Domů     Hypersenzitivita není choulostivost
Hypersenzitivita není choulostivost
4.4.2022

Naopak, hypersenzitivní lidé se většinou naučí vydržet víc než ostatní, aby s nimi dokázali držet krok. A to není vůbec jednoduché.

Pro pořádek, aby se to nepletlo: Hypersenzitivita by se sice do češtiny dala přeložit jako přecitlivělost, ve skutečnosti jde ale o zcela jiné vlastnosti. Jedna se týká psychiky, druhá nervové soustavy.

Přecitlivělí lidé jsou skutečně choulostiví a reagují přehnaně na psychickou i tělesnou nepohodu. Jsou na sebe opatrní, hledají úlevu a ochranu.

Naproti tomu hypersenzitivita je vrozené nastavení nervové soustavy, která dodává do mozku ke zpracování mnohem více vjemů než u ostatních lidí.

Nesouvisí to s inteligencí ani přecitlivělostí, je to spíš chybná funkce nervové soustavy, která je příliš „propustná“.

Slyšíte ty zvony?

Hypersenzitivního člověka poznáte podle toho, že zachytí mnohem víc vjemů než ostatní lidé. Je to ten, který se vás zeptá, jestli už vám to kostelní vyzvánění neleze na nervy, přestože vy si teprve v tu chvíli uvědomíte, že za oknem jsou skutečně slyšet zvony.

Hypersenzitivita funguje jako zesilovač vjemů z okolí, takže pro lidi, kteří se s tímto typem nervové soustavy narodili, zní muzika vždy silněji a neodbytněji, hluk na ulici jim trhá uši, barvy vidí intenzivnější, světlo oslňuje oči.

Jejich život je jako nepřetržitý pobyt v lunaparku, kde na vás ze všech stran útočí rachot atrakcí, křik vyvolávačů, ryčná muzika, vůně cukrové vaty i mastný odér pečených klobás, řvavé barvy, trhavý pohyb jedoucích vozíků horské dráhy a míhání sedaček kolotoče. A není z toho úniku.

Nic jim neujde

Vjemy na hypersenzitivního člověka nejen útočí, ale současně se mu výrazně dostávají do vědomí. To znamená, že moc dobře ví, že máte drobek na bradě, že se vám utrhnul knoflík a že jste si dnes ráno umyli vlasy.

Zaznamenají to jedním zběžným pohledem a jejich všímavost nemá nic společného se slíděním, vidí tak celé své okolí.

V detektivkách by proto mohli vystupovat jako dokonalí svědci, kteří budou vědět, že nejdřív ulicí projela nová tramvaj Siemens, pak zahlaholily hlasy turistů a teprve poté začal někdo ječet hrůzou.

Zjistí to už v dětství

S určitou formou hypersenzitivity přichází na svět údajně až pětina lidí. Už v dětství si obvykle všimnou, že vnímají svět intenzivněji než jiné děti.

Postřehnou to i rodiče a ze strachu, že dítě působí moc choulostivě, zpravidla začnou potomka napravovat a říkat mu, aby nebyl tak citlivý.

Už tady vzniká nedorozumění, hypersenzitivní dítě potřebuje spíše podporu a ujištění, že je v pořádku, když vnímá okolní svět silněji. Velkou pomocí tu bývá rozvoj uměleckých sklonů.

Dítěti dělá dobře, když může přetížení své nervové soustavy ventilovat tvořením, kreslením nebo hrou na hudební nástroj. Díky hypersenzibilitě bývají tyto děti umělecky vnímavější, a pokud jdou nadané, pak právě tako schopnost nervové soustavy talent posiluje.

Zdánlivá plachost

To, že se od útlého věku musejí vypořádávat s nadměrným přílivem dojmů, vede u hypersenzitivních dětí a později i dospělých k tomu, že se intuitivně stahují do sebe. Potřebují totiž čas, aby jejich mozek mohl nové vjemy zpracovat. A to bez samoty nejde.

Jinak totiž proud dojmů neustává, až se pak začnou cítit zcela přetíženi. Druhým důvodem pro vyhledávání klidu je to, že právě lidé jsou významným zdrojem jejich vjemů a pocitů.

Jejich mozek podrobně zaznamenává cizí nálady a jednání, ale i tělesné rysy a změny a musí se jimi zabývat. Hypersenzibilita vytváří jedinečnou schopnost zabývat se cizími lidmi, pozorovat je a chápat, až to vede k dojmu, že tito jedinci umí číst myšlenky.

Má to háček

Pokud jste získali dojem, že hypersenzitivní lidé mají unikátní dar, pak je třeba dodat, že tento dar je současně obrovským břemenem. Práce mozku je totiž prací v pravém slova smyslu, i když je jen abstraktní.

I u běžných lidí se mozek podílí 20 % na celkové spotřebě glukózy v těle, což je vzhledem k jeho váze obrovské číslo.

Mozek lidí s hypersenzitivitou, který neustále zpracovávají mnohem vyšší příliv informací a vjemů než ostatní, vyžaduje ještě víc energie, což vede ke stavům vyčerpání, nejčastěji v odpoledních a podvečerních hodinách.

Bez odpočinku to nejde

Pokud má hypersenzitivní člověk zvládat běžné denní povinnosti, potřebuje odpočinek. Nikoli dlouhý, ale častý a zařazený do průběhu každého dne.

Ideální by pro tyto lidi byla středomořská siesta, polední klid, kdy by mohli nechat mozek uklidit dopolední dojmy a načerpat nové síly. Realita bývá ale spíš opačná, neboť hypersenzitivita lidi často nutí až ke sebezničující aktivitě.

Obnovení sil je pak mnohem obtížnější, chronická únava pak může být příležitostí pro rozvoj fyzického onemocnění.

Při hypersentitivitě…

… Najděte si svou cestu ke každodennímu uvolnění psychického napětí. Výborné jsou především koupele s esenciálními oleji.

… Vyhýbejte se nákupním centrům, pro vás je mnohem lepší nakupování přes internet.

… S přáteli se scházejte raději postupně a v menších skupinkách, ideální je pro vás posezení ve dvou.

… Nejezděte na dovolenou na rušná letoviska, vyčerpá vás to. Čím více klidu, tím lépe. Jednou ze zajímavých možností je dovolená v klášteře, u nás i v zahraničí. Nabízí totiž ztišení a skutečný klid, duchovní program není povinný.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Předchozí článek
reklama
Související články
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!