Domů     Když spánek nepřináší odpočinek
Když spánek nepřináší odpočinek
22.9.2021

Může se to týkat i vás. Probouzíte se nevyspalí, jste unavení, někdy vás budí vlastní chrápání. Může to být spánková apnoe.

Dříve se o ní moc nemluvilo, dnes se zase skloňuje ve všech pádech. Proč? Jde o nebezpečné onemocnění, které vám může život znepříjemnit, a dokonce i zkrátit. Jde o vážnou poruchu spánku, při které člověk v podstatě na několik okamžiků přestává dýchat.

Během pauzy klesá množství kyslíku v krvi, což může vést k poruchám srdečního rytmu. Následuje mikroprobuzení, při kterém se dech zase obnoví. Je to neuvěřitelné, ale tento se proces může opakovat i stokrát za hodinu.

Obyčejné chrápání

Je třeba upozornit na to, že ne každý, kdo chrápe trpí spánkovou apnoe. Chrápání je jistě nepříjemné, ale nedochází při něm k zástavám dechu.

Jak rozeznat apnoe?

V každém případě je nutné zbystřit, když spánek provází:

Hlasité chrápání

Přerušované dýchání ve spánku. (To je často pozorováno spíš partnerem, kterého nejdřív probudí vaše chrápání a pak zjišťuje, že po určitou dobu nedýcháte).

Náhlé probouzení doprovázené dušností

Probouzení se suchými ústy a bolestí v krku

Ranní bolesti hlavy

Časté probouzení

Velká ospalost během dne

Problémy s pozorností, podrážděnost

Probuzení s úlekem a pocitem dušení

Noční žízeň

Noční pocení

Poruchy usínání

Příčiny?

U apnoe rozeznáváme dva typy.

Obstrukční – během spánku se uvolní svaly v zadní části krku, které podporují měkké patro, čípek, mandle, boční stěny hrdla a jazyk. To způsobí, že se měkké tkáně zúží nebo uzavřou, čímž se zamezí dýchání. Tělo má nedostatek kyslíku.

V plicích se tak vytváří nepříjemný tlak. Mozek cítí, že něco není v pořádku, takže vás krátce probouzí, aby se průchodnost dýchacích cest znova obnovila. Probuzení je obvykle tak krátké, že si ho nepamatujete.

Centrální – tady je problém v mozku, který nevysílá správné signály do dýchacích svalů. Pacient nedýchá, ani není patrno dýchací úsilí. Tento druh je méně častý.

Pozor na rizikové faktory

Za některé nemůžeme. Pokud někdo v rodině tímto onemocněním trpěl, je vysoká pravděpodobnost, že se onemocnění může rozvinout i v dalších generacích. I zúžení dýchacích cest může být dědičné, nebo k němu dojde při zvětšení mandlí. Proto mohou onemocnět i děti.

Známo je také, že muži trpí spánkovou apnoí dvakrát častěji než ženy. U žen se riziko apnoe zvětšuje až po menopauze. Obecně se také apnoe častěji objevuje u starších lidí.

Riziko vzrůstá také u lidí s nemocným srdcem nebo těch, kteří prodělali mozkovou mrtvici.

Co ovlivnit můžeme

Hlídejte si váhu. U obézních lidí je čtyřikrát větší riziko, že se onemocnění rozvine.

Pozor na alkohol, drogy, sedativa. Způsobují uvolnění svalů v krku.

Nekuřte! Kouření způsobuje zánětlivé procesy v krku a zadržování vody v horních cestách dýchacích. Pokud přestanete kouřit, riziko klesá.

Pozor na ucpaný nos.

Pokud máte potíže s dýcháním nosem např. kvůli alergii či anatomických dispozic, nebo po úrazu, pak je riziko, že se u vás rozvine spánková apnoe, vyšší.

Jak se dělá vyšetření?

Dříve bylo nutné pacienty posílat na specializované vyšetření do takzvaných spánkových laboratoří. Zde byl pacient hospitalizován, vyspal se pod kontrolou přístrojů a kamer. Někdy se to tak dělá i dnes, ale onemocnění lze dobře odhalit i ambulantně.

Specializované ambulance vám zapůjčí přístroj, se kterým se vyspíte v domácích podmínkách. Vyšetření je pohodlnější a spánek s přístrojem se i více přiblíží průběhu normálního spánku.

Screeningový přístroj se před uložením prostě jen připevní popruhem přímo na hrudník, takže vás při spaní neomezuje při pohybu.

Během noci přístroj automaticky analyzuje dechové události, sleduje intenzitu chrápání a hodnotí tepovou frekvenci včetně zásobení krve kyslíkem.

Léčba

Podle závažnosti onemocnění lékař doporučí opatření. Při lehčí formě mohou pomoci režimová opatření například změna jídelníčku, zanechání kouření atd. Někdy je doporučena operace, při které se odstraní příčiny zúžení dýchacích cest:

polypy v nose, vybočená nosní přepážka, zvětšené nosní nebo krční mandle. V některých případech lze odstranit patrové mandle, část měkkého patra a patrových oblouků a patrový čípek. Pokud je příčinou alergie, nejspíš bude doporučena alergologická léčba. V těžších případech je předepsán přístroj, který s dýcháním v noci pomůže.

Spánek s maskou

Pokud změny životního stylu nevedou k výsledkům, lékař doporučí CPAP (trvalý pozitivní tlak na dýchací cesty). Nemocný spí s maskou, která je hadicí spojena s řízeným ventilátorem. Vzduch proudící trubicí udržuje dýchací cesty otevřené.

Maska respiračního přístroje musí těsně přiléhat k obličeji, aby se pod ní nedostával falešný vzduch. Dýchá se nosem, protože pod maskou je podtlak, který nedovolí dýchat pusou.

Spaní s maskou může být ze začátku nepohodlné, ale většina pacientů je naopak po čase překvapena hlubším a uspokojivějším spánkem. Oddychne si i partner, protože se nemusí celé noci děsit střídání chrápání a zástav dechu. Moderních přístrojů je několik druhů.

Umějí upravit teplotu vdechovaného vzduchu a zaznamenávají i důležité údaje o průběhu spánku, ze kterých může lékař vycházet při kontrolách. Z toho vyplývá, že lékař pozná i to, že jste přístroj nasazený neměli.

FOTO: PX FUEL

reklama
Související články
29.9.2023
Fígl na zažloutlé nehty! Pokud si lakujete nehty, pak už víte, že jednu barvu musí vzápětí nahradit nová. Jinak po odlakování zůstane na nehtech nepěkná zažloutlá stopa, někdy až do oranžova. Je to kvůli vpíjení zejména červených pigmentů do vrchní keratinové vrstvy nehtů. A teď ten fígl: Pokud nechcete pro zakrytí zažloutlého nádechu hned nanášet nový lak, pak nehty vykoupejte v rozpuštěném práš
28.9.2023
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou vyvolat nevolnost a bolest hlavy. Pokud je ovšem usušíte, uvaříte nebo
18.9.2023
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v knize ze str. 16 – 17 a detaily postupu na následující dvo
9.9.2023
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle a jiné drobnosti
1.9.2023
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte sami, o to větší radost vám p
reklama
Šikovné tipy
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Pečicí papír je prima pomocník
Jistě ho máte doma i vy a jako spousta jiných hospodyněk ho používáte k pečení, ale umí toho mnohem víc. Papír se dá použít na vyložení jakékoliv nádoby, když nechcete, aby se její obsah přichytil na stěnu a připálil. Například když pečete v troubě povidla, nebo připravujete zeleninu. Právě tak se na papíru dá sušit. […]
Když vás něco štípne
Je to nepříjemné, ale těch pár štípanců tak nějak k létu patří. Prostě jsme více v lese, na lukách i u rybníků a naše odhalená kůže se stává velkým lákadlem pro hmyz. Samotné bodnutí není většinou nijak nebezpečné, někdy ani nevíme, co nás vlastně kouslo. Jindy si to naopak pamatujeme až příliš. Hmyz totiž do ranky vypustí […]
Léto zase jednou skončí: Bylinky si schovejte i na zimu
Jak? Můžete je sušit, mrazit, nakládat… prostě způsobů, jak si trochu té vůně a chuti uchovat na chladné měsíce, je spousta. Sušené Sušení je asi nejznámější způsob uchovávání bylinek. Jen musíte znát pár jednoduchých zásad. Mezi ně patří i to, které bylinky se k sušení hodí, tedy kterým prospěje a získají jím ještě větší vůni. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
epochaplus.cz
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
Co si vybavíte, když se řekne Plzeň? Jednoznačně pivo. Dějiny piva se v tomhle městě táhnou zpátky v čase až do roku 1292, kdy král Václav II. poskytl 260 plzeňským měšťanům právo várečné. Nejslavnější pivařská kapitola ale začíná v 19. století. Obyvatelé Plzně si v roce 1839 zakládají Měšťanský pivovar. Bavorský sládek Josef Groll v něm první pivo uvaří
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
21stoleti.cz
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
Přežeňme tu metaforu V seriálu The last of us napadne lidstvo cizopasná houba, která mění myšlení i chování a přinutí člověka, aby jednal v souladu s cíli vetřelce, které nutno říci nejsou zrovna m
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
iluxus.cz
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
V Praze se nachází hodně vytříbených restaurací, které poskytují vhodné zázemí pro obchodní jednání. Jedna z nich je ale v lecčems unikátní. W Restaurant & Whiskey Bar v Maiselově ulici je podnik
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
skutecnepribehy.cz
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
Našla jsem ji zraněnou v parku a vzala domů. Kavka se rychle uzdravila, přivolala ale celou svou rodinu. Věděla, jak moc mě trápí, že jsem osamělá. Od chvíle, kdy jsem nastoupila do důchodu, jsem začala žít samotářský život. Plánovala jsem si toho hodně, co budu dělat a na co budu mít čas, najednou bylo ale toho času až
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
enigmaplus.cz
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
Jsou místa, která nás nechávají naprosto chladnými. A pak jsou taková, která jsou skrz naskrz prodchnutá tajemnou energií. ENIGMA PLUS vás provede destinacemi, které vyhledávají okultisté z celého svě
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Lásce je konec!
nasehvezdy.cz
Lásce je konec!
Herečka Simona Lewandowská (24) ze Zlaté labutě prožívala donedávna romanci jako z pohádky. S partnerem, hercem Goranem Maiellem (24), začali brzy společně bydlet, klapalo jim to a malovali si pohádko
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
epochalnisvet.cz
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
Náboženské relikvie jsou již od středověku žádaným zbožím mezi obyčejnými věřícími i církví, ty nějak spojované s Kristem obzvlášť. Těch je ale zároveň jen velmi málo. Často se jedná o fragment kříže,
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Kvůli milenci dostal ihned padáka
nasehvezdy.cz
Kvůli milenci dostal ihned padáka
Když Filip Rajmont (45) začal po škole učit na DAMU, náramně si to užíval; jenže jen chvíli. Praskl na něj totiž poměr se studentem, a dostal okamžitě padáka. Tím nebyl nikdo jiný než herec Ivan Lu