Ozdravné kúry jsou jednou z pěkných tradic, které zejména my ženy na jaře rády dodržujeme. V návodech na ně se ovšem skrývá malý háček. Časy se od dob našich prababiček opravdu změily. Proto vám tentokrát nabízíme moderní verzi této tradice.
Tradiční jarní kúry řešily dvě věci – především přetížení jater těžkými jídly přes zimu. V tom se dnešní doba neliší, jen jíme vydatně bohužel nejen v zimě.
Stejně důležitý byl pro naše předky druhý bod – čerstvě rašícími rostlinami, mladými pampeliškami, kopřivami nebo sedmikráskami, vynahradit tělu dobu strádání bez čerstvých potravin, tedy ovoce a zeleniny.
Ty jsou ovšem dnes k mání celoročně, takže nepotřebujeme doplňovat vitamin C ozdravnou kúrou. Horší už je to ale s dalšími tzv. fytoživinami, které nepatří mezi vitaminy a minerály, přesto jsou pro dobrou kondici nepostradatelné.
Jenže při dlouhém skladování, které mají ovoce a zelenina vyskládané v regálech za sebou, jejich množství podstatně klesá. Proto dostávají čerstvě vyrašené rostliny nový význam a měli bychom je nahradit klíčky a výhonky.
Co trápí současné generace
* Míváme vyčerpanou imunitu po zimních virózách, které nás sice neohrožují tak jako naše prapředky, ale tělu dá zabrat nemoc i její léčba. Potřebujeme podpořit regeneraci jater, které tvořily protilátky, i střeva jako hlavního sídla imunity.
* Naše domovy a obecně budovy, v nichž trávíme drtivou většinu času v zimě, jsou oproti době před sto lety zatíženy stopami mnoha chemikálií, které se uvolňují jak z vybavení, tak ze stavebních materiálů.
Největším problémem je formaldehyd, který se doma hromadí z mnoha zdrojů zdrojů – laminátových podlah, lepidel na koberce a tapet, tmelů, nátěrů, matrací, čalouněného nábytku, cigaretového kouře i zplodin plynového sporáku.
Odbourávání těchto škodlivin opět zatěžuje hlavně játra, ale také ledviny a imunitní systém.
* Žijeme ve stavu zvýšeného stresu, což není jen reakce psychiky, ale také řada změn tělesných pochodů, které vedou k vyčerpání.
Tři týdny, které prospějí
Naplánujte si na ně nenáročnou ozdravnou kúru. Měla by vycházet z jídelníčku, který dodá nedostatkové živiny a celkově posílí. Velmi prospěšná je i vodoléčba, která uleví od stresu a napětí.
A do třetice dalším silným pomocníkem jsou byliny, kterým se říká adaptogeny a které mají mimořádnou schopnost zvyšovat odolnost těla i psychiky vůči zátěži. A co je důležité, chybějící energii neberou z rezerv.
1. krok: Jídelníček
Nepotřebujete speciální recepty, stačí se po dobu kúry vzdát jídel s nepříznivým dopadem na zdraví, což jsou především uzeniny, sladkosti a průmyslově vyráběná hotová jídla.
Jídelníček by měl být vyvážený a pestrý s co nejširším zastoupením různých druhů zeleniny, ovoce, ale i luštěnin, ořechů a libového masa a sýrů. Ve zvýšené míře zkuste zařadit následující potraviny:
Syrovátka čili bílkoviny
Pro regeneraci potřebuje tělo bílkoviny. Skvělým a dobře dostupným zdrojem je syrovátka, zvláště sušená. Dá se přidat do jakéhokoli sladkého jídla, ideálně do ranní kaše, do jogurtu, tvarohu, mléčných koktejlů nebo smoothies.
Kromě syrovátky samozřejmě bílkoviny dodají klasické zdroje jako maso a ryby, dále sýry, vejce.
Libové maso čili B12
Vitamin B12 se významně podílí na hospodaření se živinami a energií. Jeho slabinou je ovšem to, že si ho tělo nedokáže uchovávat do zásoby. Proto je B12 třeba dodávat pravidelně.
Jakmile chybí, začne váznout také tvorba červených krvinek, čímž slabost dále narůstá.
Mandle a ořechy čili hořčík
Hořčík je jednou ze základních podmínek toho, aby náš metabolismus byl schopen produkovat energii. Když v těle chybí, některé pochody se zpomalí, jiné zkomplikují.
Kromě ořechů je dobrým zdrojem také kakao, které se dá přimíchat do müsli, do tvarohu nebo prostě připravit jako nápoj.
Banány a brambory čili draslík
Je nezbytný pro využívání energie ze sacharidů i ukládání zásobního cukru ve svalech a játrech. Nedostatek se ohlásí pocitem slabých a těžkých svalů, následuje nespavost a únava.
Výhonky čili čerstvé fytoživiny
Klíčky a o něco větší výhonky obsahují ve srovnání s běžnou zeleninou mimořádné množství čerstvě vytvořených nových látek s ochranným vlivem na zdraví.
Dodávají je v koncentrované podobě, takže stačí i menší porce denně na posypání pomazánek nebo vařeného jídla.
Mořské ryby čili jód
Jód potřebuje štítná žláza, která plní funkci jaké si centrály pro řízení hospodaření s energií v těle. Pokud nefunguje správně, poznáte to zimomřivostí, ale především nevýkonností a slabostí, od níž nepomůže ani odpočinek.
2. krok: Vodoléčba
Příznivý efekt má už samotná teplá voda, neboť podpoří rozšíření cév, a tím metabolismus a odvádění odpadních látek z tkání. Účinek teplé vody můžete zesílit perličkovou masáží nebo přídavkem bylin a jejich výtažků.
Pozor: Při akutních infekčních onemocněních jsou koupele zcela nevhodné a můžou zhoršit stav.
Povzbuzující koupele
* Borovicová
Borovicový olej obsahuje látky, které působí povzbudivě na metabolismus, ale i psychiku. Tím řeší hned dvě časté příčiny slabosti a únavy. Používejte ho ale opatrně, je velmi intenzivní, do první koupele stačí kapka nebo dvě rozmíchané v troše smetany. V samotné vodě by se totiž olej nerozptýlil.
* Rozmarýnová
Výrazně zlepšuje prokrvení a celkově povzbuzuje, proto se doporučuje koupel připravovat spíše po ránu, večer by zahnala spánek. Spařte hrst sušeného rozmarýnu 1 l vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Pak vlijte do připravené koupele. Místo výluhu lze použít i rozmarýnový olej nebo rozmarýnovou koupelovou sůl.
* Růžová
Připravuje se z několika kapek esenciálního růžového oleje, které je třeba rozmíchat v malém množství smetany a pak přidat do koupele. V sezóně ale můžete použít i čerstvé okvětní plátky.
Budete potřebovat asi dvě hrsti, ty v míse spařte na výluh a pak vlijte do vody ve vaně.
Růžová esence působí na únavu přes psychiku, rozpouští duševní napětí a stres a mírní deprese. Právě tyto stavy se často skrývají nevysvětlitelnou únavou a nevýkonností.
3. krok: Posilující byliny
Hodí se, pokud máte pocit, že každodenní povinnosti už pro vyčerpanost stěží zvládáte.
* Rozchodnice růžová
Posiluje tělesnou energii a fyzickou výdrž, ulevuje při vyčerpání, snižuje únavnost a malátnost.
Současně zlepšuje duševní výkonnost a mírní úzkostní a depresivní nápady díky své schopnosti příznivě ovlivňovat hladinu látek působící na náladu jako serotonin, endorfin a dopamin.
* Eleuterokok ostnitý
Seženete ho také pod názvem sibiřský ženšen. Zasahuje do hospodaření s energií v těle, a tím snižuje chronickou únavu. Urychlí rekonvalescenci a příjemnou změnu pocítíte také při dlouhodobých onemocněních doprovázených únavou.
Pokud se začnete sportovat, pak vám eleutorokok nejen dodá víc energie, ale současně sníží bolesti z namožených svalů.
Ale pozor: Eleutorokok není vhodný při vysokém krevním tlaku nebo srdečních onemocněních.
* Šišák bajkalský
Zatímco eleutorok zlepší využívání energie v těle, šišák posiluje spíš zklidněním psychiky, mírní následky stresu, úzkost a podrážděnost, zlepšuje spánek, a tím dává prostor pro přirozenou regeneraci sil.
Pro jarní kúru je podstatný také jeho blahodárný vliv na játra, podporuje regeneraci jater poškozených ztukovatěním a škodlivinami.
* Vitánie snodárná
Známější je pod názvem ašvaganda, jak ji označuje indická áyurvéda. Vitánie příznivě působí na štítnou žlázu a produkci hormonů, které řídí hospodaření s energií v těle. To ale není jediným způsob, jakým posiluje.
Působí navíc přímo proti stresovému hormonu kortizolu a zlepšuje spánek, což naznačuje její název. Podporuje tak přirozenou regeneraci sil, aniž by tělo nutila čerpat z rezerv.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock