Domů     Když užíváte léky: Chraňte ledviny a játra
Když užíváte léky: Chraňte ledviny a játra
5.12.2022

Jen málokdo může o sobě říci, že neužívá žádné léky. Pomáhají nám, ale dokážou i škodit.

Léky totiž naše tělo nejen využívá, ale také odbourává – to se děje především v játrech. Jejich pozůstatky pak odcházejí přes ledviny. Proto jsou právě tyto dva orgány nejvíce ohrožené jejich případným toxickým vlivem.

Ti, kteří trpí onemocněním jater a ledvin, obvykle vědí, že ne všechny léky jsou pro ně vhodné. Jenže mnoho lidí o svém onemocnění ani vědět nemusí. Dá se tedy říci, že s léky bychom měli zacházet opatrně.

Některé předepisuje náš praktický lékař, ale právě proto bychom ho měli informovat o všech, které nám byly předepsány různými specialisty. Zvlášť proto, že k ošetření u nich už nepotřebujeme jeho doporučení.

Zdraví životní styl – to je málo alkoholu, tučných jídel a samozřejmě dostatek pohybu.
Zdraví životní styl – to je málo alkoholu, tučných jídel a samozřejmě dostatek pohybu.

Játra

Jejich hlavní funkcí je zpracovávání cukrů, tuků a bílkovin, vylučování žluči a vytváření enzymů, které jsou potřebné při chemických pochodech v tkáních. Podílejí se na látkové přeměně stravy na vitaminy, hormony a další látky.

Samozřejmě v nich probíhá také metabolismus většiny léků. A k poškození jater není daleko, když si uvědomíme, že existuje až 900 přípravků, které by je mohly způsobit. Proto velmi záleží na množství.

Dávky, které předepíše lékař, bychom neměli nikdy překračovat. Jsou ale i léky, které si kupujeme sami, a někdy si dokonce myslíme, že čím více jich sníme, tím dřív nám bude lépe.

Nebezpečný paracetamol

Pokud kdokoliv, i člověk se zdravými játry, užije léku s obsahem paracetamolu příliš velkou dávku, může dojít k akutnímu selhání jater. Předávkování tímto lékem je totiž jednou z jeho nejčastějších příčin.

Podle jedné studie poškození jater léky je důvodem až 5 % ročních příjmů k hospitalizaci a příčinou až 50 % akutních selhání. Důležité je tedy nejenom číst příbalový leták, ale měli byste také vědět, že toxické látky se mohou v těle hromadit.

Je tedy naprosto nevhodné tyto léky užívat každý den. A ještě jedna věc je důležitá. Paracetamol se vyskytuje i v mnoha lécích na nachlazení a chřipková onemocnění. Na jeho užívání by měli dát také pozor lidé, kteří pravidelně konzumují alkohol. Jejich už beztak oslabená játra by si s takovým zatížením už nemusela poradit.

Zdravá strava, pestrá a s dostatkem ovoce a zeleniny, to je to nejlepší pro naše játra a ledviny.
Zdravá strava, pestrá a s dostatkem ovoce a zeleniny, to je to nejlepší pro naše játra a ledviny.

Ptejte se

Pokud si kupujete volně prodejné léky, vždycky je vhodné poradit se o jejich užívání s lékařem nebo lékárníkem. Zvlášť při onemocnění jater je potřeba užívat nižší dávky. Ptejte se i na to, jak často lze preparát brát a po jak dlouhou dobu. Pokud se objeví nežádoucí účinky, lék vysaďte a lékaři to sdělte.

Nejenom léky

Bylinky jsou v módě a mnoho lidí jejich užívání považuje za záruku zdraví. Někteří se při tom přiklánějí k preparátům z Asie, aniž by znali jejich přesné složení.

Jenže netuší, že řada bylin užívaných v tradičním asijském léčitelství obsahuje přírodní chemické látky toxické pro játra. Ale i mezi běžnými českými rostlinami je celá řada takových, které obsahují látky, jež mohou játra poškodit.

Patří mezi ně například podběl, kostival nebo vlaštovičník, ale i mnohé další. Neznamená to vyloučit tyto rostlinky úplně, ale při jejich užívání dbát opatrnosti a neužívat je dlouhodobě. Jako další příklad si můžeme uvést zelený čaj.

Listy čajovníku obsahují látku, která může játra poškodit. To samozřejmě neplatí o jeho popíjení, které má mnoho zdravotních benefitů, ale pozor je třeba dát na různé výtažky, kde jsou vysoké koncentrace, například v přípravcích na hubnutí.

Nikoho asi také nenapadne, že játrům škodí příliš vysoké dávky vitaminů, zejména vitaminu A.

Ledviny

Téměř každý lék, který vložíte do úst a projde zažívacím traktem, následně prochází také ledvinami a je vyloučen. I tady platí, že pokud není lék užíván podle pokynů ošetřujícího lékaře, můžete si způsobit poškození ledvin.

Pojďme si představit tři skupiny léčivých přípravků, u kterých je třeba mít se na pozoru.

Léky proti bolesti

Stejně jako poškozují játra, i ledviny může poškodit opakované užívání volně prodejných léků na bolest, jako jsou paracetamol, aspirin, naproxen nebo ibuprofen. Žádný z těchto léků by neměl být užíván denně nebo pravidelně.

Léky proti bolesti mohou škodit zejména pacientům, kteří se léčí s chronickým onemocněním ledvin, takže funkce jejich ledvin je již zhoršená. Pozor je třeba dát ale i tehdy, pokud se léčíte se srdcem nebo užíváte léky na vysoký tlak.

V tom případě neberte nikdy preparáty na bolest bez vědomí svého lékaře. Vhodnou kombinaci mohou poradit i v lékárně. Stále ale platí, že léčit se musí příčina bolesti, nikoliv jen bolest samotná.

Antibiotika

Bez antibiotik se lékaři často neobejdou a v případě závažných infekcí se prostě podávat musejí. Nebezpečná mohou být hlavně, když je neužíváte správně. A lidé s onemocněním ledvin musí brát menší množství antibiotik než lidé zdraví.

Nikdy si je neordinujte sami, už vůbec ne tak, že dojíte ta, která v lékárničce zbyla. Užívejte jen ta antibiotika, která vám předepsal ošetřující lékař.

Kontrastní látky

Setkáváme se s nimi hlavně v rentgenologii. Obsahují barvivo, které může být pro pacienty s nemocnými ledvinami nebezpečné.

Jejich použití zlepšuje zobrazení vyšetřovaných orgánů, ale může poškodit ledviny, zejména tehdy, když pacient před vyšetřením málo pil a je dehydratovaný. Při výběru kontrastní látky se vždy zvažuje přínos jejího použití proti možným nežádoucím účinkům.

V případě velkého rizika je možné zvolit jinou vyšetřovací metodu, bez použití kontrastní látky.

Lékař dialyzačního střediska Fresenius NephroCare Petr Táborský doporučuje, aby všichni, kteří se léčí s ledvinami nebo mají sníženou jejich funkci, na to před jakýmkoliv zobrazovacím vyšetřením upozornili. Určitě také pomůže, když budete po dobu tři dnů před vyšetřením hodně pít.

Jak posílit játra

Prvním a nejdůležitějším opatřením je změnit jídelníček. Tedy ubrat tuky, stravovat se pestře a nepít alkohol. Nejezte často uzeniny, trvanlivé polotovary a konzervy. Smažené jen občas.

Jezte zeleninu a ovoce.

Zejména listová zelenina, artyčoky, řepa, chřest, pórek či čekanka pomáhají regenerovat jaterní buňky. Významně pomáhá regeneraci i avokádo.

Koření

Milovníky exotické kuchyně potěší, že na játra má blahodárný vliv i kurkuma. Z koření ještě játrům pomáhá petržel, kardamom, kmín, zázvor, pepř, křen, pastinák, bobkový list, bazalka, rozmarýn nebo skořice.

Bylinky

Z léčivých bylin můžete využít mátu peprnou, heřmánek pravý, třezalku tečkovanou a řepík lékařský, ale hlavně ostropestřec mariánský.

Jak pomoci ledvinám?

Škodí jim vše, co játrům, ale pozor je třeba dát i na další věci.

Omezte sůl i omáčky, které jí obsahují mnoho (sojová), glutaman, bílý cukr, kakao, čokoládu.

Dodržujte pitný režim

Ale vynechte sycené nápoje, kávu, zelený čaj, kofeinové a slazené nápoje.

Nestresujte se

Ledviny mají rády teplo a klid. Pomáhá mírný pohyb, klidné procházky.

Bylinky

Na bylinné čaje se hodí kopřiva, jalovec, vřes a bříza. Existují i speciální směsi.

Text Eva Hořánková s využitím materiálu MUDr. Petra Táborského, primáře dialyzačního střediska Fresenius NephroCare

Foto Shutterstock

Související články
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
epochanacestach.cz
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. O
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované