Domů     Kouzlo vysokých stébel ve větru
Kouzlo vysokých stébel ve větru
4.9.2024

Okrasné trávy vám obohatí zahradu, nevyžadují příliš péče a jsou dekorativní po celý rok. Pokud zkombinujete více druhů najednou, je výsledek ještě zajímavější.

Není to obyčejná zelená tráva, kterou musíte pravidelně sekat.

Okrasné traviny jsou zajímavé především kvůli zdobnosti velkých trsů, některé z nich zajímavě kvetou, další se pyšní poutavým podzimním zbarvením.

Ne všechny se dostávají do vrcholné formy koncem léta a s podzimem – některé menší druhy vypadají výborně už na jaře, naopak jiné až v zimě vytvoří v zahradě kouzelnou atmosféru. Dobrou zprávou ale je, že trávy kvetoucí na podzim je optimální sázet právě nyní.

Jak si vybrat

Většinou jsou okrasné traviny trvalky, jen malá část patří mezi jednoleté. V prodejnách s rostlinami dobře pořídíte jak ty menšího vzrůstu, tak i ty největší – některé dokonce vyrostou do více jak dvou metrů.

Kam je umístit:

* Druhy dorůstající výšky okolo jednoho metru vysaďte do druhově pestrého trvalkového záhonu. Ozvláštní vám také skalku, můžete je přidat i k výsadbě dřevin anebo zasadit k břehům jezírek.

* Pěkně vypadá skupinka sesazená z okrasných trav a trvalek podobné výšky. Zkuste zkombinovat ozdobnici čínskou s kvetoucími obry, jako je záplevák, sadec či slunečnice.

* Chcete-li vytvořit nápadný kontrast ke kulovitým květenstvím ostálek nebo jiřinek, nabízejí se pro kombinaci trávy s dlouhými hustými klasy, jako je třeba dochan.

* Exempláře vyšší než 1,5 metru se skvěle hodí jako optický předěl mezi dvěma vzhledově odlišnými částmi zahrady namísto živého plotu.

* Někdy stačí sesadit více druhů rozmanitého vzhledu dohromady a vytvoříte zajímavou kompozici.

Kdy je začít sázet?

Zdobné traviny se všeobecně vysazují od počátku května do srpna. Když je koupíte, měly by být už trochu narašené, protože většina se v růstu rozvíjí až později.

U podzimních trav ale hlídejte, aby byly před příchodem zimy dobře zakořeněné, jinak jim hrozí, že zamrznou a uhnijí.

Pozor: Při výsadbě byste měli respektovat původní úroveň půdy v kontejneru a nikdy je nezasazovat hlouběji.

Některé druhy – zejména ty, co mají dlouhé trsy – by už totiž nemusely pokračovat v prodlužovacím růstu, jiným zase hrozí, že by nevytvořily nové výhonky, a dokonce by mohly uhnít.

Bývají nenáročné

Přestože většina druhů nemá zvláštní nároky na vodu ani hnojení, existují i druhy, které budete muset pravidelněji zalévat. Pamatujte proto na to, že vždy musíte výběr rostliny podřídit vašim možnostem a stanovištním podmínkám.

Ty, které vyžadují slunce, proto vždy vysazujte na světlá místa, ve stínu nebo polostínu vám nikdy nevyrostou do své plné krásy.

Rostliny náročné na živiny a vodu zase nikdy nesázejte do chudé písčité půdy, naopak vyžadují výsadbu do kvalitní zeminy s bohatým přídavkem zetlelého kompostu.

Péče přichází až s jarem

Okrasné trávy, které jsou již vzrostlé, se zpravidla nijak před zimou neupravují. Důvod je zcela praktický: kdybyste odstřihli duté květní stvoly na podzim, rostlina by nasála z deště a ze sněhu vlhkost a pak by mohla uhnít.

Proto je mnohem lepší trávu ponechat beze změny až do předjaří, kdy začínají pučet nové listy. Pokud se vám na velkých trávách nelíbí jejich zimní rozklesávání, zpevněte je provázkem nebo zahradnickým drátkem.

Uvidíte, že i tak trsy trav dodají vaší zahradě zvláštní kouzlo, zejména jsou-li pokryty popraškem sněhu nebo námrazou.

Jaké jsou oblíbené druhy:

Ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis)

Její vysoké trsy až 150 cm dlouhé mívají docela často proužkovaný stonek. Tuto travinu vysazujte na místo, kde vynikne jako solitér. Je to z toho důvodu, že rychle roste do výšky i do šířky a vyžaduje tak kolem sebe dostatek místa.

Také pro ni najděte teplé a slunné stanoviště, půda by ale měla být dostatečně živná. Ozdobnice nesnáší zimní zamokření, jinak je plně mrazuvzdorná.

Některé druhy – například Zebrinus či Purpurescens – dokonce dovedou měnit během sezony barvu svých listů od zelenozlatavé až po červenohnědou. Staré loňské listy se u ozdobnic odstraňují až v předjaří, kdy můžete rostlinu množit dělením trsů.

Přestože ozdobnice nejlépe vyniká osamoceně, bude jí dobře i v sousedství menších jehličnanů (tzv. konifery), snese se s trsnatými trávami i trvalkami. Nejlépe udělá parádu na břehu jezírka anebo v seskupení větších kamenů.

Kostřava popelavá (Festuca)

Kostřava dorůstá zpravidla do výšky třiceti centimetrů. Existuje několik odrůd této rostliny, velmi pěkně vypadají například odrůdy se stříbřitě zbarvenými listy a květy.

Jde hlavně o kostřavu sivou (Festuca glauca) anebo kostřavu popelavou (Festuca cinerea). Jsou to nenáročné traviny, vyžadují sice plné slunce, ale spokojí se často s chudou, písčitou či štěrkovitou půdou, která by měla být dobře propustná.

Kortaderie, pampová tráva (Cortaderia selloana)

Dosahuje výšky od jednoho do tří metrů. Kvete velkým množstvím bílých lat, které se objevují v září a v říjnu.

Odrůda „Rendatleri“ má květenství růžové a vyžaduje hodně teplé a chráněné stanoviště, v zimě ji proto musíte maximálně chránit, zejména proti vlhkosti.

Před prvními mrazy svažte stébla kortaderie v horní třetině dohromady a spodní část zakryjte například listím a chvojím anebo bílou netkanou textilií. Mráz by travině mohl uškodit, proto z ní ochranný kryt sundejte až na jaře.

Vousatec neboli Dochan (Pennisetum)

Roste v polokulovitých trsech, má převislé listy a je zdobný válcovitými červenohnědými klasy. Jeho květenství se dá přirovnat k měkkým kartáčkům na čištění lahví. Na podzim vytváří dlouhé štětinaté chlupaté klásky, které se po odkvětu zabarvují dohněda.

Pokud travinu vysadíte spolu s kameny, bude zákoutí vypadat velmi impozantně. Výtečně se vousatec doplňuje s dřevinami s výrazným podzimním zabarvením a s trvalkami – hvězdnicemi (astry) nebo hostami (bohyška, funkiea) a kakosty.

Ovsíř stálezelený (Helictotrichon sempervirens)

Původní druh se vyskytuje v jihozápadní Evropě, roste zejména na suchých podhorských loukách jižních Alp Francie a Itálie. V dospělosti vytváří husté, vějířovitě rozložité trsy úzkých, špičatých, modrozelených stébel, která dorůstají až do výšky 120 cm.

Ovsíř mívá kromě listů i žluté latě květů, které se na rostlině objevují od června do konce srpna. V zahradě vynikne ve skupinové výsadbě na zadním okraji záhonů, ale je krásný i jako solitér na pěstěném trávníku.

Když tuto trávu vysadíte kolem chodníků a schodišť, bude to vypadat velmi zajímavě.

Rákosík japonský (Hakonechloa macra)

Pochází z Japonska a tvoří výběžkaté trsy o výšce kolem 40 cm. Nejznámější odrůdou je „Aureola“, která má listy se zlatým proužkem. Rákosík vyžaduje vlhčí, humózní a propustnou půdu.

Nejlepší volbou je výsadba v místě, kde je polostín, přímé slunce může listy popálit. Rákosík je chladuvzdorný, pouze v drsnějších mrazech na něj dejte lehounkou přikrývku z listí.

Ostřice (Carex)

Často roste na bažinách a mokrých loukách, proto i na zahradě ji musíte poskytnout mírné přistínění a kyselejší vlhčí půdu.

Všechny druhy ostřice rychle rostou, a protože mají svěží zelenou barvu, nejlépe vyniknou u jezírka nebo potůčku, dobře vypadají i zasazené do velkých květináčů, kdy vám mohou hezky zdobit terasu.

Ostřice Grayova (Carex grayi) je typická neobvyklými květy a později i zajímavým plodenstvím, které připomíná malé ježaté míčky.

Ostřice trojklaná (Carex trifida) pochází z Nového Zélandu a odrůda Rekohu Sunrise odolává zimě jen do 10 °C. Ostřice palmová (Carex muskingumensis) má krásné jemné listy a v našich klimatických podmínkách se jí daří poměrně dobře.

Foto: Foto: Shutterstock
Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
10.5.2025
A každý, kdo je jen trochu zahrádkář, ví, že ho právě teď čeká spousta práce, aby vše připravil na novou sezónu. Jste na tom také tak? Pak víte, že toho musíte stihnout požehnaně, ale také se těšíte, až ponoříte ruce poprvé do země. A určitě už vymýšlíte, jak to udělat, aby zahrádka byla letos ještě půvabnější a krásnější. Čím začít? Odstraňte mech a suché listí Trávník si po zimě o pomoc pří
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
epochalnisvet.cz
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
Když se fotbalový klub Chelsea rozhodne vstoupit do světa realit, nevznikne z toho jen obyčejný projekt. V Dubaji se právě chystá unikát, který spojuje vášeň pro sport, luxusní životní styl a architektonické ambice. Rezidenční mrakodrapy s výhledem moře nabídnou nejen prvotřídní zázemí pro regeneraci, ale dokonce i střešní fotbalové hřiště. V Dubaji jsme zvyklí na ledacos. Nekonečné skypooly
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
3 kati nacistů: Hitlerův popravčí přišel po válce Spojencům vhod
historyplus.cz
3 kati nacistů: Hitlerův popravčí přišel po válce Spojencům vhod
První se ještě houpe na laně a dalšího už přivádějí. Hrstku přítomných svědků snad občas zamrazí při pohledu na těla mrtvých nacistických pohlavárů. Jenom kat se s poklidem kouká na vykonanou práci. Není nervózní. „Jsem pyšný na to, že jsem těch deset nacistů popravil. Někdo to musel udělat,“ prohlásí později…   Stínání hlav rozhodně nepatří
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
skutecnepribehy.cz
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
Ne každému mladému se musí oslavy staršího člověka líbit, ale určitě by bylo slušností to alespoň předstírat. Partnerka mého vnuka to nezvládla. Lada se jmenovala, a už to jméno zavánělo povýšeností. Jak jsem ho uslyšela, zapracovala moje ženská intuice a vnitřní hlas mi řekl, že s touto dívkou náš Lukáš šťastný nebude. Ale všichni mi oponovali, že až
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
Slavný hokejista Jaromír Jágr (53) se mění k nepoznání, ale možná ne tím směrem, který si jeho krásná přítelkyně, televizní moderátorka Dominika Branišová (30), přeje nejvíc. Pomáhá jí v domácnost
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
21stoleti.cz
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
enigmaplus.cz
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
Na konci srpna roku 2014 se výzkumníkům z Archeologického ústavu Akademie věd ČR podaří zásadní archeologický objev. V útrobách Vyšehradu odhalí pozůstatky gigantického kostela. Kdo ho postavil? Za ja
Když je vedro, hurá k vodě!
epochanacestach.cz
Když je vedro, hurá k vodě!
Léto na Vysočině voní po borovicích, opalovacím krému a studené malinovce. Ať už se vidíte spíš s nohama v rybníce nebo v proudu skluzavky, Vysočina nabízí obojí. Není to totiž jen kraj kopců a lesů, ale i vody – čisté, přírodní, zábavné i relaxační. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších míst, kde se v létě
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
nejsemsama.cz
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
Na které vás čeká nejvíc zábavy, nejlepší servis a kde nejvíc načerpáte sílu z nespoutané přírody? Přinášíme vám výběr pláží na pobřeží Černého moře, na nichž si dovolenou v Bulharsku bezvadně užijete! Zlaté písky Pulzující život, dovolenková atmosféra a relax na lehátku s drinkem v ruce. Právě to je vyhlášená pláž Bulharska v letovisku Zlaté písky. Nachází se asi 17 kilometrů severně od přístavního města Varna. Jde
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
epochaplus.cz
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
Vývoj lidstva jde nezadržitelně kupředu, někdy dokonce spěchá tak rychle, že za sebou nechává stovky zmařených životů. Jindy ale přispěje ke zkvalitnění všedních dní, jako je tomu třeba v případě splachovacích toalet. Ovládnutí ohně, jednoho z prvních a nejdůležitějších vynálezů, však zcela zásadně proměnilo směr lidských dějin a položilo základy naší civilizace. Oheň: Dobrý sluha,
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
iluxus.cz
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
DS N°4, nejnovější výtvor představený společností DS Automobiles, je nyní k dispozici k objednání. Jako hybrid s autonomním dobíjením je DS N°4 k dispozici již od 770 000 Kč v zaváděcí akci na speciál