Domů     Korsika, smaragd v koruně Středomoří
Korsika, smaragd v koruně Středomoří
16.6.2020

Už staří Řekové nazývali tento ostrov „kalliste“ čili nejkrásnější. Ale víc než bělavými plážemi, průzračným mořem a panenskou přírodou je spíš známý jako rodiště francouzského císaře Napoleona Bonaparta. Opatření se uvolňují, tak si se třeba i vy letos zajedete na dovolenou.

Svým tvarem připomíná ostrov ležící v západním Středozemním moři zaťatou pěst se vztyčeným palcem. I když je od Francie vzdálený 180 a od Itálie jen 80 kilometrů, patří pod správu země galského kohouta.

Nedotčená krajina s množstvím ledovcových jezer a nízká zalidněnost dělá z Korsiky atraktivní turistický cíl. Většina turistů připlouvá do přístavu Bastia, druhého největšího města Korsiky.

Odtud se můžete rozjet do vnitrozemí nebo do různých míst členitého pobřeží ostrova. Nejčastějším cílem turistů je východní pobřeží, převážně pak okolí města Porto-Vecchio.

Častým cílem jsou však i kaskády (Cascades du Polischellu), nacházející se v korsických horách.

„Podle vůně poznám Korsiku i se zavřenýma očima,“ tvrdil tamní nejslavnější rodák, císař Napoleon Bonaparte.

„Slunce se tak často milovalo s mořem, až se zrodila Korsika,“ napsal v Malém princi velký milovník ostrova, spisovatel (a letec) Antoine de Saint–Exupéry, který také použil příměr, „Korsika je růžový kámen vržený do Středozemního moře.“

Ráj sportů

Ostrov je rájem turistů všech věkových kategorií a zájmů, a neexistuje snad žádný druh sportu, který by se tu nedal provozovat.

Čekají tu na vás tisíc kilometrů pobřeží, čisté teplé moře, pro milovníky raftingu více i méně divoké řeky, horolezecké terény, přes sedmdesát vrcholů s výškou nad 2000 metrů. Cyklisté si mohou vyšlápnout do hor a vzápětí sjíždět do hlubokých údolí.

Téměř všude jsou k dispozici půjčovny a sportovní agentury, které zájemcům usnadní zrealizovat sportovní potřeby. Mimo přírodní rezervace si je možné i zdarma zarybařit.

Na řeky je sice nutný rybářský lístek, ale snadno si ho pořídíte v prodejnách s rybářskými potřebami v místě, kde se právě nacházíte.

Romantický jih

Pomyslná brána do oblasti jižní Korsiky je městečko Sartene se svou tajemnou a krvavou historií. Místní obyvatelé brali často spravedlnost do svých rukou.

Krevní msta čili vendeta, se objevila právě tady, a to už po roce 1000. Rodina tu vždy byla na prvním místě a vendeta po mnoho století jedinou zárukou spravedlnosti, respektive odvety. Vykonávání msty tu kvetlo především ve 14. až 18. století. Až v roce 1834 byla krevní msta oficiálním dekretem postavena mimo zákon.

Odpočinek ve skalním městě

Vaší pozornosti nesmí ovšem uniknout nedaleká přírodní rezervace Roccapina. Romantické pláže slibují koupání v tyrkysové vodě s nádhernými výhledy na nedaleké skalní útvary. Celý záliv „hlídá“ skalní lev Rocher du Lion.

Zdejší pobřeží tvoří malé mořské zátočiny a skalní ostrohy, pod kterými v mořských hlubinách čile pulzuje život. Najdete tu unikátní floru i faunu a všudypřítomnou macchii, kterou tvoří pichlavé a neprostupné porosty, vysoké od jednoho až do pěti metrů.

Dechberoucí „výšlapy“

Vidět byste určitě měli i rudé skály Calanche na východním pobřeží, které vyhledávají zvláště pěší turisté a horolezci. Zdejší přírodní rezervace je pod ochranou UNESCO. Turisté si tu mohou užívat nepřeberné množství procházek a túr.

Skály se táhnou v mnoha vrstvách od moře až do výšky 1200 metrů nad mořem. Podél cest běžně kvetou orchideje.

Také výstup na Capo d’Orto a následně pohled shora na záliv Porto budou nezapomenutelným zážitkem, zvláště když si návrat z túry naplánujete v podvečerních hodinách.

Ten, kdo nechce stoupat vysoko do příkrých svahů, může využít příjemné skalní lezení v těsné blízkosti oblázkové pláže v zálivu městečka Porto.

Napumpujte kola a típněte cigaretu

Po místních komunikacích je třeba jezdit opatrně, protože jsou úzké a často se na nich můžete potkat se stádem divokých prasat. Zejména pak na jihu ostrova. Dbejte na řádné vybavení a osvětlení kola a respektujte všechny zákazy – místní policie je nesmlouvavá.

Opatrně také s požíváním alkoholu, pravidla jsou tu přísná nejen pro řidiče aut, ale i pro cyklisty a pokuty jsou vysoké. Na Korsice také všude platí zákaz rozdělávat oheň a kouřit v lese.

Přesto rok co rok zničí požáry rozsáhlé lesní plochy a ohrožují obyvatele i dobytek. Kouřit se nesmí ani ve veřejných budovách, v restauracích, kavárnách a na diskotékách.

Co musíte vidět

Pokud nejste na dlouhé ležení u moře, vydejte se na prohlídku ostrova, ať už autem nebo místními autobusy, nejlépe však na zapůjčených kolech. Navštivte Bonifacio, bývalé město pirátů ležící na vysokém bílém útesu, označované za jeden z divů Evropy.

Zde si můžete prohlédnout historickou část středověkého města, nebo se projet lodí pod skalnatými útesy. Dále si nenechte ujít Sartane, o kterém se říká, že je to nejkorsičtější město a Propriano, v jehož okolí jsou překrásné zálivy a bílé pláže.

Samozřejmě nemůžete vynechat metropoli Korsiky a rodiště Napoleona Bonaparta – Ajjacio. Údajně je nejúchvatnější v noci. Další „perlou“ je Corte, romantické starobylé město se středověkou citadelou.

Přibližně 35 kilometrů od města můžete vyrazit na jednu z nejkrásnějších pěších túr průsmykem na kaskády Vizzavona, kde je úžasné koupání.

Dalšími doporučenými zastávkami během pobytu na Korsice jsou Porto, idylické město v malebném zálivu pod vysokými horami, Calvi s bílými plážemi, vyhlášené letovisko St. Florent a také úchvatný mys Cap Corse.

Ráz pobřeží se rychle mění, od Solenzara střídají písečné pláže mořské zátoky plné rozeklaných skal.

Kdy Korsiku navštívit?

V dubnu a v květnu je ideální termín na sjíždění řek, canyoning (sjíždění kaňonů), jachting a surfing, lodní výlety, jízdu na koních po ostrově, závěsné létání a paragliding. Možné je také šnorchlování a potápění – skoro ve všech letoviscích u moře jsou pro ten účel zřízené potápěčské školy.

Nejhezčí dobou na dovolenou pro rodiny s dětmi, které ještě nemusejí chodit do školy, je květen, červen a září. Počasí je celkem teplé, dá se již koupat a ostrov není plný turistů. Ale pozor na vítr, který vane od moře, a na mořské proudy.

Ochutnejte místní speciality

Místní jsou velmi pohostinní a často pozvou „sympatické“ turisty k sobě domů na pohoštění.

Ale i když se vám to nepoštěstí, alespoň v restauraci ochutnejte stufatu – vařené telecí či jehněčí s velkými těstovinami, bastelle – pikantní taštičky plněné mangoldem či brocciu – čerstvý sýr. Jí se přírodní, bez přísad, jen pocukrovaný a přelitý pálenkou.

Jídlo zapíjejí Korsičané lehkým červeným vínem a lahodným kaštanovým pivem. Vařené jedlé kaštany jsou přílohou k mnoha hlavním jídlům. Z kaštanové mouky se dělá zmrzlina a pečou se z ní koláče. Vyrábějí zde i skvělou fíkovou marmeládu, kterou podávají se sýrem. Na závěr jídla servírují myrtovou pálenku nebo kaštanový likér.

Korsika v kostce

Ostrov je rozdělen na dvě správní střediska

• Ajaccio – hlavní město jižní části ostrova, zároveň hlavním město autonomní oblasti

• Bastia – hlavní město severní části ostrova, největší a nejdůležitější přístav Korsiky

Rozloha: Ze severu na jih 183 kilometrů, od východu na západ 83 kilometrů. Žije zde necelých 300 tisíc stálých obyvatel, takže ostrov patří k nejméně zalidněným koutům Evropy.

Úřední jazyk: francouzština. Ostatními jazyky je celkem problém se domluvit.

Měna: Stejně jako ve Francii se zde používá euro. Šeky akceptují neradi a s vysokým poplatkem. Platební kartou lze platit v luxusnějších buticích, některých supermarketech a dražších hotelích, občas i na benzinové stanici.

Doprava na ostrov: Na místo pouze letadlem, autem a autobusem do Francie, nebo do Itálie, pak trajektem do korsického města Bastia (necelé čtyři hodiny).

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
27.5.2025
První opravdu podložená zmínka o rodu Kinských je skutečně úctyhodného data. Jde o závěť Bohuslava z Vchynic a Žernosek, kterou jmenovaný rozděluje majetek mezi své syny. Listina pochází z roku 1282, takže současného příslušníka rodu Františka Kinského dělí od jeho předka úctyhodný kus české historie. Pokud se jej optáte, zda ještě dnes něco cítí k místu, které je spjato s počátky tohoto slavného
20.5.2025
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla. P
6.5.2025
Potřebujete si odpočinout? Zkuste vyrazit na Maltu, hlavní sezóna tu právě začíná, přitom tu ještě není tolik turistů, ale ani není ještě extrémní horko. A tak se dá vyrazit jak obdivovat památky, tak na túru na kole a dokonce si i zaplavat v neuvěřitelně čistém moři. Že je Marsaxlokk stále živým rybářským městečkem, o tom se můž
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
reklama
Šikovné tipy
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Dekorativní ptáčci z plsti
Také jste se tak těšili na začátek léta? S ptáčky v plstěných kabátcích bude tohle krásné období roku ještě veselejší. Budete potřebovat: ovčí rouno, polystyrenové šablony ptáčků (můžete je nahradit slepením polystyrenového vejce a kuličky, které jsou lépe k dostání), dřevěné kolíčky, nůž plsticí jehlu, tavnou pistoli, podložku na plstění (vyrobíte ji nalepením mycí houbičky […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Malý kamínek se stal mocným amuletem
skutecnepribehy.cz
Malý kamínek se stal mocným amuletem
Ráda jsem sbírala různé kamínky. Jednou jsem ale našla mnohem víc, než obyčejný kámen. Věřila jsem, že mi přinese štěstí, a to se také stalo. Už od dětství jsem se věnovala zvláštnímu koníčku – sbírala jsem kameny. Z každé dovolené, výletu, nebo i procházky jsem si musela domů přinést malý suvenýr. Měla jsem jich plno, všechny byly, dalo by
Fobie: Jak se zbavit ochromujícího strachu z děsivých situací i dlouhých slov
epochaplus.cz
Fobie: Jak se zbavit ochromujícího strachu z děsivých situací i dlouhých slov
Navzdory tomu, že fobie postihují miliony lidí po celém světě, stále kolem nich koluje mnoho mýtů a nedorozumění. Jsou fobie jen přehnané strachy? Jsou lidé s fobiemi „blázni“? A je vůbec možné se jich zbavit? V tomto článku se ponoříme do hlubin těchto iracionálních obav, odhalíme vzácné a kuriózní fobie, jako je strach z dlouhých
Opečený sendvič s křupavou slaninou
tisicereceptu.cz
Opečený sendvič s křupavou slaninou
Slanina vás posílí na každé túře. Nejlépe chutná s čerstvým opečeným chlebem nebo bílým toustovým chlebem. Suroviny 20 dkg anglické slaniny 2 velká rajčata hrst čerstvé rukoly 1 lžíce másla
Mezinárodní vědecké žebříčky: Úspěch pro ČVUT
21stoleti.cz
Mezinárodní vědecké žebříčky: Úspěch pro ČVUT
Počítačoví vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT (FEL ČVUT) a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT) se v mezinárodním žebříčku CSRankings umístili mezi nejlepšími evropský
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
epochalnisvet.cz
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl
6 vlivných princezen: Chtěl Přemysl Otakar II. učinit z dcery dědičku království?
historyplus.cz
6 vlivných princezen: Chtěl Přemysl Otakar II. učinit z dcery dědičku království?
O nápadníky nemá Anežka nouzi, otec se ji snaží za každou cenu výhodně provdat. Všechny pokusy ale selžou a možná právě proto se znechucená Přemyslovna rozhodne vstoupit do kláštera. Její názor nezmění ani nabídka k sňatku, kterou dostane od samotného císaře!   Přemyslovská knížata a králové zanechali v českých i evropských dějinách výraznou stopu. Prosadit se ale
Záhada jeskyně kanibalů: Co se zde mohlo odehrávat?
enigmaplus.cz
Záhada jeskyně kanibalů: Co se zde mohlo odehrávat?
Oficiálně se tento podzemní prostor označuje jako jeskyně Gough. Nachází se ve Spojeném království – hrabství Somerset, a to v soutěsce Cheddar, pohoří Mendip Hills. Jeskyně je hluboká přes sto metrů.
Zářivý dotek něhy: Nová vůně NARCISO radiante
iluxus.cz
Zářivý dotek něhy: Nová vůně NARCISO radiante
Ikonická kolekce NARCISO od značky Narciso Rodriguez se rozrůstá o nový voňavý šperk – NARCISO eau de parfum radiante, parfém, který zahaluje tělo i mysl do jemného, světlého závoje a proměňuje každod
Oheň spoutaný designem
rezidenceonline.cz
Oheň spoutaný designem
Plameny tančící za skleněnými krbovými dvířky okouzlují a fascinují i dnešního člověka, přestože je obklopen těmi nejmodernějšími technologiemi a přístroji. Kupodivu právě v kontrastu se soudobou, téměř dokonale automatizovanou domácností se živý oheň vyjímá obzvlášť dobře, a proto se krby na dřevo objevují v mnohých bytech a domech. Nebudeme si nalhávat, že příprava otopu a
Zlomené srdce léčí Čermák kopií manželky?
nasehvezdy.cz
Zlomené srdce léčí Čermák kopií manželky?
Herec Hynek Čermák (52) po rozpadu manželství s hvězdou seriálu Ulice Veronikou Čermák Mackovou (31) dlouho netruchlil. Na premiéře už se objevil po boku nové partnerky. A přítomné zaskočilo, jak mo
KARLOVARSKO KOLMO: VÍTEJTE V CYKLOREGIONU ČESKO – BAVORSKÉ LÁZNĚ!
epochanacestach.cz
KARLOVARSKO KOLMO: VÍTEJTE V CYKLOREGIONU ČESKO – BAVORSKÉ LÁZNĚ!
Představte si, že šlapete klidnou cestou lemovanou hustými lesy, míjíte tiché lázeňské parky i tajemná rašeliniště, dýcháte čerstvý vzduch a máte čas jen pro sebe, pro své myšlenky, nebo pro radost dětí, které vás nadšeně předjíždějí. Přesně takové chvíle vám nabízí cykloregion Česko-bavorské lázně. Ať už milujete kopce, rovinky, nebo jen ten pocit volnosti, kdy
Quesadilla s kuřecím masem
nejsemsama.cz
Quesadilla s kuřecím masem
Tortilly (kesadija) můžete také plnit jenom z poloviny a na pánvi přeložit na půlku. Ingredience na 4 porce: ● 4 tortilly ● 200 g kuřecích prsou ● 200 g čedaru ● 250 g cherry rajčat ● 150 g sladké kukuřice ● mletá paprika ● chilli ● sůl ● olej ● zakysaná smetana ● máslo ● polníček na dozdobení Postup: Kuřecí prsa nakrájejte na malé kousky, posypte chilli, mletou paprikou, solí a na oleji orestujte. Rajčata nakrájejte na půlky. Velkou pánev rozehřejte