Domů     Jiří Štěpnička: Jsem rukodělný člověk
Jiří Štěpnička: Jsem rukodělný člověk
5.1.2022

Celým jménem se jmenuje Jiří Jan Jaroslav Martin Otto Štěpnička, rozený Samec. Je synem prvorepublikové herecké hvězdy Jiřiny Štěpničkové.

V dětství to měl těžké, o maminku na 10 let přišel… Přesto jde v jejích stopách, už pře 40 let je oporou souboru naší první scény.

Když už maminka, herečka Jiřina Štěpničková, kvůli vysokému stupni těhotenství nemohla vystupovat na jevišti, řekla si, že získané volno využije. Odjela do Londýna na herecký studijní pobyt – a Jiří se tam narodil.

„Londýn, hrabství Harrow, okres Middlesex.“ Za pár měsíců, to už se psal rok 1948, se se synkem vrátila domů do Prahy, na Zbraslav, kde vlastnila honosnou vilu. „Tehdy se od nás dalo projít přímo k řece.

Tam byla oblázková pláž, chodili jsme se koupat, a hlavně: když projely parníky, dělaly se vlny! Do těch jsme skákali. To bylo žrádlo!“ Jiřího otcem byl akademický malíř Jiří Samec, manželství ale nevydrželo a záhy bylo rozvedeno.

V seriálu Čapkovy kapsy si zahrál v epizodě Zmizení herce Bendy (2012).
V seriálu Čapkovy kapsy si zahrál v epizodě Zmizení herce Bendy (2012).

Batole v polepšovně

V roce 1951 se pokusila Jiřina Štěpničková se synem nelegálně přejít státní hranici na Západ. To se ale nepodařilo, stala se obětí léčky StB. Herečka dostala 15 let a malého, třiapůlletého Jirku drželi šest měsíců v dětském domově.

„Já tomu říkám polepšovna pro batolata. Bylo to v Praze, pod uzamčením, ti opatrovatelé měli pistole…“ Teprve pak si ho mohl jeho otec odvézt. Dalších léta pak bydlel Jiří u něj v Karlových Varech.

Zpočátku žili sami, pak si otec našel přítelkyni Varvaru. „Byla to vlastně moje macecha, ale měl jsem ji moc rád…“ Maminku mohl vídat jen jednou za tři měsíce, s tetou za ní jezdil do věznice v Pardubicích.

Jiřina Štěpničková byla propuštěna na amnestii v roce 1960, Jiřímu už bylo třináct!

Ve filmu Ve stínu s Ivanem Trojanem (2012).
Ve filmu Ve stínu s Ivanem Trojanem (2012).

Jedna místnost na schodech

Jiří se s maminkou vrátil do Prahy. S vilou byl konec, mohli bydlet v jedné místnosti na Zámeckých schodech. „Začal jsem se ale pohybovat mezi těmi nejlepšími osobnostmi té doby. To není vytahování, já si to tehdy ani neuvědomoval, prostě to tak bylo.

Jan Werich, Mac Frič, Jan Zrzavý, Jan Bauch pro mě byli strejdové, Jiřina Šejbalová teta…“ Jiří studoval na gymnáziu Jana Nerudy a svou budoucnost dlouho viděl v oblasti ve výtvarného umění.

A pak se to, ačkoli ho máma od herectví odrazovala, jak mohla, přehouplo k divadlu.

S Ladislavem Mrkvičkou v pohádce Jak se čerti ženili (1975).
S Ladislavem Mrkvičkou v pohádce Jak se čerti ženili (1975).

Přes čtyřicet let v Národě

Po studiu na DAMU a po dvouletých zastávkách v Divadle Vítězného února v Hradci Králové (dnes Klicperovo divadlo) a pak ve Státním divadle v Brně se Jiří stal členem činoherního souboru Národního divadla.

„Pro mě to byla a je meka českého divadelnictví!“ V jednom rozhovoru vyprávěl: „Když jsem tam přišel poprvé, bylo dopoledne a nehrálo se. Šel jsem přes jeviště, měl jsem čepici na hlavě a pískal jsem si.

A dostal jsem od jevištního mistra takovej pohlavek! A řekl mi: Chlapče, tady je jeviště Národního divadla!

Tady se nepíská, tady se smeká!“ Ve stejné době přišli do Zlaté kapličky Ivan Luťanský, Petr Svojtka, Táňa Medvecká, Jana Boušková, byl tam Petr Štěpánek.

„Žili jsme družným společenským divadelním životem… Staří bardi věděli o své dominantnosti a moc nás k tomu nepustili. A kdybychom jó zlobili, tak by nás vzali přes prsty.“ V šatně se sešel s pány Jiřím Sovákem a Františkem Filipovským… – co dodat?

Jako Mlynář s Ladou Jelínkovou v pohádce Pekelná maturita (2003).
Jako Mlynář s Ladou Jelínkovou v pohádce Pekelná maturita (2003).

Rodina je nejvyšší hodnota

Svou budoucí ženu Janu potkal za studií na gymnáziu, chodili do stejné třídy. „Ona byla takový zvláštní šprt – pod lavicí měla Tichý Don a četla, a přitom se neustále hlásila. A když ji nějaký profesor vyvolal, tak znala odpověď.

Pak už ji ani nevyvolávali…“ Začali spolu chodit v roce 1965, brali se o sedm let později, když už byl na cestě první potomek. „Nemyslím, že jsem byl moc dobrý otec.

Rodinu nesmírně ctím, je to pro mě ta největší hodnota, ale že bych se nějak aktivně zapojoval do výchovy, tak to ne. Rodičovské ambice jsem neměl.“

Jako primáře ho můžeme vidět v seriálu Modrý kód. Na snímku s Janem Rosákem (2018).
Jako primáře ho můžeme vidět v seriálu Modrý kód. Na snímku s Janem Rosákem (2018).

Na řemeslníky je ras

Říká o sobě, že je rukodělný člověk, který má rád řemesla a rád vidí za sebou výsledek svého snažení.

„Divadlo je nehmatatelné, potřebuji tedy rukama udělat něco hmatatelného, třeba kamennou zeď nebo dřevěná vrata, opravit stodolu, prostě něco, na co si můžu sáhnout.“ Před třiceti lety koupili s manželkou v malé vesničce na Šumavě staré stavení, bývalý statek.

Na jednom trámu ve stodole prý našli letopočet 1789! Herec opravil pec („kachel po kachlu bylo potřeba oddělat, zbudovat nový vnitřek ze šamotových cihel“), opravil dveře (nebo vyrobil podle původních nové), obložil koupelnu, postavil plot… „Já každého řemeslníka brzy vyhodím. Když vidím, že neodvádí pořádnou práci, raději si to udělám sám.“

Jako Dubský v Našich furiantech v Národním divadle s Miroslavem Donutilem jako Buškem ( 2004).
Jako Dubský v Našich furiantech v Národním divadle s Miroslavem Donutilem jako Buškem ( 2004).

Ježíšek chodí Šumavou…

Dnes bydlí Jiří Štěpnička zase pod Hradem, ve starém pavlačovém domě. „Bydlí se tu čím dál hůř.

Samé hotely, samé turistické atrakce, a rohlík tu nekoupíte…“ Ale štědrodenní Malou Stranu si pochvaluje – to je prý jak za starých časů, zas je to na okamžik ta stará „vesnice“, co patří jen místním.

Většinou ale o tu radost přijde, protože o svátcích bývá s rodinou na své šumavské chaloupce.

S Veronikou Žilkovou v seriálu Náves (2006).
S Veronikou Žilkovou v seriálu Náves (2006).

Jiří Štěpnička ve zkratce

Narodil se 10. dubna 1947 v Londýně ve Velké Británii

Maturita na gymnáziu Jana Nerudy v Praze

1969 ukončil studium na DAMU

První angažmá v Divadle Vítězného února v Hradci Králové

1972–75 Státní divadlo Brno

Od 1975 dosud pražské Národní divadlo

Filmy: např. Křehké vztahy (1979), Strach má velké oči (1980), Jak básníci přicházejí o iluze (1984), Tři životy (2007), Ve stínu (2012)

Seriály: např. Gottwald (1986), Vyprávěj (2009-2013), Labyrint (2017), Modrý kód (2017)

Dabing: jeho hlasem často mluví např. Harrison Ford nebo Michael Douglas

Ocenění: např. Cena Frant. Filipovského za dabing (2002), Cena Thálie za výkon v představení Blackbird (2010)

Rodina: manželka Jana, syn (lékař), dcera (právnička), čtyři vnoučata

V televizním krimifilmu s Dalimilem Klapkou, Lubou Skořepovou, Alenou Vránovou a Janem Teplým (1987).
V televizním krimifilmu s Dalimilem Klapkou, Lubou Skořepovou, Alenou Vránovou a Janem Teplým (1987).

Co řekl o…

… o dabingu: „Dabing mám rád, je to pro mě škola. Učím se od těch, co je namlouvám – ať je to Harrison Ford, ať je to Brandauer, ať je to Michael Douglas.“

… o roli Gottwalda v seriálu: „Zvažoval jsem pro a proti, když to odmítnu. Určitě by mě nezastřelili, byla by to jen smrt profesionální. Rozhodl jsem se tehdy, jak jsem se rozhodl, a rozhodl jsem se blbě. Díky tomu jsem se ale naučil říkat ne.“

… o mamince: „Nechtěl jsem, aby máma chodila na moje premiéry, protože mě to znervózňovalo. Ona na ně však vždycky přišla tajně. A uvaděčky mi samozřejmě hned hlásily: Pane Štěpnička, maminka je tady! Byla velmi nekompromisní a dovedla tnout do živého.

Obstát v jejích očích bylo takřka nemožné. Věděl jsem ale, že je dokonalá profesionálka a že jakákoli její připomínka sedí.“

… o sobě: „S představením, které večer hraju, se ráno probudím a celý den ho nosím v hlavě. Nosím si ho, s odpuštěním, i na záchod. Je to možná i tím, že mi chybí schopnost něco ošidit.

Proto mi hrozně vadí ta tendence všechno zjednodušit, s ničím se moc nepárat, všechno obejít nebo aspoň ošulit.“

… o svém rodišti: „Byl jsem na Londýn zvědavý, ale dlouho to nešlo, tak jsem se tím netrápil. No, ono to mohlo jít, ale to bych musel požádat o britské občanství, na které mám ještě pořád nárok. Ale to bych zase nemohl žít tady. A já jsem tady chtěl zůstat.“

… o životě: „Tátova maminka byla velmi vzdělaná ženská a ta mi vždycky říkala: Víš Jiříčku, co tě nezabije, to tě posílí… A já jsem se tím celý život řídil.“

Související články
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészáros.
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
19.1.2025
Když v roce 2021 vyšla kniha Magnetický vítr Gabriely Vránové, byla vůbec první knihou, která přináší souborný materiál o naší výrazné herecké osobnosti. Během následujících dvou let její autoři Pavel Mészáros a Ondřej Kepka dospěli k závěru, že se do ní spousta vzpomínek nevešla. Vznikla proto tak trochu neobvyklá, téměř pětihodinová koláž slova, hudby, poezie, a hlavně vzpomínek a emocí, kte
6.1.2025
Před lety prozradil, že jeho dětským snem bylo dělat nosiče v Tatrách. Zatím se stihl stát dvojnásobným mistrem republiky v závodech plachetnic, vystudovat „na elektrikáře“ i „na herce“ a založit divadelní spolek. A také se přiženit do slavné herecké rodiny! Martin Trnavský je Brňák. Jeho maminka bývala tanečnicí, později pracovala ve školství, tatínek vystudoval fakultu tělesné výchovy a sport
19.12.2024
Máte-li chuť udělat si výlet, historické město Slezska, Benátky střední Evropy, kterému my Češi také říkáme Vratislav, vás určitě nadchne. Navíc to sem nemáme daleko, zejména Slezané. Wroclav je totiž jen 60 km od našich hranic, a tak o české návštěvníky nemá nouzi. To platí i v době adventu, kdy historické centrum ovládnou vánoční trhy, které jsou stejně jako ty krakovské, vyhlášené široko dalek
reklama
Šikovné tipy
Jak si kdo lehne, tak se vyspí
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak […]
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Pečicí papír má mnoho talentů
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete […]
Těžké ráno po oslavě?
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
historyplus.cz
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
Kopyta koní se noří do rozpáleného egyptského písku. Trojice mužů tvoří předvoj armády, která se plouží za nimi. Náhle jeden z nich zvolá: „Voda!“ Na horizontu se zaleskne stříbrná hladina, která však vzápětí zmizí…   Francouzského geometra Gasparda Mongea (1746–1818), vynálezce deskriptivní geometrie, optický klam neodradí. Sesedne z koně, otře si zpocené čelo a vytáhne zápisník,
Modern Palazzo s italskými doteky
rezidenceonline.cz
Modern Palazzo s italskými doteky
Prostor pro bydlení, práci, relaxaci, přijímání návštěv… Interiér soudobého paláce s velkými otevřenými prostory vyzařuje harmonickou a elegantní atmosféru. Dvoupodlažní vila ve varšavské rezidenční čtvrti Wilanow skrývá za svou klasickou fasádou překvapivě dynamický interiér, vybavený luxusním nadčasovým nábytkem s trendovými prvky moderního designu. Přesně v duchu hesla „prostor je pro nás inspirací“ se autorskému duu
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
epochanacestach.cz
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bitvy u Dunkerque. Mediálně
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
epochalnisvet.cz
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
Pupeční šňůra je často vnímána jako spojení mezi matkou a dítětem, ale je to mnohem víc…Jde o jedinečný životodárný orgán, který spojuje vyvíjející se plod s placentou v děloze matky, kdy zajišťuje výživu, okysličení a odvod odpadních látek během těhotenství.   Za staletí se kolem ní vytvořila řada mýtů, pověr a tradic. Některé z nich
Špízy z lososa
tisicereceptu.cz
Špízy z lososa
Kdo by neměl rád jemné maso lososa! Úprava na grilu je šetrná a zachová jeho cenné látky. Potřebujete 600 g lososa bez kůže 2 citrony (nebo papriku, cuketu ) 60 ml olivového oleje 2 stroužk
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
nasehvezdy.cz
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
Vypadají jako dvě zamilované hrdličky. Jenže to nemusí dlouho trvat. Anna Slováčková (29) totiž přiznala, že to s partnerem mají občas vachrlaté. Podruhé bojuje Anna Slováčková (29) s rakovinou a s
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
epochaplus.cz
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
Medvěd grizzly je považován za vysoce agresivní druh. Obvykle je samotář, přes zimu se ukládá k zimnímu spánku a na jaře má hlad. A právě tehdy, roku 2021, jednoho takového zachytila fotopast amerického fotografa Zacka Clothiera. Snímek pořízený těsně předtím, než se medvěd na fotoaparát vrhl, nahání husí kůži. Cenu za nejlepší fotografii zvířat v jejich přirozeném
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
21stoleti.cz
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
Hojení ran je klíčovým biologickým procesem, který umožňuje tělu regenerovat poškozené tkáně a obnovit svou funkčnost. Nedávný výzkum však odhalil překvapující skutečnost – mechanismy, které stojí za
Buřtguláš
nejsemsama.cz
Buřtguláš
Klasika, která chutná skvěle i druhý den. Do buřtguláše použijte kvalitní uzeninu. Bude chutnat i jen tak, ale s chlebem s křupavou kůrkou bude dokonalý. Ingredience: ● 300 g brambor ● 2 buřty ● 1 cibule ● 1 lžíce sladké mleté papriky ● ½ lžíce uzené mleté papriky ● ½ lžičky drceného kmínu ● 700 ml vývaru ● 1 červená paprika ● 1 červená feferonka ● 1 lžíce hladké mouky ● 1 lžíce
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
iluxus.cz
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
Tiffany & Co. a FIFA se spojily, aby oslavily odhalení první trofeje FIFA Club World Cup ve vlajkovém obchodě Tiffany Landmark v New Yorku. FIFA odhalila novou oficiální trofej FIFA Club World
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
skutecnepribehy.cz
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
Dostávala jsem od táty fantastické dárečky, celá škola mi záviděla. Ale oděvů už byla plná skříň, a tak jsem si přála něco úplně jiného. pro vévodkyni. A já když jsem ti tuhle koupila šaty, dostala jsi záchvat smíchu a řeklas, že si to na sebe nevezmeš.“ No jasně, byly to šaty z textilu na náměstí, tak nepodobné oslňujícím oděvům
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
enigmaplus.cz
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
Před tím, než Jižní Ameriku v 16. století kolonizovali evropští dobyvatelé, navštívili tento kontinent možná ještě jiní cestovatelé. Archeologické nálezy totiž naznačují, že sem již před naším letopoč