Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě.
Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky.
Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim zároveň s tím klesá pocit lidské důstojnosti, který někdy končívá až u dobrovolné sociální izolace.
Stresovou inkontinencí trpí nejčastěji ženy. Objeví se v důsledku poklesu pánevního dna především u těhotných a kojících žen a u žen s nadváhou, ale i vlivem snížené hladiny ženského hormonu estrogenu v období klimakteria.
O urgentní inkontinenci se mluví tehdy, když máte náhlé a velmi intenzivní nucení na močení. Prostě váš močový měchýř nedokáže pojmout moč do své plné kapacity a dlouhodobě ji shromažďovat.
Funkční inkontinence může doprovázet pooperační urogynekologické operace, infekční či nádorová onemocnění a také poúrazové stavy. Ani muži ve středním věku nejsou ušetřeni.
Většina z nich své problémy tají, přitom jde často o stav doprovázející nezhoubné zvětšení prostaty. Problémy u nich přitom přicházejí pozvolna. K úniku moči dochází také při mozkové mrtvici, demenci a mnohdy doprovází i Parkinsonovu a Alzheimerovu chorobu.
Co většinou pomáhá
Posilování pánevního dna
Kegelovy cviky jsou jednoduché a přitom výrazně zpevňují svaly pánevního dna a svaly svěrače, čímž někdy i vyléčí zvláště inkontinenci stresovou.
Jak cvičit Kegelovy cviky:
Zpočátku vleže na zádech, postupem času vsedě nebo vestoje. Začněte stahováním a relaxací svalů pánevního dna. Poznáte je tak, že jimi dokážete zastavit střední proud moči.
Při stažení svalů byste měli cítit, jak se svaly pánve sevřou a mírně zvednou směrem k trupu. Nejprve zatněte svaly na 2 vteřiny a poté povolte alespoň na 10 vteřin.
Čas, kdy svaly sevřete, postupně prodlužujte až na 10 vteřin a každý týden přidejte jednu vteřinu. Zatnutí svalů zopakujte desetkrát, to je jedna série Kegelových cviků. Opakujte ji přibližně 3 až 4krát denně, v různou dobu.
Pomůže příroda
U lehkých forem lze cvičení kombinovat s podpůrnými prostředky – potravinovými doplňky, které obsahují extrakty ze semen dýně a sóji a extrakt z kopřivy, prášek ze šťávy brusinek a vitaminy D a B12. Pomáhají i byliny:
medvědice lékařská, klikva velkoplodá, kopřiva dvoudomá a přeslička rolní. Lichořeřišnice větší navíc funguje i jako silné přírodní antibiotikum, celík zlatobýl ocení hlavně muži. Pomáhá totiž při potížích se zvětšenou prostatou.
Dobrým pomocníkem jsou také borůvky. Působí močopudně a dezinfekčně. Kupte si borůvkový extrakt anebo si uvařte čaj z borůvkových listů. Ty lze sehnat i u internetových prodejců bylinek.
Co vám může nabídnout lékař:
* Léky
Některé utlumují stahy hyperaktivního měchýře, jiné uvolňují svaly, což vede k lepšímu vyprázdnění. Především hormonální přípravky podporují normální funkci svalů zapojených do močení. Dobré účinky mají i léky tzv. nové generace (s léčivou látkou mirabegron). Budete za ně ale v lékárně doplácet vyšší částku.
* Elektrickou a magnetickou stimulaci
Pro zpevnění pánevního dna se používá také elektrická stimulace. Jedná se o velmi častý léčebný postup u stresové a urgentní inkontinence. Podobně působí i magnety.
* Implantát
Pomůže uzavřít močovou trubici a zmírnit následky stresové inkontinence. Jedná se o kolagen či silikon, který je v lokální anestezii vstříknut pacientovi do tkáně v okolí močového měchýře. Aplikace implantátu se musí po čase opakovat.
* Biofeedback
Při ní přístroje měří fungování těla. Použitím zařízení se svaly měchýře a močové trubice stahují a lze nad nimi získat kontrolu. Pomáhá léčit hlavně při urgentní a stresové inkontinenci.
* Operaci inkontinence
Přichází na řadu, když už nic nepomáhá. Jde o miniinvazivní operační zákrok v celkové narkóze, při kterém je zavedena páska z polypropylenu pod močovou trubici, čímž zajistí její podporu při zvýšeném nitrobřišním tlaku. Efekt je pak trvalý.
Co můžete udělat sami
Hlídat si vyváženou stravu a v rozumné míře regulovat příjem tuků a cukrů, čímž zabráníte vzniku nadváhy. Pokud již máte nějaká ta kila navíc, pokuste se je zredukovat. Pokuste se z jídelníčku vyřadit alkohol a kávu.
Tekutiny, které obsahují kofein nebo alkohol, totiž dráždí močový měchýř, a mohou tedy inkontinenci zbytečně zhoršovat.
Text: Olga Böhmová, foto: Shutterstock