Domů     Hypersenzitivita není choulostivost
Hypersenzitivita není choulostivost
4.4.2022

Naopak, hypersenzitivní lidé se většinou naučí vydržet víc než ostatní, aby s nimi dokázali držet krok. A to není vůbec jednoduché.

Pro pořádek, aby se to nepletlo: Hypersenzitivita by se sice do češtiny dala přeložit jako přecitlivělost, ve skutečnosti jde ale o zcela jiné vlastnosti. Jedna se týká psychiky, druhá nervové soustavy.

Přecitlivělí lidé jsou skutečně choulostiví a reagují přehnaně na psychickou i tělesnou nepohodu. Jsou na sebe opatrní, hledají úlevu a ochranu.

Naproti tomu hypersenzitivita je vrozené nastavení nervové soustavy, která dodává do mozku ke zpracování mnohem více vjemů než u ostatních lidí.

Nesouvisí to s inteligencí ani přecitlivělostí, je to spíš chybná funkce nervové soustavy, která je příliš „propustná“.

Slyšíte ty zvony?

Hypersenzitivního člověka poznáte podle toho, že zachytí mnohem víc vjemů než ostatní lidé. Je to ten, který se vás zeptá, jestli už vám to kostelní vyzvánění neleze na nervy, přestože vy si teprve v tu chvíli uvědomíte, že za oknem jsou skutečně slyšet zvony.

Hypersenzitivita funguje jako zesilovač vjemů z okolí, takže pro lidi, kteří se s tímto typem nervové soustavy narodili, zní muzika vždy silněji a neodbytněji, hluk na ulici jim trhá uši, barvy vidí intenzivnější, světlo oslňuje oči.

Jejich život je jako nepřetržitý pobyt v lunaparku, kde na vás ze všech stran útočí rachot atrakcí, křik vyvolávačů, ryčná muzika, vůně cukrové vaty i mastný odér pečených klobás, řvavé barvy, trhavý pohyb jedoucích vozíků horské dráhy a míhání sedaček kolotoče. A není z toho úniku.

Nic jim neujde

Vjemy na hypersenzitivního člověka nejen útočí, ale současně se mu výrazně dostávají do vědomí. To znamená, že moc dobře ví, že máte drobek na bradě, že se vám utrhnul knoflík a že jste si dnes ráno umyli vlasy.

Zaznamenají to jedním zběžným pohledem a jejich všímavost nemá nic společného se slíděním, vidí tak celé své okolí.

V detektivkách by proto mohli vystupovat jako dokonalí svědci, kteří budou vědět, že nejdřív ulicí projela nová tramvaj Siemens, pak zahlaholily hlasy turistů a teprve poté začal někdo ječet hrůzou.

Zjistí to už v dětství

S určitou formou hypersenzitivity přichází na svět údajně až pětina lidí. Už v dětství si obvykle všimnou, že vnímají svět intenzivněji než jiné děti.

Postřehnou to i rodiče a ze strachu, že dítě působí moc choulostivě, zpravidla začnou potomka napravovat a říkat mu, aby nebyl tak citlivý.

Už tady vzniká nedorozumění, hypersenzitivní dítě potřebuje spíše podporu a ujištění, že je v pořádku, když vnímá okolní svět silněji. Velkou pomocí tu bývá rozvoj uměleckých sklonů.

Dítěti dělá dobře, když může přetížení své nervové soustavy ventilovat tvořením, kreslením nebo hrou na hudební nástroj. Díky hypersenzibilitě bývají tyto děti umělecky vnímavější, a pokud jdou nadané, pak právě tako schopnost nervové soustavy talent posiluje.

Zdánlivá plachost

To, že se od útlého věku musejí vypořádávat s nadměrným přílivem dojmů, vede u hypersenzitivních dětí a později i dospělých k tomu, že se intuitivně stahují do sebe. Potřebují totiž čas, aby jejich mozek mohl nové vjemy zpracovat. A to bez samoty nejde.

Jinak totiž proud dojmů neustává, až se pak začnou cítit zcela přetíženi. Druhým důvodem pro vyhledávání klidu je to, že právě lidé jsou významným zdrojem jejich vjemů a pocitů.

Jejich mozek podrobně zaznamenává cizí nálady a jednání, ale i tělesné rysy a změny a musí se jimi zabývat. Hypersenzibilita vytváří jedinečnou schopnost zabývat se cizími lidmi, pozorovat je a chápat, až to vede k dojmu, že tito jedinci umí číst myšlenky.

Má to háček

Pokud jste získali dojem, že hypersenzitivní lidé mají unikátní dar, pak je třeba dodat, že tento dar je současně obrovským břemenem. Práce mozku je totiž prací v pravém slova smyslu, i když je jen abstraktní.

I u běžných lidí se mozek podílí 20 % na celkové spotřebě glukózy v těle, což je vzhledem k jeho váze obrovské číslo.

Mozek lidí s hypersenzitivitou, který neustále zpracovávají mnohem vyšší příliv informací a vjemů než ostatní, vyžaduje ještě víc energie, což vede ke stavům vyčerpání, nejčastěji v odpoledních a podvečerních hodinách.

Bez odpočinku to nejde

Pokud má hypersenzitivní člověk zvládat běžné denní povinnosti, potřebuje odpočinek. Nikoli dlouhý, ale častý a zařazený do průběhu každého dne.

Ideální by pro tyto lidi byla středomořská siesta, polední klid, kdy by mohli nechat mozek uklidit dopolední dojmy a načerpat nové síly. Realita bývá ale spíš opačná, neboť hypersenzitivita lidi často nutí až ke sebezničující aktivitě.

Obnovení sil je pak mnohem obtížnější, chronická únava pak může být příležitostí pro rozvoj fyzického onemocnění.

Při hypersentitivitě…

… Najděte si svou cestu ke každodennímu uvolnění psychického napětí. Výborné jsou především koupele s esenciálními oleji.

… Vyhýbejte se nákupním centrům, pro vás je mnohem lepší nakupování přes internet.

… S přáteli se scházejte raději postupně a v menších skupinkách, ideální je pro vás posezení ve dvou.

… Nejezděte na dovolenou na rušná letoviska, vyčerpá vás to. Čím více klidu, tím lépe. Jednou ze zajímavých možností je dovolená v klášteře, u nás i v zahraničí. Nabízí totiž ztišení a skutečný klid, duchovní program není povinný.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Předchozí článek
reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
epochaplus.cz
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes