A že máme na výběr. Dnes si opravdu můžeme zvolit, z jakého materiálu budou pokrývky, pod kterými budeme odpočívat. Ale protože si nepořizujeme věc na pár dní, je třeba si ujasnit, co vlastně chceme.
Všechny materiály totiž mají svá pro a proti, a tak je dobré zamyslet se nad tím, který bude vyhovovat právě nám.
Důležité je například, jestli nejsme alergici, jestli jsme zimomřiví, či horkokrevní a jestli pořizujeme deku či peřinu domů nebo na chatu či chalupu a samozřejmě hraje roli také stav naší peněženky.
Peří
Pokud nemusíme při nákupu nových polštářů a peřin šetřit a chceme, aby nám vydržely léta, je dobré sáhnout po osvědčené klasice – peří. Důležitá je jeho jakost. Přitom počítejme, že dražší jsou výrobky z prachového peří.
Prachové peří totiž pochází z hrudníku hus a je velmi lehké a jemné. Každé pírko je tvořeno tisíci jemnými vlákénky. Už naši předkové věděli, že peří je výborný tepelný izolant, protože kolem těla udržuje vrstvu nehybného vzduchu, která je zahřívá.
Důležitá je také schopnost pohlcovat vlhko a odvádět je z těla. Někteří peří zavrhují, protože mají dojem, že se peřiny špatně udržují. Mýlí se. Jak polštáře, tak peřiny lze totiž prát. Ne však v domácích podmínkách, protože je potřeba mít velkou pračku a sušičku.
Pokud jste vy nebo vaši blízcí na peří alergičtí (čistá alergie na peří je ovšem vzácná), musíte hledat mezi dalšími materiály. Jedním takovým je:
Ovčí vlna
Je všeobecně známo, že vlna má vynikající vlastnost známou jako „suché teplo“, kdy je schopna působit jako optimální tepelný izolant tělesné teploty vůči vnějšímu prostředí. V zimě hřeje, naopak v horkých letních dnech odvádí pot a přebytečné teplo od těla.
Ovčí rouno má schopnost pohlcovat vodu až do 35 procent své hmotnosti. Přitom zůstává na dotyk suché a vlhkosti se snadno zbaví, jakmile okolní prostředí přestane být vlhké. Pro srovnání:
Bavlna pohltí vodu jen do osmi procent své hmotnosti a syntetické vlákno jen do necelých tří procent. Vlna pohlcuje pachy a škodlivé látky z okolí. Velká výhoda vlny je, že nehostí roztoče. Ovčí vlna se velmi snadno udržuje.
Díky obsahu lanolínu vzniká samočisticí efekt. Vlněné výrobky není třeba často prát, čím méně, tím lépe, a když už je pereme, tak ve speciálních pracích prostředcích s lanolinem.
Polyesterové vlákno
Mnozí tvrdí, že upřednostňují umělá vlákna už proto, že se lépe udržují. Ale vlákna mohou být různého druhu.
Duté vlákno – jedná se o syntetický výplňový materiál z polyesteru. Jeho předností je především nízká hmotnost a tvarová paměť. Tím, že je vlákno skutečně uvnitř duté, výborně izoluje.
Na trhu naleznete duté vlákno buď ve formě polyesterových kuliček, nebo v podobě rouna. Kuličky se používají většinou do polštářů, které jsou opatřeny zipem. Pokud vám nevyhovuje dané množství, můžete je jednoduše buď odebrat, nebo doplnit.
Při nákupu je třeba dát pozor na kvalitu. Příliš levné výrobky mají tendenci tvořit chuchvalce.
Silikonizované vlákno – v podstatě se jedná o polyesterové vlákno potažené tenkou vrstvou silikonu, takže je hodně měkké a při spaní příjemně přilne k tělu. Výhodou výrobků z polyesterových vláken je snadná údržba.
Dají se prát (ale pozor některé jen na 40 stupňů, a tím už se vyřazují z produktů vhodných pro alergiky) a musíte mít opravdu velkou pračku.
Víte, že
na náplň do jedné peřiny je třeba oškubat 52 hus nebo kachen?
Obecně nejcennější peří pochází ze sibiřských chovů, neboť husy chované v tomto klimatickém pásu mají peří hustší, a tedy i kvalitnější.
Asi nejdražší pokrývka by byla z peří islandské kajky. Když tyto kachny opouštějí hnízda po tom, co vyvedly mláďata, nechávají v nich hedvábně jemné chomáčky peří. Spací pytle z tohoto peří používají horolezci v extrémních podmínkách.
Foto Shutterstock (úvodní foto), rouno.cz, proluzkoviny.cz, luzkoviny-janecek.cz