Domů     Když tělo volá SOS…
Když tělo volá SOS…
12.5.2023

… pak bychom mu měli naslouchat. Můžeme si ušetřit zdravotní potíže, před nimiž nás varuje, nebo aspoň zmírnit jejich dopad.

Že dlouhodobá žíznivost naznačuje možný nástup cukrovky a že při prudké bolesti na hrudi vystřelující do levého ramene je třeba volat záchranku, ví zřejmě každý. Jenže tělo vydává mnohem více podobných signálů, často i neurčitých.

I těm je rozumné věnovat pozornost, neboť se neobjevily bez příčiny. Následujících devět příznaků je pouhým výběrem, podceňovat bychom neměli žádnou dlouhodobou změnu v projevech těla.

9 signálů, že jde o zdraví

Úzkost a stísněnost

Příčiny úzkosti nemusejí vycházet přímo z psychiky. Pokud vás takové stavy začnou trápit znenadání, přitom vaše živostní situace k nim nezavdává důvod, pak není vhodné je jen tlumit léky nebo bylinami.

Může jít totiž o jeden z doprovodných příznaků onemocnění srdce, tedy srdečního selhání, zrychlení nebo naopak zpomalení srdečního tepu, ale i vysokého krevního tlaku. Extrémní úzkost doprovází srdeční infakt.

A kromě toho

– Může jít také o poruchu nadledvin, které začnou produkovat ve zvýšené míře stresové hormony. Ani to není stav, nad nímž by se dalo mávnout rukou. Podkopává totiž dlouhodobě imunitu, a tím hrozí častými infekcemi, a vede k chronické únavě.

– Porucha štítné žlázy je u nás velmi častá, zvláště u žen zralého věku. Jedním z dopadů rozkolísané hladiny hormonů štítné žlázy jsou změny nálad, deprese a dlouhodobé úzkosti.

Pokašlávání

V pokašlávání, které trvá týdny a měsíce, může přejít jakákoli nedoléčená infekce dýchacích cest. Jenže co když se pokašlávání objeví samovolně, bez předchozího onemocnění? Pak je znepokojivým signálem, že dýchací cesty něco dráždí.

Příčin může být řada, včetně závažných. Dráždění mohou mít na svědomí novotvary v plicích, chybné imunitní reakce při astmatu či chronický reflux, jak se označuje stoupání obsahu žaludku zpět do jícnu.

Ani ten není nevinný, protože rovněž může vést k rakovinnému bujení. Pokašláváním se mohou ozývat i srdeční potíže, méně často parazitické napadení plic, může jít dokonce i o tuberkulózu, která stále ještě nebyla vymýcena.

To je jen zkrácený výčet možných příčin, proto bychom chronické pokašlávání neměli podceňovat a neodsouvat lékařské vyšetření.

Oteklé nohy

Typickým znamením je prohlubeň po obvodu lýtka v místě, kde končí lem ponožky, která se udržuje dlouho po jejich svlečení. Tento otok se odborně označuje jako periferní edém. Obvykle se časem zhoršuje a oteklá část se rozšiřuje po lýtkách směrem vzhůru.

Periferní edém signalizuje, že je něco v nepořádku s ledvinami, které zadržují v těle tekutiny, nebo se srdcem. Nemocné srdce nezvládá udržet oběh dostatečného množství krve, ta pak v končetinách stagnuje a tekutina z ní prosakuje do vaziva a způsobuje otoky.

A kromě toho

– Otoky může mít na svědomí také špatně fungující oběh lymfy. V takovém případě bývají oteklé i prsty nohou a nárty. Záludnost této poruchy spočívá v tom, že je chronická a obtížně se léčí. Zhoršuje pohyblivost a zvyšuje náchylnost k tvorbě zánětů na nohou.

Bledost

Každý z nás máme svůj typický odstín pleti a jeho náhlou změnu je třeba brát jako varovné znamení. Nejčastěji kůže ztratí své narůžovělé zbarvení a působí bledě či popelavě.

Oproti chudokrevnosti, která bývá spíš chronickým problémem už od mládí, se zde jako příčina rýsují aktutní potíže. Může jít o následek nepozorovaného vnitřního krvácení, například ze žaludečního vředu.

Lékař by měl také změřit krevní tlak, jestli není příliš nízký, například kvůli špatnému dávkování léků. K bledosti může vést také porucha štítné žlázy, i tu je nutné řešit, protože v pokročilém stadiu může vést k rizikovým stavům.

A kromě toho:

– Nepodceňujte ani nažloutý nádech, pokud se v kůži objeví. Častěji než infekční žloutenka ho způsobují chronické potíže s játry nebo žlučové kameny.

Popraskané koutky

Ukazují na celkově horší kondici těla. Jsou výsledkem kombinace nedostatku některých živin, především vitaminů řady B, zinku a železa, se sníženou obranyschopností. To vede k praskání povrchu rtů, který je tenčí než kůže.

V prasklinkách se pak usazují bakterie, které na kůži běžně žijí a neškodí, ale v rankách vyvolávají záněty, kvůli nimž se koutky obtížně hojí.

Popraskané koutky tak naznačují, že tělo je oslabené a snadno podlehne infekci nebo nebude schopné dostatečně bránit rozvíjejícímu se nádorovému bujení. Větší sklon k praskání koutků mají lidé trpící cukrovkou, lupénkou nebo alergiemi.

Povlak na jazyku

Nemusí být jen bílé barvy jako při nachlazení. Právě povlakům s jiným odstínem bychom měli věnovat pozornost.

Nažloutlý – ukazuje na chronické potíže jater nebo žlučníku. Může jít také o signál plísňové infekce.

Ostře červený – nejde o povlak, ale zbarvení povrchu jazyka. Typický je pro spálu, ale může doprovázet i další horečnatá onemocnění. Pokud už je neléčíte, rozhodně zavolejte lékaře.

Jestliže nemáte žádné příznaky infekce, pak spíš naznačují hluboký nedostatek vitaminů B9 a B12 a také železa.

Do šeda – bývá to známka pokročilé chudokrevnosti.

Černý – takové zbarvení jazyka vás nejspíš vyděsí, naštěstí příčina nebývá závažná. Nejčastěji jde o nežádoucí vedlejší účinek léčby antibiotiky, případně o narušenou
Černý – takové zbarvení jazyka vás nejspíš vyděsí, naštěstí příčina nebývá závažná. Nejčastěji jde o nežádoucí vedlejší účinek léčby antibiotiky, případně o narušenou

Řídnutí vlasů

Mezi hlavní důvody ubývání vlasů patří hluboké dlouhodobé vyčerpání a chronické hormonální rozladění. Ani jeden z nich není radno podceňovat.

Chronické vyčerpání znamená, že tělu dlouhodobě chybí rezervní energie a že další zátěž nebo setkání s infekcí může představovat značné zdravotní riziko.

Při hormonálním rozkolísání může jít o ženské problémy nebo poruchu štítné žlázy. A právě tu není radno přehlížet. Hormony štítné žlázy kontrolují v těle zpracovávání živin a využití energie v tkáních.

S energií pracují i při udržování tělesné teploty, proto se rozvinuté poruchy projevují zimomřivostí nebo naopak horkokrevností a nesnášenlivostí tepla.

Tyto hormony ale také regulují rychlost srdečního tepu, proto je tak nebezpečné přehlížet známky onemocnění štítné žlázy.

A kromě toho

– Za řídnutí vlasů může být odpovědný také špatný jídelníček, pokud na něm dlohodobě chybí železo, zinek, měď, vitamin B 7 a bílkoviny. K tomu může docházet při anorexii nebo bulimii a těžkých onemocněních.

Nechutenství

Tělo je komplikovaný biologický stroj, který nepřetržitě vydává energii, proto také nepřetržitě volá po jejím přísunu. Když toto volání ustane, měli bychom zpozornět. Znamená to, že v těle se rozběhly nežádoucí pochody.

Často se to stává po zdánlivě doléčené infekci. V organismu se může udržovat další boj proti původcům nemoci, byť jen bublá pod pokličkou. Nebo se během nemoci mohly aktivovat škodlivé mikroby, které v těle „spaly“, čili do té doby nezpůsobovaly potíže.

Typickým případem je mononukleóza, ale mohou to být také nenápadná kvasinková a plísňová onemocnění.

Zjevným projevem je jen únava a nechutenství, někdy i noční pocení a neschopnost ráno vstát. V takovém případě se vydejte na imunologické vyšetření, než se porucha v těle usadí. Čím dříve se začne řešit, tím je větší naděje na uzdravení.

A kromě toho:

– Nezájem o jídlo se objevuje při depresi. Deprese je vážné onemocnění, které by měl v každém případě řešit lékař, a to kvůli zvýšenému riziku sebevraždy.

– Pokud dlouhodobě užíváte nějaké léky, zejména proti bolesti nebo proti zánětům, určitě se podívejte, zda nechutenství nestojí na seznamu nežádoucích vedlejších účinků.

– Z vážných nemocí může být nechutenství signálem rakovinného nádoru šířícího se po těle v metastázách.

– Srdeční selhání vede k hromadění krve v cévách trávicího ústrojí. Tím se zhoršuje vstřebávání živin a klesá také pocit hladu.

– Selhávání jater a ledvin má obdobný důsledek v tom, že se v těle hromadí toxické látky, takže se doslova cítíme „otráveni“ a nemáme chuť k jídlu.

– Autoimunitní nemoci, kterých je celá řada, namátkou revmatismus, lupénka, Crohnova choroba, cukrovka 1. typu, roztroušená skleróza, vedou k produkci zánětlivých sloučenin, které snižují chuť k jídlu.

Pískání v uchu

Ne, není to banalita, zvláště když se opakuje a trvá dlouho. Někdy to není pískání, ale šumění, praskaní nebo podobné zvuky. Vždy však obtěžují a vytvářejí rostoucí psychické podráždění.

V krvi narůstá hladina stresových hormonů, které podkopávají výkonnost imunity. Druhým rizikem pro zdraví ovšem může být vlastní příčina zvuků.

Ta obvykle souvisí s prokrvením nebo poruchou nervů, takže podezření padá na vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění nebo cukrovku. Při jednostranném postižení může jít také o nádorové onemocnění.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
epochaplus.cz
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je