíce másla ✿ 2 lžíce olivového oleje ✿ 100 ml smetany ke šlehání ✿ hladkou mouku ✿ sůl, pepř 1. Makrely očistěte, osušte, rozkrojte na poloviny, osolte a opepřete. Lehce je obalte v mouce. Rebarboru očistěte a nakrájejte
Zmizel v oblacích jako Malý princ. Záhada smrti Antoina de Saint-Exupéryho  klade nezodpovězené otázky
enigmaplus.cz
Zmizel v oblacích jako Malý princ. Záhada smrti Antoina de Saint-Exupéryho klade nezodpovězené otázky
Když se 31. července 1944 nad Středozemním mořem ztratí letoun Antoina de Saint-Exupéryho, mizí nejen zkušený pilot, ale i muž, který dal světu Malého prince. Autor, jenž ve svých knihách píše o odvaz
Tatarák z lososa s avokádem
tisicereceptu.cz
Tatarák z lososa s avokádem
Suroviny 250 g čerstvého lososa ½ lžičky čerstvého zázvoru ½ limety 2 lžíce sekané pažitky ½ avokáda 1 lžička octu balsamico tabasco (nemusí být) sůl Postup Lososa zbavíme kůže a nakrá
Charismatický šansoniér GAROU se vrací do Prahy
iluxus.cz
Charismatický šansoniér GAROU se vrací do Prahy
Kanadský zpěvák GAROU vystoupí s velkou kapelou v rámci evropského tour „The Best of“ na jediném koncertě, a to 2. 10. 2026 v Kongresovém centru Praha. GAROU je jedním z nejzářivějších a nejcharismati
Karlsruhe: Město ve tvaru vějíře vyrostlo nejen kvůli tulipánům
epochalnisvet.cz
Karlsruhe: Město ve tvaru vějíře vyrostlo nejen kvůli tulipánům
Strávil odpoledne ve své oblíbené oboře nedaleko Durlachu. Unavený Karel Vilém si na chvíli zdřímne pod stromem. Zdá se mu sen o paláci zalitém sluncem, od něhož se jako z vějíře rozbíhají městské ulice. Tak zní jedna z pověstí o vzniku Karlsruhe… Řadu let sloužil v císařské armádě. Zasáhl i do války o španělské
Proč je fotbalové MS stále největší sportovní událostí planety?
epochaplus.cz
Proč je fotbalové MS stále největší sportovní událostí planety?
Červenec 1930, Montevideo. Třináct zemí, žádná televizní kamera, žádný internet. A přesto první finále mistrovství světa ve fotbale sledovalo přes 68 000 lidí, kteří se mačkali na stadionu Centenario. Tehdy nikdo netušil, že právě začíná něco, co o sto let později pohltí celou planetu. Hra, které rozumí každý Žádný jiný sport nedokáže to, co fotbal.
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
rezidenceonline.cz
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
Pokud váš trávník po zimě připomíná spíš flekatý koberec než lákavý zelený porost, není to náhoda. Jaro vždy nemilosrdně odhalí místa, kde plevel využil náskok, který získal ještě před začátkem sezóny. Dobrou zprávou je, že právě teď máte šanci změnit pravidla hry. Když půda volá o pomoc Důvod, proč se plevele na jaře chovají životaschopněji
Myslí Etzler stále na bývalku?
nasehvezdy.cz
Myslí Etzler stále na bývalku?
To jsou ale věci! Hvězda seriálu Polabí Miroslav Etzler (61) po boku přítelkyně Heleny Bartalošové (44) působí jako oddaný partner a milující otec jejich syna Samuela (7). Jaké to ale překvapení, kdy
5 nejmocnějších pánů z Růže: Usilovali králové o jejich přízeň?
historyplus.cz
5 nejmocnějších pánů z Růže: Usilovali králové o jejich přízeň?
Zdatný diplomat Vítek se na dvoře krále Vladislava II. cítí jako ryba ve vodě. Nezaskočí ho ale ani jeho nástupci, knížata Soběslav II. a Bedřich. Zažívá vrchol kariéry jako správce Prácheňského kraje a kastelán zdejšího hradu. Ukousne si pořádný díl jižních Čech…   První doložený královský stolník Vítek I. z Prčice (†1194), významný dvořan krále Vladislava