Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené.
Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas.
Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospívá, když na něj matka před narozením co nejvíc mluví a zpívá mu.
Jak na nás hudba působí
Zasahuje do části mozku, která řídí náladu a emoce. Snižuje produkci kortizolu – hormonu zodpovědného za stres a úzkost. Mnohé odborné studie ukazují, že poslech a hraní hudby zvyšují v těle produkci buněk bojujících s nemocemi.
Při poslechu pozitivní hudby mozek uvolňuje serotonin a dopamin – hormony štěstí. Uklidňující hudba pomáhá uvolňovat svalové napětí, zpomalit dýchání a snížit stres. Když potřebujeme „nakopnout“, zajistí nám hudba podporu a motivaci.
Poradí si s nemocemi
Vědci dokázali, že hudba pomáhá například při nemocech stáří, jako je Alzheimerova choroba, protože hudební vzpomínky se při ní nevytrácejí. Hraní na hudební nástroj také více než o deset let omlazuje soustředění, pracovní paměť nebo plynulost řeči.
Hudba má blahodárné účinky na srdce, snižuje krevní tlak, pomáhá s návratem k běžnému životu po mozkové mrtvici, zmírňuje bolesti (duševní i fyzické) stejně jako deprese, užívá se při léčbě posttraumatického syndromu i různých traumat, při práci s hyperaktivními dětmi.
Usnadňuje život autistům a přispívá k hojení ran.
Využijte její sílu
Písně, které si sami zvolíte podle toho, jak na vás působí, se stanou pokladnicí terapeutického materiálu, do níž můžete sáhnout kdykoli pocítíte, že to potřebujete.
A ten správný efekt bude mít právě jen na vás, protože nikdo jiný nemůže reagovat na konkrétní skladbu stejným způsobem jako vy.
Poslouchejte hudbu vědomě, ne jen jako kulisu. Opravdu ji plně vnímejte, i když třeba nejde o hudbu mediační.
Vytvořte si seznamy skladeb pro různé účely, které:
vás nutí tančit, hýbat se, cvičit
jsou povznášející, rozveselí vás a vykouzlí úsměv na tváři
pomůžou uvolnit skryté emoce a budete se díky nim moci vyplakat
vám umožní relaxovat a pomůžou s usínáním.
Tónujte
Tónování znamená, že při dýchání nahlas vyslovujeme jednu samohlásku. Dýchejte zhluboka a při tom vyslovujte ono od mnichů a z jógy známé „ohm“ nebo „eee…“, dokud vám nedojde dech. Opakujte znovu a znovu po dobu několika minut. Výsledkem bude hluboká relaxace a klidné snadné dýchání.

Zpívejte
Zpívejte tak často a tak moc, jak jen chcete. Všechny písničky, které se vám líbí a máte rádi. Zpívejte ve sprše, v kuchyni při vaření, na zahradě, v autě, kdekoli to na vás přijde a budete si to moct užít. Řekl vám kdysi někdo, že neumíte zpívat?
Zapomeňte na to! Přijměte svůj hlas takový, jaký je.
Přidejte kreativitu a pohyb
Domácí hudební terapii můžete podpořit i dalšími aktivitami. Poslech hudby doplňte o tanec, cvičení, kreslení či psaní.
Takové kombinace vám umožní ještě lépe, rychleji a důkladně ze sebe dostat a zpracovat všechny pocity, nápady a myšlenky, které vás trápí, štvou, děsí, mají za následek, že jste smutní, unavení, vyčerpaní a celkově bez nálady a energie.
Tip:
Pokud si nejste jistí, která hudba by vám mohla pomoci, zadejte si na internetu například heslo „relaxační hudba“ a pak už jen vybírejte.
Požádejte přátele nebo rodinu o doporučení, zeptejte se jich, co poslouchají, když si chtějí odpočinout nebo se naopak vyřádit a takzvaně ze sebe vybít negativní emoce.
Choďte na koncerty
Koncerty klasické hudby, rockové, popové, jazzové, folkové i folklórní či v místním kostele. Zkuste cokoliv, co vás osloví. Koncerty si můžete užít i doma ze záznamu nebo v přímém přenosu v televizi či na internetu.
Začněte hrát na hudební nástroj
Možná jste jako děti nebo ještě před pár lety hráli na kytaru či klavír, dělalo vám to radost a už dlouho vám to chybí. Bez váhání se k tomu vraťte. Je nějaký hudební nástroj, který vás celý život láká?
Pořiďte si ho, zajděte na pár lekcí a pak pokračujte sami doma. Začít můžete v kterémkoliv věku.
Zážitkové aktivity
Vyzkoušejte skupinové bubnování, tanec za doprovodu živé hudby, hrdelní zpěvy, hru na nástroj australských domorodců didgeridoo, tibetské mísy či léčivou jógu za zvuků gongu, začněte chodit do sboru.
Naučíte se něco nového, užijete si sílu hudby s lidmi, kteří jsou podobně naladění jako vy, a můžete tak získat i nové přátele.