Vedle kraslic, zajíčků, beránka, mazance a pomlázky patří k symbolům Velikonoc také kočičky. Ne ty živé, rozpustilé, ale větvičky vrby jívy s částečně rozvitými pupeny. Ozdobte si jimi interiér.
Kočičky v dekoracích vypadají krásně. Jsou hebounké, skromné ve své tlumené šedohnědé barvě, ale především jako jedny z prvních už rozkvétají. Proto jsou vhodným doplňkem pro barevné kraslice, keramické zajíčky a upečeného piškotového nebo tvarohového beránka. Jaké dekorace se z kočiček dají vykouzlit?
Jen tak do vázy
Sluší jim keramické džbány, menší hrnečky nebo květináče. Barevné i přírodní. Doplňte je citlivě dalšími velikonočními dekoracemi.
Pohrajte si a naskládejte více keramických hrnečků na sebe. Do posledního vložte kytici kočiček a oživte ji voňavým hyacintem.
Jestli nemáte po ruce žádnou vhodnou nádobu, obalte obyčejnou zavařovací sklenici přírodní jutou. Vznikne velmi jemná dekorace, kterou můžete dát na stůl prostřený ke snídani, nebo na okno.
Neobvyklou nádobu si můžete sami vyrobit z keramické hlíny. Imitace silné větve se ke kočičkám skvěle hodí, zvlášť, když ji doplníte zajíčkem ze dřeva. Inu, v jednoduchosti se skrývá krása.
Nic nezkazíte, když svazek kočiček dáte do skleněné vázy nebo džbánku. Krásně se budou vyjímat na okně, které umocní siluetu větviček ve vodě.
Uvijte si věnec
Z kočiček je tak trochu netradiční, ale vypadá hezky. Můžete ho mít jednoduchý nebo nezbedně rozcuchaný.
Můžete ho položit na stůl, kde bude imitovat ptačí hnízdo a poslouží jako košík na vajíčka…
… nebo ho pověste na dveře
A jestli se vám skromný věnec nelíbí, tak si to dozdobte. Peříčky, křepelčími vajíčky, živými květinami…
Veselý, roztomilý, prostě jarní… takový bude s ptáčky a kočičkami, které hýří všemi barvami. Ani tady peříčka nesmí chybět.
Vypichovaná miska
Do misky naaranžujte kočičky spolu s narcisky, které celé aranžmá krásně rozzáří. Použijte floristickou hmotu, kterou navlhčete a pak položte na dno misky. Do ní vpichujte jednotlivé větvičky a stonky.
Ozdoba příborů
Větvičku s kočičkami můžete použít také k dozdobení příborů při slavnostnějším velikonočním prostírání.
Jen tak samotnou…
… nebo s travinami v přírodním stylu
Nebaví vás šedá? Nabarvěte kvítky na červeno.
Proč u nás patří kočičky k symbolům Velikonoc?
Je to křesťanská tradice a sahá až do Jeruzaléma, do doby, kdy sem Ježíš přijel na oslici a lidé ho vítali jako krále. Čekali na jeho příjezd na Olivové hoře a mávali mu na pozdrav palmovými ratolestmi.
A protože u nás palmové ratolesti nemáme, nahradili si je naši předci vysvěcenými zelenými větvemi. Později jsme převzali zvyklosti od Němců a zelené větvičky vyměnili za kočičky.
A víte, že se na Květnou neděli (tedy poslední, šestou neděli postní) kočičky dodnes posvěcují? Připomíná se tím právě slavný vjezd Ježíše do Jeruzaléma.
Však je také název svátku odvozen od květů, jimiž bývají kostely vyzdobeny a které mají připomínat ony slavné palmové větve. Následující rok o Popeleční středě se tyhle vysvěcené kočičky spálí a jejich popelem se věřícím křesťanům na čele udělá křížek .
Na znamení toho, že „prach jsme a v prach se obrátíme“ (proto název Popeleční). Symbolicky to znamená, že jsou ochotni vzdát se svých hříchů.
Věděli jste, že…
… rozvité pupeny s plně rozkvetlými květy, na kterých jsou již patrné prašníky se žlutým pylem, bývají někdy označovány jako kocouři?