Málokterý vysloužilý kus nábytku je v tak špatném stavu, aby se nedal zachránit a vrátit do života. Ba co víc, někdy se z něj dá vytvořit skutečný originál.
Potřebujete jen odhodlání k činu a fantazii, nátěrové hmoty jsou dnes na takové úrovni, že se obejdete bez pomoci řemeslníka.
Základní postup
Nejdříve musíme nábytek odmastit a umýt od zbytků leštěnek.
Pak ho zbavíme starého nátěru. Odmontujeme úchyty, kování a všechny části, které nechceme přetřít. Pak povrch vybrousíme smirkovým papírem, na rovných plochách si dřinu usnadníme elektrickou bruskou.
Na silné vrstvy staré barvy nebo laku je ale zapotřebí horkovzdušná pistole, tou se nátěr změkčí a špachtlí nahrubo odstraní. Poté povrch opět vybrousíme.
Tip: Kovové části, pokud jsou zarezlé, vyčistíme drátěným kartáčem a brusnou vlnou. Poté je ošetříme včelím voskem.
Poškozená místa, nerovné hrany a vrypy vyplníme truhlářským tmelem, necháme zatvrdnout a znovu přebrousíme.
Dřevo ošetříme přípravkem proti parazitům a houbám.
Připravený povrch natřeme základní barvou na dřevo. U velkých skříní či dílů nábytkových stěn je pohodlnější barvy nastříkat, i když samozřejmě můžeme rovněž natírat štětcem nebo speciálním válečkem.
Po zaschnutí naneseme 2 až 3 vrstvy vybrané barvy a nakonec povrchový inteteriérový lak pro zvýšení odolnosti může být lesklý i matný podle efektu, který si představujeme.
Je dobré vědět: V přípravné fázi by bylo ideální nábytek rozmontovat na jednotlivé díly, jen tak se dá starý nátěr odstranit beze stopy. Tímto způsobem se postupuje při profesionální rekonstrukci nábytku.
Tuhle dřinu si ale můžete ušetřit, pokud chcete mít obnovený kus v ležérním stylu shabby shic nebo mu chcete ponechat patinu, k níž drobné nedokonalosti patří.
Když chcete bílou…
Při přetírání starého tmavého nábytku na bílý může nastat problém kvůli barevným leštěnkám, které se používaly na jeho údržbu. Nejen že brání dobrému přilnutí nátěru, ale navíc mohou barevně prostupovat.
Proto je naprosto nezbytné stopy leštěnky dokonale odstranit, ať už saponátem nebo benzinovým nebo lihovým čističem.
1. inspirace: Sedací kout z truhly
Starou truhlu moučnici s vadami na kráse, ale pevnou konstrukcí změnila autorka Lenka Širancová, tvořící pod značnou funatik, k nepoznání a na dva díly. Vyrobila k nim i čalounění na míru z lehce udržovatelných materiálů, které se dají čistit vlhkým hadříkem.
Desku stolku zdobí nápaditý motiv hry Člověče, nezob se, je vyrobený ručně a plně funkční.
Původní truhla je rozřezaná, z víka vznikl stolek, zbytek autorka předělala na lavici s úložným prostorem pod sedákem.
Po obroušení napustila autorka bývalou truhlu přípravkem proti dřevokaznému hmyzu a pak ji natřela v kombinaci bílé a šedozelené barvy, povrch je patinován. Pro větší odolnost je deska stolu ještě opatřena polyuretanovým nátěrem.
Text: Lenka Korandová, foto: archiv uvedených tvůrců z Fler.cz