Domů     Jitka Zelenková: Domov ve stylu feng-šuej
Jitka Zelenková: Domov ve stylu feng-šuej
13.9.2019

Zatímco venku byla zatažená obloha a schylovalo se k dešti, v půvabném bytě zpěvačky Jitky Zelenkové vládla pohodová atmosféra, díky níž jsme si mohli v klidu povídat o všem možném.

Jitko, dvaatřicet let žijete tady v centru Prahy na Vinohradech. Nezatoužila jste někdy po vlastním domě někde na okraji, kde je klidněji?

V poslední době o tom uvažuji, ale nikoliv o domě, ale o jiném bytu. Přitom mé bydlení již jen ze strategických důvodů je svojí polohou jedno z nejvýhodnějších – rovně to mám na Mladou Boleslav, doleva na Teplice a doprava na Moravu.

Kousek je Palác Flora, všechny nákupy se dají zvládnout pěšky, když nemáte auto.

Knihu Jitka Zelenková Sem tam pokřtily herečka Simona Stašová a S. M. Konsoláta Mgr. Miroslava Frýdecká, představená Domova sv. Karla Boromejského.
Knihu Jitka Zelenková Sem tam pokřtily herečka Simona Stašová a S. M. Konsoláta Mgr. Miroslava Frýdecká, představená Domova sv. Karla Boromejského.

Ale vy přece auto máte…

No právě, auto je v mém profesním životě nejdůležitější. Tam, co bydlím, je modrá parkovací zóna, platím si parkovací kartu, měla bych tedy jako rezident parkovat bez problémů, opak je však pravdou.

Se zavazadly přijedu hluboko v noci, musím je postupně vynosit a pak jít znovu do auta a najít nějaké místo na parkování. Často se stává, že jezdím kolem dokola hodinu…

Bydlíte přímo pod střechou, to si dáte.

Výtah jede do pátého patra a pak mne čekají ještě jedny schody. Ale obrovská výhoda toho bytu je neuvěřitelné soukromí, klid, částečná romantika díky miniterásce, krásný výhled na světla velkoměsta i do zeleně. Bohužel ale začínají nad klady převažovat minusy.

O parkování jsem už mluvila, tím dalším je horko. Nemám klimatizaci, v létě se pod střechou nedá vydržet, jaké je tam horko. K tomu připočítejte neřesti starších bytů, kde pořád něco nefunguje. Stále tak řeším něco, co přestávám zvládat, psychicky i fyzicky.

Uvažuji tedy o novostavbě a klidně i na okraji Prahy, abych to měla kousek do přírody, ale hlavně parkovací stání nebo garáž.

Na charitativním dni nadačního fondu Kapka naděje v showroomu s nábytkem a doplňky Kare.
Na charitativním dni nadačního fondu Kapka naděje v showroomu s nábytkem a doplňky Kare.

Váš byt je ovlivněn čínskou filozofií feng-šuej, umožňující nastolení harmonie energií. Věříte na její působení?

O feng-šuej mám desítky knih a byt mám zavalený časopisy o bydlení. Ty mám raději než módní časopisy, přečíst si, kdo jak bydlí a různé nápady, mě to hrozně zajímá. Energie má proudit, hodně na to dám.

Ale zcela podle feng-šuej byt nemám, protože kdyby tomu tak bylo, tak bych tam neměla tolik krámů.

Volné chvíle trávíte na chatě ve Skryjích na Berounce, kterou postavil ještě váš tatínek. Zahradničíte, nebo jenom relaxujete?

Jsem spíše hotelový tip, chci přijet na chatu a kochat se, nedělat nic. Vzít si knížku, mít krásný večer s nějakým světýlkem, dát si kytičku na stůl. Nepěstuji, nenatírám, nebaví mne to. Nejsem manuálně zručná, ani nevím, jak se co dělá.

Mne baví vzít si batoh na záda a jít se projít do vesničky, pozdravit se tam se známými… Ve Skryjích žije řada báječných lidí, třeba fenomenální, světově uznávaný klasický kytarista Pavel Steidl či báječný starosta Josef Jedlička.

