Chcete mít nižší cholesterol, tlak a hladinu cukru v krvi? Být vitální a mít radost ze života? Řešením by mohl být kotvičník.
Kotvičník zemní je nenápadná bylinka se žlutými kvítky, do které příroda ukryla netušenou sílu. Až si přečtete, co všechno dokáže, zjistíte, že je to téměř všelék.
Srdce, játra, ledviny
Při pravidelném užívání kotvičník dokáže až o 30 procent snížit hladinu cholesterolu. Zlepší a upraví krevní tlak, rozšíří cévy a má pozitivní vliv na léčbu srdeční ischemie a anginy pectoris.
Spokojení s ním mohou být i diabetici, protože reguluje obsah cukru v krvi, takže při diabetu 2. typu si vystačí s kotvičníkem a mírnou dietou a většinou už nemusí mít žádnou medikaci.
Blahodárně rovněž působí na funkci ledvin, léčí záněty močových cest a umí rozpustit močové kameny. Pročišťuje také játra.
Přírodní anabolikum, prostředek k hubnutí
Kotvičník dobře znají sportovci jako přírodní, tudíž nezakázané anabolikum – podporuje totiž růst a regeneraci svalové hmoty. Umí také poměrně rychle spalovat tuky, a to znamená, že vám pomůže zhubnout. Jen se k tomu musíte se začít víc hýbat – chodit, jezdit na kole atd.
Povzbuzovač chutě na sex
Ne nadarmo se mu říká zelená viagra. Na rozdíl od té modré jen pro muže, se kotvičník hodí pro obě pohlaví, tedy i pro ženy! U mužů zvyšuje hladinu testosteronu v krvi, ženám zvyšuje hladinu estrogenu. Pozitivní je, že má také dobrý vliv na kvalitu a pohyblivost spermií.
Vitální senioři s dobrou náladou
Pravidelné popíjení čaje nebo odvaru z kotvičníku dokáže částečně navrátit oslabenou životní vitalitu.
Šedesátníci, sedmdesátníci, dokonce i osmdesátníci potvrzují na stránkách pěstitelů této rostliny, že po jejím užívání začali znovu zvládat i náročnější práce a přestali být mrzutí. Tahle rostlina totiž zlepšuje i náladu. Možná je to ale také tím, že dokáže posilovat obranyschopnost organismu.
Na kocovinu
Přehn ali jste to na večírku s alkoholem? Až budete zase někdy konzumovat alkohol, usrkávejte k tomu i kotvičník, nebudete mít ráno kocovinu. Nebo jen docela maličkou. A další šálek čaje z kotvičníku ji rychle zažene.
Jak ho pěstovat
Rostlina vyrůstá ze semínek a je jednoletá. Pěstuje se v truhlíku, nebo v květináčích o průměru asi 20 cm, v zahradnickém substrátu.. Můžete ji pěstovat i doma, ale připravte se na to, že bude více trpět na choroby a škůdce, než kdyby byla venku.
Dobrou zprávou je, že se kotvičník chová jako plevel, to znamená, že nevyžaduje téměř žádnou péči, jen je třeba ho pravidelně zalévat a jednou týdně přihnojovat. Ale pozor! Nesnáší přemokření.
… a užívat
Jakmile jsou na rostlině větvičky, můžete je uštipovat jako pažitku, asi tři větvičky, nebo deset lístků na jeden hrníček. Zužitkovat lze ale celou rostlinu – listy, nať i kořeny.
Nejčastěji se však využívá list, čerstvý i sušený, který lze použít k výrobě čaje nebo odvaru. Co se týká skladování – usušenou nať uložte do vzduchotěsné nádoby a skladujte v chladu, suchu a temnu. Důležitá je pravidelnost užívání.
Po 5 dnech až týdnu se dostaví první účinky. S ohledem na vysoký obsah alkaloidů ale není kotvičník vhodný pro osoby mladší 20 let a těhotné či kojící ženy!
Odvar z kotvičníku: Jednu lžičku sušeného rostliny zalijeme půl litrem horké vody a vaříme 30 minut. Poté odvar přecedíme a pijeme ve třech dávkách po celý den.
Čaj z kotvičníku: Čajovou lžičku sušené natě zalijeme převařenou vodou a necháme pod pokličkou louhovat cca 5 – 6 hodin. Poté můžeme čaj užívat.
Text: Laura Skrčená, Zdroj: zahradnictvíkruh.cz, kotvicnikovafarma.cz, Foto: Shutterstock a archiv firem