Domů     Igor Bareš: Mám ideální partnerku
Igor Bareš: Mám ideální partnerku
od 16.6.2020

Poprvé mi utkvěl jako zarputilý, vzteklý majitel gruntu v jednom z dílů Četnických humoresek. Rád hraje negativní role, postavy se složitým vnitřním světem, na čemž má možná podíl jeho láska k ruské literatuře s jejími běsy.

Narodil se jako druhorozený, ale vyrostl jako jedináček. Jeho starší bratr totiž podlehl v devíti letech rakovině. „Já jsem ho nepoznal.

Až postupně jsem se dozvídal, kdo je to na té fotografii, která visela u nás doma v každé místnosti.“ Navíc má z tatínkova prvního manželství ještě dva nevlastní bratry, tatínek je ale tajil.

reklama

„Bráchové se ozvali až po jeho smrti a viděli jsme se jen krátce, asi dvakrát v životě.“ Maminku měl moc rád. „Byla trošinku nervově labilnější. Každý můj neúspěch považovala za konec života.

Já jsem přinesl dvě pětky za sebou a ona začala plakat.“ Pořád má v Olomouci dům po rodičích. „Mám ho v záloze. Jako místo, kam se můžu vrátit, kdyby se stalo cokoliv.“

Lákala ho zoo

Bavila ho zvířata, příroda. V Olomouci na Svatém kopečku je zoologická zahrada a Igor chtěl v takové zahradě pracovat, pokud možno s exotickými zvířaty. Přihlásil se proto na čtyřletou střední odbornou zemědělsko-technickou školu, obor chovatel.

reklama

„Jsem zootechnik s maturitou. Když jsem ale v zoo absolvoval krátkodobou brigádu, zjistil jsem, že mě ta exotika zas tak nebaví.“ To už se zabýval také amatérským divadlem a historickým šermem. A rozhodl se zkusit to na Janáčkově akademii v Brně.

Škola na dně sklenky

„Že se budu živit herectvím, to jsem v dětství v hlavě neměl, i když jsem jako malý viděl v olomouckém divadle hru O myších a lidech a chtěl jsem si to na jevišti také vyzkoušet.“ Na JAMU ho vzali hned napoprvé.

reklama

„Já byl kluk, který byl doma držený velmi zkrátka, takže když jsem přišel na JAMU, chtěl jsem to všechno rychle dohnat.“ Škola ho nebavila, přátel moc neměl, a tak se skamarádil s alkoholem. „Neměl jsem všechny zápočty a zkoušky.

Sám jsem se rozhodl, že nastoupím do léčebny.“ Bylo mu dvacet let. Ve škole propadl. Naštěstí ale do ročníku, který vedl Stanislav Moša, pedagog, který mu dal důvěru a umožnil mu částečný úvazek v Divadle bratří Mrštíků.

„Takže já jsem první půlku studia propil a druhou prohrál.“ Po absolutoriu pak hned nastoupil „k Mrštíkům“ do angažmá. Mimochodem – po letech pak dostal nabídku učit na brněnské konzervatoři i na Janáčkově akademii. „V mém případě by to ale vůbec nešlo.

Jednak nemám pedagogické minimum, jednak nemám podobné ambice. Já bych budoucím hercům nemohl vysvětlovat, jak se má hrát.“

Život s limity

Krátce po třicítce začal mít Igor Bareš zdravotní problémy – diagnostikovali mu Crohnovu nemoc, což je zánětlivé onemocnění střev provázené silnými průjmy, přičemž se záněty mohou rozšiřovat i do dalších částí organismu.

„Uvažoval jsem o tom, co všechno musím omezit, aby mě to moc neomezilo.“ Začal dodržovat dietu a nemoc ho nechala devět let na pokoji. Pak se však vrátila a pravidelně se ozývá. Nedávno absolvoval herec i operační zákrok, pravidelně chodí na infuze… „Ale dá se s ní zatím žít.“

Ve zlaté kapličce

V Brně vystřídal postupně tři divadla, až v roce 2005 dostal angažmá v Národním divadle. „Za to jsem vděčný, protože to byl samozřejmě můj sen. V tomhle jsem staromódní.

Takže když odtud přišla už třetí nabídka, řekl jsem si, že je čas ten krok udělat.“ Dlouho pendloval mezi Prahou, Brnem a rodnou Olomoucí, dnes už je doma v hlavním městě. „Večerní cesty Prahou bývají nejhezčí, beru je jako odměnu za pracovní den.

Nějakou dobu mi trvá, než z divadla dorazím do Šárky. Dřív jsem své běsy řešil poměrně zásadními večírky, což si jako člověk, který má třiadvacet představení do měsíce, dovolit nemůžu. Pravda je, že si energii z jeviště v sobě vždy ještě chvilku nesu.“

Osudová žena

S někdejší partnerkou, herečkou Monikou Kobrovou (nyní mj. Divadlo na Fidlovačce) má Igor Bareš dospívající dceru Sonju. „Se Sonjou nežiju, ale rozumíme si dobře.

Mluví o tom, že bude novinářkou.“ Jeho druhou ženou je rovněž kolegyně, herečka Antonie Talacková, kterou poznal už v Brně, ale vzali se v roce 2008 v Praze. „Ona je po všech stránkách ideální partnerka. Setkání s ní bylo pro mě nejzásadnější v životě.

Neumím si představit, že bych našel jinou ženu, která by s tou mojí stávající byla srovnatelná. Ona je mou osudovou ženou.“ Mají spolu tříletou Toničku a další dítě je na cestě. „Žena je o jedenáct let mladší a o dcerku se moc hezky stará.

Rád se na to dívám.“ Na otázku, jaký je táta, před časem odpověděl: „Starý. V tomhle jsem zopakoval model svého otce, kterému bylo, když jsem se narodil, pětačtyřicet. A hlavně jsme byli druhá otcova rodina a takhle je to i v mém případě.

Byl bych rád, kdyby byla pravda, že herci zůstávají dlouho mladí, i když vím, že mnohé už svoji dcerušku nenaučím. Především to, co nenaučil otec mě. Lyžovat, bruslit, chytat ryby… Do života chci dcerku připravit spíš duchovně. Můžu jí vysvětlit, co je dobře a co ne.“

Staromilec a cestovatel

Igoru Barešovi by vyhovovalo žít někdy před sto lety. I proto má rád staré věci. „Dřív se žilo pomaleji, klidněji. Současnost je moc hektická.“ Je výletník. Nemá řidičák, a tak jezdí většinou vlakem, má rád menší města a místa.

„Když do některého nevede trať, tak poprosím manželku, ona nastartuje naše auto a doveze mě tam.“ Od mládí, kdy jezdíval na vandry, ho to táhlo na zajímavá místa, hlavně ke hradním zříceninám.

„Vždy mě oslovil duch místa.“ Tehdy začal schraňovat „kousky“ míst, která navštívil. „Mám například vodu z jezírka, které inspirovalo Antonína Dvořáka k napsání Rusalky, prsť z bojiště u Hradce Králové a stovky šutrů z nejrůznějších zřícenin…“

Igor Bareš (48) ve zkratce:

• Narodil se 15. dubna 1966 v Olomouci.

• Vystudoval střední zemědělsko-technickou školu.

• 1989 absolvent Janáčkovy akademie múzických umění

• Divadlo bratří Mrštíků – během studií hostoval, pak v angažmá

• Mahenovo divadlo

• 1991-2003 Národní divadlo Brno

• 2005 Národní divadlo Praha

• Filmy: např. Sluneční stát (2004), Krev zmizelého (2005), Post Bellum (2008), Hořící keř (2012)

• Seriály: např. Zdivočelá země (1997), Četnické humoresky (1997), Horákovi (2005), Znamení koně ( 2010), Sanitka 2 (2012), Případy 1. oddělení, Fair play (2014)

• Dcera Sonja (s bývalou partnerkou herečkou Monikou Kobrovou)

• S herečkou Antonií Talackovou se oženil v červnu 2008, dcera Antonie (3), druhé dítě se narodí v létě.

• V Divadle v Rytířské je od jara na programu hra Jenom život, v níž hrají jen Igor Bareš a Antonie Talacková.

Co řekl o …:

… o dětství: „V dětství jsem se nejvíc těšil, až budu dospělý. Teď toho hořce lituju a vzpomínám na dětství.“

… o sobě: „Nejsem soutěživý typ, ani karty hrát pořádně neumím… Čím jsem starší, tím jsem větší pecivál. Jsem starý člověk a nerad se učím nové věci, takže už to takhle nějak doklepu.“

… o hraní: „Prožívání už na jevišti moc nepodléhám. Když člověk hraje často, tak nutně musí tento způsob hraní opustit. Fázi prožívání jsem nahradil fází předstírání. Pokud je předstírání herecky podáno tak, že je divák nepozná, je to skvěle odvedená práce.“

… o vztazích: „Vztah muže a ženy musí vzniknout na základě nějakých sympatií, souznění, nikdo by v něm neměl být dominantní. Možná, že některá žena je masochistka, je ráda podřízená, ale o tu já bych nestál.“

… o alkoholu: „Mám v sobě vnitřní kázeň, že když pracuju, tak nepiju, a protože pracuju hodně, piju málo.“

… o smrti: „Čím jsem starší, tak na ni myslím víc a často si ji představuji v těch nejživějších barvách.“

Text: Helena Leitlová; foto: Národní divadlo Praha, inscenaci Les fotil Martin Špalda, další foto jsou Herminapress

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
12.1.2023
Narodil se v Brně, v Praze se stal hercem a v kanadském Vancouveru psychoterapeutem. Tam se stará o seniory a tady dělá radost nám, svým divákům. Hraní ho začalo bavit jako školáka a brzy nato už byl členem dětského sboru brněnského Divadla Husa na provázku. O tom, že by se hercem skutečně stal, ale tehdy příliš neuvažoval. Chtěl být lékařem, chtěl pomáhat lidem. Představoval si, že půjde po zákl
4.1.2023
V orientálních zemích má používání parfémů delší a silnější tradici než v naší kultuře, určované po staletí asketickým křesťanstvím. Odlišné je i složení, vonné esence se oproti evropských zvyklostem nerozpouštěly v alkoholovém roztoku, ale v olejovém. Tím obvykle také získaly větší intenzitu a výdrž. Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám nelíbí. [caption
20.12.2022
Vánoce potěší všechny naše smysli – čich nevyjímaje. Které vůně tedy k Vánocům neodmyslitelně patří? Přinášíme vám tipy, jak si je připravit. Kořeněný čaj... K adventu patří svařené víno, ale pokud si potřebujete zachovat hlavu čistou, pak ho zkuste nahradit čajovou lahůdkou původem z Indie. Základem je silný čaj, který můžete po libosti osladit a zjemnit mlékem nebo smetanou. Mléko totiž harmon
5.12.2022
„Je naprosto vyloučené, aby tzv. chybovost podpisů předaných Ing. Tomášem Březinou činila v průměru 29 procent, jak je uvedeno v rozhodnutí MV ČR č.j. MV-193543-5/OV-2022 ze dne 25.11.2022,“ říká ve svém prohlášení Tomáš Březina. Zde je celé jeho znění: Stanovisko k neregistrování pana Ing. Tomáš Březiny mezi zákonné kandidáty pro volbu prezidenta ČR dne 13. a 14. ledna 2023 Dne 25.11.
30.11.2022
Ceny štěňat z chovatelských stanic už několik let stoupají a začaly dosahovat závratných výšek několika desítek tisíc korun. Pokud máte zamilované plemeno, prostě cenu skousnete a na štěně si našetříte. Jenže pozor, ani štěně z chovatelské stanice, která se chlubí mnoha poháry z psích výstav a úspěchy svých odchovů, nemusí být zárukou, že štěně bude zdravé. Na co si dát pozor? Varující je nízký
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zamilovaný Benjamin
iluxus.cz
Zamilovaný Benjamin
Benjamin je pro mnohé srdcová záležitost. Jedinečný koncept dělá z této fine dining restaurace český unikát. Řízená degustace u jednoho stolu, s kuchaři prezentujícími jednotlivé chody. Návštěva tohot
Jak uspořádat kuchyňskou linku, aby bylo vše po ruce?
21stoleti.cz
Jak uspořádat kuchyňskou linku, aby bylo vše po ruce?
Napadlo vás někdy, že i kuchyň je třeba uspořádat tak, aby se vám v ní dobře nejen vařilo, ale i pohybovalo? Cesta potraviny na talíř je dlouhá, když nemáte kuchyň dobře uspořádanou, dost možná vás to
První průmyslová revoluce: Těžba mědi zamořila životní prostředí
epochaplus.cz
První průmyslová revoluce: Těžba mědi zamořila životní prostředí
Průmyslovou revoluci máme vět spojenou s 19. stoletím, kdy rozvíjející se tovární výroba lákala lidi z venkova do měst na výdělek. Od základů se měnil jejich životní styl. Ovšem za skutečně prvním boo
Vstup do pekla na hradě Houska: Věřil v infernální bránu i Mácha?
enigmaplus.cz
Vstup do pekla na hradě Houska: Věřil v infernální bránu i Mácha?
Dnes patří k nejzachovalejším královským hradům z doby krále Přemysla Otakara II. (1233–1278), který jej nechává vybudovat na Kokořínsku ještě před tím, než začne stavět mocný Bezděz. Jde o typ s obvo
Jehněčí perkelt
tisicereceptu.cz
Jehněčí perkelt
Maďarská klasika, která nikdy neomrzí. I když si připadáte, že na takové jídlo nemáte dost zkušeností, buďte si jisti, že je jednodušší, než se zdá. Ingredience 2 kg jehněčího masa (kýta) 4 ks
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Petra: Jak vzniklo tajemné skalní město?
epochalnisvet.cz
Petra: Jak vzniklo tajemné skalní město?
Leží v kotlině mezi třemi horami a patří bez sebemenších pochyb mezi ta neslavnější místa naší planety. Jordánské skalní město Petra uhrane každého návštěvníka množstvím kamenných staveb vytesaných do
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Překročily jsme bludný balvan a zamířily mezi duchy
skutecnepribehy.cz
Překročily jsme bludný balvan a zamířily mezi duchy
K neznámým ženám, které se zjeví před vámi nenadále a vypadají jako z jiného světa, se chovejte vždy vlídně a uctivě. Opak by se vám vymstil. Byl krásný podvečer, který si říkal o procházku. Se sestrou a kamarádkami jsme vyrazily. To, co jsme zažily, bylo nad rámec chápání. Prožily jsme noc hrůzy a dodnes jsme šťastné, že jsme se z toho dostaly… Neznámá
Slané rohlíčky
tisicereceptu.cz
Slané rohlíčky
Chutnají také samotné, ale můžete si je upéct i jako přílohu. Ingredience 400 g hladké mouky 250 ml vlažné vody 50 ml oleje lžička cukru lžička soli 25 g droždí Postup Vše dáme do mix
Shání Jennifer Lopez kšefty pro manžela?
nasehvezdy.cz
Shání Jennifer Lopez kšefty pro manžela?
O rozruch se postaral herec Ben Affleck (50). Když si nic netušící zákazníci objednávali svou ranní  kávu v jistém řetězci, dostali ji přímo od Bena! Fanoušci se tak domnívali, že herec přišel na
Lenka Zahradnická svatbu dlouho odmítala
nasehvezdy.cz
Lenka Zahradnická svatbu dlouho odmítala
Zdá se, že Lenka Zahradnická (37), která nyní září v seriálu Jedna rodina, není až tak zamilovaná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ačkoli je s Michalem Vavrem (40) už dlouho a má s ním dvě krá