Domů     Jan Budař: „Bytí je každodenní zázrak“
Jan Budař: „Bytí je každodenní zázrak“

Tichý, skromný, nenápadný muž s plachým úsměvem. Zároveň velmi obsazovaný herec, nápaditý moderátor, muzikant, zpěvák, scenárista… Extrovertní introvert. Všeuměl, který říká, že „…nejlepší, jak cokoli dělat, je nechat se tím pohltit“.

Narodil se ve Frýdlantu v severních Čechách. Brzy se ale rodina přestěhovala do obce Zásada poblíž Jablonce n. N., potom do nedalekého Jirkova, a když bylo Janovi sedm, zakotvili v Brně. Často v rozhovorech vzpomíná, že hercem toužil být odmalička.

Všichni se tomu prý divili, protože byl zakřiknuté, málomluvné, červenající se dítě, bez jakékoli ambice někoho bavit nebo se předvádět.

Vnitřně klidný puberťák

Uplynulo pár let a z nesmělého školáčka byl nesmělý, červenající se pubescent. Někdy tehdy viděl Dustina Hofmana a jeho úžasného Rain Mana, byl nadšený a definitivně se utvrdil ve svém rozhodnutí pro hereckou dráhu.

A trval na něm, ačkoli mu doma líčili, jak to mají neúspěšní herci těžké… Co se vzorů týče, „… dlouho byl mým idolem krteček. Bez něj jsem nejedl, nespal, nic.

Až se to najednou zlomilo a krtečka nahradil Vinnetou.“ Jan prý dokonce vydržel několik měsíců neprojevovat emoce, měl naprosto kamennou tvář, protože se někde dočetl, že indiáni dovedou nalézt vnitřní klid.

Až si zavolali do školy rodiče, jestli neutrpěl nějaké trauma. „A já jsem to hrál. Bavilo mě to!“

S Tomášem Matonohou Polski film (2012)
S Tomášem Matonohou Polski film (2012)

V Brně se nenudil

Po gymnáziu vystudoval herectví na brněnské Janáčkově akademii, hrál v renomovaných divadlech – od brněnského Provázku po pražské Národní, tam dokonce Romea!

A pak už přišel prosťáček Standa Pichlík, plachý a „trochu pomalejší“ hrdina toužící po lásce ve snímku Nuda v Brně ozdobeném pěti Českými lvy. Sám Jan Budař získal hned dva, podílel se na scénáři a ztvárnil hlavní roli, a také se postaral hudbu k filmu.

Nebe a Vincek (2008) s Jaroslavem Pleslem
Nebe a Vincek (2008) s Jaroslavem Pleslem

Honza goes too Hollywood

Do mezititulku jsem si vypůjčila název „projektu“, v rámci něhož Jan Budař psal před časem pro jeden časopis reportáže o tom, kterak to je, když se český herec pokouší dobýt filmový svět. Sám rozhodně není bez šancí.

Už před několika lety ztvárnil hlavní roli ve snímku La mujer sin piano významného španělského režiséra Javiera Rebolla. Hrál Poláka žijícího ve Španělsku. „Měl jsem výhodu, že jsem mohl, dokonce měl ve své španělštině dělat chyby.“ Snímek získal kupř.

hlavní cenu Zlatou mušli coby nejlepší film na festivalu v San Sebastiánu. „Tamní diváci mají hezký zvyk – když se jim film líbí, tak vytvoří po projekci ve foyeru špalír a tleskají tvůrcům, kteří odcházejí z kina.

To bylo moc krásný…“ Hodí se dodat, jak se Jan Budař k roli v oceněném španělském filmu vůbec dostal.

Když byl předtím na festivalu v Madridu s delegací filmu Vratné láhve, ve kterém hrál Svěrákova kolegu v samoobsluze Úlisného, vzal s sebou několik DVD se sestřihem svých hereckých prací a po představení snímku oslovil publikum, zda někdo z přítomných nezná osobně režiséra Pedra Almodóvara.

„Můj sen je u něj hrát, protože se mi jeho filmy moc líbí.“ Několik lidí se přihlásilo a Jan je požádal, aby jeho dévédéčka předali. No a jedno z nich nakonec doputovalo právě k režiséru Rebollovi.

Přísloví o líné hubě v herecké praxi… „Kdybych mohl spolupracovat s vysněnými režiséry – vedle Almodóvara mám spoustu dalších – a při těch natáčeních cestovat po světě a poznávat různé kouty světa, to by se mi moc líbilo.“

Nuda v Brně s Martinem Pechlátem (2003)
Nuda v Brně s Martinem Pechlátem (2003)

Hudbu si našel sám

Budař jednou v rozhovoru prozradil, že když před lety slyšel v televizi prvně zpívat Stinga, tak ho to tak uhranulo, že se rozplakal a řekl si, že chce také hrát.

Pak našel v jednom baru jednoho muzikanta, ve druhém druhého, ve třetím kolegyni saxofonistku Elišku – a Eliščin Band byl na světě. Jiná verze vzniku kapely je ta, že chodil po Praze a rozhlašoval, že hledá spoluhráče. A oni se „nabalili“.

Ostatně muzika ho provází od dětství. „Nejdéle hraju na klavír, tam jsem si nejjistější. A pak také na kytaru.

A zobcové flétny, harmoniky, ale to moc nepočítám, to jsou spíš pokusy.“ Začalo to tak, že kdysi sám poprosil maminku, která na klavír hraje, aby mu objasnila, jak na to.

„Ona mi vysvětlila, jak najdu akord, a já jsem si pak už hledal sám… Kdyby mě někdo nutil, tak mi to možná znechutil.“ Už tehdy začal také skládat písně, ale netroufal jsem si někomu je hrát.

Jiří Ornest, Leoš Noha, Josef Polášek a Jan Budař Mistři (2004)
Jiří Ornest, Leoš Noha, Josef Polášek a Jan Budař Mistři (2004)

Sedí na mnoha židlích

Jan Budař si profesní pestrost pochvaluje. „Coby herec má člověk vlny práce – a já mám tu výhodu, když nemám moc herecké práce, tak mám kapelu, se kterou můžu koncertovat nebo natáčet, a to mě moc baví.“ V muzice rád zkouší, střídá a propojuje žánry.

Také vymyslel pořad Seznamme se – s kapelou koncertoval pro nezadané, ale nejen pro ně. Vyzýval návštěvníky představení, aby se vybavili červeným doplňkem, pokud se chtějí seznámit, a nebo růžovým, pokud jsou zadaní a chtějí se seznámit…

„Věřím, že ve vzduchu bude permanentní čekání na zázrak seznamování a lásky…,“ říkal, když program plánoval. Zároveň občas velmi originálně moderuje, píše scénáře, režíruje…

Pohádkáři vnuk a děd

V roce 2013 vyšla knížka Největší tajemství Leopolda Bumbáce a Pohádka z Pekla pod Sudem, s krásnými ilustracemi, v pevné vazbě. Autorem první pohádky je sám Jan, druhou ručně sepsal a navíc opatřil obrázky jeho tehdy 90letý dědeček Antonín.

„Myslím, že je to světová rarita, aby spolu vnuk a děda vydali pohádky. Mám z toho velikou radost a je to i dárek dědovi.“

Bude princem Mamánkem

Nyní připravuje Jan Budař svůj první velký film. Vymyslel pohádkový příběh prince, který visí rodičům (Josef Abrhám a Libuše Šafránková) na krku a ne a ne se oženit. Nikdy neopustil rodné království, neumí šermovat, bojí se kdečeho – prostě mamánek.

„Tak dlouho jsem čekal na roli prince, až jsem si ji musel napsat sám.

S Janou Plodkovou ve snímku Rozkoš (2013)
S Janou Plodkovou ve snímku Rozkoš (2013)

Jan Budař (39) ve zkratce:

Narodil se 31. července 1977 ve Frýdlantu

Maturita na gymnáziu v Brně

2000 absolvoval herectví na JAMU

Hrál v Klicperově divadle v Hradci Králové, v brněnském Divadle Husa na provázku, v pražském Divadle Na zábradlí i v pražském Národním divadle

Filmy:

např. Nuda v Brně (2003), Mistři (2004), Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště (2005), Vratné láhve (2006), Václav (2007), Protektor (2009), Odcházení (2011), Lidice (2011), Czech Made Man (2011), Všechno, nebo nic (2016), Tenkrát v ráji (2016), Anthropoid (2016)

Seriály: např. Vyprávěj (2009), Sanitka 2 (2013)

Ocenění: Český lev 2003 (Nuda v Brně – nejlepší scénář a hlavní herec), ČL 2004 (Mistři – vedlejší herec), ČL 2007 (Václav – vedlejší herec); Cena Alfréda Radoka 2004 – nejlepší herec

Scenárista, režisér, autor filmové hudby, reportér, moderátor

Zpěvák, hráč na piano, na kytaru a autor hudby i textů v kapele Eliščin band

Je spoluautorem knihy Největší tajemství Leopolda Bumbáce & Pohádka z Pekla pod Sudem

Rád cestuje, např. absolvoval v Himálaji pouť k posvátnému jezeru Gosaikunda a psal z ní reportáže.

Rodina: mladší sestra Jana (lékařka, jogínka, astroložka a malířka)

Ve filmu Václav (2007) si zahrál postavu Františka
Ve filmu Václav (2007) si zahrál postavu Františka

Co řekl o …:

… o radách do života: „Nejlepší rada, kterou jsem kdy dostal? Buď svůj, stejně ti nic jiného nezbývá.“

… o herectví: „Víc než divadlo mě baví film, přijde mi praktičtější ve všech směrech. Např. je výhodné, že ho jednou natočíte a pak už ten výrobek dál pracuje za vás. Divadlo je každý večer znovu psychicky vyčerpávající.“

… o filmech: „Mám rád filmy, díky nimž zažiju katarzi a odnáším si z kina silný zážitek.“

… o bytí: „Bytí je každodenní zázrak. Kdyby nás za to, že žijeme, denně někdo pochválil, byli bychom veselejší.“

… o sobě: Nejvíc se cítím být hercem, protože jsem to vystudoval. Ale jinak jsem nadšený amatér… Do všeho…“

Text: Helena Leitlová; foto: Herminapress, ČT, Nova, CSFD

Související články
6.5.2025
Potřebujete si odpočinout? Zkuste vyrazit na Maltu, hlavní sezóna tu právě začíná, přitom tu ještě není tolik turistů, ale ani není ještě extrémní horko. A tak se dá vyrazit jak obdivovat památky, tak na túru na kole a dokonce si i zaplavat v neuvěřitelně čistém moři. Že je Marsaxlokk stále živým rybářským městečkem, o tom se můž
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč