Domů     Je čas na robotický vysavač
Je čas na robotický vysavač
3.5.2021

Také toužíte po tom, aby to protivné vysávání někdo vzal za vás? Poohlédněte se po robotovi, který to udělá za vás. Dnes už umí ledacos.

Když vyberete dobře, budete mít úklid částečně vyřešen. Proč jen částečně? Měli byste vědět, že robotický vysavač ten klasický nikdy nemůže úplně nahradit.

Není problém naprogramovat ho tak, aby třeba každý den zkontroloval místnost a uklidil tu nejviditelnější špínu, vymetl prach pod postelí a zbavil vás protivného každodenního úklidu. Jen nečekejte, že vás zbaví špíny s důsledností klasického vysavače.

Na pořádný úklid je pořád potřeba vzít do ruky vysavač s hubicí. Takže rozhodnutí je na vás. Ale abyste měli o čem přemýšlet, něco si o těchto pomocnících povíme.

Výhody

Tou největší je samostatnost. Dokáže vysát místnost bez vaší přítomnosti, a tak vám ušetří spoustu času. A navíc, pokud nesnášíte zvuk vysavače, zpříjemní váš život, protože úklid můžete naplánovat na dobu, kdy nejste doma.

Výška bývá do 10 cm, takže se většinou pohodlně vejdou pod nábytek.

Nevýhody

Jednou z největších nevýhod robotického vysavače je velikost nádoby na prach. Ve většině případů se pohybuje okolo 0,5 litru, do prostoru o tomto objemu se příliš prachu nevejde a musíte vysavač často vyprazdňovat.

Zejména pokud máte domácího mazlíčka a používáte robotický vysavač na vysávání chlupů, bude nádoba brzy plná.

Na kobercích mívají problémy. Stejně jako v rozích místností a úzkých prostorách, kam se nedostanou.

Úklid robotickým vysavačem je pomalejší než vysávání klasickým. Místnost o velikosti 25 m2 trvá 20–60 minut, záleží dle modelu.

Jak fungují?

Vespod konstrukce mají obvykle velké rotační kartáče, které nametají prach a nečistoty přímo pod vysavač, kde je sací otvor. Některé modely tyto spodní kartáče nemají a je lepší se jim vyhnout, protože je jasné, že nejsou tak efektivní.

Pro pohyb v místnosti využívají některé levnější modely tzv. magnetických pásků. Ty se umístí na podlahu nebo pod koberec a robot ví, kde se může pohybovat.

Kvalitnější vysavače své okolí analyzují za pomoci kamery nebo senzorů a jsou schopny se díky tomu pohybovat i po dispozičně složitějších místnostech.

Povrch

Nejlépe zvládnou úklid na tvrdých podlahách, jako je např. linoleum, parkety, dlažba nebo laminátové podlahy. U koberců je účinnost problematická, většina z nich si poradí jen s koberci s krátkým vlasem.

Na hladkém povrchu se uplatní i robotický vysavač s mopem, kdy antistatická látka na mopu zachytí i ty nejjemnější částečky prachu.

Baterie

Robotické vysavače jsou nápajeny dvěma typy baterií, Ni-Mh a Li-on.

Baterie Ni-Mh jsou modelově starší a jejich hlavní nevýhodou je tzv. paměťový efekt, kdy dobíjením nevybitých baterií dochází ke snížení její kapacity.

Pro jejich zvýšení je tedy důležité jednou za čas (alespoň každé 3 měsíce) baterii nechat zcela vybít a následně dobít.

Modernější Li-on baterie paměťovým efektem netrpí, naopak je nežádoucí je nechat zcela vybít. Také samovybíjení je velmi nízké. Ovšem tyto baterie mají omezený počet nabíjecích cyklů (300 až 500), poté jejich kapacita poklesne a je nutné je vyměnit.

Výdrž

Kolik plochy je schopen robotický vysavač vysát na 1 nabití, to ovlivňuje kapacita baterie. Ve výdrži jsou mezi robotickými vysavači velké rozdíly. Doba, po kterou je vysavač schopen provozu, se pohybuje mezi jednou až čtyřmi hodinami. Pak zamíří do dokovací stanice, ve které se opět nabije.

Navigace

Navigace předurčuje to, jak robotický vysavač jezdí po místnosti a vyhodnocuje optimální trasu čištění. Existuje několik způsobů navigace, nebo také žádná.

Bez navigace

Robotické vysavače bez navigace jezdí buď zcela náhodně a nepokryjí dostatečně celou plochu na čištění, nebo mají svůj algoritmus, na jehož základě vyhodnocují ideální trasu čištění. Určitě vás zaujme, že trasu vyhodnocuje zcela jinak, než byste to dělali vy.

S navigací

Ty využívají některý z prvků moderní technologie na orientaci v prostoru. Jde například o kameru, vnitřní GPS, laser a další. Takto vybavené roboty vysávají kratší dobu, ale o to efektivněji. Obvykle pokrývají vysoké procento podlahové plochy.

Nevýhodou ovšem může být, že některé typy jako překážku identifikují i běžný závěs, takže klidně nemusí část místnosti vysát.

Funkce

Výrobci se předhánějí v množství funkcí. Ale využijete je opravdu? Ty, které se týkají mobility přístroje, jako například zamezení pádu ze schodů nebo narážení do překážek, určitě ano. Některé se chlubí UV lampou.

Ta je však příliš malá, aby mohla účinně svým světlem zabít větší množství mikroorganismů a roztočů. Jsou i takové, které můžete ovládat mobilním telefonem.

Tady už by se dalo diskutovat, jestli opravdu nemáte nic lepšího na práci, ale ty hravé to určitě potěší. Robovysavač lze zpravidla spustit v několika režimech uzpůsobených pro několik typických úklidových scénářů.

Nicméně neplatí, že více režimů znamená automaticky lepší službu. Například vítěze testování časopisu dTest lze spustit kromě běžného programu pouze ve třech módech.

Jeden pro bodové čištění jednoho konkrétního místa, druhý nabízí delší, ale tišší provoz při sníženém výkonu motoru a třetí manuální ovládání řízení pomocí dálkového ovladače. Naopak celkově nejhůře hodnocený robot měl hned 7 speciálních programů.

Údržba

Boční kartáče i nádobu na prach byste měli čistit cca 2x do měsíce. Netrvá to dlouho a díky tomu bude váš vysavač výkonnější. U chytřejších přístrojů lze obsah boxu na prach pohodlně vysát odsávacím otvorem pomocí ručního nebo podlahového vysavače.

To je obzvlášť hygienické, protože tak s nečistotami nepřijdete vůbec do kontaktu. Chcete-li nádobu vyprázdnit, můžete ji samozřejmě i snadno vyjmout a vysypat do koše. Zhruba 1x do roka se doporučuje vyměnit kartáče a filtry.

Tato výměna přijde na 200–400 Kč podle typu a značky. Oproti nákupu pytlíků do klasického vysavače jsou to náklady výrazně nižší. Nejdražší servisní položkou robotického vysavače je baterie. Naštěstí ve většině případů vydrží cca pět let, než je nutno ji vyměnit.

Text Eva Hořánková, Foto: PX FUEL

reklama
Související články
17.5.2024
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský porcelán Luckavo.cz, cena o
16.5.2024
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl, který je na první pohled neútulný a strohý: odhal
10.5.2024
K dobrému spaní potřebujete mít prostor. Pro nohy, ruce a pro pohyb ve spánku. Postel proto vybírejte tak, abyste se do ní pohodlně vešli. Většinou rám postele bývá tím prvním, co nás zaujme. Dodává totiž celé ložnici styl. S designem rámu ale souvisí i rozměr postele. Měli byste si proto vyzkoušet, jestli korpus má dostatečnou lehací plochu a nikde netlačí. Také se vám musí bez problémů vejít do
7.5.2024
Po desetiletí byl tmavý dřevěný masiv synonymem kvalitního nábytku. Ale časy se změnily. Čím dál větší oblibě se těší interiér zařízený ve světlých tónech. Je to trend, který jen tak neustoupí, protože má své nepopíratelné výhody. Místnost vybavená ve světlých barvách působí prostorněji, čistěji a přívětivěji. Ani údržba není náročnější než u tmavého nábytku. A možností, jak takový interiér ladit
30.4.2024
Chtěli byste začít žít v souladu s přírodou a nevíte, jak začít? Není to vůbec obtížné, a navíc svou změnou nešetříte jen přírodu, ale i vlastní peněženku. Nejde jen o šetření vodou, to je úplné minimum. Jsou i další možnosti. Jaké? 1. Používejte méně chemikálií Chemie se stala neodmyslitelnou součástí našeho života. Používáme ji při úklidu, při péči o tělo, na zahrádce, při mytí auta… Chemic
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského