Domů     Hypersenzitivita není choulostivost
Hypersenzitivita není choulostivost
od 4.4.2022

Naopak, hypersenzitivní lidé se většinou naučí vydržet víc než ostatní, aby s nimi dokázali držet krok. A to není vůbec jednoduché.

Pro pořádek, aby se to nepletlo: Hypersenzitivita by se sice do češtiny dala přeložit jako přecitlivělost, ve skutečnosti jde ale o zcela jiné vlastnosti. Jedna se týká psychiky, druhá nervové soustavy.

Přecitlivělí lidé jsou skutečně choulostiví a reagují přehnaně na psychickou i tělesnou nepohodu. Jsou na sebe opatrní, hledají úlevu a ochranu.

reklama

Naproti tomu hypersenzitivita je vrozené nastavení nervové soustavy, která dodává do mozku ke zpracování mnohem více vjemů než u ostatních lidí.

Nesouvisí to s inteligencí ani přecitlivělostí, je to spíš chybná funkce nervové soustavy, která je příliš „propustná“.

Slyšíte ty zvony?

Hypersenzitivního člověka poznáte podle toho, že zachytí mnohem víc vjemů než ostatní lidé. Je to ten, který se vás zeptá, jestli už vám to kostelní vyzvánění neleze na nervy, přestože vy si teprve v tu chvíli uvědomíte, že za oknem jsou skutečně slyšet zvony.

reklama

Hypersenzitivita funguje jako zesilovač vjemů z okolí, takže pro lidi, kteří se s tímto typem nervové soustavy narodili, zní muzika vždy silněji a neodbytněji, hluk na ulici jim trhá uši, barvy vidí intenzivnější, světlo oslňuje oči.

Jejich život je jako nepřetržitý pobyt v lunaparku, kde na vás ze všech stran útočí rachot atrakcí, křik vyvolávačů, ryčná muzika, vůně cukrové vaty i mastný odér pečených klobás, řvavé barvy, trhavý pohyb jedoucích vozíků horské dráhy a míhání sedaček kolotoče. A není z toho úniku.

Nic jim neujde

Vjemy na hypersenzitivního člověka nejen útočí, ale současně se mu výrazně dostávají do vědomí. To znamená, že moc dobře ví, že máte drobek na bradě, že se vám utrhnul knoflík a že jste si dnes ráno umyli vlasy.

reklama

Zaznamenají to jedním zběžným pohledem a jejich všímavost nemá nic společného se slíděním, vidí tak celé své okolí.

V detektivkách by proto mohli vystupovat jako dokonalí svědci, kteří budou vědět, že nejdřív ulicí projela nová tramvaj Siemens, pak zahlaholily hlasy turistů a teprve poté začal někdo ječet hrůzou.

Zjistí to už v dětství

S určitou formou hypersenzitivity přichází na svět údajně až pětina lidí. Už v dětství si obvykle všimnou, že vnímají svět intenzivněji než jiné děti.

Postřehnou to i rodiče a ze strachu, že dítě působí moc choulostivě, zpravidla začnou potomka napravovat a říkat mu, aby nebyl tak citlivý.

Už tady vzniká nedorozumění, hypersenzitivní dítě potřebuje spíše podporu a ujištění, že je v pořádku, když vnímá okolní svět silněji. Velkou pomocí tu bývá rozvoj uměleckých sklonů.

Dítěti dělá dobře, když může přetížení své nervové soustavy ventilovat tvořením, kreslením nebo hrou na hudební nástroj. Díky hypersenzibilitě bývají tyto děti umělecky vnímavější, a pokud jdou nadané, pak právě tako schopnost nervové soustavy talent posiluje.

Zdánlivá plachost

To, že se od útlého věku musejí vypořádávat s nadměrným přílivem dojmů, vede u hypersenzitivních dětí a později i dospělých k tomu, že se intuitivně stahují do sebe. Potřebují totiž čas, aby jejich mozek mohl nové vjemy zpracovat. A to bez samoty nejde.

Jinak totiž proud dojmů neustává, až se pak začnou cítit zcela přetíženi. Druhým důvodem pro vyhledávání klidu je to, že právě lidé jsou významným zdrojem jejich vjemů a pocitů.

Jejich mozek podrobně zaznamenává cizí nálady a jednání, ale i tělesné rysy a změny a musí se jimi zabývat. Hypersenzibilita vytváří jedinečnou schopnost zabývat se cizími lidmi, pozorovat je a chápat, až to vede k dojmu, že tito jedinci umí číst myšlenky.

Má to háček

Pokud jste získali dojem, že hypersenzitivní lidé mají unikátní dar, pak je třeba dodat, že tento dar je současně obrovským břemenem. Práce mozku je totiž prací v pravém slova smyslu, i když je jen abstraktní.

I u běžných lidí se mozek podílí 20 % na celkové spotřebě glukózy v těle, což je vzhledem k jeho váze obrovské číslo.

Mozek lidí s hypersenzitivitou, který neustále zpracovávají mnohem vyšší příliv informací a vjemů než ostatní, vyžaduje ještě víc energie, což vede ke stavům vyčerpání, nejčastěji v odpoledních a podvečerních hodinách.

Bez odpočinku to nejde

Pokud má hypersenzitivní člověk zvládat běžné denní povinnosti, potřebuje odpočinek. Nikoli dlouhý, ale častý a zařazený do průběhu každého dne.

Ideální by pro tyto lidi byla středomořská siesta, polední klid, kdy by mohli nechat mozek uklidit dopolední dojmy a načerpat nové síly. Realita bývá ale spíš opačná, neboť hypersenzitivita lidi často nutí až ke sebezničující aktivitě.

Obnovení sil je pak mnohem obtížnější, chronická únava pak může být příležitostí pro rozvoj fyzického onemocnění.

Při hypersentitivitě…

… Najděte si svou cestu ke každodennímu uvolnění psychického napětí. Výborné jsou především koupele s esenciálními oleji.

… Vyhýbejte se nákupním centrům, pro vás je mnohem lepší nakupování přes internet.

… S přáteli se scházejte raději postupně a v menších skupinkách, ideální je pro vás posezení ve dvou.

… Nejezděte na dovolenou na rušná letoviska, vyčerpá vás to. Čím více klidu, tím lépe. Jednou ze zajímavých možností je dovolená v klášteře, u nás i v zahraničí. Nabízí totiž ztišení a skutečný klid, duchovní program není povinný.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Předchozí článek
reklama
Související články
6.2.2023
Dýchání je něco, co děláme automaticky a o čem příliš nepřemýšlíme. Přitom správný, vědomý dech je pro každého z nás klíčem ke zdraví a vitalitě. To nejdůležitější, co k životu potřebujeme, máme zadarmo. Většina lidí bere dech, výdech a nádech jako samozřejmost. Náš dech je však výborný nástroj pro ovlivňování naší psychiky i zdravotního stavu, a tím ovlivňuje zcela zásadně i délku našeho živo
4.2.2023
Příčinou je vyšší intenzita UV záření a přílišné slunění, ale jejich výsev může ovlivnit také stres nebo fyzická zátěž. Asi tušíte, že opar není jen kosmetický problém, ale že jde o infekční onemocnění. Vyvolává ho virus Herpes simplex, který má v těle většina lidí, tedy asi 90 %, už od dětství. Existují dva typy viru: HSV 1, který se objevuje především na rtech, ale i jinde v obličeji, a HSV 2,
3.2.2023
Naopak, čokoláda s vysokým podílem kakaa pleť hned několikerým způsobem zlepšuje. Zevně pomáhá udržovat v pokožce vlhkost, chránit ji před stárnutím a vznikem vrásek. Toho můžeme využít v maskách i masážích ideálních pro suchou pleť. Povzbuzující látky kromě toho zlepší prokrvení kůže a ta je pak lépe vyživována a růžovější. Pozoruhodné vlastnosti má také látka se složitým chemickým názvem, kt
2.2.2023
Kolikrát jste už tohle vyslechli, že? Jako by se člověk chtěl týrat stresem! Všichni ze zkušenosti víme, jak těžké je takovou reakci zastavit. Problém se stresem je v tom, že neprobíhá jen v rovině emocionální a myšlenkové, ale zapojuje se do něj hormonální řízení těla. Proto stres nedokážeme na povel vypnout, i když si to upřímně přejeme. V krvi koluje zvýšené množství stresového hormonu kortizo
26.1.2023
A to je na něm to zrádné. Zpočátku si třeba myslíte, že máte depresivní stavy, můžete přijít o čich nebo vás trápí bolesti ramen. Nemoc je vlastně následkem změn v mozku, při kterých ubývá neuropřenašeč dopamin. Ten ovlivňuje náladu, ale hlavně řídí pohyb. Nebezpečí je v tom, že zpočátku jsou příznaky onemocnění velmi nenápadné a projevují se pomalu. Tak se může stát, že zpozorní dříve rodina než
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zamilovaný Benjamin
iluxus.cz
Zamilovaný Benjamin
Benjamin je pro mnohé srdcová záležitost. Jedinečný koncept dělá z této fine dining restaurace český unikát. Řízená degustace u jednoho stolu, s kuchaři prezentujícími jednotlivé chody. Návštěva tohot
Jak uspořádat kuchyňskou linku, aby bylo vše po ruce?
21stoleti.cz
Jak uspořádat kuchyňskou linku, aby bylo vše po ruce?
Napadlo vás někdy, že i kuchyň je třeba uspořádat tak, aby se vám v ní dobře nejen vařilo, ale i pohybovalo? Cesta potraviny na talíř je dlouhá, když nemáte kuchyň dobře uspořádanou, dost možná vás to
První průmyslová revoluce: Těžba mědi zamořila životní prostředí
epochaplus.cz
První průmyslová revoluce: Těžba mědi zamořila životní prostředí
Průmyslovou revoluci máme vět spojenou s 19. stoletím, kdy rozvíjející se tovární výroba lákala lidi z venkova do měst na výdělek. Od základů se měnil jejich životní styl. Ovšem za skutečně prvním boo
Vstup do pekla na hradě Houska: Věřil v infernální bránu i Mácha?
enigmaplus.cz
Vstup do pekla na hradě Houska: Věřil v infernální bránu i Mácha?
Dnes patří k nejzachovalejším královským hradům z doby krále Přemysla Otakara II. (1233–1278), který jej nechává vybudovat na Kokořínsku ještě před tím, než začne stavět mocný Bezděz. Jde o typ s obvo
Jehněčí perkelt
tisicereceptu.cz
Jehněčí perkelt
Maďarská klasika, která nikdy neomrzí. I když si připadáte, že na takové jídlo nemáte dost zkušeností, buďte si jisti, že je jednodušší, než se zdá. Ingredience 2 kg jehněčího masa (kýta) 4 ks
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Petra: Jak vzniklo tajemné skalní město?
epochalnisvet.cz
Petra: Jak vzniklo tajemné skalní město?
Leží v kotlině mezi třemi horami a patří bez sebemenších pochyb mezi ta neslavnější místa naší planety. Jordánské skalní město Petra uhrane každého návštěvníka množstvím kamenných staveb vytesaných do
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Překročily jsme bludný balvan a zamířily mezi duchy
skutecnepribehy.cz
Překročily jsme bludný balvan a zamířily mezi duchy
K neznámým ženám, které se zjeví před vámi nenadále a vypadají jako z jiného světa, se chovejte vždy vlídně a uctivě. Opak by se vám vymstil. Byl krásný podvečer, který si říkal o procházku. Se sestrou a kamarádkami jsme vyrazily. To, co jsme zažily, bylo nad rámec chápání. Prožily jsme noc hrůzy a dodnes jsme šťastné, že jsme se z toho dostaly… Neznámá
Slané rohlíčky
tisicereceptu.cz
Slané rohlíčky
Chutnají také samotné, ale můžete si je upéct i jako přílohu. Ingredience 400 g hladké mouky 250 ml vlažné vody 50 ml oleje lžička cukru lžička soli 25 g droždí Postup Vše dáme do mix
Shání Jennifer Lopez kšefty pro manžela?
nasehvezdy.cz
Shání Jennifer Lopez kšefty pro manžela?
O rozruch se postaral herec Ben Affleck (50). Když si nic netušící zákazníci objednávali svou ranní  kávu v jistém řetězci, dostali ji přímo od Bena! Fanoušci se tak domnívali, že herec přišel na
Lenka Zahradnická svatbu dlouho odmítala
nasehvezdy.cz
Lenka Zahradnická svatbu dlouho odmítala
Zdá se, že Lenka Zahradnická (37), která nyní září v seriálu Jedna rodina, není až tak zamilovaná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ačkoli je s Michalem Vavrem (40) už dlouho a má s ním dvě krá