Zimní období je pro naše domácí květiny nejkritičtější. Je to čas, kdy jsou zvýšeně citlivé na napadení chorobami a škůdci. A tomu je třeba zabránit.
Většina z pokojových rostlin nesnáší suchý vzduch z ústředního topení, málo světla, ledový průvan nebo výkyvy v zálivce. A to všechno v zimě, kdy jsou oslabené nepříznivými podmínkami pro růst, mají.
A tak se vytváří příznivé prostředí pro nejrůznější záškodníky, které je třeba rychle zlikvidovat, než jedna napadená rostlina infikuje ostatní rostliny v interiéru.
Špatná zálivka, průvan a šero
Problémy mohou začít již přílišným zaléváním nebo chladným průvanem. Následkem toho rostliny žloutnou a opadávají jim listy. Hnědé listy jsou pak obvykle příčinou nedostatku vody nebo světla. To všechno lze poměrně jednoduše napravit. Horší je to s jinými škůdci.
Plíseň a hniloba
Na ty je třeba dávat v zimním období především pozor. Pokud není hniloba příliš rozšířená, můžete rostlinu ještě zachránit. Postiženou část odřízněte a rostlinu ošetřete vhodným fungicidním prostředkem.
Listy napadené plísní, korkovitostí či skvrnitostí, odstraňte. Když se houbová choroba vyskytne v půdě, rostlinu přesaďte, i když zima takovým změnám nesvědčí.
Pokud se známky plísně nebo hniloby objeví i na kořenech, vykoupejte je před zasazením v silném roztoku heřmánku, v roztoku hypermanganu nebo alespoň ve vlažné vodě.
Útok škůdců
Nejběžnějšími škůdci napadajícími pokojové rostliny jsou mšice, molice, svilušky, puklice či smutnice. Některé ani nejsou vidět, protože sídlí na rubu listů, proto je důležité rostliny pravidelně kontrolovat ze všech stran a pak rychle zasáhnout.
Nejlepší ale je chorobám rostlin předcházet správnou péčí. Máte-li jen několik rostlin, na nichž se zatím rozmnožilo jen pár škůdců, je možné je odstraňovat mechanicky. Při větším množství se však neobejdete bez chemie. Postřik několikrát opakujte v týdenních či čtrnáctidenních intervalech.
Čím se bránit
Mšice. Tvoří husté, nazelenalé nebo černé kolonie na spodní straně listů a na vrcholech a vysávají šťávy z rostlin.
Výskytu mšic u kvetoucích rostlin můžeme předejít zesíleným draselným hnojením. Je-li jich málo, odstraníme je častějším sprchováním, jinak použijeme
speciální insekticidy.
Svilušky. Vypadají jako malinkatí pavoučci, kteří se při pohledu na list proti světlu jeví jako průhledné tečky. Napadená rostlina má bledší listy, které mezi žilkami žloutnou. Zespodu může být patrná velmi jemná pavučinka.
Rostlinu pravidelně rosíme, protože svilušky nesnášejí vlhkost. V těžších případech je třeba použít insekticid dle návodu.
Mšice a svilušky odpuzuje cibulový nálev: Na malé kousky rozkrájejte cibuli a česnek, zalijte vodou a nechte vyluhovat několik hodin, maximálně jeden den. Po přecezení postřikujte rostliny tímto nezředěným nálevem dvakrát až třikrát týdně.
Molice. Je to okřídlený bílý hmyz, velikosti sotva 2 mm. Zdržuje se zejména na spodní straně listů poblíž vrcholu nebo na povrchu půdy. Při dotyku vylétá v rojích.
Rostlinu napadenou molicemi dáme na místo, kde často větráme, aby substrát trochu vyschl. Chemickým postřikem na molice ošetřujeme celou rostlinu zejména zespodu. Postřik třikrát opakujeme v intervalu 5 až 7 dnů.
Smutnice. Jsou to tmavé mouchy, vylétají z půdy, kde se vyskytují kvůli přemokření substrátu. Upravíte-li zálivku, je po problému.
Puklice a červci. Červci vlnatí se projevují jako bílé chomáčky v úžlabí listů. Další skupinou červců jsou puklice. Je to světlý obrvený červík, kterého chrání tvrdý štít.
Právě díky tomu jsou obtížně hubitelní, protože pod pukličku se málokterý přípravek dostane. Ideální je odstraňovat puklice mechanicky, poměrně snadno je také odstraníte smotkem vaty namočeným v lihu.
Mýdlem proti mšicím a puklicím. Mýdlový postřik je účinnou náhradou za jedovaté postřiky. V trošce horké vody rozpusťte lžíci čistého neparfémovaného mazlavého mýdla. Doplňte na 1 litr, přidejte lžíci lihu a postřik je hotový.
Rada na závěr
Při práci s chemickými prostředky vždy pamatujte na řádnou hygienu a dávejte pozor, aby s postříkanými rostlinami nepřišly do kontaktu děti a domácí zvířata. Správně byste měli postřik provádět v oddělené místnosti, nikoliv v kuchyni nebo obýváku.
Text: Laura Skrčená, Foto: Shutterstock