A také skvělý Rom Milan Čonka, který pracuje v místním zastupitelstvu a na chatě mi se svou paní pomáhá.

Zpíváte si tam také?

Zpívám. Dokonce dvě CD jsem natočila nedaleko, v Rokycanech, v takovém malém studiu, byly to Moje Vánoce a Pod kůží. Jezdila jsem spát na chatu a písničky jsem se tam učila.

Na Křivoklátsku roste v létě hodně hub. Houbaříte?

Ráda jím houby, dělám si smaženici, ale nerada chodím do lesa se skloněnou hlavou. Mám hlavu nahoře a dívám se, jak je to kolem krásné. A nahoře houby nerostou.

„O feng-šuej mám desítky knih a byt mám zavalený časopisy o bydlení.“
„O feng-šuej mám desítky knih a byt mám zavalený časopisy o bydlení.“

Koncem roku vyšla vaše biografie Sem tam, která vznikala plných pět let. Je v ní úplně všechno?

Tu knížku začal psát Jaroslav Kříženecký a dokončil ji Jan Adam. Chtěla jsem nebulvární knihu a to se podařilo. Je tam kompletní výčet mé práce, co nejvíce o práci a o lidech, kteří mně pracovně vstoupili do života, jsou tam i jejich profily.

Je důležité, aby se i o nich vědělo. Zásadní vztahové věci tam samozřejmě jsou také, bez nich by nebyl život.

Nedávno jste oslavila pětašedesátiny. Brala jste to jako zlom? Nebo vám vrásky nevadí?

Vrásky nevadí, vadí výraz. V životě je nejdůležitější mít pořád plány. Plány a dobrá energie vám dává dobrý výraz. Pětašedesát. Mně nevadí ani to číslo.

K narozeninám jsem měla krásný koncert v Divadle Studio dva, vyšla ta knížka a na závěr roku jsem absolvovala 35 vánočních koncertů jako host orchestru Václava Hybše, jehož kapela měla 55 a sám Václav Hybš 80 let, takže dohromady nám to dalo dvoustovku.

Jak se udržujete v kondici?

Miluji pohyb venku, ale dostat mne do tělocvičny představuje nadlidské úsilí. Neuvěřitelně dobře mně dělají hory.

Jezdím na Jizerku nebo do Harrachova, kde v zimě chodím na běžkách a i mrazivý vzduch mně dělá dobře, v létě hodně chodím, v roce 2006 jsem objevila nording walking, tehdy se to tady příliš ještě nepraktikovalo.

V létě také jezdím rehabilitovat do lázní, do Třeboně, kde mám řád a pravidelný režim, cvičím, rehabilituji, žádné večírky či chození po hospůdkách.

„Miluji velké zeleninové saláty, jakékoliv, i z posledních zbytků zeleniny, nemám ráda, když se potraviny vyhazují.“
„Miluji velké zeleninové saláty, jakékoliv, i z posledních zbytků zeleniny, nemám ráda, když se potraviny vyhazují.“

Co jídelníček a diety?

Jsem známý dietář, čas od času projdu opravdovou dietní kúrou. Proteinová keto dieta je jediná dieta, u které se udržím a kdy kila jdou dolů. Musíte ale dodržovat dietní režim a nejíst cukry a tuky, hlavně ne večer. A chce to taky pohyb, minimálně třicet minut denně na rotopedu.

Jaká jídla máte ráda?

Mé obědy a večeře nejsou příliš pro gurmány. Protože jsem dietář, tak jím vysušená masa, dušená, to by nikomu nechutnalo. Ale miluji velké zeleninové saláty, jakékoliv, i z posledních zbytků zeleniny, nemám ráda, když se potraviny vyhazují.

Pravidelně si kupuji množství zeleniny a ovoce. Nejím vepřové maso, nejraději mám krůtí, kuřecí a ryby.

„Dieta nestačí, chce to taky pohyb, minimálně třicet minut denně na rotopedu.“
„Dieta nestačí, chce to taky pohyb, minimálně třicet minut denně na rotopedu.“

Lze se nějak naučit optimismu? Ten váš je záviděníhodný…

Asi ne, ale dá se na tom pracovat. Nesmíte si k sobě pouštět negativní lidi. Anebo lidi, kteří jsou takovými „vysavači“ a sají z vás energii. Nepouštět k sobě ani špatné informace, jež vás uvrhávají do špatné nálady.

A když se přesto cítíte mizerně, jak si dokážete zvednout náladu?

Když se dobře vyspím a když mne čeká nějaká dobrá práce, na niž se mohu těšit. A když se mi podaří dobrý koncert, to mi zvedne náladu asi nejvíc.

Co od vás mohou letos vaši příznivci očekávat?

V letošním roce to budou recitály s Františkem Rabou a Lvem Rybalkinem, také nějaký hezký pražský koncert. Ale už mám plány na příští rok, protože v roce 2017 budu mít padesát let umělecké činnosti a na to se chci zaměřit. Takže i nějaký velký koncert a CD bude, nechte se překvapit.

Ve zkratce:

• Narodila se 5. června 1950 v Brně v hudební rodině, její otec byl dirigent a matka zpěvačka.

• V roce 1967 vyhrála celostátní soutěž Talent 67.

• Už před maturitou hostovala v divadlech Apollo a Rokoko a hrála ve filmu Bylo čtvrt a bude půl.

• Od roku 1973 do roku 1987 vystupovala ve skupině Ladislava Štaidla po boku Karla Gotta.

• V roce 1980 vydala své první album Zázemí a prosadila se jako sólová zpěvačka.

Text: Bohumil Brejžek, foto: Štěpán Luťanský, Jan Adam, Shutterstock, NextFoto, herminapress

Předchozí článek
Související články
21.12.2025
Letos můžete zkusit styl „Ledového království“.  Nejen klasická červená, ale i bílá vánoční hvězda má totiž úžasné kouzlo.   1) Připravte si skleněnou mísu odpovídajících rozměrů a potřete ji neředěným saponátem na nádobí. Poté na ni postupně přikládejte tyčinky lepidla do tavné pistole a tu je opatrně rozpouštějte. 2) Až vytvoříte dostatečně hustou síť, nechte roztavené lepidlo důkla
19.11.2025
Škodliviny. Uvolňují se do vzduchu a pak je dýcháme. Jsou ve stavebních materiálech, nábytku a elektronice, takže se jich zbavíme jen obtížně. Ovšem další se v bytě hromadí kvůli naší nepozornosti nebo pohodlnosti. A ty omezit lze.   Nejjednodušší je snížit v domácnosti množství škodlivin, které tam přibývají každodenním provozem – používáním WC čističů, vařením na plynu apod. Zplodi
2.10.2025
Jste pořád skleslí, unavení? Špatně spíte a jste nervózní? Zkuste si zlepšit okolní prostředí pomocí solné lampy.  Lampy z kamenné soli vytvářejí obdobné složení vzduchu, jaké je na horách, u moře nebo u vodopádů. Neopomenutelný je také estetický přínos těchto lamp, které v interiéru vypadají velmi pěkně. Přírodní přísady železa a manganu zbarvují solné krystaly do žlutooranžových, červených až
11.9.2025
Úpravě stěn předsíně obvykle věnujeme pramalý zájem, a tak často končí v bílém tónu. Přitom výběr zajímavější barvy okamžitě místnost oživí, rozzáří a dá ji zajímavější ráz. Předsíň bývá v naprosté většině případů úzká místnost bez venkovního osvětlení. Proto se obvykle doporučuje vymalovat ji světlou pastelovou barvou, která ji zútulní a v případě světle modré pocitově rozšíří. Tmavé tóny naopak
14.8.2025
Na parádu, pro pohodlí i zútulnění obýváku, ložnice nebo dětského pokoje: Polštářků opravdu není nikdy dost. A nejlépe vypadají, když ladí se stylem místnosti nebo dekorem. Takové se dají celkem snadno vlastnoručně vyrobit. Ručně dekorované Povlaky ze světlých materiálů můžete ozdobit ručně kreslenými motivy podle vašeho vkusu nebo jiných vzorů v místnosti. Použít se dají fixy nebo voskovky na t
reklama
Šikovné tipy
Z vlastnoručního etažéru a malované dózy bude cukroví chutnat ještě lépe
Na štědrovečerní tabuli se bude dřevěný etažér vyjímat lépe než cukroví naskládané na talíři. Zkuste si ho letos vyrobit. Křehké druhy cukroví můžete do té doby uložit v plechových dózách, které pomalujete vánočními motivy. Dóza na cukroví Vlastnoručně zdobená dóza s domácím cukrovím může posloužit i jako pěkný dárek.   Budete potřebovat: * plechové dózy * vodou […]
Vyrábíme schránku pro Ježíška
Kam vložit dopisy s vánočními přáními, aby je Ježíšek spolehlivě našel? Přece do speciální vánoční schránky.   Budete potřebovat: * dárkovou bedýnku na dvě lahve vína (má vysouvací zadní stranu a poutko, za níž schránku můžete zavěsit na dveře, okno nebo plot) * rukavice * vrtačku se speciálním nástavcem zvaným sukovník (14 mm) * brusnou […]
Naučte ho naslouchat
Domluva s opačným pohlavím je občas opravdu hodně náročná. Pokud si ale osvojíte pár triků, přestanete mít pocit, že oba mluvíte jiným jazykem. Stručně, jasně, rychle Držte se vždy těchto tří pravidel. Muži totiž chtějí přesně vědět, o co vám jde. Nehovořte proto zeširoka a nevkládejte do toho své pocity. Buďte stručná a snažte se […]
Nechte pečivo dýchat
Právě přivezli čerstvý chleba. Té vůni nejde odolat, nebo nemáme obchod za rohem, prostě stane se – a v tašce odnášíme víc, než se hned sní… Napadlo nás zjistit, jak je to vlastně s trvanlivostí čerstvého nebaleného pečiva a jak ho správně uložit doma. Trvanlivost pečiva je doba, po kterou si uchová nejen svoji nezávadnost, ale i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Motýlí lidé Joplinu: Záhadné bytosti zachraňovaly životy při tornádu!
enigmaplus.cz
Motýlí lidé Joplinu: Záhadné bytosti zachraňovaly životy při tornádu!
Tornádo ve městě Joplin napáchá mnohamiliardové škody, tisíce lidí se ocitají bez domova, 161 obětí umírá a dalších více než 1100 obyvatel je zraněno. Přesto se město po katastrofě budí spíše s pocite
Vznikla mikrovlnka díky čokoládě?
epochalnisvet.cz
Vznikla mikrovlnka díky čokoládě?
Technik s údivem strčí ruku do kapsy a vytáhne ji umazanou od rozteklé čokolády. Jak se mohla tak najednou rozpustit? Ještě pár minut potrvá, než mu dojde, že právě objevil princip jednoho z dnes naprosto samozřejmých kuchyňských spotřebičů.   Už v roce 1924 popisuje profesor Univerzity Karlovy August Žáček (1886–1961) princip oscilace magnetronu, elektronky generující mikrovlnné záření. Celá
Švandová se svým mužem už není?
nasehvezdy.cz
Švandová se svým mužem už není?
Přichází s novým rokem šokující zpráva? O manželství herečky ze seriálu Bratři a sestry Jany Švandové (78) a bohatého developera Pavla Satorie (76) se toho už napovídalo hodně. Zlí jazykové tvrdili,
Bláznivá špionka Bet má ráda vajíčka
epochaplus.cz
Bláznivá špionka Bet má ráda vajíčka
Několik žen ji na ulici sjede nevěřícím pohledem. „Bláznivka,“ neodpustí si jedna z nich. Podivné oblečení dává tušit, že toto nebude děvče z bohaté rodiny. A také, že nebude mít všech pět pohromadě. Elizabeth Van Lewová (1818–1900) vypomáhá během americké občanské války známé coby sever proti jihu v konferederační věznici v Libby ve Virginii. Nikdo jí v pomoci uvězněným vojákům
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Kuskusový salát s dýní
tisicereceptu.cz
Kuskusový salát s dýní
Barevný kuskusový salát je chutný a dodá organismu mnoho důležitých vitaminů. Suroviny na 3 porce ½ dýně Hokaido 200 g brokolice ½ hrnku kuskusu ½ hrnku vody 1 lžička sušeného česneku 1 lži
Proč nevyhazovat dýňová semínka?
nejsemsama.cz
Proč nevyhazovat dýňová semínka?
Připravujete z dýně polévky, koláče nebo jiná jídla? Pak určitě nevyhazujte dýňová semínka! Mají totiž doslova zázračné účinky na zdraví i krásu. Dýňová semínka se nacházejí v dužině dýně. Jsou přibližně 1 až 2 cm dlouhá, oválná a někdy mírně zploštělá. Většinou jsou světle zelená, ale často bývají obalená bílou slupkou, kterou je třeba před konzumací odstranit. Tato jadérka
Podlehnutí lásce: Montblanc Meisterstück Romeo & Juliet
iluxus.cz
Podlehnutí lásce: Montblanc Meisterstück Romeo & Juliet
Montblanc představil novou kolekci vycházející z nadčasového příběhu lásky Romea a Julie, jak jej ve své hře zachytil anglický dramatik William Shakespeare. Psací nástroje Montblanc Meisterstück Romeo
Síla úchopu jako ukazatel celkového zdraví: Umí předpovědět, jak dlouho budete žít!
21stoleti.cz
Síla úchopu jako ukazatel celkového zdraví: Umí předpovědět, jak dlouho budete žít!
To, jak silně dokážete stisknout ruku, poskytne lékařům detailnější přehled o vašem celkovém zdraví než běžně používané ukazatele, jako je krevní tlak či index tělesné hmotnosti. Co všechno o vás vypo
Na kraji lesa jsem našla opuštěné liščí mládě
skutecnepribehy.cz
Na kraji lesa jsem našla opuštěné liščí mládě
Chtěla jsem si zkrátit cestu přes les. Déšť mě ale vehnal do opuštěného rozpadlého stavení. Nebyla jsem sama, kdo se tam ukryl. V rohu místnosti se krčila malá liška. Nebylo to poprvé, co jsem si krátila cestu domů přes opuštěnou samotu poté, co mi ujel autobus. Většina z místních to tak dělala, a to nejen ve dne, ale
Zdobilo tělo indického Napoleona sto jizev?
historyplus.cz
Zdobilo tělo indického Napoleona sto jizev?
Ničitel králů. Ochránce země. Dobyvatel čtyř moří. Takovými jmény označují Indové císaře Samudraguptu, jednoho z největších vládců ve své historii, geniálního vojenského stratéga a současně obdivovaného mecenáše umění. Zakladatel Guptovské říše Čandragupta I. (vládl v letech 320–335) má několik synů, a tak když se jeho život chýlí ke konci, začíná se spekulovat, kdo z nich zaujme jeho
Konstantinovy Lázně nabízejí úlevu i odpočinek
epochanacestach.cz
Konstantinovy Lázně nabízejí úlevu i odpočinek
Konstantinovy Lázně uprostřed západočeských lesů jsou možná nenápadné, ale také výjimečné především svou rodinnou atmosférou. Srdce vám zde pookřeje. Patří mezi nejmenší české lázně a rozhodně na tom nechtějí nic měnit. Právě proto tady totiž nikdy nenarazíte na davy lidí a i čas tady ubíhá tak nějak pomaleji a beze stresu. Právě proto jsou Konstantinovy Lázně ideálním místem pro