Domů     Když tělo volá SOS…
Když tělo volá SOS…
12.5.2023

… pak bychom mu měli naslouchat. Můžeme si ušetřit zdravotní potíže, před nimiž nás varuje, nebo aspoň zmírnit jejich dopad.

Že dlouhodobá žíznivost naznačuje možný nástup cukrovky a že při prudké bolesti na hrudi vystřelující do levého ramene je třeba volat záchranku, ví zřejmě každý. Jenže tělo vydává mnohem více podobných signálů, často i neurčitých.

I těm je rozumné věnovat pozornost, neboť se neobjevily bez příčiny. Následujících devět příznaků je pouhým výběrem, podceňovat bychom neměli žádnou dlouhodobou změnu v projevech těla.

9 signálů, že jde o zdraví

Úzkost a stísněnost

Příčiny úzkosti nemusejí vycházet přímo z psychiky. Pokud vás takové stavy začnou trápit znenadání, přitom vaše živostní situace k nim nezavdává důvod, pak není vhodné je jen tlumit léky nebo bylinami.

Může jít totiž o jeden z doprovodných příznaků onemocnění srdce, tedy srdečního selhání, zrychlení nebo naopak zpomalení srdečního tepu, ale i vysokého krevního tlaku. Extrémní úzkost doprovází srdeční infakt.

A kromě toho

– Může jít také o poruchu nadledvin, které začnou produkovat ve zvýšené míře stresové hormony. Ani to není stav, nad nímž by se dalo mávnout rukou. Podkopává totiž dlouhodobě imunitu, a tím hrozí častými infekcemi, a vede k chronické únavě.

– Porucha štítné žlázy je u nás velmi častá, zvláště u žen zralého věku. Jedním z dopadů rozkolísané hladiny hormonů štítné žlázy jsou změny nálad, deprese a dlouhodobé úzkosti.

Pokašlávání

V pokašlávání, které trvá týdny a měsíce, může přejít jakákoli nedoléčená infekce dýchacích cest. Jenže co když se pokašlávání objeví samovolně, bez předchozího onemocnění? Pak je znepokojivým signálem, že dýchací cesty něco dráždí.

Příčin může být řada, včetně závažných. Dráždění mohou mít na svědomí novotvary v plicích, chybné imunitní reakce při astmatu či chronický reflux, jak se označuje stoupání obsahu žaludku zpět do jícnu.

Ani ten není nevinný, protože rovněž může vést k rakovinnému bujení. Pokašláváním se mohou ozývat i srdeční potíže, méně často parazitické napadení plic, může jít dokonce i o tuberkulózu, která stále ještě nebyla vymýcena.

To je jen zkrácený výčet možných příčin, proto bychom chronické pokašlávání neměli podceňovat a neodsouvat lékařské vyšetření.

Oteklé nohy

Typickým znamením je prohlubeň po obvodu lýtka v místě, kde končí lem ponožky, která se udržuje dlouho po jejich svlečení. Tento otok se odborně označuje jako periferní edém. Obvykle se časem zhoršuje a oteklá část se rozšiřuje po lýtkách směrem vzhůru.

Periferní edém signalizuje, že je něco v nepořádku s ledvinami, které zadržují v těle tekutiny, nebo se srdcem. Nemocné srdce nezvládá udržet oběh dostatečného množství krve, ta pak v končetinách stagnuje a tekutina z ní prosakuje do vaziva a způsobuje otoky.

A kromě toho

– Otoky může mít na svědomí také špatně fungující oběh lymfy. V takovém případě bývají oteklé i prsty nohou a nárty. Záludnost této poruchy spočívá v tom, že je chronická a obtížně se léčí. Zhoršuje pohyblivost a zvyšuje náchylnost k tvorbě zánětů na nohou.

Bledost

Každý z nás máme svůj typický odstín pleti a jeho náhlou změnu je třeba brát jako varovné znamení. Nejčastěji kůže ztratí své narůžovělé zbarvení a působí bledě či popelavě.

Oproti chudokrevnosti, která bývá spíš chronickým problémem už od mládí, se zde jako příčina rýsují aktutní potíže. Může jít o následek nepozorovaného vnitřního krvácení, například ze žaludečního vředu.

Lékař by měl také změřit krevní tlak, jestli není příliš nízký, například kvůli špatnému dávkování léků. K bledosti může vést také porucha štítné žlázy, i tu je nutné řešit, protože v pokročilém stadiu může vést k rizikovým stavům.

A kromě toho:

– Nepodceňujte ani nažloutý nádech, pokud se v kůži objeví. Častěji než infekční žloutenka ho způsobují chronické potíže s játry nebo žlučové kameny.

Popraskané koutky

Ukazují na celkově horší kondici těla. Jsou výsledkem kombinace nedostatku některých živin, především vitaminů řady B, zinku a železa, se sníženou obranyschopností. To vede k praskání povrchu rtů, který je tenčí než kůže.

V prasklinkách se pak usazují bakterie, které na kůži běžně žijí a neškodí, ale v rankách vyvolávají záněty, kvůli nimž se koutky obtížně hojí.

Popraskané koutky tak naznačují, že tělo je oslabené a snadno podlehne infekci nebo nebude schopné dostatečně bránit rozvíjejícímu se nádorovému bujení. Větší sklon k praskání koutků mají lidé trpící cukrovkou, lupénkou nebo alergiemi.

Povlak na jazyku

Nemusí být jen bílé barvy jako při nachlazení. Právě povlakům s jiným odstínem bychom měli věnovat pozornost.

Nažloutlý – ukazuje na chronické potíže jater nebo žlučníku. Může jít také o signál plísňové infekce.

