Než uložíte zimní boty k zaslouženému odpočinku a vytáhne jarní, bude vhodné těm i oněm dopřát kúru osvěžující jejich vzhled i vlastnosti. Zde je pár šikovných tipů.
Co s mapami od soli?
Posypová sůl je největším nepřítelem zimní obuvi. Nezůstává jen na povrchu, pak by šla lehce setřít nebo umýt, bohužel materiál naleptává. Nejlepší by tedy bylo opláchnout ji z obuvu po každém znečištění, to je ale v reálném životě těžké dodržet.
Zkuste tedy ocet, na 3 díly vody dejte 1 díl octa a solné mapy dobře vytřete. Při výrazném naleptání už je ale povrch poškozený, takže zázraky čekat nemůžete.
Jsou stále ještě vlhké
Když vlhkost prosákne až dovnitř, pak zejména vyšší zimní obuv obtížně prosychá. V žádném případě se nedoporučuje používat fén nebo botu nasazovat na sálající radiátor.
Při pomalém vysychání máte mnohem větší šanci, že obuv zůstane v dobrém stavu a bude dál sloužit. Pomalé prosychání můžete urychlit tím, že dovnitř vložíte bavlněnou ponožku naplněnou rýží. Rýže bude vstřebávat vlhkost a tím urychlí vysychání.
Stejně ale počítejte s tím, že to může trvat až dva dny, než budou boty skutečně suché.
Tip: Do rýže můžete přimísit pár kapek éterického oleje. Obuv získá jeho aroma a nebude cítit zvlhlým materiálem.
Nepříjemný pach
Existují samozřejmě spreje řešící toto nepříjemnost, ale poradit si můžete i z domácích zdrojů.
– Jednou z možností je kvalitní kočičí stelivo, které pohlcuje nejen vlhkost, ale také pachy. Vezměte bavlněnou ponožku, nasypte do ní trochu steliva a vložte do boty. Nechte působit aspoň přes noc. Stelivo se takto dá použít opakovaně.
– Pomáhá také jedlá soda nebo prášek do pečiva. Nasypejte je do boty a nechte působit přes noc. Ráno vysypte a zbytek odstraňte pomocí vysavače.
– Zkusit můžete také mrazák. Pobyt v něm totiž zlikviduje bakterie, které jsou za pach zodpovědné, tím se aspoň dočasně situace zlepší. V mrazáku by boty měly zůstat aspoň 24 hodin.
– Oloupejte kůru z pomeranče nebo citronu a vložte ji do boty. Kůra je bohatá na aromatické oleje, které pach překryjí.
– Tea tree olej má nejen intenzivní aroma, ale hlavně schopnost likvidovat mikroby. Utrhněte chomáček vaty, nakapejte na něj asi 3 kapky oleje, stočte, aby se olej nevsákl do stélky, a vložte do boty. Nechte působit přes noc.
Škrábance na kožené obuvi
Pravá kůže má choulostivý povrch, a to i hlazená, nikoli jen nubuková nebo lakovaná. Nejlepší prevencí je pravidelné ošetřování krémem, který zvýší odolnost povrchu.
Když už se ale stane, že se na obuvi vytvoří viditelný škrábanec, pak bývá dobrou pomocí obyčejný vazelína. Poškozené místo jí dobře promažte, přebytek setřete a nakonec ještě znovu přetřete barevným krémem.
Na nubuk potřebujete speciální výbavu
Nubuk se svým sametovým vzhledem je materiál krásný, ale velmi choulostivý. Nešetrné čištění může jeho jedinečnou strukturu jemných krátkých vláken snadno poškodit. Boty by pak sice byly čisté, ale k bývalé kráse už by měly daleko. Takže jak na to šetrně?
Na hrubší nečistoty vezměte nejdřív běžný kartáč na boty. Na dočištění už budete potřebovat specializovanou výbavu, což by měla být aspoň čistící guma. Ta nečistoty na sebe nabaluje a současně obnovuje vzhled nubuku.
Přímo na obnovu původního vzhledu nubuku pak je určen mosazný nebo pryžový kartáč, který seženete v obchodech s potřebami pro péči o obuv. Ať už si pořídite kterýkoli z nich, vždy pak kartáčujte botu jen jedním směrem, nikoli sem a tam.
Opět bílé podrážky
Tato specialita sportovní obuvi jasně prozrazuje, kolik péče obuvi věnujeme. Pokud chcete, aby pruh kolem podrážky zůstal bílý, otírejte ho pravidelně houbičkou. Při menším znečištění pomůže obyčejné mýdlo, opět nanesené a smyté houbičkou.
Expertem na zašlé bílé podrážky pak je zubní pasta. Vyplatí se vám schovat si také vyřazený zubní kartáček, protože tím se dá pěnový materiál dobře a bez poškození pastou vydrhnout.
Když potřebují vyprat
Zašpiněná textilní část si samozřejmě říká o vyprání. Pohodlnější možností je vložit obuv do sáčku pro praní choulostivých oděvů a dát do pračky.
Nicméně někteří výrobci doporučují spíš ruční praní s tím, že je šetrnější a obuv méně ohrožuje rozlepením vnitřních dílů pod stélkou. I zde je lepší použít mýdlo, nedostatečně vypláchnutý prací prostředek by pak mohl dráždit chodidlo.
Foto: Shutterstock