Domů     Když je jídlo skoro všelék
Když je jídlo skoro všelék
18.3.2023

Máte v rodině sklon k vysokému krevnímu tlaku, revmatismu nebo potížím s cévami? K problémům s játry nebo ekzémem? To je jen krátký výčet nemocí, kde může být správný jídelníček skoro všelékem.

Společným jmenovatelem těchto a desítek dalších chorob je prozánětlivý stav v těle. Asi už jste o něm slyšeli. Protizánětlivá dieta je totiž momentálně obrovským hitem. Má to dva důvody.

Za prvé není složité ji dodržovat, úpravy jídelníčku nevyžadují žádné zvláštní omezování. A za druhé oddaluje propuknutí mnoha chronických nemocí nebo zmírňuje jejich průběh.

Pro zánět a proti němu

Podstata je velmi jednoduchá. Cokoli sníme, obsahuje množství rozmanitých látek. Některé z nich podporují zánětlivé procesy v těle, jiné je naopak brzdí. Aby bylo jasno: Zánět sám o sobě není škodlivý.

Naopak, je to mocná zbraň imunity proti choroboplodným zárodkům, které proniknou do těla. Pak imunita v daném místě vytvoří otok, zvýší prokrvení a teplotu, aby imunitní buňky mohly vetřelce snáze likvidovat.

Když nám pomůže zbavit se infekce, nastoupí jiná imunitní sekce, aby zánětlivou partii zase uvedla do normálního stavu. Otok opadne, zmizí začervenání, tlak i bolest. Tak to v ideálním případě probíhá.

Jenže kromě vlastního velení do těchto procesů mohou zasáhnout i látky z jídla. Některé nutí imunitní systém vytvářet zánětlivý stav v těle i bez známek infekce, jiné ho naopak tlumí. V prvním případě imunita hledá v těle místa, kde by se zánět uplatnil.

Když nenajde vnějšího nepřítele, napadne vlastní tělo. Například klouby. Nebo cévy.

Co podpoří zánět

* Tučné maso a sýry

Problémem jsou samozřejmě živočišné tuky, což nepřekvapí, špatnou pověst mají už dlouho. Cholesterol, který může ucpávat cévy, ale není jejich jediným problémem.

Živočišné tuky totiž vedou k tomu, že se v tukových polštářcích v těle zvyšuje množství těch složek imunity, které vyvolávají zánět (tzv. makrofágů). Na vzniku aterosklerózy se pak podílejí společně oba tyto nežádoucí vlivy.

Na stěnách cév se usazuje cholesterol, na což je imunita připravená reagovat zánětem, kterým chce problém vyřešit. Ve skutečnosti ho ještě pořádně zvětší, když cholesterol překryje vápenatou vrstvou.

Čemu se vyhnout? Časté konzumaci tučného masa, uzenin, tučných sýrů a mléčných výrobků, sádla, másla.

* Sušenky a chipsy

Jsou typickým zástupcem skupiny průmyslově vyráběných potravin obsahující ztužené rostlinné oleje. Jejich problém je v tom, že v nich při ztužování vznikají škodlivé transmastné tuky.

Ty jsou ze všech druhů tuků pro zdraví nejrizikovější, mají výrazný podíl na nárůstu srdečně cévních onemocnění, infarktu, mrtvice a cukrovky 2. typu.

Čemu se vyhnout? Dávejte si pozor hlavně na průmyslově vyráběné sladké pečivo, smetanové zmrzliny, čokoládové polevy, levné cukrovinky, chipsy a podobné slané pochoutky a fast food.

Transmastné tuky se ovšem vyskytují přirozeně i v mléce a másle, zejména pokud jsou v bio kvalitě.

* Omega-6 tuky

Asi vás překvapí, že jsou na seznamu nepříznivých vlivů, když jde o rostlinné tuky. Skutečně působí i prospěšně, snižují hladinu cholesterolu v krvi a pro tělo a zejména pro mozek jsou naprosto nezbytné.

Jenže kromě pozitivních vlastností mají i negativní, neboť podporují zánětlivost v těle. To lze naštěstí vyvážit omega-3 tuky, které jsou naopak protizánětlivé.

Bohužel na běžném jídelníčku bývají omega-6 tuky ve značném přebytku, protože jsou v běžných potravinách zkrátka častější. Například oblíbený olivový olej obsahuje desetkrát více omega-6 než omega-3.

Čemu se vyhnout? V této kategorii tuků se nedá jednoznačně ukázat na škodlivou potravinu, ale doporučuje se nejíst příliš často arašídy a arašídové máslo. Slunečnicový olej je lepší nahradit řepkovým.

* Cukrovinky a bílá mouka

Že bychom v zájmu zdraví měli omezovat cukr, sladkosti a bílou mouku, není žádná novinka. Působí rovněž prozánětlivě. Největší problém vytvářejí, pokud je jíme ve velkých množstvích, a to opakovaně, což nadlouho vychýlí hladinu cukru v krvi.

Pozor: Škodí i syrové obiloviny a luštěniny

Obsahují totiž látky, které si tvoří na obranu proti škůdcům. Říká se jim lektiny. Škodí i člověku, naštěstí se dají lehce rozložit kuchyňskými úpravami, namáčením a klíčením.

Pokud si tedy například dáváte ovesné vločky do jogurtu, tak je nejdříve nechte namáčet. Také uvařené v kaši jsou vhodnější než jen tak přelité mlékem.

Co brzdí zánět

Omega-3 tuky

Příznivě vyvažují vliv problematických tuků a mocně brzdí sklon imunity vyvolávat bezdůvodně zánětlivý stav v těle. Hlavním zdrojem jsou ryby z chladných mořských vod, ořechy, semena a oleje z nich.

Ovoce a zelenina

Obsahují stovky, ba tisíce rozmanitých látek s protizánětlivým efektem v těle. Některé dodávají barvu, jiné výraznou chuť v esenciálních olejích, další jsou pro naše smysly nevýrazné.

Pokud byste je chtěli hledat podle názvů, pak mimořádně účinné jsou antokyany, flavanol a flavonol. Bohaté je na ně lesní ovoce, třešně, višně a černý rybíz, z exotických druhů pak ananas, který obsahuje velmi účinný bromelain.

Ten navíc snižuje riziko sraženin v krvi. Blahodárný vliv čerstvého ovoce a zeleniny doplňuje vitamin C, někdy i vitamin E.

Koření

Podobně jako zelenina obsahuje i koření esenciální oleje s protizánětlivými účinky, někdy velmi výraznými. Výtečný je například capsaicin z pálivých paprik nebo quercetin z listů libečku.

Prebiotika a probiotika

Kysané mléčné výrobky doplněné ovocem a cereáliemi jsou ideální podporou pro populace prospěšných bakterií ve střevě. Správně udržovaná střevní mikroflora pak produkuje látku zvanou butyrát. Ta funguje jako antioxidant a snižuje tvorbu prozánětlivých látek. Pomáhá tak chránit před chronickými záněty střev, ale zlepšuje i stav cukrovky.

9 nejúčinnějších

Kurkuma

Kurkumin, který jí dává typickou žlutou barvu, je jedním z nejsilnějších protizánětlivých prostředků v potravinách. Má také posilovat buněčnou membránu a odolnost buněk proti onemocnění.

Kurkuma je tak účinná, že se prokázala jako dobrý doplňkový prostředek při revmatismu. Navíc pomáhá tišit bolest.

Recept: Kurkumové latte

V šálku horkého mléka rozmíchejte 1 lžičku mleté kurkumy, půl lžičky mletého zázvoru, špetku pepře a lžičku medu. Nechte asi 10 minut louhovat.

Zázvor

Obsahuje velmi účinný éterický olej s protizánětlivým působením. Podobně prospěšný je také zeleninový fenykl, k naší smůle mnohem méně kuchyňsky využívaný.

Borůvky

I borůvky vděčí za svůj blahodárný vliv na zdraví barvivu, které vykazuje intenzivní protizánětlivý efekt. Navíc obsahují antioxidanty chránící buňky před poškozením.

Rajčata

Protizánětlivé účinky vytvářejí ve zralých rajčatech rostlinná barviva, především lykopen. Jeho efekt při prevenci degenerativních onemocnění dokazují i lékařské studie.

Křen

A také ředkvičky, řeřicha nebo rukola. Štiplavé esenciální oleje v nich působí silně protizánětlivě.

Jogurt s ovesnými vločkami

Právě oves patří k potravinám, které spolu s mléčně kvašenými mléčnými výrobky nejvíce podporují tvorbu protizánětlivého butyrátu ve střevě. Podobně účinné, ale méně chutné jsou ječné vločky. V každém případě je nutné nechat vločky nejprve namáčet v troše teplé vody.

Losos

Losos je nejznámějším i nejchutnějším zástupcem potravin bohatých na omega-3 tuky. Patří k nim ale také sleď, sardinky, makrely nebo mořské plody.

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy a také lněné semínko jsou nejlepšími zdroji omega-3 tuků mezi rostlinnými potravinami. Stejně prospěšný je i ořechový olej.

Oproti lněnému, který je ještě bohatší na omega-3 tuky, má ale jednu zásadní přednost – není tak choulostivý a déle vydrží. Čerstvě vylisovaný lněný olej totiž i při správném skladování začne za několik týdnů žluknout. Pak už neprospívá, že škodí játrům.

Zelený čaj

Nefermentované čajové lístky si zachovávají nejvyšší obsah látek tlumících zánět. Při častém popíjení ale působí blahodárně i černý čaj, ačkoli je chudším zdrojem. Měl by být ale bez smetany a bez cukru.

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
9.6.2023
Přírodě to v plném květu sluší, tak proč kousek její krásy nevyužít pro sebe. Mezi čerstvými bylinami se najde leckterá, která svědčí kůži i vlasům. Máme pro vás pár praktických návodů. Heřmánková péče Heřmánek báječně pomáhá na problémovou pleť – zklidňuje podráždění, regeneruje, urychluje hojení drobných oděrek i popraskané suché kůže. U té je třeba ale po koupeli kůži důkladně namazat mastným
8.6.2023
Koření obsahuje tolik éterických olejů, že už v nepatrném množství změní chuť jídla. A stejně mocně může působit na zdraví. Účinek se přirozeně liší druh od druhu, a to nejen v působení, ale i jeho intenzitě. Tentokrát jsme vybrali pět nejsilnějších druhů koření na nejběžnější neduhy. Skořice Ačkoli si toto koření spojujeme především s báječnou vůní moučníků a cukroví, dopřávat by si ho měli hl
6.6.2023
Zaměřit se na příjemné emoce, vracet se ke kladným životním zážitkům a zkušenostem. Rozvíjet své dobré vlastnosti – optimismus, smysl pro humor a sebedůvěru. O tom všem je pozitivní psychologie. Žijeme v uspěchané době, plné chaosu a stresových situací, která s sebou mimo jiné také nese potřebu svěřit se do péče psychologů, psychoanalytiků, koučů… Jestli o takové péči také uvažujete, zvolte odbor
4.6.2023
Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit? Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme své oblíbené potraviny a – ruku na srdce – ne vždy je náš
1.6.2023
Víme, že játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů, a přesto se o ně většinou nestaráme tak, jak bychom měli. Spoléháme na to, že mají velkou schopnost regenerace. Jenže aby mohlo k jejich očistě a obnově dojít, musíme jim pomoci a ne jim škodit. Jak? Začněte stravou. Jsou totiž potraviny, které játrům škodí, nebo alespoň neprospívají, a jiné, které byste naopak jíst měli. A které to jsou? Seřa
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Libštejn: Vězení nešťastného ducha
epochanacestach.cz
Libštejn: Vězení nešťastného ducha
Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme vypínající se věž zříceniny hradu Libštejn. Byl založen ve 14. století a svého času býval také proslulým vězením. Pro obléhání však neměl ideální umístění, protože sice stál na vysokém kopci, ale několik ještě vyšších bylo poblíž, takže odtud mohlo nepřátelské dělostřelectvo pálit ostošest. V období vrcholného
Plněná vejce
tisicereceptu.cz
Plněná vejce
Vejce vařená natvrdo podáváme s různými přílohami, rozpůlená plníme nebo obkládáme, při jejich přípravě používáme pomazánky, saláty i pěny. Jsou proto velmi vděčnou variantou ultra rychlého pohoštění,
Tajemství Aljašského trojúhelníku: Kam zmizelo 16 000 lidí?
epochalnisvet.cz
Tajemství Aljašského trojúhelníku: Kam zmizelo 16 000 lidí?
Bermudský trojúhelník zná každý, ten Aljašský je tak trochu v jeho stínu. Přitom jen od roku 1988 v něm zmizí více než 16 000 lidí! I v tomto případě obestírají místo nejrůznější konspirační teorie, p
Spojila se s matkou před narozením?
skutecnepribehy.cz
Spojila se s matkou před narozením?
Když mi matka řekla, že za ní naše Lucka ve snu chodí, říkala jsem si, že se už zbláznila. Pak mi to ale po letech dcera potvrdila. V rodině jsem nikdy nezažila moc dobré vztahy. Zejména s matkou jsem si rozuměla docela špatně. Štvalo mě, jak mi do všeho mluví a jak je přehnaně emotivní, někdy téměř až
Čeští polárníci: Rakousko-uherská výprava měla jednu oběť z našich řad
epochaplus.cz
Čeští polárníci: Rakousko-uherská výprava měla jednu oběť z našich řad
Jeho druh každé sousto pečlivě a labužnicky přežvýkává. Trvá dlouho, než ho konečně spolkne. V civilizaci by mu kamarádovo chování nevadilo, ale tady ho přítelovy rituály dohánějí k šílenství. Ponorko
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Proč od sebe Frejová odhání chlapy?
nasehvezdy.cz
Proč od sebe Frejová odhání chlapy?
Co se týče vztahů, je herečka Kristýna Frejová (51) ze Zákonů vlka tajemná jako hrad v Karpatech. Šuškalo se, že randí s jakýmsi Honzou, tomu je však už, zdá se, konec. Nedávno se totiž nechala slyš
Zruší Písařovicová plánovanou svatbu?
nasehvezdy.cz
Zruší Písařovicová plánovanou svatbu?
Bude svatba? Anebo z ní vzhledem k nynějším politováníhodným událostem sejde? Zamilovaná Daniela Písařovicová (44) se již definitivně přestěhovala k Ondřeji Brzobohatému (40). Zdálo se tudíž, že j
Užijte si léto s bublinkami Cava Non Plus Ultra
iluxus.cz
Užijte si léto s bublinkami Cava Non Plus Ultra
Teplé letní dny jsou konečně tady, a jak si je lépe vychutnat než v příjemné společnosti. Ať už zamíříte ven s přáteli, s partnerem na romantickou večeři či si dopřejete chvilku o samotě v pohodlí dom
Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Dnes začíná Veletrh vědy 2023
21stoleti.cz
Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Dnes začíná Veletrh vědy 2023
Veletrh vědy, největší vědecká akce v České republice, otevírá své brány široké veřejnosti. Ode dneška se v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech bude prezentovat více než 100 vědeckých pracovišť, firem i
VIDEO: Sezona kruhů v obilí začíná! Tady je letošní první obrazec z Anglie
enigmaplus.cz
VIDEO: Sezona kruhů v obilí začíná! Tady je letošní první obrazec z Anglie
První letošní kruh v obilí ve Velké Británii se objevil 28. května, když ho ráno našel farmář v Broad Hintonu v hrabství Wiltshire. Podle odborníků by mohl poukazoval na blížící se sluneční události,