Možná někoho takového také znáte – hodný člověk, který by se pro ostatní úplně rozdal. Ne každý dobroděj to ale dělá nezištně a někdy s námi dokáže i veleúspěšně manipulovat.
Být hodný a pomáhat druhým, dokázat se vcítit do jejich problémů a do toho, co potřebují, to je rozhodně dobrá vlastnost, o tom nikdo ani na chvíli nepochybuje.
Všichni máme velké štěstí, že i teď, kdy se tolik klade důraz na dravost a úspěch bez ohledu na okolí, takoví hodní lidé jsou. Lidé ochotní pomoci vám, když potřebujete, vyslechnout vás a poradit…
Jenže bohužel se mezi nimi někdy skrývají lidé, kteří ze své „dobrotivosti“ těží.
I za pomoc se někdy platí
Máte právě pocit, že je to nesmysl, že na obětavosti pro druhé se přece nedá vydělat? Ale kdepak, jsou lidé, kteří na sebeobětování založili svůj život a jen tak se ho nevzdají.
Umí s námi dokonale manipulovat, aniž bychom o tom měli nejmenší tušení, a odhalit je není nijak snadné. Kdo by také podezíral hodnou sousedku, která vám každý druhý den zazvoní za dveřmi s domácím štrůdlem nebo bábovkou, že její pohnutky nejsou úplně čisté…
Jde doslova o moc
Cílem každého manipulátora, ať se skrývá pod rouškou hodného samaritána, vzdělance, sympaťáka nebo chudinky, je získat moc.
Agresivní, protivný člověk, který vás hned na potkání urazí, bude moc získávat o dost obtížněji než ten, kdo na sebe vezme masku přátelské osoby. Manipulátor – dobrák na to jde velmi jednoduše.
Vehementně a trvale nabízí pomoc a radu, a to takovým způsobem, že ho prostě nemáme to srdce odmítnout (anebo nás to ani nenapadne).
Jsem tu jen pro tebe
„Vždyť já tě mám tak ráda, já bych za tebe i dýchala, kdyby to šlo,“ můžeme zaslechnout od milující maminky, která právě s vypětím všech sil uvařila pro svého čtyřicetiletého jedináčka oběd o čtyřech chodech („To on náš Pepíček má nejraději.“) Milovanému synovi obětavé maminky by se ale možná dýchalo daleko lépe, kdyby směl dýchat sám.
Aniž by o tom věděl, platí mamince za její nevyžádanou péči velkou daň.
Nedá se odmítnout
Ne že by bylo něco špatného na tom, když se maminka jednou za čas rozhodne udělat synovi radost. Jenže je-li maminka manipulátor dobroděj, servíruje svému okolí spolu s polévkou i neurčité pocity viny (maminka, chudák, už nemůže skoro chodit…
a stejně mi to uvařila), a ty se spolehlivě objeví, až bude maminka po synovi vyžadovat něco, co by za normálních okolností mohl odmítnout.
Něco za něco
Takový dobroděj pro nás udělá všechno, dá nám cokoliv, ani poprosit ho o to nemusíme. Dokáže nám naše přání skoro odezírat ze rtů. Jenže… Aniž bychom to tušili, chytneme se do pasti. Počítá totiž s tím, že platí jedna nepsaná společenská zásada:
když pomůže někdo nám, jsme na oplátku zavázáni my jemu. Říká se tomu princip reciprocity a je to zásada, podle které se (většina) z nás řídí, aniž bychom o ní vůbec přemýšleli.
Musíme si pomáhat
Tuhle společenskou zásadu ten, kdo nás chce nenápadně ovládat, dobře zná a počítá s ní. Vždyť se ji učíme už od dětství a dobře víme, že neoplatit druhému laskavost je neslušné a že se to prostě nedělá.
Je prostě nutné oplatit svému bližnímu pomoc, jinak bychom považovali sami sebe za sobce a naše okolí by nám to dalo jasně najevo, tak jako v případě naší obětavé maminky a nevděčného syna.
Okolí v tom mívá jasno
„Ona se pro něj tak obětuje, těžké nákupy tahá, vyvařuje mu, i když už sotva stojí na nohou…a on ji ani neodveze ke kadeřnici, když ho o to poprosí…“ Nikdo ovšem neví, že syn maminku prosí, aby nenakupovala a nevyvářela, vždyť o to vůbec nestojí, a termín u kadeřnice si obětavá maminka „náhodou“ domluvila přesně v den a hodinu, kdy má syn veledůležitou poradu v zaměstnání, o které jí mnohokrát říkal.
Proč je manipulátor tak úspěšný?
Dobroděj těží z našeho pocitu, že mu něco dlužíme. Potřeba oplatit laskavost je tak silná, že ji využívají i obchodníci, kteří nám nejdřív dají něco „zadarmo“ a dobře vědí, že budeme mít nutkání si na oplátku něco koupit.
Nutí nás oplatit pomoc i lidem, kteří nám vlastně vůbec nejsou sympatičtí, natož těm milým lidem nebo rodinným příslušníkům.
Nesluší se odmítat
Zásada oplácet laskavost nás zavazuje oplatit i pomoc, o kterou jsme sami vůbec nežádali, nebo kterou nám někdo doslova vnutil proti naší vůli.
Za určitých okolností cítíme, že přijmout ji je vlastně naše povinnost (třeba nechceme dotyčného dobroděje „urazit“ nebo „zklamat“).
Manipulátor dobrák nás ohrožuje hlavně tím, že si vůbec neuvědomujeme, jaký mechanismus používá. Můžeme si být jistí, že pomoc, kterou nám „nesobecky“ nabídl nebo vnutil, mu budeme muset oplatit dvojnásob.
Naučte se bránit!
Manipulátor si většinou vůbec neuvědomuje, jak se chová k ostatním a jak je využívá. Jen málokterý člověk, který využívá tento způsob komunikace, to dělá vědomě a schválně. To ale neznamená, že bychom ho měli litovat nebo omlouvat.
Pokud máte pocit, že máte co do činění s manipulátorem, je na čase naučit se některé z metod kontramanipulace. Detailně popsané je najdete například v knize Isabelle Nazare-Aga „Nenechte sebou manipulovat“, která vyšla v nakladatelství Portál.
Text: Kateřina Rodná
Foto: Shutterstock