Domů     Je čas vysadit houby
Je čas vysadit houby
30.5.2024

Milujete houby, ale do lesa už se nedostanete nebo chcete mít na talíři vždycky čerstvé, ať už je houbová sezona jakákoliv?

Zkuste si je vypěstovat sami. Samozřejmě to nebudou hřiby, i když pokusy se v tomto směru dělají, jenže s nevalnými výsledky. Hřibovité houby totiž potřebují symbiózu s různými dřevinami a travinami a té v domácích podmínkách nedosáhnete.

Vy potřebujete houby, které se živí odumírajícím organickým materiálem. Výběr není vůbec malý, ale pro začátek je lepší vybrat takové, které mají nejmenší nároky a odpustí vám i některé pěstitelské chyby.

Mezi takové patří různé druhy hlívy nebo houževnatec jedlý, který možná znáte pod názvem šiitake.

Kde pěstovat

I tady je možností víc. Můžete je pěstovat na zahradě, ve sklepě, ale i na terase nebo na balkonu. Důležité je vytvořit jim správné podmínky.

V bytě – ideální jsou hotové sadby nebo zahrádky či nádoby naplněné substrátem. Houbám se dobře daří v pokojových skleníčcích. Pozor je třeba dát na to, aby substrát byl stále vlhký, ale ne mokrý.

Ve sklepě – ideální jsou nevytápěné sklepy ve starších budovách, kde se teplota pohybuje od 10 do 15 °C a je zde vyšší vlhkost. Hodí se sem zejména žampionové zahrádky a sady s hotovými kulturami. Houby nepotřebují moc světla, i když i tohle záleží na druhu.

Na zahradě – skoro na každé se najdou stinné kouty a místa ve stínu a v polostínu. Pěstovat můžete na záhonech ze slámy nebo na naočkovaných špalcích, ale, což málokdo ví, i jen tak v půdě nebo na trávníku.

Musíte půdu odkrýt do hloubky 20 cm a naplnit ji houbovým substrátem, tedy pilinami, hoblinami, štěpkou z listnatých stromů, které jste předtím nechali nasáknout vodou. Substrát naočkujete sadbou a překryjete další vrstvou.

Nebo speciální krycí zeminou pro houby. Takový záhon vyžaduje minimální péči, jen za přílišného horka ho musíte zavlažit.

Co si vyberete? Slámu, dřevo, nebo…

Především záleží na podmínkách, které máte, a samozřejmě i na druhu hub, pro které jste se rozhodli. Pro začátečníky se nejvíce hodí hlíva ústřičná.

Na slámě

Použít můžete jakoukoliv slámu, i když je lepší vyhnout se té, která pochází z pole obhospodařovaného konvenčním způsobem.

Na rozdíl od slámy z ekologického zemědělství bylo s největší pravděpodobností obilí ošetřeno pesticidy proti houbovým chorobám, což by mohlo mít na naše pěstování vliv. Další podmínkou je, že sláma nesmí být plesnivá nebo nahnilá. A jak poznáte tu správnou?

Stéblo musí mít žlutou barvu a nemělo by se jednoduše rozlomit nebo rozdrobit mezi prsty. Balíky slámy by navíc měly obsahovat co nejméně jiných rostlin.

Jak na to?

Aby se podhoubí mohlo rozrůstat, musí být sláma vlhká. Balík slámy je potřeba namočit nejlépe přes noc. Můžete ho také důkladně prolít vodou. Pak slámu necháte okapat a můžete očkovat. Sadbu musíte vložit hluboko do balíku.

Pomocí čistého sázecího kolíku vyhloubíte otvory asi 20 cm od sebe a naplníte je hrudkami sadby. Poté každý otvor ucpete slámou.

Během následujících asi 6 až 8 týdnů se podhoubí rozrůstá, v případě horkého počasí je třeba balíky ochlazovat vodou, v případě přílišných srážek zase chránit před přemokřením. A kdy se objeví první plodnice?

Většinou v době, kdy teploty na nějaký čas poklesnou a je chladno a vlhko. Očekávat můžete 2 až 3 sklizně, poté slámu zkompostujte.

Na slaměných peletách

Vyrábějí se z drcené slámy a běžně se používají jako podestýlka v koňských stájích. Dostanete je v obchodech s krmivem pro dobytek, nebo se obraťte na chovatele koní. Vyrábějí se ze slámy, která se pod vysokým tlakem lisuje.

Před použitím je musíte nechat nabobtnat ve vodě, případně propařit. Tím pelety zvětší několikrát svůj objem. Aby nebyly příliš přemokřené, dodržujte poměr 1 díl pelet na 2 díly vody.

Když je substrát připravený, promíchejte ho se sadbou a naplňte nádoby nebo pytle, ve kterých chcete houby pěstovat. Musí mít samozřejmě průduchy, kterými budou houby prorůstat.

Podhoubí proroste asi za 2 týdny, první houby plodnice se objeví asi za 4. V té době potřebují vysokou vlhkost, měli byste je několikrát denně pokropit vodou.

Na dřevě

Pěstování na dřevěných špalcích nebo pařezech pomocí kolíčkové sadby je jednoduché.

Nejvhodnější jsou špalky z listnatých dřevin, jako je buk, dub, habr, javor… Houby lze vypěstovat i na měkkém dřevu, ale to se rychleji rozkládá, takže období pro sklizeň je kratší.

Ideální jsou špalky ze stromů, které byly káceny v zimě během období vegetačního klidu, mají totiž nižší obsah vody a obsahují látky, které růst podhoubí podpoří. Špalky nesmíte ale skladovat před naočkováním příliš dlouho, ne déle než 4 měsíce. Ideální pro sadbu jsou duben a květen.

Jak postupovat

Špalky nechte před očkováním dva dny máčet ve vodě a pak 1 den proschnout. Umístěte je na stinné vlhké místo a vyvrtejte otvory široké 9 mm a hluboké asi 5 cm. Vrtejte ale pomalu, protože při rychlém vrtání se dřevo zahřívá a ztvrdne.

Dřevěné kolíčky se sadbou natlučte do otvorů a zalepte včelím nebo svíčkovým voskem. Je celkem jedno, jestli budou špalky stát nebo ležet. Při kontaktu s půdou se v nich bude déle držet vlhkost a podhoubí může prorůst až do půdy, odkud získá další živiny.

Při pěstování na dřevě si na úrodu počkáte, může to trvat půl roku až rok, ale zase vám houbová kultura vydrží až 5 let.

Na hotovém substrátu

Ten je ideální pro začátečníky. A také se nejvíc hodí pro pěstování hub v interiéru, tedy ve sklepě, v bytě nebo na terase. Substráty se vyrábějí různé a obvykle je tvoří směs pilin, dřevní štěpky, sláma, přidávají se otruby a další přísady.

Nemusíte s nimi dělat nic, jen je naočkovat vybranou houbovou sadbou a udržovat je vlhké. Ještě jednodušší jsou hotové houbové sady nebo houbové zahrádky. Obsahují už prorostlý substrát, takže se zkrátí období čekání na úrodu. Nejlepší je objednat přímo u výrobce, protože je potřeba, aby byly čerstvé.

A co s úrodou?

Pěstované houby můžete upravovat stejně jako ty, které rostou v lese. A když je úroda opravdu velká, můžete je zavařit.

Ve sladkokyselém nálevu

1) Houby očistěte, pokrájejte a 2 minuty blanšírujte v osolené vodě.

2) Nálev si připravte z vody a vinného octa v poměru 3:1, přidejte cibuli, bobkový list, sůl, pepř, trochu cukru a hořčičná semínka. Koření můžete samozřejmě obměňovat a nálev si vyladit podle své chuti.

3) Nechte nálev povařit a horkým zalijte houby ve skleničkách. Důkladně uzavřete a nechte vychladnout. Můžete pro jistotu sterilovat 20 minut při 80 °C.

Houbová polévka

6 lžic másla, 2 šálky jemně nakrájené cibule, 180 g nakrájené hlívy, 180 g nakrájených kloboučků shiitake, 180 g žampionů, 1 lžíce nasekaného čerstvého tymiánu, 3 lžíce brandy, 2 lžíce mouky, 4 šálky hovězího vývaru

1) Ve velkém hrnci na středně vysoké teplotě rozpusťte máslo. Přidejte cibuli, restujte dozlatova asi 5 minut.

2) Přidejte všechny houby a tymián a restujte, dokud houby nezačnou hnědnout, asi 8 minut. Přidejte brandy, míchejte 30 sekund, poté vmíchejte mouku.

3) Pomalu vmíchejte vývar, polévku přiveďte k varu. Snižte plamen a duste odkryté 10 minut. Osolte, opepřete a rozlijte do misek.

Tip: Chcete-li se o pěstování hub dozvědět ještě více, vše podrobně najdete v knize Folko Kullmanna Vše o pěstování hub, kterou vydalo nakladatelství Kazda, knihykazda.cz.

Text: Eva Hořánková podle knihy Folka Kullmanna Vše o pěstování hub nakladatelství Kazda

Foto: Shutterstock, knihykazda.cz

Štítky:
Související články
10.5.2025
A každý, kdo je jen trochu zahrádkář, ví, že ho právě teď čeká spousta práce, aby vše připravil na novou sezónu. Jste na tom také tak? Pak víte, že toho musíte stihnout požehnaně, ale také se těšíte, až ponoříte ruce poprvé do země. A určitě už vymýšlíte, jak to udělat, aby zahrádka byla letos ještě půvabnější a krásnější. Čím začít? Odstraňte mech a suché listí Trávník si po zimě o pomoc pří
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
reklama
Šikovné tipy
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V zámeckém parku přebýval duch
skutecnepribehy.cz
V zámeckém parku přebýval duch
Pobyt v hotelu se proměnil v noční můru. Probudila jsem se, abych zabránila neštěstí. Mé dítě si vybral nebezpečný duch. K tomu letnímu pobytu jsem se nechala zlákat kamarádkou. Byl to ozdravný pobyt pro postižené děti, a já v něm měla zajistit příjemné večery s cvičením a meditací pro maminky a babičky. Svou malou dceru Kristýnku jsem vzala s sebou. Zabydlely jsme se
Nepečený melounový dort
tisicereceptu.cz
Nepečený melounový dort
Nemusíte ani zapínat troubu a přitom vytvoříte jedinečný dort s lehkým melounovým želé, který bude zejména během horkých letních dnů příjemným osvěžením pro malé i velké strávníky. Potřebujete 1
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
iluxus.cz
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
Společnost Emerald Cruises představuje tři seychelské itineráře na pozadí sametových pláží lemovaných žulovými monolity. Vybírat lze z 8denní, 10denní nebo 13denní plavby během níž cestovatelé objeví
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
enigmaplus.cz
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
Enigmatický artefakt je spojen s římskou pevností Gonio, na pobřeží Gruzie nedaleko Batumi. Pevnost byla postavena Římany v prvním století našeho letopočtu. Zde učiněný archeologický objev naznačuje,
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
nejsemsama.cz
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
Aby pleť zůstala zdravá a chráněná, má důkladné čištění v každodenní rutině prioritu zvláště v létě. Vždyť víme, že čistá pleť má lepší schopnost regenerace. V létě je čištění pleti o to důležitější, oč horčejší jsou dny. Sluníčko totiž dává pleti pořádně zabrat. Proč si máme dopřát čas na čištění pleti V létě se často opalujeme a mažeme opalovacími krémy, na pleti se tak
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
historyplus.cz
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
epochalnisvet.cz
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
Biblický Jób měl dobrý důvod prolévat slzy. Podle nich získává jméno i tropická obilnina slzovka obecná, které se říká též Jóbovy slzy. Její semena totiž tvarem slzy skutečně připomínají a jsou využívány jako prostředek lidové medicíny, nutričně hodnotná potravina i ozdoba.   Rostlina pochází ze zemí jihovýchodní Asie, konkrétně z Myanmaru, Indie, Číny a Malajsie.
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
rezidenceonline.cz
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
Předměstská rezidence nedaleko Moskvy byla pro svého autora, architekta Olega Klodta, ojedinělým projektem. Výsledná elegance, lehkost a funkčnost interiérů jsou však také dílem skvělé spolupráce návrháře s investorem. „ “ Tvůrčímu týmu prošel rukama každičký jednotlivý aspekt promyšleného obytného prostoru. Atmosféra uvolněnosti a komfortu, jíž interiéry dýchají, pramení také ze zvláštní energie, která proudila mezi
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
epochaplus.cz
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
Dobu kamennou teprve relativně nedávno vystřídaly doba měděná, bronzová a železná. Se železem je v podstatě spjatá i celá moderní doba včetně průmyslové revoluce. Co se tedy plastů týče, historicky vzato jsou pro nás vlastně nedávným, avšak poněkud nebezpečným „módním výstřelkem“. Začaly se objevovat teprve v polovině 20. století. Zaplavená planeta Oproti plastům, jejichž nadpoloviční
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
epochanacestach.cz
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
21stoleti.cz
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
Tělesná vůně je tichý, ale silný průvodce našich každodenních setkání. Podle 95 % Čechů ovlivňuje první dojem víc, než si uvědomujeme. Přesto mnozí z nás zanedbávají pravidelnou péči o svěžest. Co vše
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
nasehvezdy.cz
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
Toužila se vdát, teď ale Sara Sandeva (27) poslouchá, že její partner Jakub Prachař (41) stále patří jiné. Bude z toho svatba, nebo jen dvě zlomená srdce? Půvabná herečka Sara Sandeva (27) ze seriá