Domů     Kouzlo vysokých stébel ve větru
Kouzlo vysokých stébel ve větru
4.9.2024

Okrasné trávy vám obohatí zahradu, nevyžadují příliš péče a jsou dekorativní po celý rok. Pokud zkombinujete více druhů najednou, je výsledek ještě zajímavější.

Není to obyčejná zelená tráva, kterou musíte pravidelně sekat.

Okrasné traviny jsou zajímavé především kvůli zdobnosti velkých trsů, některé z nich zajímavě kvetou, další se pyšní poutavým podzimním zbarvením.

Ne všechny se dostávají do vrcholné formy koncem léta a s podzimem – některé menší druhy vypadají výborně už na jaře, naopak jiné až v zimě vytvoří v zahradě kouzelnou atmosféru. Dobrou zprávou ale je, že trávy kvetoucí na podzim je optimální sázet právě nyní.

Jak si vybrat

Většinou jsou okrasné traviny trvalky, jen malá část patří mezi jednoleté. V prodejnách s rostlinami dobře pořídíte jak ty menšího vzrůstu, tak i ty největší – některé dokonce vyrostou do více jak dvou metrů.

Kam je umístit:

* Druhy dorůstající výšky okolo jednoho metru vysaďte do druhově pestrého trvalkového záhonu. Ozvláštní vám také skalku, můžete je přidat i k výsadbě dřevin anebo zasadit k břehům jezírek.

* Pěkně vypadá skupinka sesazená z okrasných trav a trvalek podobné výšky. Zkuste zkombinovat ozdobnici čínskou s kvetoucími obry, jako je záplevák, sadec či slunečnice.

* Chcete-li vytvořit nápadný kontrast ke kulovitým květenstvím ostálek nebo jiřinek, nabízejí se pro kombinaci trávy s dlouhými hustými klasy, jako je třeba dochan.

* Exempláře vyšší než 1,5 metru se skvěle hodí jako optický předěl mezi dvěma vzhledově odlišnými částmi zahrady namísto živého plotu.

* Někdy stačí sesadit více druhů rozmanitého vzhledu dohromady a vytvoříte zajímavou kompozici.

Kdy je začít sázet?

Zdobné traviny se všeobecně vysazují od počátku května do srpna. Když je koupíte, měly by být už trochu narašené, protože většina se v růstu rozvíjí až později.

U podzimních trav ale hlídejte, aby byly před příchodem zimy dobře zakořeněné, jinak jim hrozí, že zamrznou a uhnijí.

Pozor: Při výsadbě byste měli respektovat původní úroveň půdy v kontejneru a nikdy je nezasazovat hlouběji.

Některé druhy – zejména ty, co mají dlouhé trsy – by už totiž nemusely pokračovat v prodlužovacím růstu, jiným zase hrozí, že by nevytvořily nové výhonky, a dokonce by mohly uhnít.

Bývají nenáročné

Přestože většina druhů nemá zvláštní nároky na vodu ani hnojení, existují i druhy, které budete muset pravidelněji zalévat. Pamatujte proto na to, že vždy musíte výběr rostliny podřídit vašim možnostem a stanovištním podmínkám.

Ty, které vyžadují slunce, proto vždy vysazujte na světlá místa, ve stínu nebo polostínu vám nikdy nevyrostou do své plné krásy.

Rostliny náročné na živiny a vodu zase nikdy nesázejte do chudé písčité půdy, naopak vyžadují výsadbu do kvalitní zeminy s bohatým přídavkem zetlelého kompostu.

Péče přichází až s jarem

Okrasné trávy, které jsou již vzrostlé, se zpravidla nijak před zimou neupravují. Důvod je zcela praktický: kdybyste odstřihli duté květní stvoly na podzim, rostlina by nasála z deště a ze sněhu vlhkost a pak by mohla uhnít.

Proto je mnohem lepší trávu ponechat beze změny až do předjaří, kdy začínají pučet nové listy. Pokud se vám na velkých trávách nelíbí jejich zimní rozklesávání, zpevněte je provázkem nebo zahradnickým drátkem.

Uvidíte, že i tak trsy trav dodají vaší zahradě zvláštní kouzlo, zejména jsou-li pokryty popraškem sněhu nebo námrazou.

Jaké jsou oblíbené druhy:

Ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis)

Její vysoké trsy až 150 cm dlouhé mívají docela často proužkovaný stonek. Tuto travinu vysazujte na místo, kde vynikne jako solitér. Je to z toho důvodu, že rychle roste do výšky i do šířky a vyžaduje tak kolem sebe dostatek místa.

Také pro ni najděte teplé a slunné stanoviště, půda by ale měla být dostatečně živná. Ozdobnice nesnáší zimní zamokření, jinak je plně mrazuvzdorná.

Některé druhy – například Zebrinus či Purpurescens – dokonce dovedou měnit během sezony barvu svých listů od zelenozlatavé až po červenohnědou. Staré loňské listy se u ozdobnic odstraňují až v předjaří, kdy můžete rostlinu množit dělením trsů.

Přestože ozdobnice nejlépe vyniká osamoceně, bude jí dobře i v sousedství menších jehličnanů (tzv. konifery), snese se s trsnatými trávami i trvalkami. Nejlépe udělá parádu na břehu jezírka anebo v seskupení větších kamenů.

Kostřava popelavá (Festuca)

Kostřava dorůstá zpravidla do výšky třiceti centimetrů. Existuje několik odrůd této rostliny, velmi pěkně vypadají například odrůdy se stříbřitě zbarvenými listy a květy.

Jde hlavně o kostřavu sivou (Festuca glauca) anebo kostřavu popelavou (Festuca cinerea). Jsou to nenáročné traviny, vyžadují sice plné slunce, ale spokojí se často s chudou, písčitou či štěrkovitou půdou, která by měla být dobře propustná.

Kortaderie, pampová tráva (Cortaderia selloana)

Dosahuje výšky od jednoho do tří metrů. Kvete velkým množstvím bílých lat, které se objevují v září a v říjnu.

Odrůda „Rendatleri“ má květenství růžové a vyžaduje hodně teplé a chráněné stanoviště, v zimě ji proto musíte maximálně chránit, zejména proti vlhkosti.

Před prvními mrazy svažte stébla kortaderie v horní třetině dohromady a spodní část zakryjte například listím a chvojím anebo bílou netkanou textilií. Mráz by travině mohl uškodit, proto z ní ochranný kryt sundejte až na jaře.

Vousatec neboli Dochan (Pennisetum)

Roste v polokulovitých trsech, má převislé listy a je zdobný válcovitými červenohnědými klasy. Jeho květenství se dá přirovnat k měkkým kartáčkům na čištění lahví. Na podzim vytváří dlouhé štětinaté chlupaté klásky, které se po odkvětu zabarvují dohněda.

Pokud travinu vysadíte spolu s kameny, bude zákoutí vypadat velmi impozantně. Výtečně se vousatec doplňuje s dřevinami s výrazným podzimním zabarvením a s trvalkami – hvězdnicemi (astry) nebo hostami (bohyška, funkiea) a kakosty.

Ovsíř stálezelený (Helictotrichon sempervirens)

Původní druh se vyskytuje v jihozápadní Evropě, roste zejména na suchých podhorských loukách jižních Alp Francie a Itálie. V dospělosti vytváří husté, vějířovitě rozložité trsy úzkých, špičatých, modrozelených stébel, která dorůstají až do výšky 120 cm.

Ovsíř mívá kromě listů i žluté latě květů, které se na rostlině objevují od června do konce srpna. V zahradě vynikne ve skupinové výsadbě na zadním okraji záhonů, ale je krásný i jako solitér na pěstěném trávníku.

Když tuto trávu vysadíte kolem chodníků a schodišť, bude to vypadat velmi zajímavě.

Rákosík japonský (Hakonechloa macra)

Pochází z Japonska a tvoří výběžkaté trsy o výšce kolem 40 cm. Nejznámější odrůdou je „Aureola“, která má listy se zlatým proužkem. Rákosík vyžaduje vlhčí, humózní a propustnou půdu.

Nejlepší volbou je výsadba v místě, kde je polostín, přímé slunce může listy popálit. Rákosík je chladuvzdorný, pouze v drsnějších mrazech na něj dejte lehounkou přikrývku z listí.

Ostřice (Carex)

Často roste na bažinách a mokrých loukách, proto i na zahradě ji musíte poskytnout mírné přistínění a kyselejší vlhčí půdu.

Všechny druhy ostřice rychle rostou, a protože mají svěží zelenou barvu, nejlépe vyniknou u jezírka nebo potůčku, dobře vypadají i zasazené do velkých květináčů, kdy vám mohou hezky zdobit terasu.

Ostřice Grayova (Carex grayi) je typická neobvyklými květy a později i zajímavým plodenstvím, které připomíná malé ježaté míčky.

Ostřice trojklaná (Carex trifida) pochází z Nového Zélandu a odrůda Rekohu Sunrise odolává zimě jen do 10 °C. Ostřice palmová (Carex muskingumensis) má krásné jemné listy a v našich klimatických podmínkách se jí daří poměrně dobře.

Foto: Foto: Shutterstock
Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
10.5.2025
A každý, kdo je jen trochu zahrádkář, ví, že ho právě teď čeká spousta práce, aby vše připravil na novou sezónu. Jste na tom také tak? Pak víte, že toho musíte stihnout požehnaně, ale také se těšíte, až ponoříte ruce poprvé do země. A určitě už vymýšlíte, jak to udělat, aby zahrádka byla letos ještě půvabnější a krásnější. Čím začít? Odstraňte mech a suché listí Trávník si po zimě o pomoc pří
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
historyplus.cz
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
„Bude to prcek! Malá nedomrlá kreatura! Zákeřný vztekloun! Zosobnění podlosti!“ má jasno Angličan James Gillray, jak bude na jeho karikaturách vypadat Napoleon Bonaparte. Stvoří postavu Malého Boneyho, který se krčí strachy před mohutným Johnem Bullem, symbolem mocné Británie!   Kritizují krále či diktátory. Zesměšňují politiky. Upozorňují na nešvary své doby… První „karikatury“ se objevují již
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
enigmaplus.cz
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je t
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
epochalnisvet.cz
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
epochanacestach.cz
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko