Jen málokdo může o sobě říci, že neužívá žádné léky. Pomáhají nám, ale dokážou i škodit.
Léky totiž naše tělo nejen využívá, ale také odbourává – to se děje především v játrech. Jejich pozůstatky pak odcházejí přes ledviny. Proto jsou právě tyto dva orgány nejvíce ohrožené jejich případným toxickým vlivem.
Ti, kteří trpí onemocněním jater a ledvin, obvykle vědí, že ne všechny léky jsou pro ně vhodné. Jenže mnoho lidí o svém onemocnění ani vědět nemusí. Dá se tedy říci, že s léky bychom měli zacházet opatrně.
Některé předepisuje náš praktický lékař, ale právě proto bychom ho měli informovat o všech, které nám byly předepsány různými specialisty. Zvlášť proto, že k ošetření u nich už nepotřebujeme jeho doporučení.
Játra
Jejich hlavní funkcí je zpracovávání cukrů, tuků a bílkovin, vylučování žluči a vytváření enzymů, které jsou potřebné při chemických pochodech v tkáních. Podílejí se na látkové přeměně stravy na vitaminy, hormony a další látky.
Samozřejmě v nich probíhá také metabolismus většiny léků. A k poškození jater není daleko, když si uvědomíme, že existuje až 900 přípravků, které by je mohly způsobit. Proto velmi záleží na množství.
Dávky, které předepíše lékař, bychom neměli nikdy překračovat. Jsou ale i léky, které si kupujeme sami, a někdy si dokonce myslíme, že čím více jich sníme, tím dřív nám bude lépe.
Nebezpečný paracetamol
Pokud kdokoliv, i člověk se zdravými játry, užije léku s obsahem paracetamolu příliš velkou dávku, může dojít k akutnímu selhání jater. Předávkování tímto lékem je totiž jednou z jeho nejčastějších příčin.
Podle jedné studie poškození jater léky je důvodem až 5 % ročních příjmů k hospitalizaci a příčinou až 50 % akutních selhání. Důležité je tedy nejenom číst příbalový leták, ale měli byste také vědět, že toxické látky se mohou v těle hromadit.
Je tedy naprosto nevhodné tyto léky užívat každý den. A ještě jedna věc je důležitá. Paracetamol se vyskytuje i v mnoha lécích na nachlazení a chřipková onemocnění. Na jeho užívání by měli dát také pozor lidé, kteří pravidelně konzumují alkohol. Jejich už beztak oslabená játra by si s takovým zatížením už nemusela poradit.
Ptejte se
Pokud si kupujete volně prodejné léky, vždycky je vhodné poradit se o jejich užívání s lékařem nebo lékárníkem. Zvlášť při onemocnění jater je potřeba užívat nižší dávky. Ptejte se i na to, jak často lze preparát brát a po jak dlouhou dobu. Pokud se objeví nežádoucí účinky, lék vysaďte a lékaři to sdělte.
Nejenom léky
Bylinky jsou v módě a mnoho lidí jejich užívání považuje za záruku zdraví. Někteří se při tom přiklánějí k preparátům z Asie, aniž by znali jejich přesné složení.
Jenže netuší, že řada bylin užívaných v tradičním asijském léčitelství obsahuje přírodní chemické látky toxické pro játra. Ale i mezi běžnými českými rostlinami je celá řada takových, které obsahují látky, jež mohou játra poškodit.
Patří mezi ně například podběl, kostival nebo vlaštovičník, ale i mnohé další. Neznamená to vyloučit tyto rostlinky úplně, ale při jejich užívání dbát opatrnosti a neužívat je dlouhodobě. Jako další příklad si můžeme uvést zelený čaj.
Listy čajovníku obsahují látku, která může játra poškodit. To samozřejmě neplatí o jeho popíjení, které má mnoho zdravotních benefitů, ale pozor je třeba dát na různé výtažky, kde jsou vysoké koncentrace, například v přípravcích na hubnutí.
Nikoho asi také nenapadne, že játrům škodí příliš vysoké dávky vitaminů, zejména vitaminu A.
Ledviny
Téměř každý lék, který vložíte do úst a projde zažívacím traktem, následně prochází také ledvinami a je vyloučen. I tady platí, že pokud není lék užíván podle pokynů ošetřujícího lékaře, můžete si způsobit poškození ledvin.
Pojďme si představit tři skupiny léčivých přípravků, u kterých je třeba mít se na pozoru.
Léky proti bolesti
Stejně jako poškozují játra, i ledviny může poškodit opakované užívání volně prodejných léků na bolest, jako jsou paracetamol, aspirin, naproxen nebo ibuprofen. Žádný z těchto léků by neměl být užíván denně nebo pravidelně.
Léky proti bolesti mohou škodit zejména pacientům, kteří se léčí s chronickým onemocněním ledvin, takže funkce jejich ledvin je již zhoršená. Pozor je třeba dát ale i tehdy, pokud se léčíte se srdcem nebo užíváte léky na vysoký tlak.
V tom případě neberte nikdy preparáty na bolest bez vědomí svého lékaře. Vhodnou kombinaci mohou poradit i v lékárně. Stále ale platí, že léčit se musí příčina bolesti, nikoliv jen bolest samotná.
Antibiotika
Bez antibiotik se lékaři často neobejdou a v případě závažných infekcí se prostě podávat musejí. Nebezpečná mohou být hlavně, když je neužíváte správně. A lidé s onemocněním ledvin musí brát menší množství antibiotik než lidé zdraví.
Nikdy si je neordinujte sami, už vůbec ne tak, že dojíte ta, která v lékárničce zbyla. Užívejte jen ta antibiotika, která vám předepsal ošetřující lékař.
Kontrastní látky
Setkáváme se s nimi hlavně v rentgenologii. Obsahují barvivo, které může být pro pacienty s nemocnými ledvinami nebezpečné.
Jejich použití zlepšuje zobrazení vyšetřovaných orgánů, ale může poškodit ledviny, zejména tehdy, když pacient před vyšetřením málo pil a je dehydratovaný. Při výběru kontrastní látky se vždy zvažuje přínos jejího použití proti možným nežádoucím účinkům.
V případě velkého rizika je možné zvolit jinou vyšetřovací metodu, bez použití kontrastní látky.
Lékař dialyzačního střediska Fresenius NephroCare Petr Táborský doporučuje, aby všichni, kteří se léčí s ledvinami nebo mají sníženou jejich funkci, na to před jakýmkoliv zobrazovacím vyšetřením upozornili. Určitě také pomůže, když budete po dobu tři dnů před vyšetřením hodně pít.
Jak posílit játra
Prvním a nejdůležitějším opatřením je změnit jídelníček. Tedy ubrat tuky, stravovat se pestře a nepít alkohol. Nejezte často uzeniny, trvanlivé polotovary a konzervy. Smažené jen občas.
Jezte zeleninu a ovoce.
Zejména listová zelenina, artyčoky, řepa, chřest, pórek či čekanka pomáhají regenerovat jaterní buňky. Významně pomáhá regeneraci i avokádo.
Koření
Milovníky exotické kuchyně potěší, že na játra má blahodárný vliv i kurkuma. Z koření ještě játrům pomáhá petržel, kardamom, kmín, zázvor, pepř, křen, pastinák, bobkový list, bazalka, rozmarýn nebo skořice.
Bylinky
Z léčivých bylin můžete využít mátu peprnou, heřmánek pravý, třezalku tečkovanou a řepík lékařský, ale hlavně ostropestřec mariánský.
Jak pomoci ledvinám?
Škodí jim vše, co játrům, ale pozor je třeba dát i na další věci.
Omezte sůl i omáčky, které jí obsahují mnoho (sojová), glutaman, bílý cukr, kakao, čokoládu.
Dodržujte pitný režim
Ale vynechte sycené nápoje, kávu, zelený čaj, kofeinové a slazené nápoje.
Nestresujte se
Ledviny mají rády teplo a klid. Pomáhá mírný pohyb, klidné procházky.
Bylinky
Na bylinné čaje se hodí kopřiva, jalovec, vřes a bříza. Existují i speciální směsi.
Text Eva Hořánková s využitím materiálu MUDr. Petra Táborského, primáře dialyzačního střediska Fresenius NephroCare
Foto Shutterstock