Ostře červený – nejde o povlak, ale zbarvení povrchu jazyka. Typický je pro spálu, ale může doprovázet i další horečnatá onemocnění. Pokud už je neléčíte, rozhodně zavolejte lékaře.

Jestliže nemáte žádné příznaky infekce, pak spíš naznačují hluboký nedostatek vitaminů B9 a B12 a také železa.

Do šeda – bývá to známka pokročilé chudokrevnosti.

Černý – takové zbarvení jazyka vás nejspíš vyděsí, naštěstí příčina nebývá závažná. Nejčastěji jde o nežádoucí vedlejší účinek léčby antibiotiky, případně o narušenou
Černý – takové zbarvení jazyka vás nejspíš vyděsí, naštěstí příčina nebývá závažná. Nejčastěji jde o nežádoucí vedlejší účinek léčby antibiotiky, případně o narušenou

Řídnutí vlasů

Mezi hlavní důvody ubývání vlasů patří hluboké dlouhodobé vyčerpání a chronické hormonální rozladění. Ani jeden z nich není radno podceňovat.

Chronické vyčerpání znamená, že tělu dlouhodobě chybí rezervní energie a že další zátěž nebo setkání s infekcí může představovat značné zdravotní riziko.

Při hormonálním rozkolísání může jít o ženské problémy nebo poruchu štítné žlázy. A právě tu není radno přehlížet. Hormony štítné žlázy kontrolují v těle zpracovávání živin a využití energie v tkáních.

S energií pracují i při udržování tělesné teploty, proto se rozvinuté poruchy projevují zimomřivostí nebo naopak horkokrevností a nesnášenlivostí tepla.

Tyto hormony ale také regulují rychlost srdečního tepu, proto je tak nebezpečné přehlížet známky onemocnění štítné žlázy.

A kromě toho

– Za řídnutí vlasů může být odpovědný také špatný jídelníček, pokud na něm dlohodobě chybí železo, zinek, měď, vitamin B 7 a bílkoviny. K tomu může docházet při anorexii nebo bulimii a těžkých onemocněních.

Nechutenství

Tělo je komplikovaný biologický stroj, který nepřetržitě vydává energii, proto také nepřetržitě volá po jejím přísunu. Když toto volání ustane, měli bychom zpozornět. Znamená to, že v těle se rozběhly nežádoucí pochody.

Často se to stává po zdánlivě doléčené infekci. V organismu se může udržovat další boj proti původcům nemoci, byť jen bublá pod pokličkou. Nebo se během nemoci mohly aktivovat škodlivé mikroby, které v těle „spaly“, čili do té doby nezpůsobovaly potíže.

Typickým případem je mononukleóza, ale mohou to být také nenápadná kvasinková a plísňová onemocnění.

Zjevným projevem je jen únava a nechutenství, někdy i noční pocení a neschopnost ráno vstát. V takovém případě se vydejte na imunologické vyšetření, než se porucha v těle usadí. Čím dříve se začne řešit, tím je větší naděje na uzdravení.

A kromě toho:

– Nezájem o jídlo se objevuje při depresi. Deprese je vážné onemocnění, které by měl v každém případě řešit lékař, a to kvůli zvýšenému riziku sebevraždy.

– Pokud dlouhodobě užíváte nějaké léky, zejména proti bolesti nebo proti zánětům, určitě se podívejte, zda nechutenství nestojí na seznamu nežádoucích vedlejších účinků.

– Z vážných nemocí může být nechutenství signálem rakovinného nádoru šířícího se po těle v metastázách.

– Srdeční selhání vede k hromadění krve v cévách trávicího ústrojí. Tím se zhoršuje vstřebávání živin a klesá také pocit hladu.

– Selhávání jater a ledvin má obdobný důsledek v tom, že se v těle hromadí toxické látky, takže se doslova cítíme „otráveni“ a nemáme chuť k jídlu.

– Autoimunitní nemoci, kterých je celá řada, namátkou revmatismus, lupénka, Crohnova choroba, cukrovka 1. typu, roztroušená skleróza, vedou k produkci zánětlivých sloučenin, které snižují chuť k jídlu.

Pískání v uchu

Ne, není to banalita, zvláště když se opakuje a trvá dlouho. Někdy to není pískání, ale šumění, praskaní nebo podobné zvuky. Vždy však obtěžují a vytvářejí rostoucí psychické podráždění.

V krvi narůstá hladina stresových hormonů, které podkopávají výkonnost imunity. Druhým rizikem pro zdraví ovšem může být vlastní příčina zvuků.

Ta obvykle souvisí s prokrvením nebo poruchou nervů, takže podezření padá na vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění nebo cukrovku. Při jednostranném postižení může jít také o nádorové onemocnění.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
3.4.2024
Mozek je přirozeně hravý a nejvíce ho ubíjí rutina. Tedy když jeden den probíhá jako druhý a žádné nové výzvy nepřicházejí. Čelit tomu přitom můžete i maličkostmi. Prostě udělejte něco jinak nebo zkuste nacvičit novou dovednost. Začněte cvičit svou méně šikovnou ruku. Jste praváci? Pak si zkuste vyčistit zuby nebo se učesat levou rukou. U leváků samozřejmě naopak pravou. To je ale jen jedna z řa
2.4.2024
Probiotika v našem povědomí zakotvila jako přírodní prostředek pro zlepšení imunity. Tím skutečně jsou. Mnohem méně se ale ví, že je to jen jedna z jejich mimořádných schopností. Střevo obývá kolem 400 různých typů bakterií a ideální je stav, kdy převažují ty prospěšné, což jsou hlavně laktobacily a bifidobakterie. Ty svým metabolismem vytvářejí prostředí, které nesvědčí škodlivým bakteriím, a
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn