Domů     Jak se v létě vyspat?
Jak se v létě vyspat?
18.7.2022

Známe to všichni. Léto je období, kdy si v noci moc neodpočinou ani ti, kteří jinak problémy se spánkem nemají.

I milovníci teplého počasí začínají být přinejmenším rozmrzelí a cítí se vyčerpaní. Zkouší, co se dá, třeba dát pyžamo do lednice, rozvěsit prostěradla, rozmístit větráky. To samozřejmě může pomoci, ale jsou i jiné cesty.

Vytvořte si melatonin

Tento hormon reguluje denní rytmy a má vliv na neurony v mozku, které zapínají spánek. Ve tmě se se vylučuje, naopak silné světlo jeho tvorbě brání.

Zdá se to jednoduché, ale musíme ještě pamatovat na to, že právě vysoká úroveň denního světla pomáhá tělu, aby si spánkový hormon vytvořilo. Takže ideální kombinace je: spousta přirozeného světla přes den a hluboká tma v noci.

Jak to udělat?

* Pokuste se během dne alespoň trochu dostat ven. Pomůže i dvacetiminutová procházka.

* Když jdete spát, zajistěte, aby v místnosti byla co největší tma. Pokud máte u lůžka osvětlené hodiny, odstraňte je alespoň ze svého zorného pole.

Tip: Nemůžete-li zatemnit, naučte se spát s maskou. Ta pomůže hlavně lidem, kteří pracují na směny a musejí spát během dne.

* Když musíte jít v noci na záchod, použijte jen tlumené noční světlo.

Tip: Zkuste si opatřit například lampičku do zásuvky, jež se rozsvítí při pohybu nebo si na záchodě instalujte stmívací vypínač, který na noc nastavte vždycky na minimum.

Spánek v tabletkách

Některé přípravky obsahující melatonin lze dostat v lékárnách. Většinou se tyto přípravky používají v boji s pásmovou nemocí při dlouhých přeletech.

Pokud se je rozhodnete vyzkoušet k podpoře spánku, určitě se nejprve poraďte s lékařem.

Pozor na stravu

V horkých dnech bychom neměli jíst těžká jídla, spíš prospívají potraviny, které čínská medicína označuje za chladivé. Které to jsou?

Jogurty a zakysané mléko

Je ovšem třeba vybírat neslazené a dát pozor na kalorickou hodnotu. Samozřejmě je můžete ochutit ovocem ze zahrádky.

Syrová zelenina a ovoce

Nejlepší využití syrové zeleniny je asi v salátech, jen je potřeba vyhnout se těžkým a průmyslově vyrobeným dresinkům. Použijte jogurt, jako v případě salátu tzatziky, nebo prostě jen smíchejte citronovou šťávu s olivovým olejem a bylinkami.

Zelený čaj

Pokud jste zvyklí na čaj černý, může vám vadit nezvyklá chuť zeleného, ale klidně si ho připravte slabší. Ideální je pít ho vlažný, jak to dělají v teplých krajích.

Vsaďte na bylinky

Je dost těch, které pomohou spánek navodit, a výhoda je, že je snadno seženete. Nebo si je samozřejmě můžete nasušit sami.

Kozlík lékařský

Je asi nejznámější. Určitě už jste slyšeli o valeriánských kapkách, což je tinktura právě z této byliny. Užívat se mají 4 týdny a pak je třeba udělat měsíční pauzu. Obvykle se bere 20 kapek 3× denně.

Nebo si můžete připravit čaj, ale ani tady se zázrak nedostaví hned. Měli byste ho pít nejméně 14 dnů. Pozor ale dejte, pokud užíváte tabletky na spaní, protože by mohl zvýšit jejich sedativní účinek.

Čaj

Jedna čajová lžička kozlíku lékařského se zalije horkou vodou do poloviny šálku, poté se nechá louhovat po dobu 10–15 minut.

Chmel

Pomáhá, když jste nervózní nebo podráždění a samozřejmě vyvolává spánek. Nevýhodou polštářku je, že chmel má specifický pach, což někdo nesnáší. Můžeme ho však pít jako čaj nebo mléko.

Mléko

Půl lžičky chmelových šištic zalijte horkým mlékem a nechte 10 minut louhovat. Poté přeceďte. Můžete přisladit medem.

Levandule

Její použití je široké, ale pro dobrý spánek se nejvíc hodí voňavá lázeň.

Koupel

Do zavařovací sklenice nasypte 250 g hrubozrnné soli z Mrtvého moře a smíchejte s jednou vrchovatou lžící levandulových květů. Celý obsah pořádně protřepejte. Nechte několik dní uležet.

Vanu naplňte vodou, která by měla mít asi 36–38 °C. Nasypte připravenou směs a rozmíchejte. Nekoupejte se déle než 20 minut.

Meduňka

Nepůsobí přímo na usnutí, ale zklidní nervy a pomůže odblokovat stres. Nejčastěji se užívá čaj, ale samozřejmě existuje i spousta jídel, do kterých ji můžete přidat, nebo si udělejte sirup či tinkturu. Vhodná je i aromaterapie.

Pokud ji máte na zahrádce, měli byste vědět, že listy je nejlepší trhat před rozkvětem za suchého, ale chladnějšího počasí. Tehdy mají nejvyšší obsah silic.

Tinktura

Lístky meduňky naložte do vysokoprocentního alkoholu a nechte odležet měsíc na tmavém místě a každý den protřepejte.

Poté slijte. Užívejte 3 x 20 kapek denně. Meduňková tinktura je ale skvělá i do bylinných relaxačních koupelí.

Kolik spánku potřebujeme?

Možná to nevíte, ale potřeba spánku se liší podle toho, kolik vám je let: Podívejte se sami.

novorozenci 14–17 hodin

kojenci 12–15 hodin

batolata 11–14 hodin

předškolní děti 10–13 hodin

školní děti 9–11 hodin

dospívající 8–10 hodin

mladí dospělí a střední věk 7–9 hodin

staří dospělí 7–8 hodin

Pokud spíte méně, měli byste vědět, že dostatečně dlouhý spánek je nezbytný pro imunitní systém. Málo spánku vede ke snížení obranyschopnosti proti infekčním onemocněním, nádorovému bujení a zhoršené tvorbě protilátek po očkování. Kvalitní spánek je také prevencí Alzheimerovy choroby.

Poruchy spánku

Insomnie – znají ji milovníci zejména severských detektivek, ale málokdo ví, že touto poruchou trpí asi 15 % populace.

Vyznačuje se obtížným usínáním, časným ranním probouzením bez schopnosti znovu usnout, nočním probouzením, ale v horších případech i nočním bděním či úplnou záměnou dne a noci.

Hypersomnie – je patologicky zvýšená spavost. Spánek kolísá mezi 12–14 hodinami, ale v extrémních případech až mezi 16–18 hodinami. Lidé, kteří jí trpí, mají velké problémy s probuzením – často nepomůže ani hlasitý budík.

Krátce po probuzení mají problémy vykonávat náročnější mentální a pohybové aktivity.

Narkolepsie – je jedním z typů hypersomnie. Je to chronická neurologická porucha, kdy mozek není schopen správně regulovat cyklus spánku a bdění. Postižený člověk upadá během dne náhle do spánku nebo trpí extrémní ospalostí. Tato ospalost se nedá vůlí potlačit, takže velmi komplikuje běžný život.

Spánková apnoe – nedávno jsme o ní psali, takže jen stručně. Jde o řadu krátkých nočních zástav dechu. Lidé, kteří jí trpí, si sice nestěžují na nespavost, ale bývají ve dne nevýkonní a unavení. Je potřeba se léčit.

Chrápání – zvuk, který pochází z dýchacího ústrojí, může být rušivý jak pro toho, kdo chrápe, tak pro její okolí. Může být ovlivněno fyziologickými faktory, ale také životním stylem, léky a věkem.

Noční děsy – jedná se o krátké děsivé sny, spojené se strachem, křikem, neklidem. Bývají provázeny pocením, zrychleným dýcháním, bušením srdce aj. Spící se někdy posadí nebo vstane s panickým křikem, může i běžet ke dveřím.

Jen málokdy se však probudí a po probuzení upadá ihned zpět do spánku. Druhý den si nic nepamatuje.

Foto Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
19.6.2024
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc rychle, ale ani pomalu, to vám řekne každý malíř. A když není žádný v dosahu, možná dospějete k rozh
16.6.2024
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, ale navíc šíří i příjemnou vůni. Do myčky dejte v
5.6.2024
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší ministryně zahraničí USA Čechoameričanka Madeleine Albrightová. Inspirujte se její
31.5.2024
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je ideální tvar pro všechny typy postav.
29.5.2024
Nejslušivějšího dojmu dosáhnete odstínem přirozeně vycházejícím z vašeho barevného typu, takže bude ladit s odstínem pleti a očí. U kombinovaných typů je pak zásadní určit, jestli má pleť studený nebo teplý odstín, a podle toho vybrat teplý nebo studený odstín barvy na vlasy. Jarní typ: Vhodné jsou jemné teplé barvy od medové, přes skořicovou až po zlatavě hnědou, rozhodně by to měly být svět
reklama
reklama
Šikovné tipy
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. […]
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského