Domů     Jiří Štěpnička: Jsem rukodělný člověk
Jiří Štěpnička: Jsem rukodělný člověk
5.1.2022

Celým jménem se jmenuje Jiří Jan Jaroslav Martin Otto Štěpnička, rozený Samec. Je synem prvorepublikové herecké hvězdy Jiřiny Štěpničkové.

V dětství to měl těžké, o maminku na 10 let přišel… Přesto jde v jejích stopách, už pře 40 let je oporou souboru naší první scény.

Když už maminka, herečka Jiřina Štěpničková, kvůli vysokému stupni těhotenství nemohla vystupovat na jevišti, řekla si, že získané volno využije. Odjela do Londýna na herecký studijní pobyt – a Jiří se tam narodil.

„Londýn, hrabství Harrow, okres Middlesex.“ Za pár měsíců, to už se psal rok 1948, se se synkem vrátila domů do Prahy, na Zbraslav, kde vlastnila honosnou vilu. „Tehdy se od nás dalo projít přímo k řece.

Tam byla oblázková pláž, chodili jsme se koupat, a hlavně: když projely parníky, dělaly se vlny! Do těch jsme skákali. To bylo žrádlo!“ Jiřího otcem byl akademický malíř Jiří Samec, manželství ale nevydrželo a záhy bylo rozvedeno.

V seriálu Čapkovy kapsy si zahrál v epizodě Zmizení herce Bendy (2012).
V seriálu Čapkovy kapsy si zahrál v epizodě Zmizení herce Bendy (2012).

Batole v polepšovně

V roce 1951 se pokusila Jiřina Štěpničková se synem nelegálně přejít státní hranici na Západ. To se ale nepodařilo, stala se obětí léčky StB. Herečka dostala 15 let a malého, třiapůlletého Jirku drželi šest měsíců v dětském domově.

„Já tomu říkám polepšovna pro batolata. Bylo to v Praze, pod uzamčením, ti opatrovatelé měli pistole…“ Teprve pak si ho mohl jeho otec odvézt. Dalších léta pak bydlel Jiří u něj v Karlových Varech.

Zpočátku žili sami, pak si otec našel přítelkyni Varvaru. „Byla to vlastně moje macecha, ale měl jsem ji moc rád…“ Maminku mohl vídat jen jednou za tři měsíce, s tetou za ní jezdil do věznice v Pardubicích.

Jiřina Štěpničková byla propuštěna na amnestii v roce 1960, Jiřímu už bylo třináct!

Ve filmu Ve stínu s Ivanem Trojanem (2012).
Ve filmu Ve stínu s Ivanem Trojanem (2012).

Jedna místnost na schodech

Jiří se s maminkou vrátil do Prahy. S vilou byl konec, mohli bydlet v jedné místnosti na Zámeckých schodech. „Začal jsem se ale pohybovat mezi těmi nejlepšími osobnostmi té doby. To není vytahování, já si to tehdy ani neuvědomoval, prostě to tak bylo.

Jan Werich, Mac Frič, Jan Zrzavý, Jan Bauch pro mě byli strejdové, Jiřina Šejbalová teta…“ Jiří studoval na gymnáziu Jana Nerudy a svou budoucnost dlouho viděl v oblasti ve výtvarného umění.

A pak se to, ačkoli ho máma od herectví odrazovala, jak mohla, přehouplo k divadlu.

S Ladislavem Mrkvičkou v pohádce Jak se čerti ženili (1975).
S Ladislavem Mrkvičkou v pohádce Jak se čerti ženili (1975).

Přes čtyřicet let v Národě

Po studiu na DAMU a po dvouletých zastávkách v Divadle Vítězného února v Hradci Králové (dnes Klicperovo divadlo) a pak ve Státním divadle v Brně se Jiří stal členem činoherního souboru Národního divadla.

„Pro mě to byla a je meka českého divadelnictví!“ V jednom rozhovoru vyprávěl: „Když jsem tam přišel poprvé, bylo dopoledne a nehrálo se. Šel jsem přes jeviště, měl jsem čepici na hlavě a pískal jsem si.

A dostal jsem od jevištního mistra takovej pohlavek! A řekl mi: Chlapče, tady je jeviště Národního divadla!

Tady se nepíská, tady se smeká!“ Ve stejné době přišli do Zlaté kapličky Ivan Luťanský, Petr Svojtka, Táňa Medvecká, Jana Boušková, byl tam Petr Štěpánek.

„Žili jsme družným společenským divadelním životem… Staří bardi věděli o své dominantnosti a moc nás k tomu nepustili. A kdybychom jó zlobili, tak by nás vzali přes prsty.“ V šatně se sešel s pány Jiřím Sovákem a Františkem Filipovským… – co dodat?

Jako Mlynář s Ladou Jelínkovou v pohádce Pekelná maturita (2003).
Jako Mlynář s Ladou Jelínkovou v pohádce Pekelná maturita (2003).

Rodina je nejvyšší hodnota

Svou budoucí ženu Janu potkal za studií na gymnáziu, chodili do stejné třídy. „Ona byla takový zvláštní šprt – pod lavicí měla Tichý Don a četla, a přitom se neustále hlásila. A když ji nějaký profesor vyvolal, tak znala odpověď.

Pak už ji ani nevyvolávali…“ Začali spolu chodit v roce 1965, brali se o sedm let později, když už byl na cestě první potomek. „Nemyslím, že jsem byl moc dobrý otec.

Rodinu nesmírně ctím, je to pro mě ta největší hodnota, ale že bych se nějak aktivně zapojoval do výchovy, tak to ne. Rodičovské ambice jsem neměl.“

Jako primáře ho můžeme vidět v seriálu Modrý kód. Na snímku s Janem Rosákem (2018).
Jako primáře ho můžeme vidět v seriálu Modrý kód. Na snímku s Janem Rosákem (2018).

Na řemeslníky je ras

Říká o sobě, že je rukodělný člověk, který má rád řemesla a rád vidí za sebou výsledek svého snažení.

„Divadlo je nehmatatelné, potřebuji tedy rukama udělat něco hmatatelného, třeba kamennou zeď nebo dřevěná vrata, opravit stodolu, prostě něco, na co si můžu sáhnout.“ Před třiceti lety koupili s manželkou v malé vesničce na Šumavě staré stavení, bývalý statek.

Na jednom trámu ve stodole prý našli letopočet 1789! Herec opravil pec („kachel po kachlu bylo potřeba oddělat, zbudovat nový vnitřek ze šamotových cihel“), opravil dveře (nebo vyrobil podle původních nové), obložil koupelnu, postavil plot… „Já každého řemeslníka brzy vyhodím. Když vidím, že neodvádí pořádnou práci, raději si to udělám sám.“

Jako Dubský v Našich furiantech v Národním divadle s Miroslavem Donutilem jako Buškem ( 2004).
Jako Dubský v Našich furiantech v Národním divadle s Miroslavem Donutilem jako Buškem ( 2004).

Ježíšek chodí Šumavou…

Dnes bydlí Jiří Štěpnička zase pod Hradem, ve starém pavlačovém domě. „Bydlí se tu čím dál hůř.

Samé hotely, samé turistické atrakce, a rohlík tu nekoupíte…“ Ale štědrodenní Malou Stranu si pochvaluje – to je prý jak za starých časů, zas je to na okamžik ta stará „vesnice“, co patří jen místním.

Většinou ale o tu radost přijde, protože o svátcích bývá s rodinou na své šumavské chaloupce.

S Veronikou Žilkovou v seriálu Náves (2006).
S Veronikou Žilkovou v seriálu Náves (2006).

Jiří Štěpnička ve zkratce

Narodil se 10. dubna 1947 v Londýně ve Velké Británii

Maturita na gymnáziu Jana Nerudy v Praze

1969 ukončil studium na DAMU

První angažmá v Divadle Vítězného února v Hradci Králové

1972–75 Státní divadlo Brno

Od 1975 dosud pražské Národní divadlo

Filmy: např. Křehké vztahy (1979), Strach má velké oči (1980), Jak básníci přicházejí o iluze (1984), Tři životy (2007), Ve stínu (2012)

Seriály: např. Gottwald (1986), Vyprávěj (2009-2013), Labyrint (2017), Modrý kód (2017)

Dabing: jeho hlasem často mluví např. Harrison Ford nebo Michael Douglas

Ocenění: např. Cena Frant. Filipovského za dabing (2002), Cena Thálie za výkon v představení Blackbird (2010)

Rodina: manželka Jana, syn (lékař), dcera (právnička), čtyři vnoučata

V televizním krimifilmu s Dalimilem Klapkou, Lubou Skořepovou, Alenou Vránovou a Janem Teplým (1987).
V televizním krimifilmu s Dalimilem Klapkou, Lubou Skořepovou, Alenou Vránovou a Janem Teplým (1987).

Co řekl o…

… o dabingu: „Dabing mám rád, je to pro mě škola. Učím se od těch, co je namlouvám – ať je to Harrison Ford, ať je to Brandauer, ať je to Michael Douglas.“

… o roli Gottwalda v seriálu: „Zvažoval jsem pro a proti, když to odmítnu. Určitě by mě nezastřelili, byla by to jen smrt profesionální. Rozhodl jsem se tehdy, jak jsem se rozhodl, a rozhodl jsem se blbě. Díky tomu jsem se ale naučil říkat ne.“

… o mamince: „Nechtěl jsem, aby máma chodila na moje premiéry, protože mě to znervózňovalo. Ona na ně však vždycky přišla tajně. A uvaděčky mi samozřejmě hned hlásily: Pane Štěpnička, maminka je tady! Byla velmi nekompromisní a dovedla tnout do živého.

Obstát v jejích očích bylo takřka nemožné. Věděl jsem ale, že je dokonalá profesionálka a že jakákoli její připomínka sedí.“

… o sobě: „S představením, které večer hraju, se ráno probudím a celý den ho nosím v hlavě. Nosím si ho, s odpuštěním, i na záchod. Je to možná i tím, že mi chybí schopnost něco ošidit.

Proto mi hrozně vadí ta tendence všechno zjednodušit, s ničím se moc nepárat, všechno obejít nebo aspoň ošulit.“

… o svém rodišti: „Byl jsem na Londýn zvědavý, ale dlouho to nešlo, tak jsem se tím netrápil. No, ono to mohlo jít, ale to bych musel požádat o britské občanství, na které mám ještě pořád nárok. Ale to bych zase nemohl žít tady. A já jsem tady chtěl zůstat.“

… o životě: „Tátova maminka byla velmi vzdělaná ženská a ta mi vždycky říkala: Víš Jiříčku, co tě nezabije, to tě posílí… A já jsem se tím celý život řídil.“

reklama
Související články
17.7.2024
Stačí jeden nepovedený skok v lese nebo nemoc, která o sobě dlouho nedávala vědět, a váš pejsek se může neplánovaně ocitnout v péči veterináře. A vám to způsobí pořádný vítr v peněžence. Pokud nechcete v takových situacích přemýšlet, kde vezmete desetitisíce na potřebnou léčbu a operaci, je lepší se pojistit. Zdravotní a životní pojištění psů a koček v Česku už nabízí pět tuzemských pojišťoven.
4.7.2024
Krásná Jana ve filmu Souhvězdí Panny, Živa v Radúzi a Mahuleně, Růža Soumarová v seriálu Byl jednou jeden dům, Blanka ve 30 případech majora Zemana a dnes Vilma Nyklová v Ulici. Pár rolí herečky, která si s Prahou za zády užívá předností venkova. Narodila se v Praze a vyrůstala s maminkou a s babičkou, otec brzy zemřel. Už jako maličká si zamilovala balet. Od čtyř let navštěvovala soukromé stud
2.7.2024
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes. Jaká je? Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A skutečně kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně. Dlouhá srst a chl
27.6.2024
Dalším z řady hostů pravidelného talk show Jiřího Wericha Petráška a Pavla Mészárose v kavárně Českého rozhlasu Radiocafé byl tentokrát oblíbený herec Pavel Nový. Přestože těch rolí sehrál opravdu hodně, role ze seriálu Velké sedlo patří k těm, které se do paměti diváků vryly asi nejvíc. Herec to dokládá vzpomínkou. „Nedávno jsem jel v noci autobusem do Ostravy, najednou mě zmerčili dva ožralové,
28.5.2024
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy do knihy „Zápisky z
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
iluxus.cz
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
Rezidence Arden Road, nejnovější počin holešovického studia archicraft, přináší unikátní pohled do světa prominentního bydlení. Projekt zasazený do vyhlášené rezidenční čtvrti Pasadena představuje dům
Smažená zmrzlina
nejsemsama.cz
Smažená zmrzlina
Příprava je trochu složitá, ale tato delikatesa ohromí každou návštěvu. Ingredience na 4 porce: Piškotový plát: ● 6 vajec „M“ ● 160 g krupicového cukru ● 80 ml rostlinného oleje ● 160 g hladké mouky ● zmrzlina (vanilková) Vanilková omáčka: ● 1 l smetany ● 100 g cukru ● 8 žloutků ● 2 vanilkové lusky Na ozdobu: ● vejce na obalení ● plátky mandlí na obalení ● rostlinný olej ke
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
epochanacestach.cz
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
Trochu stranou turistických tras leží atraktivní památka, která připomíná slavné dějiny dolování nerostných surovin a drahých kovů ve Slavkovském lese. Štoly, kamenné síně i podzemní jezírka dotvářejí tajuplnou atmosféru cínového dolu, při níž můžete obdivovat zručnost a píli našich předků. Oblast Slavkovského lesa leží v západních Čechách přibližně mezi městy Kynšperk nad Ohří, Karlovy Vary
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
historyplus.cz
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
Muž se zakrváceným nožem prchá od místa, kde byl právě ubodán král Václav III. Stráže mají jasno, a dotyčného na místě zabijí. Zahodili tak ale příležitost dozvědět se, proč se domnělý pachatel vlastně činu dopustil…   Celé město již spí, jen krčma se otřásá v základech. „Na zdraví krále!“ zvolá pijan, a než si obsah
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik
Kuskus s avokádem
tisicereceptu.cz
Kuskus s avokádem
Voňavé dobroty z Maroka, Tuniska, Turecka i z Bulharska. Mezi oblíbené pokrmy patří i kuskus na různé způsoby. Ingredience na 4 porce 300 g kuskusu 350 ml vroucího kuřecího vývaru 2 avokáda 1
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
skutecnepribehy.cz
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
Než jsem otěhotněla, rozhodli jsme se s přítelem, že si zaletíme na romantický prodloužený víkend do Paříže. Tedy s prohlídkami památek, nákupy, romantickými snídaněmi v kavárnách. S vínem i vybraným jídlem. Byla jsem natěšená jako blecha a nemohla se dočkat, až konečně uvidím Louvre, katedrálu Notre Dame, Eiffelovu věž. Nikdy jsem totiž v hlavním městě Francie nebyla, ale toužila jsem po tom
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
nasehvezdy.cz
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
Konec manželství herce Václava Upíra Krejčí (68) a jeho manželky Kateřiny nebyl vůbec poklidný. Dodnes se táhnou spory o majetkové vyrovnání. Nemohou se dohodnout zejména na luxusním domě v pražských
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
enigmaplus.cz
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
Zajímavým objektem, o kterém si mnozí mysleli, že pochází z doby, kdy na Zemi ještě žili dinosauři, je takzvané Londýnské kladivo. Tento artefakt byl nalezen ve 30. letech 20. století v USA, konkrétně
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
21stoleti.cz
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
epochalnisvet.cz
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
Kam se na něj hrabou všichni ti zazobaní basketbalisté, fotbalisté, hokejisté či golfisté. Oproti římskému vozatajovi to jsou jen chudí příbuzní. Gaius Appuleius Diocles si už v době starověku vydělá za svou kariéru tolik, že ho dosud nikdo nepřekonal a stále je hodnocen jako nejbohatší sportovec historie.   Jedním z center zábavy je ve starém