Domů     Je čas na robotický vysavač
Je čas na robotický vysavač
3.5.2021

Také toužíte po tom, aby to protivné vysávání někdo vzal za vás? Poohlédněte se po robotovi, který to udělá za vás. Dnes už umí ledacos.

Když vyberete dobře, budete mít úklid částečně vyřešen. Proč jen částečně? Měli byste vědět, že robotický vysavač ten klasický nikdy nemůže úplně nahradit.

Není problém naprogramovat ho tak, aby třeba každý den zkontroloval místnost a uklidil tu nejviditelnější špínu, vymetl prach pod postelí a zbavil vás protivného každodenního úklidu. Jen nečekejte, že vás zbaví špíny s důsledností klasického vysavače.

Na pořádný úklid je pořád potřeba vzít do ruky vysavač s hubicí. Takže rozhodnutí je na vás. Ale abyste měli o čem přemýšlet, něco si o těchto pomocnících povíme.

Výhody

Tou největší je samostatnost. Dokáže vysát místnost bez vaší přítomnosti, a tak vám ušetří spoustu času. A navíc, pokud nesnášíte zvuk vysavače, zpříjemní váš život, protože úklid můžete naplánovat na dobu, kdy nejste doma.

Výška bývá do 10 cm, takže se většinou pohodlně vejdou pod nábytek.

Nevýhody

Jednou z největších nevýhod robotického vysavače je velikost nádoby na prach. Ve většině případů se pohybuje okolo 0,5 litru, do prostoru o tomto objemu se příliš prachu nevejde a musíte vysavač často vyprazdňovat.

Zejména pokud máte domácího mazlíčka a používáte robotický vysavač na vysávání chlupů, bude nádoba brzy plná.

Na kobercích mívají problémy. Stejně jako v rozích místností a úzkých prostorách, kam se nedostanou.

Úklid robotickým vysavačem je pomalejší než vysávání klasickým. Místnost o velikosti 25 m2 trvá 20–60 minut, záleží dle modelu.

Jak fungují?

Vespod konstrukce mají obvykle velké rotační kartáče, které nametají prach a nečistoty přímo pod vysavač, kde je sací otvor. Některé modely tyto spodní kartáče nemají a je lepší se jim vyhnout, protože je jasné, že nejsou tak efektivní.

Pro pohyb v místnosti využívají některé levnější modely tzv. magnetických pásků. Ty se umístí na podlahu nebo pod koberec a robot ví, kde se může pohybovat.

Kvalitnější vysavače své okolí analyzují za pomoci kamery nebo senzorů a jsou schopny se díky tomu pohybovat i po dispozičně složitějších místnostech.

Povrch

Nejlépe zvládnou úklid na tvrdých podlahách, jako je např. linoleum, parkety, dlažba nebo laminátové podlahy. U koberců je účinnost problematická, většina z nich si poradí jen s koberci s krátkým vlasem.

Na hladkém povrchu se uplatní i robotický vysavač s mopem, kdy antistatická látka na mopu zachytí i ty nejjemnější částečky prachu.

Baterie

Robotické vysavače jsou nápajeny dvěma typy baterií, Ni-Mh a Li-on.

Baterie Ni-Mh jsou modelově starší a jejich hlavní nevýhodou je tzv. paměťový efekt, kdy dobíjením nevybitých baterií dochází ke snížení její kapacity.

Pro jejich zvýšení je tedy důležité jednou za čas (alespoň každé 3 měsíce) baterii nechat zcela vybít a následně dobít.

Modernější Li-on baterie paměťovým efektem netrpí, naopak je nežádoucí je nechat zcela vybít. Také samovybíjení je velmi nízké. Ovšem tyto baterie mají omezený počet nabíjecích cyklů (300 až 500), poté jejich kapacita poklesne a je nutné je vyměnit.

Výdrž

Kolik plochy je schopen robotický vysavač vysát na 1 nabití, to ovlivňuje kapacita baterie. Ve výdrži jsou mezi robotickými vysavači velké rozdíly. Doba, po kterou je vysavač schopen provozu, se pohybuje mezi jednou až čtyřmi hodinami. Pak zamíří do dokovací stanice, ve které se opět nabije.

Navigace

Navigace předurčuje to, jak robotický vysavač jezdí po místnosti a vyhodnocuje optimální trasu čištění. Existuje několik způsobů navigace, nebo také žádná.

Bez navigace

Robotické vysavače bez navigace jezdí buď zcela náhodně a nepokryjí dostatečně celou plochu na čištění, nebo mají svůj algoritmus, na jehož základě vyhodnocují ideální trasu čištění. Určitě vás zaujme, že trasu vyhodnocuje zcela jinak, než byste to dělali vy.

S navigací

Ty využívají některý z prvků moderní technologie na orientaci v prostoru. Jde například o kameru, vnitřní GPS, laser a další. Takto vybavené roboty vysávají kratší dobu, ale o to efektivněji. Obvykle pokrývají vysoké procento podlahové plochy.

Nevýhodou ovšem může být, že některé typy jako překážku identifikují i běžný závěs, takže klidně nemusí část místnosti vysát.

Funkce

Výrobci se předhánějí v množství funkcí. Ale využijete je opravdu? Ty, které se týkají mobility přístroje, jako například zamezení pádu ze schodů nebo narážení do překážek, určitě ano. Některé se chlubí UV lampou.

Ta je však příliš malá, aby mohla účinně svým světlem zabít větší množství mikroorganismů a roztočů. Jsou i takové, které můžete ovládat mobilním telefonem.

Tady už by se dalo diskutovat, jestli opravdu nemáte nic lepšího na práci, ale ty hravé to určitě potěší. Robovysavač lze zpravidla spustit v několika režimech uzpůsobených pro několik typických úklidových scénářů.

Nicméně neplatí, že více režimů znamená automaticky lepší službu. Například vítěze testování časopisu dTest lze spustit kromě běžného programu pouze ve třech módech.

Jeden pro bodové čištění jednoho konkrétního místa, druhý nabízí delší, ale tišší provoz při sníženém výkonu motoru a třetí manuální ovládání řízení pomocí dálkového ovladače. Naopak celkově nejhůře hodnocený robot měl hned 7 speciálních programů.

Údržba

Boční kartáče i nádobu na prach byste měli čistit cca 2x do měsíce. Netrvá to dlouho a díky tomu bude váš vysavač výkonnější. U chytřejších přístrojů lze obsah boxu na prach pohodlně vysát odsávacím otvorem pomocí ručního nebo podlahového vysavače.

To je obzvlášť hygienické, protože tak s nečistotami nepřijdete vůbec do kontaktu. Chcete-li nádobu vyprázdnit, můžete ji samozřejmě i snadno vyjmout a vysypat do koše. Zhruba 1x do roka se doporučuje vyměnit kartáče a filtry.

Tato výměna přijde na 200–400 Kč podle typu a značky. Oproti nákupu pytlíků do klasického vysavače jsou to náklady výrazně nižší. Nejdražší servisní položkou robotického vysavače je baterie. Naštěstí ve většině případů vydrží cca pět let, než je nutno ji vyměnit.

Text Eva Hořánková, Foto: PX FUEL

Související články
12.6.2025
Dýchat čerstvý a zdravý vzduch chceme venku i doma. A tam hlavně, vždyť v budovách trávíme většinu života. Reálně ovšem doma míváme až pětkrát horší vzduch než je venku. Jak si doma zajistit stále čerstvý vzduch, aby se dobře dýchalo a nečíhaly na nás zákeřné viry a bakterie? Možností je celá řada, ideálního výsledku dosáhneme jejich kombinováním. Pomůže příroda i technika a my se tak zbavíme tře
30.5.2025
Ručníky používáme mnohokrát denně. Na tom, jak působí při kontaktu s naší pletí a pokožkou celého těla, i jejich funkčnosti proto hodně záleží. Chcete pohlazení nebo se škrábavou drátěnku? K tomu, abychom si příjemné chvíle při relaxační koupeli, rychlé očistné sprše nebo každodenní péči o pleť obličeje mohli protáhnout i na momenty poté, stačí dodržovat určité postupy a pravidla při nákupu ručn
11.5.2025
Správně vybraná komoda je poklad. Zútulní domov, schováme do ní spoustu různých věcí od oblečení po knihy, může se stát okrasnou dominantou místnosti i celého domu. Už před staletími je používali naše několikrát pra babičky na venkově, lidé v měšťanských domech i šlechtické rodiny na zámcích. Z těch historických se některé skvosty dochovaly dodnes. O tom, jak moc jsou praktické, svědčí i fakt, že
5.5.2025
Takových lidí je spousta, takže zoufat nemusíte. Z malého prostoru sice velký nevykouzlíte, ale je spousta věcí, které můžete udělat, aby tak působil. A na to existuje nespočet ověřených triků. Vymalujte světlými barvami V malých místnostech používejte světlé, chladné tóny, jako je bílá nebo tlumená béžová. Díky nim bude místnost vypadat větší. Můžete také namalovat strop o něco světlejší než st
3.4.2025
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko, barevné chipsy, vá
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během