Myslíte si, že se spokojené páry nehádají? To jste na omylu. Hádají se zrovna tak jako ty nespokojené, a jejich hádky mohou být pořádně šťavnaté. Čím se ale liší ti šťastní od těch nešťastných, je způsob, jak se k sobě chovají.
Dobře se pohádat je umění, dovednost, kterou se musíme naučit. Umění řešit problémy, když vyvstanou, tak, abychom za sebou nezanechali hořkost ze slov, která se nedají vzít zpátky.
Když se ohlédneme za minulostí nespokojeného vztahu, uvidíme pomyslnou krajinu plnou děr po „dobře mířených střelách“, zbrázděnou zákopy z mnoha zákopových válek a sežehnutou půdu po planoucím hněvu.
Spory jsou normální
A přitom konflikt je pro vztah zdravý. Je to barometr, který nám ukazuje, že bychom měli něco změnit. Díky tomu, že se na sebe naštveme, dostaneme signál, že něco není v pořádku.
Bez konfliktu by se problémy jen tiše hromadily, dokud by nakonec nedošlo k výbuchu. Anebo dokud by jeden z partnerů jednoho krásného dne prostě nevyklidil pole.
Vyjadřujte svoje pocity
Mluvte zásadně o sobě, ne o druhém:
Je mi trapné, když se na návštěvě pořád předvádíš.“ Místo „Že ti není trapné se pořád takhle předvádět, jen se na sebe podívej!“A žádné zevšeobecňování typu „Ty vždycky…“ nebo „Ty stejně nikdy…“ Patří sem i populární „To jsi celý/á ty!“ Jsem. No a co?
Naslouchejte partnerovi
I když vám to připadá samozřejmé, v hádce nám obvykle jde o to vnutit partnerovi svůj názor. Zatímco mluví, místo abychom opravdu poslouchali, sumírujeme si, co mu ještě od plic řekneme, až skončí, nebo napjatě čekáme na „nahrávku“ na smeč. To je k ničemu.
Když jeden druhého neposloucháte, nedojdete k řešení. Jen si vykopete dalších pár centimetrů pomyslného zákopu, každý na vlastní straně. Jednoho dne na sebe z toho zákopu už ani neuvidíte a třeba už se z něj ani nevyškrábete.
Hledejte řešení, ne viníka
V některých rodinách je to skoro sportovní disciplína: jakmile nastane jakýkoliv zádrhel, hned se hledá viník. Z pohledu zvenčí je to úplně nepochopitelné – místo aby se lidé snažili vyřešit situaci, začnou hledat, kdo za to může. Dochází benzin?
Nejlepší chvíle na malou domácí tragédii: „Ty jsi jel jako poslední!“ „Ale ty jsi včera projela půl nádrže a mělas natankovat.“ „Ale tys mi tu nenechal peníze…“A škytající auto pomalu míří ke krajnici…
Nikdy toho druhého nezraňujte
Někdo se v hádce chová jako běsnící maniak, někdo naopak chladně čeká na svou příležitost a pak plnou silou zasáhne „protivníka“ do citlivého místa. Obojí je špatně. My si sice ulevíme a dopřejeme si vítězství, ale zároveň vztah spolehlivě likvidujeme.
Jsou jasně dané hranice, co ještě smíme, a co ne. Způsobovat druhému bolest se nám nevyplatí. Vyřčená slova nejdou vzít zpátky, ani kdybychom se omlouvali do aleluja.
Neutíkejte
Neodcházejte dřív, než se problém vyřeší a usmíříte se. Aby se napětí nestupňovalo a dlouhodobě nepoškozovalo váš vztah, zapomeňte na skrytou demonstraci síly a neodcházejte uprostřed hovoru. Mějte na paměti, že cílem je vyřešit spor, ne mít klid.
Když odchodem z místnosti k partnerovi vyšlete signál, že vás jeho slova, a tím pádem ani city nezajímají, přidáte další záporný bod do bilance vašeho vztahu.
Výjimku tvoří situace, kdy je partner opravdu agresivní, nevybíravě na vás útočí, ponižuje vás, nebo vás vůbec nevnímá.
Ve správný okamžik
Hádejte se, když je na to vhodná chvíle. Sice to je trochu nepohodlné, ale nepouštějte se do šťavnatého sporu, když je jeden z vás na odchodu do práce a právě mu jede autobus, nebo těsně před spaním, kdy už jste grogy a ráno musíte brzy vstávat.
Nedá se nic dělat, vyříkáte si to později. To nejhorší, co můžete udělat, je pohádat se na noc a ráno vyčerpaní a neusmíření zmizet do práce a celý den se trápit.
Buďte struční
Kroťte svou výmluvnost. Pod kulometnou palbou se každý radši kryje, než aby naslouchal, co chcete říct. A zvlášť muži jsou dost často naučení si před příliš vekou náloží informací prostě zacpat uši a konec.
Nekřičet a nefaulovat
Zvýšený hlas je ještě v normě, ale křik už rozhodně ne. To samé platí pro komunikační fauly: pohrdavé mlčení, obracení očí v sloup, mávnutí ruky, úšklebky, odfrkávání.
Když se tváříte, že konstruktivně komunikujete, a zároveň dáváte neverbálně najevo, že druhým pohrdáte, je to k ničemu. A kdo v konfliktu přijde s prstem před pusou a prohlásí „Pšššt!“, měl by se nechat vyšetřit.
Žádné odvádění pozornosti
Kdo se snaží odvést pozornost od podstaty sporu (třeba proto, že má máslo na hlavě) a zavést řeč jinam, zasloužil by propadnout zpátky do školky. Takhle se nevyřeší nic.
Humor
Dejte šanci humoru. Úsměv nebo vtipná poznámka (nejlépe na vlastní adresu) dokáže otupit ostří hádky. Kdo si dokáže udělat legraci sám ze sebe, jednak přestane být snadným terčem, jednak umožní i partnerovi, aby složil zbraně.
Ovšem pozor, humor neznamená dělat si legraci ze všeho a neustále, ve snaze zlehčit problém a nic nemuset řešit.
Bez nadávek a osobní kritiky
Nadávka je munice, která do hádky nepatří. Nikdy partnerovi nenadávejte, nezesměšňujte ho, neponižujte ho. Zvířecí jména patří do přírodovědného seriálu a cesta k rozchodu je dlážděná osobními útoky. Kdykoliv máte pocit, že se neudržíte, počítejte do deseti.
Jaký jste hádací typ?
• Představte si, že jste se zrovna doma strašně chytli. Jak zní váš hlas?
1. Celkem normálně.
2. Tiše a trochu plačtivě.
3. Ostře a pěkně hlasitě.
• Partner vám něco neprávem vyčítá. Jak reagujete?
1. Snažím se zjistit, co ho k tomu vede. A
2. Vytočí mě to a rozčílím se. C
3. Začnu se hájit a vysvětlovat mu, že to je jinak. Když to nepomáhá, zmlknu. B
• Váš protějšek má špatnou náladu a pořád mu něco vadí. Co uděláte?
1. Vybuchnu a dám mu to „sežrat“. C
2. Je mi smutno a je mi to líto. B
3. Jdu se radši projít se psem. Však on se uklidní. A
• Partner udělal pořádný přešlap. Kdy o tom mluvíte?
1. Promluvíme si o tom okamžitě. Pak už se k tomu nemusíme vracet. A
2. Vyplave to na povrch, když se pořádně pohádáme. C
3. Když je mi hodně smutno, mám potřebu o tom mluvit. Ale často jen mlčím a trápím se. B
• Čekáte na smluveném místě, ale on má zpoždění. Co bude, až přijde?
1. Ať se připraví na pořádný kravál. Jak si to představuje, nechat mě takhle čekat? C
2. V mobilu bude mít sms, že čekáte naproti v kavárně. Venku je chladno. A
3. Počkáte na místě a budete se tvářit, jako by nic. Třeba mu to dojde samo a omluví se. B
• Ruku na srdce – hádáte se rádi?
1. Ne. Radši se hádce vyhnu za každou cenu. B
2. Vlastně mě to někdy baví. C
3. Ne, ale někdy je to nutné. A
• Partner má volno, vy přijdete grogy z práce. Doma je všechno vzhůru nohama, nádobí neumyté, na zemi drobky, i závěsy zůstaly celý den zatažené. Partner se dívá na televizi. Co vy na to?
1. Polknete jedovaté poznámky a hned se pustíte do úklidu. B
2. Pořádně mu to vytmavíte. Jak si to představuje, takhle se válet? C
3. Trochu mě to naštve, tak si dám čaj a pak se zeptám, jestli ten čurbes později uklidí. A
Vyhodnocení:
Převažují odpovědi A: Diplomat
Jste mistr vyjednávání. Žádné velké scény, žádné dělání ubohé chudinky. Dokážete komunikovat jasně a čitelně a řešení problémů neodkládáte. S vámi je skoro radost se pohádat!
Převažují odpovědi B: Chudinka
Máte z konfliktu takový strach, že se radši stáhnete a tiše trpíte. Na chvilku bude sice doma klid, ale nic se nevyřeší, jen budete mít pocit křivdy. Zapracujte na sobě a dejte jasně najevo, když vám něco vadí.
Převažují odpovědi C: Herečka
Jste pořád pod parou. Velké scény jsou možná zajímavé v nějaké telenovele, ale žít s vámi je dost náročné. Kroťte se a dejte prostor i partnerovi.
Text: Kateřina Rodná, foto: Shutterstock