Domů     Když spánek nepřináší odpočinek
Když spánek nepřináší odpočinek
22.9.2021

Může se to týkat i vás. Probouzíte se nevyspalí, jste unavení, někdy vás budí vlastní chrápání. Může to být spánková apnoe.

Dříve se o ní moc nemluvilo, dnes se zase skloňuje ve všech pádech. Proč? Jde o nebezpečné onemocnění, které vám může život znepříjemnit, a dokonce i zkrátit. Jde o vážnou poruchu spánku, při které člověk v podstatě na několik okamžiků přestává dýchat.

Během pauzy klesá množství kyslíku v krvi, což může vést k poruchám srdečního rytmu. Následuje mikroprobuzení, při kterém se dech zase obnoví. Je to neuvěřitelné, ale tento se proces může opakovat i stokrát za hodinu.

Obyčejné chrápání

Je třeba upozornit na to, že ne každý, kdo chrápe trpí spánkovou apnoe. Chrápání je jistě nepříjemné, ale nedochází při něm k zástavám dechu.

Jak rozeznat apnoe?

V každém případě je nutné zbystřit, když spánek provází:

Hlasité chrápání

Přerušované dýchání ve spánku. (To je často pozorováno spíš partnerem, kterého nejdřív probudí vaše chrápání a pak zjišťuje, že po určitou dobu nedýcháte).

Náhlé probouzení doprovázené dušností

Probouzení se suchými ústy a bolestí v krku

Ranní bolesti hlavy

Časté probouzení

Velká ospalost během dne

Problémy s pozorností, podrážděnost

Probuzení s úlekem a pocitem dušení

Noční žízeň

Noční pocení

Poruchy usínání

Příčiny?

U apnoe rozeznáváme dva typy.

Obstrukční – během spánku se uvolní svaly v zadní části krku, které podporují měkké patro, čípek, mandle, boční stěny hrdla a jazyk. To způsobí, že se měkké tkáně zúží nebo uzavřou, čímž se zamezí dýchání. Tělo má nedostatek kyslíku.

V plicích se tak vytváří nepříjemný tlak. Mozek cítí, že něco není v pořádku, takže vás krátce probouzí, aby se průchodnost dýchacích cest znova obnovila. Probuzení je obvykle tak krátké, že si ho nepamatujete.

Centrální – tady je problém v mozku, který nevysílá správné signály do dýchacích svalů. Pacient nedýchá, ani není patrno dýchací úsilí. Tento druh je méně častý.

Pozor na rizikové faktory

Za některé nemůžeme. Pokud někdo v rodině tímto onemocněním trpěl, je vysoká pravděpodobnost, že se onemocnění může rozvinout i v dalších generacích. I zúžení dýchacích cest může být dědičné, nebo k němu dojde při zvětšení mandlí. Proto mohou onemocnět i děti.

Známo je také, že muži trpí spánkovou apnoí dvakrát častěji než ženy. U žen se riziko apnoe zvětšuje až po menopauze. Obecně se také apnoe častěji objevuje u starších lidí.

Riziko vzrůstá také u lidí s nemocným srdcem nebo těch, kteří prodělali mozkovou mrtvici.

Co ovlivnit můžeme

Hlídejte si váhu. U obézních lidí je čtyřikrát větší riziko, že se onemocnění rozvine.

Pozor na alkohol, drogy, sedativa. Způsobují uvolnění svalů v krku.

Nekuřte! Kouření způsobuje zánětlivé procesy v krku a zadržování vody v horních cestách dýchacích. Pokud přestanete kouřit, riziko klesá.

Pozor na ucpaný nos.

Pokud máte potíže s dýcháním nosem např. kvůli alergii či anatomických dispozic, nebo po úrazu, pak je riziko, že se u vás rozvine spánková apnoe, vyšší.

Jak se dělá vyšetření?

Dříve bylo nutné pacienty posílat na specializované vyšetření do takzvaných spánkových laboratoří. Zde byl pacient hospitalizován, vyspal se pod kontrolou přístrojů a kamer. Někdy se to tak dělá i dnes, ale onemocnění lze dobře odhalit i ambulantně.

Specializované ambulance vám zapůjčí přístroj, se kterým se vyspíte v domácích podmínkách. Vyšetření je pohodlnější a spánek s přístrojem se i více přiblíží průběhu normálního spánku.

Screeningový přístroj se před uložením prostě jen připevní popruhem přímo na hrudník, takže vás při spaní neomezuje při pohybu.

Během noci přístroj automaticky analyzuje dechové události, sleduje intenzitu chrápání a hodnotí tepovou frekvenci včetně zásobení krve kyslíkem.

Léčba

Podle závažnosti onemocnění lékař doporučí opatření. Při lehčí formě mohou pomoci režimová opatření například změna jídelníčku, zanechání kouření atd. Někdy je doporučena operace, při které se odstraní příčiny zúžení dýchacích cest:

polypy v nose, vybočená nosní přepážka, zvětšené nosní nebo krční mandle. V některých případech lze odstranit patrové mandle, část měkkého patra a patrových oblouků a patrový čípek. Pokud je příčinou alergie, nejspíš bude doporučena alergologická léčba. V těžších případech je předepsán přístroj, který s dýcháním v noci pomůže.

Spánek s maskou

Pokud změny životního stylu nevedou k výsledkům, lékař doporučí CPAP (trvalý pozitivní tlak na dýchací cesty). Nemocný spí s maskou, která je hadicí spojena s řízeným ventilátorem. Vzduch proudící trubicí udržuje dýchací cesty otevřené.

Maska respiračního přístroje musí těsně přiléhat k obličeji, aby se pod ní nedostával falešný vzduch. Dýchá se nosem, protože pod maskou je podtlak, který nedovolí dýchat pusou.

Spaní s maskou může být ze začátku nepohodlné, ale většina pacientů je naopak po čase překvapena hlubším a uspokojivějším spánkem. Oddychne si i partner, protože se nemusí celé noci děsit střídání chrápání a zástav dechu. Moderních přístrojů je několik druhů.

Umějí upravit teplotu vdechovaného vzduchu a zaznamenávají i důležité údaje o průběhu spánku, ze kterých může lékař vycházet při kontrolách. Z toho vyplývá, že lékař pozná i to, že jste přístroj nasazený neměli.

FOTO: PX FUEL

reklama
Související články
14.5.2024
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak střih obkreslete na běžný p
11.5.2024
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k tomu, aby se vytvořila plíseň. Ta je zdrojem nebezpečných mykotoxinů,
8.5.2024
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), 1 pár náušnicových puzet, 1 pár náušnicových zaráže
29.4.2024
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar lžiček je rozmanitý. Stejně tak nešikovné je toto odměřování, když si h
19.4.2024
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude mít tvar, jak bude velký i jaký mu určíte os
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet