Domů     Kolik stojí „pohotovostní režim“?
Kolik stojí „pohotovostní režim“?
30.12.2020

Víte, co to vůbec je, když se řekne stand-by? A proč má cenu domácí spotřebiče vypínat ze zásuvky?

Pohotovostní režim je u spotřebičů takový stav, kdy „nepracují“, ale přesto spotřebovávají elektřinu. Týká se to přístrojů, které vypínáme pomocí dálkového ovladače jako třeba TV, video, DVD, hi-fi, audio, ale také počítačů, domácích tiskáren, kávovarů.

Když máte doma pračku, sušičku nebo myčku, u které si můžete naprogramovat provoz na pozdější dobu, mějte se také na pozoru. Zvláště ty starší deseti let mohou mít někdy také pohotovostní režim.

Co s tím?

Řešením je především tyto spotřebiče úplně odpojit od zásuvky. Ještě lépe uděláte, když si koupíte speciální vypínací zásuvky. Novější spotřebiče jsou často již kompletním vypínáním od sítě vybaveny.

Jenže, jak poznat, které tohle automatické vypínání mají a které ne?! U větších spotřebičů by se „pohotovostní spotřeba“ měla uvádět v návodu (myčky, pračky, sušičky). U těch ostatních nezbývá, než stand-by zkusit zjistit pomocí měřičů spotřeby.

Proč to řešit?

Vyplatí se to. V některých případech je tato spotřeba i docela významná. Např. u starších praček (stáří 10-15 let) může být příkon v pohotovostním režimu až 5-10 W. Takový spotřebič pak odebírá energii ze sítě pořád.

Takže při ceně 4 Kč/kWh můžete za rok na tomto spotřebiči utratit až několik stokorun, aniž by pracoval. U starších spotřebičů při jejich výrobě nebyl pohotovostní režim omezován. Těm raději přívodní kabel, když je nepoužíváte, vytáhněte ze zásuvky vždycky.

Kolik se tím ušetří?

Kdybyste doma používali pouze jediný spotřebič a byl by poměrně nový, asi byste stand-by neřešili. Stál by vás jen pár haléřů. Jenže to tak nejspíš nemáte. Kolik tedy opravdu zaplatíte? To záleží na tom, kolik spotřebičů doma máte, ale také na jejich stáří.

Orientačně se uvádí, že při průměrně vybavené domácnosti nás může roční spotřeba v pohotovostním režimu stát řádově 500-1000 Kč.

Proč záleží na stáří?

Jak je to možné, že starší výrobky jsou „většími žrouty“? Když začaly být spotřebiče doma „normální“ a kupovali jsme si jich čím dál víc, začala se tato jejich pohotovostní spotřeba řešit, a to plošně v celé Evropě.

Postupně se u nových výrobků nastavovaly limity. Dnes je maximální pohotovostní příkon u nového výrobku povolený do 0,5 W, případně do 1 W, pokud má spotřebič displej.

Z toho je jasné, že největší rozdíly v pohotovostní spotřebě jsou mezi spotřebiči novými a těmi staršími, které nesplňují nové předpisy.

„Krade“, i když je vypnutý?

Pojďme si to ještě jednou vysvětlit. Pohotovostní režim či režim „vypnuto“ je režim, při kterém spotřebič neplní svou hlavní funkci, pro kterou byl sestrojen. Pouze „čeká na povel (např. od dálkového ovladače nebo od časovače) ke spuštění.

Některé přístroje ale mají ještě další funkce (například displeje) navíc a požadují elektřinu, i když jsou vypnuté. Elektřinu spotřebovávají i již zmíněné pračky, sušičky nebo myčky, které naprogramujeme „na později“.

Jak (u)šetřit?

* Vyměňte starší spotřebiče (zejména je-li jim více než 10–15 let) za nové.

* Při nákupu domácí elektroniky (televize, DVD, počítačů, monitorů) věnujte pozornost spotřebě v pohotovostním režimu. I u nejnovějších modelů se spotřeba v pohotovostním režimu může několikanásobně lišit.

* Pokud odjíždíte na delší dobu pryč, vypojte spotřebiče úplně ze zásuvky. Případně ty menší zapojte do speciální vypínací prodlužovačky a před odjezdem ji vypněte.

* U některých spotřebičů lze použít tzv. časovací zásuvku a jejich vypínání a zapínání zautomatizovat.

* Pohotovostní režim nastavte i tam, kde nastaven být nemusí. Jedná se především o počítače a notebooky. Když s počítačem nějakou dobu nepracujete, můžete použít režim „hibernace“ jako alternativu vypnutí.

* Na počítači aktivujte zapnutí „černého spořiče“ už po pěti minutách, kdy na něm nepracujete (tj. skutečné vypnutí monitoru, namísto jeho přepnutí na zobrazování různých hýbajících se tvarů, které nic nešetří).

* Po skončení práce počítač a veškeré jeho příslušenství včetně tiskáren vypněte.

Jen stand-by nestačí

Zkuste se zaměřovat nejen na pohotovostní režim, ale obecně na účinnost spotřebičů. Vhodné spotřebiče, které jsou na českém trhu a splňují přísné a přehledné požadavky úspornosti, můžete najít na nekomerční stránce www.uspornespotrebice.cz.

Stand-by spotřeba přístrojů, které máme v domácnostech, leží mezi 0 – 10 W. Úsporné programy ji mohou snížit až na 1 -5 W.

Zpracovala: Dana Pešková, Zdroj a konzultace: Michal Staša, www.uspornespotrebice.cz, Foto: PX FUEL

Štítky:
Předchozí článek
Související články
19.3.2025
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem stromu s názvem tomel japonský. Dnes je najdeme v různých částech světa od Asie po Ameriku. K nám se většinou d
14.3.2025
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat jen novou vložku, šroubovák a pravítko a za pár minut máte hotovo.
13.3.2025
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. Klesá i produkce mazu, kůže je suchá a odlupuje se v šup
3.3.2025
… zvlášť při zimní dovolené a dlouhých výletech v neznámém terénu. Zrádná ale může být i nedělní procházka, třeba když uklouznete v čerstvém sněhu. Nejohroženější jsou diabetici, kterým riziko zdaleka nehrozí jen na horách. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, což je nebezpečná kombinace zhoršeného stavu nervů a špatného prokrvení, pak se může stát, že necitlivá noha nebude cítit chlad, a ten bu
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
reklama
Šikovné tipy
Tak trochu jiná nástěnka
Máte doma nebo na půdě nějaký starší rámeček, kterému chybí obraz, a k ničemu už se nehodí? Zkuste mu vdechnout nový život. Budete potřebovat: rámeček, nůžky, barevnou látku, různé druhy stužek a krajek, malé dřevěné kolíčky, tavicí pistoli 1) Vybranou látku nastříhejte na pruhy široké asi 10 centimetrů. Nejlépe se stříhají látky s kostičkovým vzorem […]
Upleťte si misku z novin
Ano, čtete správně, opravdu z novin. Možná se vám zprvu bude toto tvoření zdát složité, ale krok za krokem ho jistě zvládnete. Nejdříve je třeba připravit materiál, ze kterého budete plést. Novinové ruličky. Hodně ruliček. K nim budete dále potřebovat lepidlo v tyčince a špejli. Lze použít i svářecí drát nebo pletací jehlici. Při dokončovacích […]
Aby vás tréma nepřemohla
Musíte vystoupit na veřejnosti a už teď se třesete hrůzou při té představě? Možná vás uklidní, že v tom nejste sami, protože trémou čas od času trpí téměř každý z nás. Pravdou ovšem je, že někdo méně a někdo více. Pro některé lidi je mírná tréma dokonce prospěšná, protože je vybičuje k vyšším výkonům. Pokud ale trpíte […]
Když šlehačku, tak domácí
Umět si připravit nadýchanou a chutnou šlehačku nebývá zpravidla nijak těžké, přesto se nám někdy podaří našlehat hroudu sraženého tuku. Proč se někdy povede a jindy zkazí? Důležité je, z jaké smetany šlehačku připravujeme a jakým způsobem ji šleháme. Roli hraje i použitý šlehač. Ovšem úplně nejhorší je rezignovat na domácí přípravu a koupit si […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Sedmiletá válka: Odmítly evropské mocnosti shnilý kompromis?
historyplus.cz
Sedmiletá válka: Odmítly evropské mocnosti shnilý kompromis?
Větší ozbrojený konflikt Evropa dosud nezažila. Sedmiletá válka přinese zklamání Francii či Rakousku, a naopak Prusko definitivně katapultuje mezi velmoci. O život během ní přijdou statisíce vojáků a civilistů. A protože se bude bojovat i na dalších kontinentech, sedmileté válce se někdy právem říká „nultá světová“. Války o rakouské dědictví po dlouhých osmi letech definitivně
VÍTÁNÍ JARA NA RODOVÝCH MÍSTECH ROUDNICKÝCH LOBKOWICZŮ.
epochanacestach.cz
VÍTÁNÍ JARA NA RODOVÝCH MÍSTECH ROUDNICKÝCH LOBKOWICZŮ.
Zima je u konce a pamětihodnosti ve správě organizace House of Lobkowicz otevírají své brány všem turistům a milovníkům historie a umění. Nelahozeves – zámek a Rodný dům Antonína Dvořáka Zámek Nelahozeves přivítá jaro a s ním turistickou sezonu v sobotu 29. března 2025 od 10:00 do 18:00. Pro návštěvníky bude připraven program, v němž
Inspirace pro románovou postavu: Komu omrzl nos v Karpatech?
enigmaplus.cz
Inspirace pro románovou postavu: Komu omrzl nos v Karpatech?
Humoristický román Jaroslava Haška (1883-1923) dobyl svět a představil v něm jednoho dobře známého českého vojína rakousko-uherské armády. Do více než padesáti jazyků byly přeloženy Osudy dobrého vojá
Něžné růžové pohlazení
nejsemsama.cz
Něžné růžové pohlazení
Není divu, že zakletá princezna tak dlouho spala. Omamná vůně růží jistě podpořila její klidný spánek a krásné sny. I my ale můžeme využít sílu růží pro svou krásu i duševní harmonii. Růžová voda i olej je takový malý zázrak pro pleť i vlasy, pomáhá také při problémech se spaním. Vzácný olej i voda Čistý růžový olej býval velmi ceněný
Růžový jaspis na krku mi splnil velké přání
skutecnepribehy.cz
Růžový jaspis na krku mi splnil velké přání
Na miminko jsme čekali s přítelem dlouho. Pak mi na jarmarku koupil krásný náhrdelník a ty růžové kamínky, které jsem nosila na krku, asi skutečně splnily můj sen. Ty růžové kamínky na šňůrce jsem si koupila na jednom masopustním jarmarku. V malém městečku na jihu Čech jsme se ocitli s přítelem náhodou. Jeli jsme kolem a řekli si, že se
Sokolnictví v Česku: Tradice, umění a moderní výzvy
21stoleti.cz
Sokolnictví v Česku: Tradice, umění a moderní výzvy
Sokolnictví, jedno z nejstarších loveckých umění, má v České republice hluboké historické kořeny a stále živou tradici. Není jen fascinující podívanou, ale také důležitým nástrojem ochrany přírody. Je
Krémové těstoviny s hříbky
tisicereceptu.cz
Krémové těstoviny s hříbky
Výtečné rychlé těstoviny se smetanovou omáčkou si zamilujete. Suroviny 1 balení vašich oblíbených těstovin hrst čerstvých nebo sušených hříbků 250 ml smetany ke šlehání 4 trojhránky taveného
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
epochaplus.cz
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
Kalendář ukazuje rok 1378. Slavný král a císař Karel IV. právě vydechl naposledy a vlády se ujme jeho syn Václav IV. Jde v otcových šlépějích. Také on se po vzoru svého otce velmi často obrací ke hvězdám. Na rozdíl od něj to ale moc neumí… V počátcích svého panování se Václav IV. (1361–1419) spoléhá na předpovědi lékaře
V samém srdci Palazzo del Sol
rezidenceonline.cz
V samém srdci Palazzo del Sol
Jeden z nejexkluzivnějších ostrovů na světě se nachází necelých pět kilometrů od Miami. Soukromý Fisher Island, jenž je majetkem rodiny Vanderbiltů, hrdě nese architektonický projekt Palazzo del Sol, zahrnující 43 luxusních apartmá. Projekt byl svěřen architektonickému studiu Kobi Karp a švýcarskému krajinářskému architektovi Enzu Eneovi. Nedávno dokončený desetipatrový boutique komplex se 43 bytovými jednotkami má
Bernášková to rozjíždí s muži
nasehvezdy.cz
Bernášková to rozjíždí s muži
V poslední době je herečka Jana Bernášková (44) ze seriálu ZOO Nové začátky jako utržená ze řetězu! Rozchod s manželem, scenáristou Rudolfem Merknerem (52), jí zřejmě prospěl a znovu se jí vrátila
Vyšebrodský cyklus: Nebezpečně okouzlil i Adolfa Hitlera
epochalnisvet.cz
Vyšebrodský cyklus: Nebezpečně okouzlil i Adolfa Hitlera
Žal, který otec cítí nad ztrátou syna, se nedá popsat. Petr I. z Rožmberka oplakává svého dědice Jindřicha, který padl po boku krále Jana Lucemburského v bitvě u Kresčaku. Pro spásu jeho duše se nejspíš rozhodne učinit bohulibý skutek, když pro rodový klášter ve Vyšším Brodě objedná skutečný skvost českého gotického malířství.   Vyšebrodský cyklus,
František Jungvirt navázal spolupráci s kadeřnictvím Red salon
iluxus.cz
František Jungvirt navázal spolupráci s kadeřnictvím Red salon
Sklářský výtvarník, designér a malíř skla František Jungvirt, jenž se od letošního roku, věnuje výhradně své vlastní značce františek jungvirt., navázal novou spolupráci. Pražské kadeřnictví Red salon