Tak nějak se to kdysi zpívalo v jedné písničce. A je na tom něco pravdy. Ale jak si takovou židli vybrat?
Většina lidí volí takové, které jsou prostě hezké a hodí se jim do bytu. Ale to je docela málo. Protože, když se zamyslíte, i ti, kteří nejsou peciválové, stráví sezením spoustu hodin.
Vždyť na židli usedáme nejen když jíme, ale také při dalších činnostech, ať už jsou to různé koníčky, nebo učení s dětmi, mnohdy i při sledování televize. Prostě židle je důležitá a tak bychom se na její výběr měli soustředit a dát si dost času.
Zdravé sezení
Jestli jste si až doteď mysleli, že zdravotní hlediska se uplatňují jen u pracovních židlí, jste na omylu. I obyčejná židle ke kuchyňskému stolu nebo ke stolu v obýváku musí být taková, aby se vám na ní pohodlně sedělo.
Při sezení mají být chodidla opřená celou plochou o zem a koleno svírá pravý úhel. Pokud jste průměrně vysocí, umožní to sedák, který bývá ve výši 45 centimetrů.
Jeho hloubka by měla být taková, aby při sezení zůstala mezi ním a podkolením mezera a hrana židle vás netlačila. Dejte pozor i na to, aby byl sedák pro vás dost široký. Důležité je, k jakému stolu židle dáte.
Pokud kupujete komplet, problém nebude, ale máte-li starý krásný stůl po babičce, pak zkuste, jestli budete mít mezi sedákem a spodním okrajem stolu dostatek místa pro nohy, by vás hrana stolu neřezala do nohou.
A také, aby šly židle pohodlně zasunout, když je nepoužíváte. Udává se, že by to mělo být asi 30 centimetrů. Opěrák je lepší vyšší, protože se lépe opřete. Z toho všeho plyne, že nejlepší je, si židli osobně vyzkoušet v obchodě. Koupit už ji potom můžete třeba přes e-shop.
S područkami nebo bez?
Při sezení jsou područky pohodlné, pokud splňují základní kritéria. Tedy nejsou příliš vysoké, nebo vás nenutí mít ruce příliš blízko nebo naopak od těla. Mají ale také své nevýhody.
Například imobilní osoby se o ně sice opřou při vstávání, ale zase se nemohou na židli otočit, pokud to potřebují. Většinou také židle nezasunete pod stůl, takže v době, kdy je nepoužíváte, zabírají zbytečně moc místa.
Bezpečnost především
Vybraná židle se v žádném případě nesmí nijak kývat či viklat a měla by být stabilní. Už proto, že na židli budou sedávat i lidé starší a neposedné děti. Pro silnější postavy by měla být robustnější, protože lehká židlička by je nemusela unést. U příliš subtilních židlí také hrozí převrhnutí.
Na prostoru záleží
Od toho se totiž odvíjí, jak mohutné židle můžete koupit. Počítejte s tím, že když rodina či hosté usednou, měli by mít kolem sebe ještě asi metr místa. Navíc mohutný nábytek, byť by byl sebekrásnější, místnost opticky zmenší.
Například pro malé kuchyňky je elegantním řešením skládací nábytek, který můžete pověsit na zeď, nebo stohovatelné židle, které můžete odsunout stranou.
Materiálů je víc
A každému se líbí něco jiného. V poslední době se čím dál častěji objevuje v interiérech plast. Už to dávno není ten obyčejný a nehezký. Existují i designové kousky.
Klasikou je dřevo, ale vyrábějí se i židle kovové nebo v kombinacích různých materiálů. V případě výběru židlí je hledisko dvojí. Snadná údržba a to, aby se židle hodila k ostatnímu nábytku v interiéru. Jinak budete asi vybírat židli do kuchyně a jinak ke stolu do obýváku.
V kuchyni – i když používáte digestoř a vaříte při otevřeném okně, mastnotě, která se usazuje na nábytku, se nevyhnete. Volte tedy materiál, který můžete snadno umývat vodou.
Nehodí se sem židle polstrované, ať už jsou jakkoliv pohodlné, právě z důvodu nesnadné údržby. Pokud se bojíte nepohodlí, vše vyřeší podsedáky, které snadno vyperete. A ještě jednu výhodu mají.
Když se vám znelíbí, vyměníte je za jiné a hned máte úplně jiné nové sezení. Většinou se do kuchyně nehodí ani židle zdobné nebo příliš mohutné, nejen z důvodu údržby, ale i z důvodu omezeného prostoru.
V obýváku – samozřejmě i tady velmi záleží na velikosti místnosti. Něco úplně jiného se hodí do velkého pokoje s vysokými stropy, tady si můžeme dovolit i židle mohutnější, jiné volíme do panelákového pokoje a jiné třeba do venkovského domu.
Židle mohou být polstrované, jen je třeba dát pozor, aby dobře ladily s ostatním zařízením pokoje. Dříve se často používala kůže, kterou dnes dobře nahradí takzvaná eko kůže, nejčastěji však bývají židle potaženy pevnějším textilem.
Samozřejmě polstrované židle jsou náchylnější k zašpinění. Existují ale i židle se snímatelnými potahy, které se dají sundat a vyprat. Vždycky se informujte, jestli mají textilní potahy úpravu proti zašpinění či polití tekutinou. Takové lze obvykle vyčistit snadno speciálními prostředky.
Zpracování
Pozor byste si měli dát vždycky, když je židle podezřele levná. Je pravděpodobné, že byl použit méně kvalitní materiál a ani zpracování nebude dokonalé. U kovových můžete objevit třeba slabé sváry, kvalitnější nábytek se nesvařuje, je vždycky sešroubovaný.
Dřevo může být nedokonale opracované. Kvalitní židle musí mít také mezi nohami vodorovné příčky, takzvané trnože, nebo šikmé vzpěry, které brání rozviklání. Spodní strany nohou by měly být rovné a hladké, aby nedřely podlahu.
I když v případě hladkých plovoucích podlah na ně s největší pravděpodobností nalepíte filcová kolečka.
Špatně zbroušené nohy mohou poničit i koberec.
Foto: archiv firem