Domů     Korsika, smaragd v koruně Středomoří
Korsika, smaragd v koruně Středomoří
16.6.2020

Už staří Řekové nazývali tento ostrov „kalliste“ čili nejkrásnější. Ale víc než bělavými plážemi, průzračným mořem a panenskou přírodou je spíš známý jako rodiště francouzského císaře Napoleona Bonaparta. Opatření se uvolňují, tak si se třeba i vy letos zajedete na dovolenou.

Svým tvarem připomíná ostrov ležící v západním Středozemním moři zaťatou pěst se vztyčeným palcem. I když je od Francie vzdálený 180 a od Itálie jen 80 kilometrů, patří pod správu země galského kohouta.

Nedotčená krajina s množstvím ledovcových jezer a nízká zalidněnost dělá z Korsiky atraktivní turistický cíl. Většina turistů připlouvá do přístavu Bastia, druhého největšího města Korsiky.

Odtud se můžete rozjet do vnitrozemí nebo do různých míst členitého pobřeží ostrova. Nejčastějším cílem turistů je východní pobřeží, převážně pak okolí města Porto-Vecchio.

Častým cílem jsou však i kaskády (Cascades du Polischellu), nacházející se v korsických horách.

„Podle vůně poznám Korsiku i se zavřenýma očima,“ tvrdil tamní nejslavnější rodák, císař Napoleon Bonaparte.

„Slunce se tak často milovalo s mořem, až se zrodila Korsika,“ napsal v Malém princi velký milovník ostrova, spisovatel (a letec) Antoine de Saint–Exupéry, který také použil příměr, „Korsika je růžový kámen vržený do Středozemního moře.“

Ráj sportů

Ostrov je rájem turistů všech věkových kategorií a zájmů, a neexistuje snad žádný druh sportu, který by se tu nedal provozovat.

Čekají tu na vás tisíc kilometrů pobřeží, čisté teplé moře, pro milovníky raftingu více i méně divoké řeky, horolezecké terény, přes sedmdesát vrcholů s výškou nad 2000 metrů. Cyklisté si mohou vyšlápnout do hor a vzápětí sjíždět do hlubokých údolí.

Téměř všude jsou k dispozici půjčovny a sportovní agentury, které zájemcům usnadní zrealizovat sportovní potřeby. Mimo přírodní rezervace si je možné i zdarma zarybařit.

Na řeky je sice nutný rybářský lístek, ale snadno si ho pořídíte v prodejnách s rybářskými potřebami v místě, kde se právě nacházíte.

Romantický jih

Pomyslná brána do oblasti jižní Korsiky je městečko Sartene se svou tajemnou a krvavou historií. Místní obyvatelé brali často spravedlnost do svých rukou.

Krevní msta čili vendeta, se objevila právě tady, a to už po roce 1000. Rodina tu vždy byla na prvním místě a vendeta po mnoho století jedinou zárukou spravedlnosti, respektive odvety. Vykonávání msty tu kvetlo především ve 14. až 18. století. Až v roce 1834 byla krevní msta oficiálním dekretem postavena mimo zákon.

Odpočinek ve skalním městě

Vaší pozornosti nesmí ovšem uniknout nedaleká přírodní rezervace Roccapina. Romantické pláže slibují koupání v tyrkysové vodě s nádhernými výhledy na nedaleké skalní útvary. Celý záliv „hlídá“ skalní lev Rocher du Lion.

Zdejší pobřeží tvoří malé mořské zátočiny a skalní ostrohy, pod kterými v mořských hlubinách čile pulzuje život. Najdete tu unikátní floru i faunu a všudypřítomnou macchii, kterou tvoří pichlavé a neprostupné porosty, vysoké od jednoho až do pěti metrů.

Dechberoucí „výšlapy“

Vidět byste určitě měli i rudé skály Calanche na východním pobřeží, které vyhledávají zvláště pěší turisté a horolezci. Zdejší přírodní rezervace je pod ochranou UNESCO. Turisté si tu mohou užívat nepřeberné množství procházek a túr.

Skály se táhnou v mnoha vrstvách od moře až do výšky 1200 metrů nad mořem. Podél cest běžně kvetou orchideje.

Také výstup na Capo d’Orto a následně pohled shora na záliv Porto budou nezapomenutelným zážitkem, zvláště když si návrat z túry naplánujete v podvečerních hodinách.

Ten, kdo nechce stoupat vysoko do příkrých svahů, může využít příjemné skalní lezení v těsné blízkosti oblázkové pláže v zálivu městečka Porto.

Napumpujte kola a típněte cigaretu

Po místních komunikacích je třeba jezdit opatrně, protože jsou úzké a často se na nich můžete potkat se stádem divokých prasat. Zejména pak na jihu ostrova. Dbejte na řádné vybavení a osvětlení kola a respektujte všechny zákazy – místní policie je nesmlouvavá.

Opatrně také s požíváním alkoholu, pravidla jsou tu přísná nejen pro řidiče aut, ale i pro cyklisty a pokuty jsou vysoké. Na Korsice také všude platí zákaz rozdělávat oheň a kouřit v lese.

Přesto rok co rok zničí požáry rozsáhlé lesní plochy a ohrožují obyvatele i dobytek. Kouřit se nesmí ani ve veřejných budovách, v restauracích, kavárnách a na diskotékách.

Co musíte vidět

Pokud nejste na dlouhé ležení u moře, vydejte se na prohlídku ostrova, ať už autem nebo místními autobusy, nejlépe však na zapůjčených kolech. Navštivte Bonifacio, bývalé město pirátů ležící na vysokém bílém útesu, označované za jeden z divů Evropy.

Zde si můžete prohlédnout historickou část středověkého města, nebo se projet lodí pod skalnatými útesy. Dále si nenechte ujít Sartane, o kterém se říká, že je to nejkorsičtější město a Propriano, v jehož okolí jsou překrásné zálivy a bílé pláže.

Samozřejmě nemůžete vynechat metropoli Korsiky a rodiště Napoleona Bonaparta – Ajjacio. Údajně je nejúchvatnější v noci. Další „perlou“ je Corte, romantické starobylé město se středověkou citadelou.

Přibližně 35 kilometrů od města můžete vyrazit na jednu z nejkrásnějších pěších túr průsmykem na kaskády Vizzavona, kde je úžasné koupání.

Dalšími doporučenými zastávkami během pobytu na Korsice jsou Porto, idylické město v malebném zálivu pod vysokými horami, Calvi s bílými plážemi, vyhlášené letovisko St. Florent a také úchvatný mys Cap Corse.

Ráz pobřeží se rychle mění, od Solenzara střídají písečné pláže mořské zátoky plné rozeklaných skal.

Kdy Korsiku navštívit?

V dubnu a v květnu je ideální termín na sjíždění řek, canyoning (sjíždění kaňonů), jachting a surfing, lodní výlety, jízdu na koních po ostrově, závěsné létání a paragliding. Možné je také šnorchlování a potápění – skoro ve všech letoviscích u moře jsou pro ten účel zřízené potápěčské školy.

Nejhezčí dobou na dovolenou pro rodiny s dětmi, které ještě nemusejí chodit do školy, je květen, červen a září. Počasí je celkem teplé, dá se již koupat a ostrov není plný turistů. Ale pozor na vítr, který vane od moře, a na mořské proudy.

Ochutnejte místní speciality

Místní jsou velmi pohostinní a často pozvou „sympatické“ turisty k sobě domů na pohoštění.

Ale i když se vám to nepoštěstí, alespoň v restauraci ochutnejte stufatu – vařené telecí či jehněčí s velkými těstovinami, bastelle – pikantní taštičky plněné mangoldem či brocciu – čerstvý sýr. Jí se přírodní, bez přísad, jen pocukrovaný a přelitý pálenkou.

Jídlo zapíjejí Korsičané lehkým červeným vínem a lahodným kaštanovým pivem. Vařené jedlé kaštany jsou přílohou k mnoha hlavním jídlům. Z kaštanové mouky se dělá zmrzlina a pečou se z ní koláče. Vyrábějí zde i skvělou fíkovou marmeládu, kterou podávají se sýrem. Na závěr jídla servírují myrtovou pálenku nebo kaštanový likér.

Korsika v kostce

Ostrov je rozdělen na dvě správní střediska

• Ajaccio – hlavní město jižní části ostrova, zároveň hlavním město autonomní oblasti

• Bastia – hlavní město severní části ostrova, největší a nejdůležitější přístav Korsiky

Rozloha: Ze severu na jih 183 kilometrů, od východu na západ 83 kilometrů. Žije zde necelých 300 tisíc stálých obyvatel, takže ostrov patří k nejméně zalidněným koutům Evropy.

Úřední jazyk: francouzština. Ostatními jazyky je celkem problém se domluvit.

Měna: Stejně jako ve Francii se zde používá euro. Šeky akceptují neradi a s vysokým poplatkem. Platební kartou lze platit v luxusnějších buticích, některých supermarketech a dražších hotelích, občas i na benzinové stanici.

Doprava na ostrov: Na místo pouze letadlem, autem a autobusem do Francie, nebo do Itálie, pak trajektem do korsického města Bastia (necelé čtyři hodiny).

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
6.3.2024
Hostem pravidelného talk-show HOVORY W moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, který už více než dva roky baví publikum rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské třídě v Praze, byl letos hostem herec Národního divadla Jiří Štěpnička. Přestože pořad je plný humoru, dochází i na vážná témata. Štěpnička samozřejmě zavzpomínal i na své pohnuté dětství, kdy jeho maminka, pr
24.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
14.2.2024
Spontánní i nejistá, optimistická, ikskrát denně připravená se pro něco nadchnout. V jednom rozhovoru podotkla: „Jsem takové šťastné pako, které letí životem…“ Jedna z opor hereckého souboru Národního divadla a také už trojnásobná babička! Češka, Pražačka křtěná Vltavou se slovenskými kořeny, hrdá občanka Prahy 6. Těmi kořeny jsou myšleni samozřejmě rodiče, kteří byli oba Slováci. Tatínek v Pra
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn