Domů     Když tělo volá SOS…
Když tělo volá SOS…
12.5.2023

… pak bychom mu měli naslouchat. Můžeme si ušetřit zdravotní potíže, před nimiž nás varuje, nebo aspoň zmírnit jejich dopad.

Že dlouhodobá žíznivost naznačuje možný nástup cukrovky a že při prudké bolesti na hrudi vystřelující do levého ramene je třeba volat záchranku, ví zřejmě každý. Jenže tělo vydává mnohem více podobných signálů, často i neurčitých.

I těm je rozumné věnovat pozornost, neboť se neobjevily bez příčiny. Následujících devět příznaků je pouhým výběrem, podceňovat bychom neměli žádnou dlouhodobou změnu v projevech těla.

9 signálů, že jde o zdraví

Úzkost a stísněnost

Příčiny úzkosti nemusejí vycházet přímo z psychiky. Pokud vás takové stavy začnou trápit znenadání, přitom vaše živostní situace k nim nezavdává důvod, pak není vhodné je jen tlumit léky nebo bylinami.

Může jít totiž o jeden z doprovodných příznaků onemocnění srdce, tedy srdečního selhání, zrychlení nebo naopak zpomalení srdečního tepu, ale i vysokého krevního tlaku. Extrémní úzkost doprovází srdeční infakt.

A kromě toho

– Může jít také o poruchu nadledvin, které začnou produkovat ve zvýšené míře stresové hormony. Ani to není stav, nad nímž by se dalo mávnout rukou. Podkopává totiž dlouhodobě imunitu, a tím hrozí častými infekcemi, a vede k chronické únavě.

– Porucha štítné žlázy je u nás velmi častá, zvláště u žen zralého věku. Jedním z dopadů rozkolísané hladiny hormonů štítné žlázy jsou změny nálad, deprese a dlouhodobé úzkosti.

Pokašlávání

V pokašlávání, které trvá týdny a měsíce, může přejít jakákoli nedoléčená infekce dýchacích cest. Jenže co když se pokašlávání objeví samovolně, bez předchozího onemocnění? Pak je znepokojivým signálem, že dýchací cesty něco dráždí.

Příčin může být řada, včetně závažných. Dráždění mohou mít na svědomí novotvary v plicích, chybné imunitní reakce při astmatu či chronický reflux, jak se označuje stoupání obsahu žaludku zpět do jícnu.

Ani ten není nevinný, protože rovněž může vést k rakovinnému bujení. Pokašláváním se mohou ozývat i srdeční potíže, méně často parazitické napadení plic, může jít dokonce i o tuberkulózu, která stále ještě nebyla vymýcena.

To je jen zkrácený výčet možných příčin, proto bychom chronické pokašlávání neměli podceňovat a neodsouvat lékařské vyšetření.

Oteklé nohy

Typickým znamením je prohlubeň po obvodu lýtka v místě, kde končí lem ponožky, která se udržuje dlouho po jejich svlečení. Tento otok se odborně označuje jako periferní edém. Obvykle se časem zhoršuje a oteklá část se rozšiřuje po lýtkách směrem vzhůru.

Periferní edém signalizuje, že je něco v nepořádku s ledvinami, které zadržují v těle tekutiny, nebo se srdcem. Nemocné srdce nezvládá udržet oběh dostatečného množství krve, ta pak v končetinách stagnuje a tekutina z ní prosakuje do vaziva a způsobuje otoky.

A kromě toho

– Otoky může mít na svědomí také špatně fungující oběh lymfy. V takovém případě bývají oteklé i prsty nohou a nárty. Záludnost této poruchy spočívá v tom, že je chronická a obtížně se léčí. Zhoršuje pohyblivost a zvyšuje náchylnost k tvorbě zánětů na nohou.

Bledost

Každý z nás máme svůj typický odstín pleti a jeho náhlou změnu je třeba brát jako varovné znamení. Nejčastěji kůže ztratí své narůžovělé zbarvení a působí bledě či popelavě.

Oproti chudokrevnosti, která bývá spíš chronickým problémem už od mládí, se zde jako příčina rýsují aktutní potíže. Může jít o následek nepozorovaného vnitřního krvácení, například ze žaludečního vředu.

Lékař by měl také změřit krevní tlak, jestli není příliš nízký, například kvůli špatnému dávkování léků. K bledosti může vést také porucha štítné žlázy, i tu je nutné řešit, protože v pokročilém stadiu může vést k rizikovým stavům.

A kromě toho:

– Nepodceňujte ani nažloutý nádech, pokud se v kůži objeví. Častěji než infekční žloutenka ho způsobují chronické potíže s játry nebo žlučové kameny.

Popraskané koutky

Ukazují na celkově horší kondici těla. Jsou výsledkem kombinace nedostatku některých živin, především vitaminů řady B, zinku a železa, se sníženou obranyschopností. To vede k praskání povrchu rtů, který je tenčí než kůže.

V prasklinkách se pak usazují bakterie, které na kůži běžně žijí a neškodí, ale v rankách vyvolávají záněty, kvůli nimž se koutky obtížně hojí.

Popraskané koutky tak naznačují, že tělo je oslabené a snadno podlehne infekci nebo nebude schopné dostatečně bránit rozvíjejícímu se nádorovému bujení. Větší sklon k praskání koutků mají lidé trpící cukrovkou, lupénkou nebo alergiemi.

Povlak na jazyku

Nemusí být jen bílé barvy jako při nachlazení. Právě povlakům s jiným odstínem bychom měli věnovat pozornost.

Nažloutlý – ukazuje na chronické potíže jater nebo žlučníku. Může jít také o signál plísňové infekce.

Ostře červený – nejde o povlak, ale zbarvení povrchu jazyka. Typický je pro spálu, ale může doprovázet i další horečnatá onemocnění. Pokud už je neléčíte, rozhodně zavolejte lékaře.

Jestliže nemáte žádné příznaky infekce, pak spíš naznačují hluboký nedostatek vitaminů B9 a B12 a také železa.

Do šeda – bývá to známka pokročilé chudokrevnosti.

Černý – takové zbarvení jazyka vás nejspíš vyděsí, naštěstí příčina nebývá závažná. Nejčastěji jde o nežádoucí vedlejší účinek léčby antibiotiky, případně o narušenou
Černý – takové zbarvení jazyka vás nejspíš vyděsí, naštěstí příčina nebývá závažná. Nejčastěji jde o nežádoucí vedlejší účinek léčby antibiotiky, případně o narušenou

Řídnutí vlasů

Mezi hlavní důvody ubývání vlasů patří hluboké dlouhodobé vyčerpání a chronické hormonální rozladění. Ani jeden z nich není radno podceňovat.

Chronické vyčerpání znamená, že tělu dlouhodobě chybí rezervní energie a že další zátěž nebo setkání s infekcí může představovat značné zdravotní riziko.

Při hormonálním rozkolísání může jít o ženské problémy nebo poruchu štítné žlázy. A právě tu není radno přehlížet. Hormony štítné žlázy kontrolují v těle zpracovávání živin a využití energie v tkáních.

S energií pracují i při udržování tělesné teploty, proto se rozvinuté poruchy projevují zimomřivostí nebo naopak horkokrevností a nesnášenlivostí tepla.

Tyto hormony ale také regulují rychlost srdečního tepu, proto je tak nebezpečné přehlížet známky onemocnění štítné žlázy.

A kromě toho

– Za řídnutí vlasů může být odpovědný také špatný jídelníček, pokud na něm dlohodobě chybí železo, zinek, měď, vitamin B 7 a bílkoviny. K tomu může docházet při anorexii nebo bulimii a těžkých onemocněních.

Nechutenství

Tělo je komplikovaný biologický stroj, který nepřetržitě vydává energii, proto také nepřetržitě volá po jejím přísunu. Když toto volání ustane, měli bychom zpozornět. Znamená to, že v těle se rozběhly nežádoucí pochody.

Často se to stává po zdánlivě doléčené infekci. V organismu se může udržovat další boj proti původcům nemoci, byť jen bublá pod pokličkou. Nebo se během nemoci mohly aktivovat škodlivé mikroby, které v těle „spaly“, čili do té doby nezpůsobovaly potíže.

Typickým případem je mononukleóza, ale mohou to být také nenápadná kvasinková a plísňová onemocnění.

Zjevným projevem je jen únava a nechutenství, někdy i noční pocení a neschopnost ráno vstát. V takovém případě se vydejte na imunologické vyšetření, než se porucha v těle usadí. Čím dříve se začne řešit, tím je větší naděje na uzdravení.

A kromě toho:

– Nezájem o jídlo se objevuje při depresi. Deprese je vážné onemocnění, které by měl v každém případě řešit lékař, a to kvůli zvýšenému riziku sebevraždy.

– Pokud dlouhodobě užíváte nějaké léky, zejména proti bolesti nebo proti zánětům, určitě se podívejte, zda nechutenství nestojí na seznamu nežádoucích vedlejších účinků.

– Z vážných nemocí může být nechutenství signálem rakovinného nádoru šířícího se po těle v metastázách.

– Srdeční selhání vede k hromadění krve v cévách trávicího ústrojí. Tím se zhoršuje vstřebávání živin a klesá také pocit hladu.

– Selhávání jater a ledvin má obdobný důsledek v tom, že se v těle hromadí toxické látky, takže se doslova cítíme „otráveni“ a nemáme chuť k jídlu.

– Autoimunitní nemoci, kterých je celá řada, namátkou revmatismus, lupénka, Crohnova choroba, cukrovka 1. typu, roztroušená skleróza, vedou k produkci zánětlivých sloučenin, které snižují chuť k jídlu.

Pískání v uchu

Ne, není to banalita, zvláště když se opakuje a trvá dlouho. Někdy to není pískání, ale šumění, praskaní nebo podobné zvuky. Vždy však obtěžují a vytvářejí rostoucí psychické podráždění.

V krvi narůstá hladina stresových hormonů, které podkopávají výkonnost imunity. Druhým rizikem pro zdraví ovšem může být vlastní příčina zvuků.

Ta obvykle souvisí s prokrvením nebo poruchou nervů, takže podezření padá na vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění nebo cukrovku. Při jednostranném postižení může jít také o nádorové onemocnění.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
11.6.2025
O zdraví koluje nespočet mýtů. Mnoho z nich jsme slyšeli jako už děti a v dobré víře je pak v dospělosti předávali. Mnoho dalších pak přidala doba internetová… Řada z těchto rad má racionální jádro a spolehnlivý účinek. Vedle nich ovšem koluje spousta nepodložených nebo vysloveně nebezpečných mýtů. Místo abychom svému tělu prospěli, můžeme si jejich dodržováním naopak uškodit. 1. Pitný režim se
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
historyplus.cz
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
„Bude to prcek! Malá nedomrlá kreatura! Zákeřný vztekloun! Zosobnění podlosti!“ má jasno Angličan James Gillray, jak bude na jeho karikaturách vypadat Napoleon Bonaparte. Stvoří postavu Malého Boneyho, který se krčí strachy před mohutným Johnem Bullem, symbolem mocné Británie!   Kritizují krále či diktátory. Zesměšňují politiky. Upozorňují na nešvary své doby… První „karikatury“ se objevují již
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
enigmaplus.cz
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je t
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
epochalnisvet.cz
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
epochanacestach.cz
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko