Parádní koza Julča je dílkem zkušené autorky textilních hraček Kateřiny Dachovské. Návod je přitom tak jednoduchý, že ho zvládnout i sváteční uživatelky šicího stroje.
Budete potřebovat
bílou bavlněnou látku
na tělo 40 x 35cm
na uši 18 x 14cm
na horní část nohou 70 x 15cm
tmavou látku
na dolní část nohou (kopýtka) 70 x 7cm
na rohy 27 x 15cm
bavlněnou látku s puntíky
na sukni 40 x 20cm
dále
4 červené knoflíky s puntíky
šikmý proužek puntíkatý
barvy na textil
kvalitní výplň z dutého vlákna do hraček
Pár šikovných tipů:
Na zašívání plnících otvorů se hodí kvalitní quiltovací nit, protože je pevná a přitom lehce pruží. Na přišívání rukou a nohou je nejlepší niť džínová.
Pokud se vám zdá, že je látka příliš tenká, můžete ji zpevnit vlizelínem, nažehluje se na spodní stranu .
Sešité a na líc obrácené díly před plněním vyžehlete, hračka bude vypadat lépe.
Pokud nechcete obličej malovat barvami na textil, jednoduše ho vyšijte. Pro nejmenší děti
přišijte nohy a ruce napevno, knoflíčky mohou cucat a ukousnout.
A jdeme šít
Nejprve si vytiskněte střih, najdete ho na facebooku Paní domu nebo na Fler.cz – zadejte do vyhledávání „Vyletněná koza Julča“. Díly vystřihněte. Čárkovaně jsou označena místa, která nesešívají, neboť slouží jako otvory k plnění.
Budeme postupovat tak, že nejprve ušijeme jednotlivé díly, vyplníme je (až na uši), vše spojíme je dohromady a na závěr ušijeme pro hotovou loutku zavinovací sukni.
Rohy
Látku přeložíme lícem k sobě a přeneseme na ni střih. Sešpendlíme a prošijeme. Můžete šít jako jeden kus, ale lépe to jde, když díly rozstřihneme a každý roh šijeme zvlášť.
Odstřihněte přebytečnou látku, obraťte na líc a naplňte. Nechte maličko u okraje nenaplněno, ať se vám rohy lépe přišívají. Dejte stranou na později.
Uši
Látku přeložíme lícem k sobě a přeneseme střih
Sešpendlíme a sešijeme. Přebytečný materiál odstřihneme a uši otočíme lícem navrch. Zatím neplníme.
Tělo
Opět pracujeme s látkou přeloženou lícem k sobě. Podle střihu našpendlíme a sešijeme.
Pozor: Než sešité tělo obrátíte na líc, je třeba nastřihnout látku vně kolmo ke švu v části pod krkem (nebo vystřihněte trojúhelníčky), jinak by se po otočení mačkala.
Po obrácení naplníme, aby tělo bylo pevné a dobře drželo pohyblivé nohy a ruce. Pak zašijeme plnící otvor.
Nohy
Sešijeme k sobě dlouhou stranou horní a dolní část nohou. Zažehlíme šev směrem k tmavší části, to aby na světlé straně nohou nevzhledně neprosvítal.
Přeneseme střih – důležité je, položit ho přesně na naznačenou čáru. Pečlivě si hlídejte, aby švy přední a zadní strany kopýtka pěkně skutečně na sobě. Sešpendlíme a sešijeme. Před obrácením nastřihneme ke švu vně látku uprostřed kopýtka.
Naplníme a jdeme na kompletaci!
Začneme přišitím nohou. Nohy se budou díky knoflíčkům hýbat. Jejich přišití je velmi snadné, nejlépe to jde velkou jehlou pro šití hraček
Nejprve prostrčíme jehlu nohou ze strany, přiléhající k tělu, směrem ven. Navlékneme knoflík a pak druhou knoflíkovou dírkou provlékneme jehlu zpět a poté skrz tělo na druhou stranu. Tam stejným způsobem provlékneme rovněž knoflíkem. Opakujeme, dokud nohy nejsou pevně přišity.
Stejný postup opakujeme u druhého páru nohou.
Uši ze základny lehce poskládáme a pevně přišijeme. Před ně pak našijeme rohy.
Jak na sukni
Sukně je velmi jednoduchá, je to vlastně obdélník látky se sklady a šikmým proužkem.
Vezmeme látku určenou na sukni, na obou kratších stranách a jedné delší straně ji nadvakrát založíme pro začištění. Zbývající stranu, která bude tvořit pas, založíme jen jednou. Založení prošijeme.
Vytvoříme jednoduché sklady tak, aby sukně tak přesně obepnula bříško kozy. Sklady prošijeme.
Na závěr přišijeme šikmý proužek, který sukni ozdobí a zároveň poslouží k uvázání. Jak se s proužkem pracuje, ukazuje fotka.
A již zbývá jen domalovat obličej. Kdo si není jistý, může obličej vyšít, vyrobit z plsti nebo použít komponenty pro hračky. Pokud se rozhodnete pro barvy, nezapomeňte je zaschnutí zafixovat přežehlením.
Chcete další návody? Pokud vás výroba kozy Julčy zaujala, pak podobné návody nabízí Kateřina Dachovská na svém webu www.broucek.cz. Její návody jsou rovněž v publikaci Hračky, jejíž je spoluautorkou. Hotové hračky pak najdete na Fler.cz pod značkou KackaD.
Text i foto: Kateřina Dachovská (s redakční úpravou)