Domů     Je čas na robotický vysavač
Je čas na robotický vysavač
3.5.2021

Také toužíte po tom, aby to protivné vysávání někdo vzal za vás? Poohlédněte se po robotovi, který to udělá za vás. Dnes už umí ledacos.

Když vyberete dobře, budete mít úklid částečně vyřešen. Proč jen částečně? Měli byste vědět, že robotický vysavač ten klasický nikdy nemůže úplně nahradit.

Není problém naprogramovat ho tak, aby třeba každý den zkontroloval místnost a uklidil tu nejviditelnější špínu, vymetl prach pod postelí a zbavil vás protivného každodenního úklidu. Jen nečekejte, že vás zbaví špíny s důsledností klasického vysavače.

Na pořádný úklid je pořád potřeba vzít do ruky vysavač s hubicí. Takže rozhodnutí je na vás. Ale abyste měli o čem přemýšlet, něco si o těchto pomocnících povíme.

Výhody

Tou největší je samostatnost. Dokáže vysát místnost bez vaší přítomnosti, a tak vám ušetří spoustu času. A navíc, pokud nesnášíte zvuk vysavače, zpříjemní váš život, protože úklid můžete naplánovat na dobu, kdy nejste doma.

Výška bývá do 10 cm, takže se většinou pohodlně vejdou pod nábytek.

Nevýhody

Jednou z největších nevýhod robotického vysavače je velikost nádoby na prach. Ve většině případů se pohybuje okolo 0,5 litru, do prostoru o tomto objemu se příliš prachu nevejde a musíte vysavač často vyprazdňovat.

Zejména pokud máte domácího mazlíčka a používáte robotický vysavač na vysávání chlupů, bude nádoba brzy plná.

Na kobercích mívají problémy. Stejně jako v rozích místností a úzkých prostorách, kam se nedostanou.

Úklid robotickým vysavačem je pomalejší než vysávání klasickým. Místnost o velikosti 25 m2 trvá 20–60 minut, záleží dle modelu.

Jak fungují?

Vespod konstrukce mají obvykle velké rotační kartáče, které nametají prach a nečistoty přímo pod vysavač, kde je sací otvor. Některé modely tyto spodní kartáče nemají a je lepší se jim vyhnout, protože je jasné, že nejsou tak efektivní.

Pro pohyb v místnosti využívají některé levnější modely tzv. magnetických pásků. Ty se umístí na podlahu nebo pod koberec a robot ví, kde se může pohybovat.

Kvalitnější vysavače své okolí analyzují za pomoci kamery nebo senzorů a jsou schopny se díky tomu pohybovat i po dispozičně složitějších místnostech.

Povrch

Nejlépe zvládnou úklid na tvrdých podlahách, jako je např. linoleum, parkety, dlažba nebo laminátové podlahy. U koberců je účinnost problematická, většina z nich si poradí jen s koberci s krátkým vlasem.

Na hladkém povrchu se uplatní i robotický vysavač s mopem, kdy antistatická látka na mopu zachytí i ty nejjemnější částečky prachu.

Baterie

Robotické vysavače jsou nápajeny dvěma typy baterií, Ni-Mh a Li-on.

Baterie Ni-Mh jsou modelově starší a jejich hlavní nevýhodou je tzv. paměťový efekt, kdy dobíjením nevybitých baterií dochází ke snížení její kapacity.

Pro jejich zvýšení je tedy důležité jednou za čas (alespoň každé 3 měsíce) baterii nechat zcela vybít a následně dobít.

Modernější Li-on baterie paměťovým efektem netrpí, naopak je nežádoucí je nechat zcela vybít. Také samovybíjení je velmi nízké. Ovšem tyto baterie mají omezený počet nabíjecích cyklů (300 až 500), poté jejich kapacita poklesne a je nutné je vyměnit.

Výdrž

Kolik plochy je schopen robotický vysavač vysát na 1 nabití, to ovlivňuje kapacita baterie. Ve výdrži jsou mezi robotickými vysavači velké rozdíly. Doba, po kterou je vysavač schopen provozu, se pohybuje mezi jednou až čtyřmi hodinami. Pak zamíří do dokovací stanice, ve které se opět nabije.

Navigace

Navigace předurčuje to, jak robotický vysavač jezdí po místnosti a vyhodnocuje optimální trasu čištění. Existuje několik způsobů navigace, nebo také žádná.

Bez navigace

Robotické vysavače bez navigace jezdí buď zcela náhodně a nepokryjí dostatečně celou plochu na čištění, nebo mají svůj algoritmus, na jehož základě vyhodnocují ideální trasu čištění. Určitě vás zaujme, že trasu vyhodnocuje zcela jinak, než byste to dělali vy.

S navigací

Ty využívají některý z prvků moderní technologie na orientaci v prostoru. Jde například o kameru, vnitřní GPS, laser a další. Takto vybavené roboty vysávají kratší dobu, ale o to efektivněji. Obvykle pokrývají vysoké procento podlahové plochy.

Nevýhodou ovšem může být, že některé typy jako překážku identifikují i běžný závěs, takže klidně nemusí část místnosti vysát.

Funkce

Výrobci se předhánějí v množství funkcí. Ale využijete je opravdu? Ty, které se týkají mobility přístroje, jako například zamezení pádu ze schodů nebo narážení do překážek, určitě ano. Některé se chlubí UV lampou.

Ta je však příliš malá, aby mohla účinně svým světlem zabít větší množství mikroorganismů a roztočů. Jsou i takové, které můžete ovládat mobilním telefonem.

Tady už by se dalo diskutovat, jestli opravdu nemáte nic lepšího na práci, ale ty hravé to určitě potěší. Robovysavač lze zpravidla spustit v několika režimech uzpůsobených pro několik typických úklidových scénářů.

Nicméně neplatí, že více režimů znamená automaticky lepší službu. Například vítěze testování časopisu dTest lze spustit kromě běžného programu pouze ve třech módech.

Jeden pro bodové čištění jednoho konkrétního místa, druhý nabízí delší, ale tišší provoz při sníženém výkonu motoru a třetí manuální ovládání řízení pomocí dálkového ovladače. Naopak celkově nejhůře hodnocený robot měl hned 7 speciálních programů.

Údržba

Boční kartáče i nádobu na prach byste měli čistit cca 2x do měsíce. Netrvá to dlouho a díky tomu bude váš vysavač výkonnější. U chytřejších přístrojů lze obsah boxu na prach pohodlně vysát odsávacím otvorem pomocí ručního nebo podlahového vysavače.

To je obzvlášť hygienické, protože tak s nečistotami nepřijdete vůbec do kontaktu. Chcete-li nádobu vyprázdnit, můžete ji samozřejmě i snadno vyjmout a vysypat do koše. Zhruba 1x do roka se doporučuje vyměnit kartáče a filtry.

Tato výměna přijde na 200–400 Kč podle typu a značky. Oproti nákupu pytlíků do klasického vysavače jsou to náklady výrazně nižší. Nejdražší servisní položkou robotického vysavače je baterie. Naštěstí ve většině případů vydrží cca pět let, než je nutno ji vyměnit.

Text Eva Hořánková, Foto: PX FUEL

reklama
Související články
8.9.2023
Romantické posezení můžete mít nejen na zahradě, ale také na terase, dokonce i na tom nejmenším balkóně, kde šetříte každý centimetr. Stačí jen fantazie a pořádný plán. Nezoufejte, že nemáte zahradu ani žádnou chatu nebo chalupu. Místo toho se dejte do vymýšlení, jak si svůj romantický koutek zařídíte na balkoně nebo lodžii. Ze všeho nejdříve si naplánujte, jestli budete nábytek, který je pro p
29.8.2023
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale může to být jakýkoliv odolný polyester)
21.8.2023
Je to šatna, místo, kde relaxujete a také možná čtete nebo se díváte na televizi. V noci zde trávíte osm hodin, tedy celou třetinu života. Nezaslouží si proto ložnice pečlivě a s důmyslem naplánovat? Nejdříve si ale zkuste najít svůj styl... Elegantní Jednoduše elegantního vzhledu dosáhneme pomocí jediné intenzivní barvy, kterou využijeme v širokém rozmezí odstínů, od tmavých po světlé. Tento
14.8.2023
Potřebujeme ho, ale každý má jinou představu, jiné možnosti a jiné nároky na to, jak by měl tento kousek nábytku vypadat a co by měl nabídnout. Ještě, než zamíříte do obchodu, nebo se rozhodnete kliknout na e-shopu, opravdu důkladně si ujasněte, co od svého psacího stolu očekáváte. Budete u něj sedět minimálně osm hodin, protože pracujete převážně u počítače, a právě jste na home office? Nebo c
12.8.2023
Nejlépe oba typy, že? Abychom měli prostírání pro dny všední i sváteční. I pak je vícero možností, z nichž se dá vybírat. V praxi se navíc rozdíl mezi „krásné“ a „praktické“ může stírat. Nejjednodušší polypropylenové prostírání je totiž k dostání v tak obrovské rozmanitosti potisků nejrůznějšího stylu, že stačí vybrat dekor, který bude dobře ladit se stylem místnosti, a punc lacinosti se rázem
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Pečicí papír je prima pomocník
Jistě ho máte doma i vy a jako spousta jiných hospodyněk ho používáte k pečení, ale umí toho mnohem víc. Papír se dá použít na vyložení jakékoliv nádoby, když nechcete, aby se její obsah přichytil na stěnu a připálil. Například když pečete v troubě povidla, nebo připravujete zeleninu. Právě tak se na papíru dá sušit. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
epochaplus.cz
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
nasehvezdy.cz
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
Splnila si dívčí sen. ANEŽKA RUSEVOVÁ (36) se stala princeznou. Je ovšem otázka, za jakou cenu. Nahlas se hovoří o jejím konci v Ulici, protože dala přednost konkurenci. Většinou hraje zhrzené utrápe
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo