Asijské jídlo má něco do sebe, proto si ho mnoho lidí tak oblíbilo. Patříte-li mezi ně, ale ještě neumíte jíst stylově, tedy hůlkami, je třeba se to naučit. Takže, jak na to? A na co si dát pozor?
Jste-li naprostí začátečníci, zapomeňte na zdobené lakované hůlky. Sáhněte po těch na jedno použití z rychlého občerstvení. Vybalíte je z hygienického obalu, oddělíte a můžete začít s tréninkem. Jsou z neošetřeného dřeva, takže v prstech nekloužou.
Správné držení hůlek
Otevřete dlaň, skrčte malík a prsteník, vezměte první hůlku a vložte ji mezi palec a prostředníček. To je vaše „kotva“, tahle hůlka by se neměla pohybovat. Držte ji pevně. Širší konec hůlky bude ležet v ohybu dlaně, tam, kde se spojují palec a ukazováček. Užší konec na hraně prsteníku.
Přilož k hůlce prostředník a mezi něj a ukazováček vložte druhou hůlku.
Palcem a ukazovákem uchopte druhou hůlku, tou budete pohybovat. Palec položte přes druhou hůlku, takže leží na první. Upravte si polohu tak, aby vám byla pohodlná. Zkontrolujte, že konce hůlek jsou v jedné rovině. Kdyby to tak nebylo, nedokázali byste nabrat jídlo a hůlky by se křížily.
Teď už můžete druhou hůlkou pohybovat (spodní se nehýbe) a začněte nabírat jídlo. Prozatím bude nejjednodušší to zkusit pod úhlem přibližně 45 stupňů. Pokud máte pocit, že hůlky jsou nestabilní, položte je a začněte znovu.
Až se zlepšíte v nabírání jednoho typu jídla, vyzkoušejte další, s odlišnou strukturou a velikostí. Jakmile získáte cvik, trénujte s nudlemi!
Rady Paní domu
Celý vtip v práci s hůlkami spočívá v tom, že se jídlo servíruje v miskách. Při nabírání rýže vydatně pomáhá stěna misky a lepivost rýže. Dovolují nabrat i velké sousto.
*I když se zpočátku zdá snazší hůlky držet co nejblíže ke špičkám, opak je pravdou. Čím výše hůlky držíte, tím rovnoběžnější budou, což vám pomůže při nabírání jídla (například rýže). Také budete moci nabírat větší sousta.
* Měkká a nakrájená jídla, jako třeba zelenina nebo sýr, jsou vhodná pro trénování. Nabírají se snadněji než pokrájené tužší kousky. Když se učíte s hůlkami pracovat, sáhněte po něčem měkčím.
* Na kousky jídla vyvíjejte pevný, ale jemný tlak, jen tolik, aby mezi hůlkami sousto drželo a nespadlo. Příliš silný tlak vede k tomu, že se hůlky zkříží a jídlo vystřelí na druhou stranu stolu.
* Hůlkami nemusíte jídlo jen chytat a zvedat, ale můžete ho i hrnout. Nebojte si misku se zbytkem rýže přiložit k ústům a hůlkami rýži do pusy nahrnout. Stejně tak do sebe můžete „hrnout“ i jiné jídlo, které už vám prostě nejde nabrat.
*Pokud jíte nudle, nijak je kolem hůlek neobtáčejte. Jednoduše je chyťte a strčte do pusy. Vůbec nevadí, že vám budou z úst viset. Jejich konec opět chyťte hůlkami a do úst jim trochu pomozte.
* Buďte trpěliví. Naučit se s hůlkami obratně zacházet nějaký čas trvá. Je naprosto v pořádku požádat o lžíci a vidličku, pokud vám to s hůlkami nejde.
* Hůlky můžete během jídla odkládat buď na misku, nebo na speciální stojánek na stole. Musí být úhledně vedle sebe, zaražené na stejnou délku a bez kousků jídla. Nikdy je nepokládejte na stůl nebo na prostírání.
* Pokud už dokážete hůlkami nabrat jídlo a donést ho k ústům, umíte jíst hůlkami.
Pozor na zásadní společenský přešlap!
Naprosto neuctivé a zcela společensky neúnosné je zapíchnutí hůlek do misky s jídlem. Misku s rýží a zapíchnutými hůlkami je totiž zvykem pokládat na domácí buddhistický oltář na uctění památky zesnulého příbuzného.
Fígl kutila Adama
Kutil Adam Novotný, vnuk legendárního Přemka Podlahy z Receptáře, který nás několikrát týdně na závěr Našich zpráv na TV Barrandov, zásobuje nejrůznějšími zlepšováky, má na jedení hůlkami bezva fígl. Pomůže zejména začátečníkům.
Aby se vám hůlky nerozjížděly každá jinam, sundejte z obyčejného kolíčku na prádlo pružinku a konce hůlek vsuňte pod zahnuté drátky tak, jak to vidíte na obrázku.
Budou pružit jako pinzeta, ale prsty zůstanou na správných místech tam, kde mají být, a vy se tak snadno najíte.
Text: Laura Skrčená, foto: Shutterstock