Záclony a závěsy jsou nejen ideálním doplňkem, který zútulní byt, ale i praktická součást zastínění. Jejich výběru proto věnujte maximální pozornost.
Než půjdete na nákup, důkladně si promyslete, co od záclon či závěsů očekáváte. Jaké barevné odstíny budou pro místnost, kam je pověsíte, vhodné, zda si můžete dovolit nějaké vzory, kolik světla by měly propouštět a podobně. Samozřejmě si nesmíte zapomenout přesně změřit velikost okna.
Nepodlehnout módě
Vybírejte především v klidu a pozorně. Uvědomte si, jaký dekor má váš koberec, jakou barvu podlaha či stěny. Podle toho pak volte vhodnou kombinaci. Důležité je vždy sladit záclonu se závěsem. Kontrastů se nebojte.
Světlá záclona vedle tmavého závěsu bude vypadat skvěle. Dbejte na vyvážení studených a teplých odstínů. U závěsových látek si ověřte, jaká je srážlivost materiálu, o to víc ho musíte nakoupit.
Velmi efektně bude určitě působit, když ze stejné látky ušijete např. polštářky, ubrus nebo třeba ozdobnou utěrku. Vzor látek přizpůsobte celkovému stylu zařízení vašeho domova. Selský styl určitě uvítá kostku, anglický styl vzory s růžemi atd.
Módním trendům rozhodně nepodléhejte! Nevydrží déle než jednu sezonu, takže vsaďte na vlastní styl a vkus.
Jakou barvu záclon?
Barvy záclon se stále drží klasiky, jsou tedy bílé, lehce krémové a béžové. Mohou být ale i barevné, zvlášť když chcete neutrálně laděný pokoj trochu oživit. S barvami zacházejte opatrně.
Sladění barevných odstínů závěsů a záclon by nemělo být příliš agresivní, a pokud to jde, použijte více odstínů jedné barvy, která se již v místnosti nachází.
Organza, nebo provázek?
Co se týká materiálů, u záclon můžete například vybírat mezi organzou, voály, hladkými, síťovanými, vyšívanými či provázkovými záclonami.
Organza je jemná průhledná třpytivá látka, záclony z ní jsou lehké a splývavé a působí luxusně. Voály jsou velmi rozšířené a oblíbené pro svou praktičnost, snadnou údržbu a trvanlivost. Látka má na omak o něco hrubší strukturu.
Hladké záclony potěší každého vyznavače čistého a jednoduchého stylu. Velmi dobře se hodí ke vzorovaným závěsům. K těm také dobře jdou síťované záclony buď jednoduché, nebo s jemnými proužky, tečkami či s vetkávanými hrubšími nitkami.
Jejich předností je, že sice nejsou úplně hladké, ale zároveň ani nerozptylují pozornost svým vzorováním. Dříve luxusní vyšívané záclony jsou dnes díky dokonalým výrobním technologiím dostupné pro každého.
Jejich zdobnost je ale velmi výrazná, proto pozor při výběru závěsů, měly by být co nejjednodušší. Návrat na výsluní zaznamenávají záclony provázkové, které mohou být krásným doplňkem vašeho bydlení.
Dolaďte materiál
Závěsy mají schopnost dát prostoru zcela jinou tvář a doladit interiér podle vašeho vkusu. Nejčastěji se šijí z přírodních látek, jako je bavlna, len či hedvábí, nebo ze syntetických či směsových materiálů, které se dobře udržují.
Mohutně působí sametové a žinylkové závěsy. Mají skvělé izolační vlastnosti – dobře tlumí zvuky z okolí a chrání před únikem tepla. Závěsy ale neplní jen funkci dekorativní, zároveň pomáhají zatemnit místnost.
Vybrat si můžete mezi zcela zatemňujícími závěsy, které nepropouští světlo, či mezi závěsy zastiňovacími, které světlo z části propustí a vytvoří tak příjemné šero. První typ se hodí do ložnic a dětských pokojů, druhý typ pak volte do obýváků.
Nezapomeňte, že závěsy nejsou jen parťákem záclon, ale mají také doplňovat barvu a design tapet či stěn.
Správná údržba
Pro většinu záclon a závěsů platí stejná nebo velice podobná pravidla. A protože nejčastěji bývají z polyesteru a směsových tkanin, které se snadno udržují, nemusíte se bát vyprat je v pračce, a není nutné je ani žehlit.
Dbát na pravidelnou údržbu ale musíte, aby nedošlo k hloubkovému ušpinění. Pračkou by měly projít minimálně čtyřikrát za rok.
Záclony
Perte je jen ve vlažné vodě o teplotě 30 °C prostřednictvím programu pro jemné prádlo nebo ruční praní a ždímejte jen na co nejnižší počet otáček, optimálně na 400. Odstředění by mělo trvat pouze 10 – 15 sekund, aby voda ze záclony vytekla a po vytažení z pračky nekapala na zem.
Ještě vlhké záclony pověste, aby se vlákna vyrovnala, a nechte doschnout. Díky tomuto postupu je pak většinou nemusíte žehlit.
Nejméně náročné na čištění jsou záclony polyesterové, nejvíce pozornosti naopak potřebují organzové záclony, u nichž je žehlení bezpodmínečně nutné.
Závěsy
Pokud preferujete snadnou a nenáročnou údržbu, zvolte při nákupu závěsů nemačkavé syntetické materiály, které jsou více odolné i proti ušpinění. Při praní postupujte stejně šetrným způsobem jako u záclon a nebudete je také muset žehlit. Vyšší teploty naopak
snesou přírodní materiály (kromě hedvábí, které se nesmí prát), nevýhodou je, že se mačkají, takže se žehlení nevyhnete. Tkaniny s vlasem, sametové či žinylkové, jsou zase náchylné k zachycování prachu, proto je vhodné je občas jemně vyluxovat nebo vytřepat.
Závěsy ze sametu je nutné dávat chemicky vyčistit, žinylkové materiály je možné šetrně prát na nižší teplotu, ale neždímat, aby nedošlo k polámání vláken.
Jakou délku
Délka záclon a závěsů závisí na typu a velikosti okna. Až na zem spuštěné a bohatě řasené textilie budou skvěle vypadat u francouzských oken nebo u vysokých špaletových oken ve starých činžovních domech s vysokými stropy. Takové závěsy a záclony zútulní výšku místnosti.
Typická paneláková okna mohou mít záclony až na zem, nebo jen po parapet či radiátor. Proto je nainstalujte dostatečně daleko od okna, aby se přes zmíněné topení nehrnuly.
Co se týká chalup, do jejich malých oken je nutné vybírat takové záclony, které propouštějí co nejvíce světla. Sem se hodí krátké záclonky, umístěné v polovině okenního rámu, nebo delší, stažené po stranách provázkem či sponou.
Rada Paní domu
Pokud nemáte odvahu, abyste se do šití pustily samy, v některých hobby marketech vám ze zakoupených látek záclony i závěsy ušijí zdarma.
Text: Laura Skrčená, Zdroj: OBI, Styltex, Foto: archiv firem, Shutterstock