Možná znáte člověka, který umí vše – skvěle vaří, pilotuje letadlo, úžasně zpívá a je vynikající matematik. Nebo si to alespoň myslí. Pozor, může to být narcista.
V řecké mytologii byl Narkissos pohledným mladým mužem, který odmítl všechny ženy a nakonec se zahleděl do vlastního obrazu ve vodě. Něco vám to připomíná?
Než se začnete slovem narcista ohánět, uvědomte si, že někteří lidé mají narcistické tendence, ale netrpí přímo narcismem.
Nebude tedy na škodu, když se naučíte rozeznávat znaky pravého narcisty (Většinou se jedná o muže, i když i ženy mohou mít narcistní sklony).
To proto, abyste se mu dokázala vyhnout a naučila se jednat s těmi, které již máte ve svém okolí a s nimiž prostě vyjít musíte.
Jak ho poznat?
Nesnese kritiku. Buď ji přehlédne, nebo zaútočí. Enormně ho zraňuje a neví, co si s ní počít. Neustále si udržuje obrovské ego, i když třeba vnitřně trpí méněcenností.
Neustále přehání. Nic proti zdravému sebevědomí, když člověk dosáhne úspěchu, může se pochlubit. Narcistický člověk však téměř nic jiného nedělá. Vidí se na pódiu, pod kterým jsou ostatní lidé – svědkové jeho úspěchu a obdivovatelé.
Chybí mu empatie (vcítění). Není schopen pochopit názory jiných lidí ani jejich pocity. Když je například někdo v práci povýšen a lidé mu gratulují, narcista má potřebu obrátit veškerou pozornost na sebe.
Paradoxně se snaží lidem okolo vyhovět, i když jim třeba závidí. Myslí, že takto si získá jejich lásku.
Touží po ideálním vztahu, zároveň se ho však obává. Neumí si připustit city.
Ještě si nejste jistá?
Pokud jste stále na pochybách, jestli jednáte s narcistou, zkuste si položit několik otázek.
Chová se podezřelý člověk tak, jako kdyby se celý svět točil kolem něho?
Musíte mu zalichotit, aby byl schopen vám chvíli věnovat pozornost?
Když s ním nesouhlasíte, snaží se vás umlčet?
Jsou vaše pocity často odsouvány na vedlejší kolej?
Točí se všechny rozhovory pouze okolo něj?
Pokud jste si odpověděla kladně, je pravděpodobnost, že jednáte s narcistou, velmi vysoká.
Jak se mu to stalo?
Narcismus patří k vývojovým poruchám, jež se utvářejí opakovaným zraněním v raném dětství. Nejčastěji se spojuje se selháním ze strany matky, která dítěti nevěnovala dostatek péče.
Kvůli nenaplněné potřebě mateřské lásky člověk s touto poruchou vlastně nenašel cestu k sebelásce. Aby unikl bolesti z nedostatku lásky, musel se zatvrdit a vytvořil si pocit vlastní hodnoty sám.
Narcista většinou ve skutečnosti trpí méněcenností, sebou samým opovrhuje, ale nadevše zbožňuje svůj skvělý obraz, což vyžaduje i od druhých.
První kontakt s ním vás okouzlí. Pro ženu může být jeho způsob chování zpočátku neodolatelným kořením, a dokonce i v ní samé probouzet zvýšené sebevědomí. O co opojnější je prvotní okouzlení, o to trýznivěji se snáší následné vystřízlivění.
Narcista není schopen zralé lásky. Očekává hluboký obdiv, špatně snáší kritiku, o partnerce si začne myslet, že dostatečně nechápe jeho výjimečnost, a tak se začne ohlížet jinde.
Dá se s ním žít?
To je opravdu otázka k zamyšlení. Většinou, řekněme si to upřímně, nedá. Ale pokud máte v úmyslu to vyzkoušet, zamyslete se nejdříve nad svými přáními a touhami.
Když s ním teprve chodíte (to je ta lepší varianta) a vyčerpávají vás jeho nároky (neustálá potřeba uznání, chvály, pozornosti a trpělivosti), budete muset přehodnotit váš vztah.
Pokud vás nějakým způsobem využívá (manipuluje s vámi, ponižuje vás, chová se k vám povýšeně), měla byste vztah ihned ukončit, protože je pro vás nebezpečný.
Chcete, nebo musíte s ním být?
Pak vám nezbývá, než se připravit na několik věcí, které určitě čekají.
Připravte se na to, že vás bude často ponižovat. Nikdy nebudete schopna dostát jeho představám o tom, jaká byste měla být. Tím je myšleno skákat přesně tak, jak bude on pískat.
Jeho kritiku si neberte osobně. Připomínejte si, že za to může jeho nevyvážený pohled na svět.
Nesnažte se ale hádat se. S narcistou žádnou hádku nevyhrajete.
Chvalte
A to co nejupřímněji. Existují věci, které na něm obdivujete? Zkuste ho chválit hlavně za ně. Bude to pak působit upřímněji. Například pokud dobře píše, pravidelně mu to říkejte. Sdělte mu například:
Líbí se mi, jakou máš slovní zásobu a jak skvěle dokážeš vyjádřit myšlenky. Pokud se mu chcete opravdu zavděčit, můžete mu říct, že je lepší než vy. Tím mu dáte najevo, že je lepší než vy a vlastně i zbytek světa a díky tomu se bude cítit opravdu skvěle.
Nejde vám to? Kývejte
Pokud narcistovi nedokážete neustále lichotit, buďte prostě potichu. Nestoupnete tím sice v jeho očích, ale budete s ním vlastně pasivně souhlasit.
Protože narcista vyžaduje neustálou pozornost, když se budete usmívat a pokyvovat, poskytnete mu to, co chce, aniž byste se musela nějak zapojovat.
Přesvědčování
Jen málokterá přesvědčovací technika zabírá, takže když něco chcete, musíte na to jít jinak. Třeba takhle:
Chcete s ním jít do nějaké nové restaurace a víte, že si zakládá na společenském postavení, řekněte tedy, že jste slyšela, že do té restaurace chodí ti nejvlivnější lidé z okolí.
Chcete jít na nějakou výstavu s kamarádem, jehož narcismus se točí kolem jeho inteligence, můžete říct třeba to, že jste četla, že je to výstava, která baví chytré a bystré lidi.
Pokud jste dočetla až sem a zjistila, že tohle všechno nedokážete, nepouštějte se s narcistou do žádného dobrodružství. Pokud už se stalo a narcismem trpí někdo, koho máte ráda, zkuste mu navrhnout pomoc odborníka. Ale pozor, bude to trnitá cesta a změnit nemusí vůbec nic.