Domů     Je čas na robotický vysavač
Je čas na robotický vysavač
od 3.5.2021

Také toužíte po tom, aby to protivné vysávání někdo vzal za vás? Poohlédněte se po robotovi, který to udělá za vás. Dnes už umí ledacos.

Když vyberete dobře, budete mít úklid částečně vyřešen. Proč jen částečně? Měli byste vědět, že robotický vysavač ten klasický nikdy nemůže úplně nahradit.

Není problém naprogramovat ho tak, aby třeba každý den zkontroloval místnost a uklidil tu nejviditelnější špínu, vymetl prach pod postelí a zbavil vás protivného každodenního úklidu. Jen nečekejte, že vás zbaví špíny s důsledností klasického vysavače.

reklama

Na pořádný úklid je pořád potřeba vzít do ruky vysavač s hubicí. Takže rozhodnutí je na vás. Ale abyste měli o čem přemýšlet, něco si o těchto pomocnících povíme.

Výhody

Tou největší je samostatnost. Dokáže vysát místnost bez vaší přítomnosti, a tak vám ušetří spoustu času. A navíc, pokud nesnášíte zvuk vysavače, zpříjemní váš život, protože úklid můžete naplánovat na dobu, kdy nejste doma.

Výška bývá do 10 cm, takže se většinou pohodlně vejdou pod nábytek.

Nevýhody

Jednou z největších nevýhod robotického vysavače je velikost nádoby na prach. Ve většině případů se pohybuje okolo 0,5 litru, do prostoru o tomto objemu se příliš prachu nevejde a musíte vysavač často vyprazdňovat.

Zejména pokud máte domácího mazlíčka a používáte robotický vysavač na vysávání chlupů, bude nádoba brzy plná.

Na kobercích mívají problémy. Stejně jako v rozích místností a úzkých prostorách, kam se nedostanou.

Úklid robotickým vysavačem je pomalejší než vysávání klasickým. Místnost o velikosti 25 m2 trvá 20–60 minut, záleží dle modelu.

Jak fungují?

Vespod konstrukce mají obvykle velké rotační kartáče, které nametají prach a nečistoty přímo pod vysavač, kde je sací otvor. Některé modely tyto spodní kartáče nemají a je lepší se jim vyhnout, protože je jasné, že nejsou tak efektivní.

reklama

Pro pohyb v místnosti využívají některé levnější modely tzv. magnetických pásků. Ty se umístí na podlahu nebo pod koberec a robot ví, kde se může pohybovat.

Kvalitnější vysavače své okolí analyzují za pomoci kamery nebo senzorů a jsou schopny se díky tomu pohybovat i po dispozičně složitějších místnostech.

Povrch

Nejlépe zvládnou úklid na tvrdých podlahách, jako je např. linoleum, parkety, dlažba nebo laminátové podlahy. U koberců je účinnost problematická, většina z nich si poradí jen s koberci s krátkým vlasem.

reklama

Na hladkém povrchu se uplatní i robotický vysavač s mopem, kdy antistatická látka na mopu zachytí i ty nejjemnější částečky prachu.

Baterie

Robotické vysavače jsou nápajeny dvěma typy baterií, Ni-Mh a Li-on.

Baterie Ni-Mh jsou modelově starší a jejich hlavní nevýhodou je tzv. paměťový efekt, kdy dobíjením nevybitých baterií dochází ke snížení její kapacity.

Pro jejich zvýšení je tedy důležité jednou za čas (alespoň každé 3 měsíce) baterii nechat zcela vybít a následně dobít.

Modernější Li-on baterie paměťovým efektem netrpí, naopak je nežádoucí je nechat zcela vybít. Také samovybíjení je velmi nízké. Ovšem tyto baterie mají omezený počet nabíjecích cyklů (300 až 500), poté jejich kapacita poklesne a je nutné je vyměnit.

Výdrž

Kolik plochy je schopen robotický vysavač vysát na 1 nabití, to ovlivňuje kapacita baterie. Ve výdrži jsou mezi robotickými vysavači velké rozdíly. Doba, po kterou je vysavač schopen provozu, se pohybuje mezi jednou až čtyřmi hodinami. Pak zamíří do dokovací stanice, ve které se opět nabije.

Navigace

Navigace předurčuje to, jak robotický vysavač jezdí po místnosti a vyhodnocuje optimální trasu čištění. Existuje několik způsobů navigace, nebo také žádná.

Bez navigace

Robotické vysavače bez navigace jezdí buď zcela náhodně a nepokryjí dostatečně celou plochu na čištění, nebo mají svůj algoritmus, na jehož základě vyhodnocují ideální trasu čištění. Určitě vás zaujme, že trasu vyhodnocuje zcela jinak, než byste to dělali vy.

S navigací

Ty využívají některý z prvků moderní technologie na orientaci v prostoru. Jde například o kameru, vnitřní GPS, laser a další. Takto vybavené roboty vysávají kratší dobu, ale o to efektivněji. Obvykle pokrývají vysoké procento podlahové plochy.

Nevýhodou ovšem může být, že některé typy jako překážku identifikují i běžný závěs, takže klidně nemusí část místnosti vysát.

Funkce

Výrobci se předhánějí v množství funkcí. Ale využijete je opravdu? Ty, které se týkají mobility přístroje, jako například zamezení pádu ze schodů nebo narážení do překážek, určitě ano. Některé se chlubí UV lampou.

Ta je však příliš malá, aby mohla účinně svým světlem zabít větší množství mikroorganismů a roztočů. Jsou i takové, které můžete ovládat mobilním telefonem.

Tady už by se dalo diskutovat, jestli opravdu nemáte nic lepšího na práci, ale ty hravé to určitě potěší. Robovysavač lze zpravidla spustit v několika režimech uzpůsobených pro několik typických úklidových scénářů.

Nicméně neplatí, že více režimů znamená automaticky lepší službu. Například vítěze testování časopisu dTest lze spustit kromě běžného programu pouze ve třech módech.

Jeden pro bodové čištění jednoho konkrétního místa, druhý nabízí delší, ale tišší provoz při sníženém výkonu motoru a třetí manuální ovládání řízení pomocí dálkového ovladače. Naopak celkově nejhůře hodnocený robot měl hned 7 speciálních programů.

Údržba

Boční kartáče i nádobu na prach byste měli čistit cca 2x do měsíce. Netrvá to dlouho a díky tomu bude váš vysavač výkonnější. U chytřejších přístrojů lze obsah boxu na prach pohodlně vysát odsávacím otvorem pomocí ručního nebo podlahového vysavače.

To je obzvlášť hygienické, protože tak s nečistotami nepřijdete vůbec do kontaktu. Chcete-li nádobu vyprázdnit, můžete ji samozřejmě i snadno vyjmout a vysypat do koše. Zhruba 1x do roka se doporučuje vyměnit kartáče a filtry.

Tato výměna přijde na 200–400 Kč podle typu a značky. Oproti nákupu pytlíků do klasického vysavače jsou to náklady výrazně nižší. Nejdražší servisní položkou robotického vysavače je baterie. Naštěstí ve většině případů vydrží cca pět let, než je nutno ji vyměnit.

Text Eva Hořánková, Foto: PX FUEL

reklama
Související články
20.3.2023
Jinak řečeno tapety textilní. Právě ty si spojujeme s honosnými interiéry. Ke své škodě, protože při vhodném výběru budou slušet i běžnému obýváku. Pro využití v běžném interiéru textilní tapety předurčuje i vývoj, kterým prošly. I když jde stále o luxusní a svým provedením hutný materiál, jehož lepení je vhodné svěřit profesionálům, získal praktičtější vlastnosti. Povrchové ošetření usnadňuje či
10.3.2023
Vlastně mu také můžeme říkat „jednobarevný“, i když to v reálu až tak úplně neplatí. Na zajímavosti místnosti v tomto stylu dodá a oživí ji vtipně zvolený barevný akcent. Myslíte si, že ladit pokoj pouze do jedné barvy je nuda? Přesvědčíme vás o opaku. Jednobarevné interiéry jsou často součástí skandinávského stylu, který působí velmi elegantně. [caption id="attachment_145028" align="alignn
10.2.2023
Užitečný pomocník a netradiční úložný prostor, to je praktický věšák, kterému se neřekne jinak než němý sluha. Neodmlouvá, nehádá se, snáší všechno, co na něj hodíte, a trpělivě střeží každý kousek, který mu svěříte do opatrování. Možná proto si tento nevšední stojan vysloužil svůj nevšední název. Alternativa skříně Němý sluha není pouze obyčejný věšák a nepleťte si ho ani s pojízdným stoja
21.1.2023
Samozřejmě, že chceme, aby se vám líbily, ale to není to hlavní, co od ručníku očekáváme. Je důležité, aby byl kvalitní, dlouho nám vydržel, ale přitom byl hebký a hladil naši kůži jako peříčko. Jak tedy vybírat? Jistě se budete poohlížet po takových, které se barevně či vzorem hodí do koupelny či k plavkám, ale to zdaleka není všechno. Nejdůležitější je, aby správně plnily svou funkci. Musí sn
18.1.2023
4 tipy, na které se zaměřit, až si půjdete vybírat svou schránku na poštovní zásilky, aby sloužila naprosto perfektně. Co všechno by vám měla nabídnout? Jestli bydlíte v domě s byty, kde je poštovních schránek víc a prakticky jsou všechny stejné, asi její výběr moc řešit nebudete. Zato v rodinném domku je třeba si tu svou poštovní schránku vymazlit, aby splňovala všechno, co od ní vyžadujete. A
Nenechte si ujít další zajímavé články
Slavnostní paštika se slaninou
tisicereceptu.cz
Slavnostní paštika se slaninou
Ochutnejte drůbeží paštiku se slaninou, červeným vínem a zavařenými třešněmi. Ingredience 500 g drůběžích jater 3 velké cibule 250 g slaniny 2,5 dcl červeného vína 150 ml smetany na vaření
Hacienda Nápoles Pabla Escobara: Narkobaronův odkaz?
epochaplus.cz
Hacienda Nápoles Pabla Escobara: Narkobaronův odkaz?
Denně vydělal až 60 milionů amerických dolarů. Bála se ho policie i politici. V žebříčku časopisu Forbes trůnil roku 1989 na osmém místě nejbohatších lidí planety. Řeč je o nechvalně proslulém narkoba
Zapečená bageta à la caprese
tisicereceptu.cz
Zapečená bageta à la caprese
Hledáte inspiraci na rychlou večeři? Pak vsaďte na osvědčenou italskou klasiku, která nezklame vás ani žádnou vaši návštěvu. Máte ji připravenou za pár minut, navíc se hodí například i jako příloha
Patrasová to přepískla. Ostuda v přímém přenosu
nasehvezdy.cz
Patrasová to přepískla. Ostuda v přímém přenosu
Tohle se nemělo stát! Ostuda jako Brno. Dagmar Patrasová (66) byla hostem Víkendové Snídaně na Nově, kam se dostavila v problematickém stavu. Moderátoři Miluše Bittnerová (45) a Pavel Svoboda (53)
Nový gin Hapusa na českém trhu
iluxus.cz
Nový gin Hapusa na českém trhu
Pokud jste milovníkem ginu, na českém trhu se nalézá bohatá nabídka, ze které si jistě vyberete. Pokud však toužíte po něčem skutečně exkluzivním, novinka v podobě ginu Hapusa je to pravé pro vás. Ten
Omyl naší sousedky mi přivedl lásku
skutecnepribehy.cz
Omyl naší sousedky mi přivedl lásku
Žila jsem v tom domě krátce a neznala všechny nájemníky. Když jsem poznala paní sousedku, zdála se mi milá, jen trošku zmatená… Nastěhovala jsem se do bytu po babičce. Byl to krásný byt, ale zoufale volal po úklidu. Babi byla typický zástupce starší generace, skladovala vše, co už nepotřebovala, pro případ, že by se to mohlo někdy
Chlapy schvalují Kaňokové kamarádky
nasehvezdy.cz
Chlapy schvalují Kaňokové kamarádky
Herečka ze Zlaté labutě Beáta Kaňoková (34) konečně našla novou lásku a s kameramanem Tomášem Kotasem si užívá chvíle zamilovanosti i mnohých poprvé. Než se tak ale stalo, prošla si krutým obdobím.
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Tajemný případ Hazel Drewové: Vražda, která inspiruje Twin Peaks
epochalnisvet.cz
Tajemný případ Hazel Drewové: Vražda, která inspiruje Twin Peaks
Henry Rollman s manželkou se v koňském povozu kodrcají po prašné cestě nedaleko newyorského městečka Sand Lake. „No není rozkošná?“ usměje se paní Rollmanová, když minou dívku oblečenou podle viktoriá
Mystické Žluticko a Toužimsko: Zámek Valeč
epochanacestach.cz
Mystické Žluticko a Toužimsko: Zámek Valeč
Kraj živých vod vítá návštěvníky, kteří touží po zklidnění nervů, léčivých účincích minerálních vod a poznávání bohaté historie. Oblastí vede celá řada zajímavých stezek pro pěší i cyklisty. Vynech
Úspěch z Brna: O další kus blíže k české vlajce na Měsíci
21stoleti.cz
Úspěch z Brna: O další kus blíže k české vlajce na Měsíci
Evropská vesmírná agentura (ESA) potvrdila pokračování mezinárodní mise Lunar Geology Orbiter (LUGO), tím se projekt přesouvá do další fáze, během které mezinárodní tým vedený brněnskou společností TR
Má můří muž mimozemský původ?
enigmaplus.cz
Má můří muž mimozemský původ?
Nacházíme se 8 kilometrů severně od města Point Pleasant na severovýchodě Spojených států, píše se 15. listopad roku 1966 a právě tudy projíždí Roger Scarberry společně se svou ženou Lindou a dvěma př