Samovolný únik moči čili inkontinence může postihnout kohokoli z nás, bez ohledu na věk. Překvapivě dokonce i děti a muže.
Ženy nejčastěji trpí tzv. stresovou inkontinencí. Objeví se v důsledku poklesu pánevního dna především u těhotných a kojících žen a u žen s nadváhou, ale i vlivem snížené hladiny ženského hormonu estrogenu v období klimakteria.
Řešením je regulace hormonální činnosti, především snížení produkce stresových hormonů (pomocí léků), dále pak cvičení, změna životosprávy, anebo jednoduchý chirurgický zákrok, kterému dává přednost stále víc postižených žen.
Pokud už k samovolnému úniku moči dochází, rozhodně nemusí negativně ovlivnit náš další způsob života. Paní domu nabízí užitečné informace, jak problém řešit.
Pomůže cvičení i bylinky
Pravidelným posilováním ochabujících svalů pánevního dna (třeba cvičením či jízdou na kole) částečně předejdete problémům s inkontinencí. Nějaký čas sice trvá, než se podaří svaly posílit, proto se nestyďte používat speciální vložky.
Jsou nenápadné, moč spolehlivě zadrží a brání vzniku zápachu. U lehkých forem lze cvičení kombinovat s podpůrnými prostředky – potravinovými doplňky a bylinnými čaji. V léčbě pomáhají byliny:
kratevka nurvala, klikva velkoplodá, dřín lékařský, zázvor, galgán lékařský, třezalka tečkovaná, pryšec aj.
Řešením je operace
Nekontrolovanému úniku moči lze zabránit operativně, pomocí poševní pásky. Je to nejschůdnější řešení především pro časově vytížené ženy, které nestíhají pravidelné cvičení. Zákrok se provádí v celkové narkóze.
Z malého řezu v pochvě je pod močovou trubicí protažena speciální páska, která se uchytí v tříslech, a tak podpírá močovou trubici. Výkon trvá cca 30 minut.
Úspěšnost zákroku je vysoká, pohybuje se mezi 80–90 %, (vyléčí se 8 pacientek z 10), ale u 1–2 zůstane stav stejný jako před operací nebo se po čase problém vrátí. Při opakovaných zákrocích je ale šance na úplné vyléčení podstatně menší.
Možné komplikace: Nejméně dva týdny po výkonu má žena dodržovat pohlavní abstinenci a dbát o zvýšenou hygienu. Může se objevit slabé krvácení (špinění), které do týdne ustává.
Samozřejmě jako při jiných zákrocích nelze nikdy zaručit hladký průběh operace. Běžnou komplikací bývají bolesti v tříslech, šířící se dolů do nohou, které během několika dnů samy vymizí.
Po operaci může dojít i k dočasné poruše vyprazdňování moči, a proto je někdy nutné ponechat několik dní po operaci zavedený katetr (malá hadička) do močového měchýře.
Výjimečně mohou zákrok provázet komplikace běžné pro jiné operační výkony (trombóza, embolie, krvácení během operace i po ní, infekce v místě zákroku,…).
Doba rekonvalescence: Po operaci zůstává žena v nemocnici minimálně 3–6 hodin na pozorování na „dospávacím“ pokoji. Po prvním vymočení a ustálení životních funkcí je pak propuštěna domů (někde zůstává do druhého dne).
Po 24 hodin od provedeného výkonu nesmí řídit žádné motorové vozidlo. Doba rekonvalescence trvá přibližně 2–3 týdny. Na kontrolu k lékaři se chodí za 2 týdny po operaci nebo při potížích (bolesti břicha, silné krvácení, teploty) i dřív.
Minimálně půl roku po zákroku nesmí žena zvedat těžká břemena a vykonávat fyzicky náročnou práci či zátěžový sport.
Další možná léčba
Cvičení – stresové vytékání mohou redukovat i vyléčit Kegelovy cviky na posílení svalů pánevního dna a svěrače.
Magnety a elektrická stimulace – posilují svaly dolní pánve podobně jako cvičení. Elektrody stabilizují hyperaktivní svaly a stimulují stahy močové trubice. Na zpevnění svalstva pánevního dna je účinná i metoda magnetické stimulace.
Biofeedback (biologická zpětná vazba) – při ní přístroje měří fungování těla. Použitím zařízení se svaly měchýře a močové trubice stahují a lze nad nimi získat kontrolu.
Léky – některé utlumují stahy hyperaktivního měchýře, jiné uvolňují svaly, což vede k lepšímu vyprázdnění. Především hormony podporují normální funkci svalů zapojených do močení. Pozor na vedlejší účinky!
Pesar (vaginální vložka) – tvrdý prstenec vložený do pochvy tlačí proti její stěně a udržuje tak spojení v žádané pozici, což vede k menšímu stresovému úniku. Nutná je pravidelná kontrola u lékaře!
Implantáty – substance (kolagen, vlastní tuk, teflon, silikon) vstříknuté do tkání kolem močové trubice jí přidávají objem a pomáhají ji uzavřít. Redukují tak stresovou inkontinenci.
Katetrizace (cévkování) – pokud kvůli slabým svalům nebo po prodělané operaci či úrazu míchy nelze měchýř vyprázdnit, je nutné použít katetr (cévku). Rourku lze napojit na sběrnou nádobku, upevněnou na tělo.
Více informaci najdete na webu: www.incoforum.cz
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock