Domů     Když je jídlo skoro všelék
Když je jídlo skoro všelék
18.3.2023

Máte v rodině sklon k vysokému krevnímu tlaku, revmatismu nebo potížím s cévami? K problémům s játry nebo ekzémem? To je jen krátký výčet nemocí, kde může být správný jídelníček skoro všelékem.

Společným jmenovatelem těchto a desítek dalších chorob je prozánětlivý stav v těle. Asi už jste o něm slyšeli. Protizánětlivá dieta je totiž momentálně obrovským hitem. Má to dva důvody.

Za prvé není složité ji dodržovat, úpravy jídelníčku nevyžadují žádné zvláštní omezování. A za druhé oddaluje propuknutí mnoha chronických nemocí nebo zmírňuje jejich průběh.

Pro zánět a proti němu

Podstata je velmi jednoduchá. Cokoli sníme, obsahuje množství rozmanitých látek. Některé z nich podporují zánětlivé procesy v těle, jiné je naopak brzdí. Aby bylo jasno: Zánět sám o sobě není škodlivý.

Naopak, je to mocná zbraň imunity proti choroboplodným zárodkům, které proniknou do těla. Pak imunita v daném místě vytvoří otok, zvýší prokrvení a teplotu, aby imunitní buňky mohly vetřelce snáze likvidovat.

Když nám pomůže zbavit se infekce, nastoupí jiná imunitní sekce, aby zánětlivou partii zase uvedla do normálního stavu. Otok opadne, zmizí začervenání, tlak i bolest. Tak to v ideálním případě probíhá.

Jenže kromě vlastního velení do těchto procesů mohou zasáhnout i látky z jídla. Některé nutí imunitní systém vytvářet zánětlivý stav v těle i bez známek infekce, jiné ho naopak tlumí. V prvním případě imunita hledá v těle místa, kde by se zánět uplatnil.

Když nenajde vnějšího nepřítele, napadne vlastní tělo. Například klouby. Nebo cévy.

Co podpoří zánět

* Tučné maso a sýry

Problémem jsou samozřejmě živočišné tuky, což nepřekvapí, špatnou pověst mají už dlouho. Cholesterol, který může ucpávat cévy, ale není jejich jediným problémem.

Živočišné tuky totiž vedou k tomu, že se v tukových polštářcích v těle zvyšuje množství těch složek imunity, které vyvolávají zánět (tzv. makrofágů). Na vzniku aterosklerózy se pak podílejí společně oba tyto nežádoucí vlivy.

Na stěnách cév se usazuje cholesterol, na což je imunita připravená reagovat zánětem, kterým chce problém vyřešit. Ve skutečnosti ho ještě pořádně zvětší, když cholesterol překryje vápenatou vrstvou.

Čemu se vyhnout? Časté konzumaci tučného masa, uzenin, tučných sýrů a mléčných výrobků, sádla, másla.

* Sušenky a chipsy

Jsou typickým zástupcem skupiny průmyslově vyráběných potravin obsahující ztužené rostlinné oleje. Jejich problém je v tom, že v nich při ztužování vznikají škodlivé transmastné tuky.

Ty jsou ze všech druhů tuků pro zdraví nejrizikovější, mají výrazný podíl na nárůstu srdečně cévních onemocnění, infarktu, mrtvice a cukrovky 2. typu.

Čemu se vyhnout? Dávejte si pozor hlavně na průmyslově vyráběné sladké pečivo, smetanové zmrzliny, čokoládové polevy, levné cukrovinky, chipsy a podobné slané pochoutky a fast food.

Transmastné tuky se ovšem vyskytují přirozeně i v mléce a másle, zejména pokud jsou v bio kvalitě.

* Omega-6 tuky

Asi vás překvapí, že jsou na seznamu nepříznivých vlivů, když jde o rostlinné tuky. Skutečně působí i prospěšně, snižují hladinu cholesterolu v krvi a pro tělo a zejména pro mozek jsou naprosto nezbytné.

Jenže kromě pozitivních vlastností mají i negativní, neboť podporují zánětlivost v těle. To lze naštěstí vyvážit omega-3 tuky, které jsou naopak protizánětlivé.

Bohužel na běžném jídelníčku bývají omega-6 tuky ve značném přebytku, protože jsou v běžných potravinách zkrátka častější. Například oblíbený olivový olej obsahuje desetkrát více omega-6 než omega-3.

Čemu se vyhnout? V této kategorii tuků se nedá jednoznačně ukázat na škodlivou potravinu, ale doporučuje se nejíst příliš často arašídy a arašídové máslo. Slunečnicový olej je lepší nahradit řepkovým.

* Cukrovinky a bílá mouka

Že bychom v zájmu zdraví měli omezovat cukr, sladkosti a bílou mouku, není žádná novinka. Působí rovněž prozánětlivě. Největší problém vytvářejí, pokud je jíme ve velkých množstvích, a to opakovaně, což nadlouho vychýlí hladinu cukru v krvi.

Pozor: Škodí i syrové obiloviny a luštěniny

Obsahují totiž látky, které si tvoří na obranu proti škůdcům. Říká se jim lektiny. Škodí i člověku, naštěstí se dají lehce rozložit kuchyňskými úpravami, namáčením a klíčením.

Pokud si tedy například dáváte ovesné vločky do jogurtu, tak je nejdříve nechte namáčet. Také uvařené v kaši jsou vhodnější než jen tak přelité mlékem.

Co brzdí zánět

Omega-3 tuky

Příznivě vyvažují vliv problematických tuků a mocně brzdí sklon imunity vyvolávat bezdůvodně zánětlivý stav v těle. Hlavním zdrojem jsou ryby z chladných mořských vod, ořechy, semena a oleje z nich.

Ovoce a zelenina

Obsahují stovky, ba tisíce rozmanitých látek s protizánětlivým efektem v těle. Některé dodávají barvu, jiné výraznou chuť v esenciálních olejích, další jsou pro naše smysly nevýrazné.

Pokud byste je chtěli hledat podle názvů, pak mimořádně účinné jsou antokyany, flavanol a flavonol. Bohaté je na ně lesní ovoce, třešně, višně a černý rybíz, z exotických druhů pak ananas, který obsahuje velmi účinný bromelain.

Ten navíc snižuje riziko sraženin v krvi. Blahodárný vliv čerstvého ovoce a zeleniny doplňuje vitamin C, někdy i vitamin E.

Koření

Podobně jako zelenina obsahuje i koření esenciální oleje s protizánětlivými účinky, někdy velmi výraznými. Výtečný je například capsaicin z pálivých paprik nebo quercetin z listů libečku.

Prebiotika a probiotika

Kysané mléčné výrobky doplněné ovocem a cereáliemi jsou ideální podporou pro populace prospěšných bakterií ve střevě. Správně udržovaná střevní mikroflora pak produkuje látku zvanou butyrát. Ta funguje jako antioxidant a snižuje tvorbu prozánětlivých látek. Pomáhá tak chránit před chronickými záněty střev, ale zlepšuje i stav cukrovky.

9 nejúčinnějších

Kurkuma

Kurkumin, který jí dává typickou žlutou barvu, je jedním z nejsilnějších protizánětlivých prostředků v potravinách. Má také posilovat buněčnou membránu a odolnost buněk proti onemocnění.

Kurkuma je tak účinná, že se prokázala jako dobrý doplňkový prostředek při revmatismu. Navíc pomáhá tišit bolest.

Recept: Kurkumové latte

V šálku horkého mléka rozmíchejte 1 lžičku mleté kurkumy, půl lžičky mletého zázvoru, špetku pepře a lžičku medu. Nechte asi 10 minut louhovat.

Zázvor

Obsahuje velmi účinný éterický olej s protizánětlivým působením. Podobně prospěšný je také zeleninový fenykl, k naší smůle mnohem méně kuchyňsky využívaný.

Borůvky

I borůvky vděčí za svůj blahodárný vliv na zdraví barvivu, které vykazuje intenzivní protizánětlivý efekt. Navíc obsahují antioxidanty chránící buňky před poškozením.

Rajčata

Protizánětlivé účinky vytvářejí ve zralých rajčatech rostlinná barviva, především lykopen. Jeho efekt při prevenci degenerativních onemocnění dokazují i lékařské studie.

Křen

A také ředkvičky, řeřicha nebo rukola. Štiplavé esenciální oleje v nich působí silně protizánětlivě.

Jogurt s ovesnými vločkami

Právě oves patří k potravinám, které spolu s mléčně kvašenými mléčnými výrobky nejvíce podporují tvorbu protizánětlivého butyrátu ve střevě. Podobně účinné, ale méně chutné jsou ječné vločky. V každém případě je nutné nechat vločky nejprve namáčet v troše teplé vody.

Losos

Losos je nejznámějším i nejchutnějším zástupcem potravin bohatých na omega-3 tuky. Patří k nim ale také sleď, sardinky, makrely nebo mořské plody.

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy a také lněné semínko jsou nejlepšími zdroji omega-3 tuků mezi rostlinnými potravinami. Stejně prospěšný je i ořechový olej.

Oproti lněnému, který je ještě bohatší na omega-3 tuky, má ale jednu zásadní přednost – není tak choulostivý a déle vydrží. Čerstvě vylisovaný lněný olej totiž i při správném skladování začne za několik týdnů žluknout. Pak už neprospívá, že škodí játrům.

Zelený čaj

Nefermentované čajové lístky si zachovávají nejvyšší obsah látek tlumících zánět. Při častém popíjení ale působí blahodárně i černý čaj, ačkoli je chudším zdrojem. Měl by být ale bez smetany a bez cukru.

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
12.6.2024
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní  onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45 let a 60 % lidí star
6.6.2024
To je zásadní otázka, protože potíže mohou být k nerozeznání podobné. S rychlým rozlišením obou stavů mohou mít problém také zdravotníci. A protože infarkt přímo ohrožuje život, dostává přednost léčebný postup pro záchrannu srdce. To ovšem člověku v záchvatu paniky nepomůže a naopak pacienta zbytečně zatíží. Pokud vás ani jeden z těchto velice nepříjemných stavů nepostihl, podívejte, čím se moho
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského