Bolest lze mírnit i jinak než chemicky. Alternativ je řada, i když jejich síla a spolehlivost kolísá. Za pokus ale stojí.
Teplo a chlad
To je nejjednodušší, přitom účinný způsob, který působí na příčinu bolesti fyzikálně.
* Studené obklady a koupele zmírňují bolest způsobenou záněty. Při zánětu se totiž intenzivně zvyšuje prokrvení postižené partie, což vede k otokům a horkosti. Chlad často pomáhá také při migrénách, neboť jsou rovněž sterilním zánětem.
* Prohřívání zase rozpouští křečovité stažení svalů, které vnímáme jako bolest z jednostranného pohybu, dlouhého sezení nebo přetížení. Ulevit může i u zlomenin.
Silná káva
Tlumí bolest hlavy způsobenou vyčerpáním, únavou nebo nízkým tlakem, protože se zhorší prokrvení, což může vést právě k bolestem hlavy. Káva pak rychle uleví. Ale nepřehánět, doporučuje se maximálně šest šálků během celého dne. Jinak může povzbudivý efekt kávy skončit novým vyčerpáním.
Hudba nebo malování
Umění má silnou schopnost přehlušit pocit bolesti, ale působí jen lidi, kteří ho intenzivně vnímají. Účinnost této „arteterapie“ potvrzují i vědci.
Na Clevelandské klinice v USA sledovali pacienty trpící chronickou bolestí a zjistili, že u milovníků hudby klesly potíže během poslechu asi o 20 %. Podobně působí také malování a kreslení, těm se však musíte věnovat aktivně.
Vyšívání, háčkování a spol.
Zkratka ruční práce. Mají podobný efekt jako umění, ale zase jen pro lidi, pro které představují skutečnou zálibu. Účinek spočívá v tom, že jakmile se do těchto tvořivých aktivit zaberete, zaujmou velkou část vašeho vnímání, čímž se oslabí pocit bolesti. Jde tedy o čistě psychickou metodu, což neznamená, že není účinná.
Éterické oleje
Obsahují různé látky, které vedou k podobnému efektu jako teplé nebo studené obklady a koupele. Některé z nich intenzivně podpoří prokrvení, tím se daná tělesná partie prohřeje a povolí křečovité stažení a ztuhlost spojená s bolestí.
U jiných olejů naopak zabírá chladivý efekt, který působí na místní nervy a omezí vysílání signálu bolesti do mozku.
Jaký vyzkoušet?
Hřebíčkový olej: Je to osvědčený prostředek pro ztišení bolesti zubů. Nanáší se na vatový tampon a přikládá na postižené místo. Pozor, nepolykat.
Smrkový: Obsahuje látky, které zvyšují prokrvení pokožky. Přidává se do koupelí na zmírnění bolestí svalů a nervů.
Borový: Účinkuje podobně jako smrkový, navíc uvolňuje otok sliznic nosu při rýmě, a tím ulevuje od bolestí hlavy při nachlazení.
Kafrovníkový: Má chladivý efekt na nervy a současně podporuje prokrvení. Výborně se hodí k tišení bolestí svalů a při revmatických nemocech.
Byliny
Kostival
Přehlížená bylinka má podle odborníků schopnost tišit bolest v míře srovnatelné s farmaceutickými přípravky. Oproti nim má ale mnohem menší nepříznivé vedlejší účinky.
Užitečný je při bolestech svalů a zad, ale dobře pomáhá také při zraněních, pohmožděninách nebo výronu. V sezoně se dá zkusit čerstvý nastrouhaný kořen nebo vylisovaná šťáva z listů, jinak je dostupný ve formě mastí.
Hořčičné semeno
Je to tradiční babský prostředek na bolavé klouby. Mletá semena se dají používat na obklady, v tom případě je spařte jen trochou vroucí vody na kašovitou konzistenci, nebo do koupele.
Pro tu přelijte 2 hrsti mletých semen 3 litry vody a nechte 2 hodiny louhovat, pak přihřejte, sceďte a použijte ke koupání bolavých kloubů. Úlevu přinese i při artróze a na bolavých svalech.
Rozmarýn
Doporučuje se pro koupele ke zmírnění revmatických bolestí. Nejúčinnější má být čerstvý, v nouzi postačí ale i sušený. Nasekejte hrst čerstvých snítek a spařte 0,5 l vroucí vody. Nechte 15 minut stát, pak sceďte do koupele.
Chilli paprika
Obsahuje látku capsaicin, která ulevuje při velmi nepříjemných bolestech neuralgického původu jako pásový opar nebo tenisový loket, ale hodí se i při diabetickém postižení nervů.
Arnika
Využívá se hlavně při bolestivých chronických zánětech, což jsou typicky revmatická onemocnění. Uleví ale i při pohmožděninách nebo výronech. Nikdy ji ale nedávejte na poraněnou kůži, hrozí akutní zánět.
Harpagofyt
Tato bylina má tak intenzivní schopnost tišit záněty a bolesti, že se jí už více než půl století zabývá farmaceutický průmysl.
Prokázaná je schopnost mírnit bolesti především u revmatických onemocnění, ale také u neuralgií, potíží s ploténkami a obecně i bolesti zad. Podobně jako kyselina acetylsalicylová blokuje v postiženém místě přenos signálů bolesti do mozku. Ale pozor, může zhoršovat chronické žaludeční nebo žlučníkové potíže.