Domů     Filip Tomsa: „Jsem víc táta než herec“
Filip Tomsa: „Jsem víc táta než herec“
od 30.1.2023

Kluk z vesnice, který snil o tom, že bude létat. Dnes hraje divadlo, točí populární seriály, a když má čas, tak skutečně létá, byť „jen“ tzv. ultralightem neboli ultralehkým letadlem. Na prvním místě je však pro něj rodina.

Filip pochází z obce Bezno nedaleko Mladé Boleslavi a má o pět let starší, mentálně postiženou sestru Evu. Maminka pracovala v mateřské školce, tatínek je úředník.

„Odjakživa jsem chtěl létat! Nejdřív se mi ohromně líbily stíhačky, fascinovalo mě, co všechno dovedou.“ Když pochopil, že by to znamenalo život v armádě, přesunul svůj zájem na výrazně větší letadla.

reklama

„Naprosto vážně jsem přemýšlel o tom, že se stanu dopravním pilotem.“ Pro jeho lásku k létání ale podpora v rodině nebyla. „Měl jsem si udělat nejdřív střední školu a pak že se uvidí. A pak už se nevidělo…“

V pohádce Peklem s čertem s Lucií Černíkovou, Martinem Dejdarem, Josefem Dvořákem (2002).
V pohádce Peklem s čertem s Lucií Černíkovou, Martinem Dejdarem, Josefem Dvořákem (2002).

Hercem dílem náhody

Na přihlášce na stření školy, kterou děti s rodiči ke konci základky vyplňují, byly prý tehdy tři možnosti. „A nám bylo hloupé ty řádky nevyužít, tak jsme tam napsali i konzervatoř.

Jen tak.“ Vedoucí dramatického souboru ho k talentovým zkouškám připravila.

A protože, jak sám říká, byly tyto talentovky dřív, než zkoušky na další školy, na které se chystal – gymnázium, průmyslovka –, a protože je udělal, začal se jeho život ubírat zcela novým směrem…

reklama

„Rodiče mě vždycky podporovali ve všem, co jsem dělal a dělám. Ale když mi přišlo, že mě opravdu vzali na hereckou školu, trochu se zděsili z toho, jaká mě asi čeká budoucnost. Když se to dozvěděla maminka, dostala žlučníkový záchvat…“

Jen tak na skok v Národním

Do patnácti let jsem žil na vesnici a téměř z ní nevytáhl paty. Byl jsem pořád pod dohledem. Přechod do Prahy byla veliká změna, ale myslím, že jsem ji potřeboval.

Bylo to osvobozující…“ Na konzervatoři absolvoval hudebně dramatický obor, a byť měl kolem sebe zapálené lidi, pro které bylo herectví životním snem, jemu to prý bylo celkem jedno.

reklama

A to i přesto, že si už coby student zahrál v Národním či v Divadle Kolowrat! Potkal se na jevišti s Radovanem Lukavským, Vlastou Chramostovou, Hanou Maciuchovou, Aloisem Švehlíkem… Hostoval také v Černém divadle Jiřího Srnce.

Vidět jsme ho mohli i v seriálu Příkopy (2007).
Vidět jsme ho mohli i v seriálu Příkopy (2007).

Konečně záporák!

Po škole získal Filip Tomsa angažmá v Městském divadle v Mladé Boleslavi, pak hrál v Praze v Divadle na Vinohradech. Dnes je členem souboru Divadelní společnosti Háta. A také hodně natáčí.

Před kamerou stál poprvé už v roce 2001, ale diváci si ho nejspíš zapamatovali až o pár let později v muzikálu Kvaska, v němž ztvárnila hlavní roli Lucie Vondráčková.

V seriálu Zdivočelá země pak byl synem Antonína Maděry, potom saniťákem v Ordinaci v růžové zahradě, nedávno kriminalistou v Policii Modrava… A teď se na televizních obrazovkách objevuje jako všehoschopný penězmilovný floutek Roman Maxa v seriálu Slunečná. Jedna z prvních Filipových skutečně záporných rolí!

S Jakubem Prachařem v dobrodružném filmu Vlna (2008).
S Jakubem Prachařem v dobrodružném filmu Vlna (2008).

Dobrá perspektiva…

Pořád má klukovskou vizáž a přitom… Víte, že je už osm let ženáč a navíc dvojnásobný táta? Při natáčení Ordinace se sblížil s mluvčí seriálu Evou Měšťákovou, dnes Tomsovou. Mají dvě holčičky – sedmiletou Rozárku a čtyřletou Malvínku.

Před hlavním městem dali přednost klidu a přírodě, žijí v domku v malé obci za Prahou. „Teď je trend, že se chlapi žení ve čtyřiceti, ženy se vdávají nejdřív ve třiceti. Ale u mě to bylo plánovité a cílené.

Cítil jsem, že mám vedle sebe správnou partnerku, a dnes to vnímám úplně stejně, a dokonce se těším, že až přijde ta další etapa, až dcery dorostou, tak my budeme ještě pořád mladí, v produktivním věku, a budeme mít zase víc času pro sebe. To mi přijde jako dobrá perspektiva.“

Rodina je nejvíc

Filip Tomsa často zdůrazňuje, že rodina je u něj na prvním místě. Nejspíš je to i tím, že vyrůstal, jak už zmíněno, s hendikepovanou sestrou. Jednou vzpomínal, jak ho v dětství překvapovalo, že on už něco umí, něco zvládá, ale starší sestra ne.

Ale protože vedle ní žil každý den, její odlišnost ho nestresovala. „Kdoví, jak by se odvíjel můj život, kdyby Eva byla tzv. normální. Nás její handicap pevně stmelil, rodina je to nejcennější, co mám.

Moje nejužší i ta širší, protože jsou to lidé, o kterých vím, že ke mně patří, že mě podrží. Mají mě rádi a já mám rád je. Ve svých očích jsem, díky sestře, lepším člověkem, než kdybych ji neměl…“

Ve filmu Veni, vidi, vici s Jitkou Kocurovou a Sandrou Novákovou (2009).
Ve filmu Veni, vidi, vici s Jitkou Kocurovou a Sandrou Novákovou (2009).

Hupance jsou prima!

Říká, že se v posledních letech zklidnil, ale sport a pohyb miluje odjakživa. Jezdil na in-linech, hrál hokej, jako kluk byl dokonce mistrem republiky ve střelbě! S kamarádem z konzervatoře začal také lézt:

„Léta jsme lezli pravidelně a na rekreační lezce jsme nebyli špatní.“ Moc rád řídí – osobák i motorku. „Na motorce bylo pár situací, kdy jsem měl štěstí.

Možná, že kdyby bylo tehdy něco maličko jinak, tak už tady třeba nejsem…“ Řidičák má ale také na náklaďák a autobus! A samozřejmě létá! Už deset let má pilotní průkaz na ultralehká letadla.

„Mám výšky pořád moc rád, i když se teď do vzduchu nedostanu tak často, jak bych chtěl,“ posteskl si jednou. „Má rád turbulence. Když letím dopravním letadlem a něco takového začne, mám radost, že se konečně něco děje. Jinak ani pořádně nepoznám, že letím.

Podobné je to, i když pilotuji sám. Vím, že jde jen o obyčejnou termiku, a náležitě si ty hupance užívám.“

V oblíbeném seriálu Policie Modrava hraje mladého poručíka Kamila Sedláčka, na snímku se Soňou Norisovou a Jaroslavem Satoranským (2015).
V oblíbeném seriálu Policie Modrava hraje mladého poručíka Kamila Sedláčka, na snímku se Soňou Norisovou a Jaroslavem Satoranským (2015).

Co řekl o…:

… o práci: „Na jevišti nezbohatnete, ale divadlo je něco, co je trvanlivé, nikdy nezmizí, nepřestane lidi zajímat, právě pro tu živou interakci herce s divákem.

Natáčení beru jako bonus, baví mě, a je to pochopitelně nezanedbatelný příspěvek v životních nákladech.“

… o létání: „Tam nahoře panuje obrovský klid a doslovný nadhled nad vším, co se děje dole. Jako bych toto nějak vždy do sebe nasál, což pak vnímám při návratu domů, kdy dám v autě převodovku na automat a jedu si jen tak lážo plážo, žádný spěch…“

… o rodičovství: „Profese je až za rodinou, nikdy nechci dovolit, aby rodinné vztahy zničila, což se může docela snadno stát. Takže vždycky říkám, že jsem víc táta než herec.“

… o sobě: „Věřím, že co zaseji, to také sklidím. Takže se podle toho snažím žít.“

Foto: Herminapress, TV Nova, ČT, CSFD, Divadlo Háta

reklama
Související články
16.5.2022
Královna české filmové komedie, která ale právě tak skvěle natočila třeba film Ucho nebo seriál Přítelkyně z domu smutku. Milující máma a babička, výborná kuchařka a chalupářka, která ne a ne odpočívat. A je to tak dobře. Narodila se v pražské Libni. „Mí rodiče byli podvraťáci. A to jsou nejchytřejší psi! Takže já jsem ze dvou podvraťáků, oba dva byli nemanželský.“ Otec František byl truhlář. Za
16.2.2022
Obdarovávat děti hračkami je radost, co si budeme povídat. A tak ještě než mrňous vyroste natolik, aby začal chodit po vlastních nohou, začne se v hračkách topit. Co se stane? Hračky přestanou dítě bavit. Je jich prostě moc. Tím ho přestanou zajímat i hračky a hry užitečné, které by podporovaly rozvoj jeho mozku. Jak z toho ven? Asi by bylo nejrozumnější, aby se příbuzní dohodli, že nové hračky
18.1.2022
Tradiční dřevěné, plastové, skleněné nebo bambusové? Každý materiál má své přednosti. Byly doby, kdy nejpoužívanějším a nejoblíbenějším kuchyňským prkénkem bylo to ze dřeva. Dnes už je na výběr velké množství dalších materiálů a lidé pohybující se v gastronomii profesionálně dokonce doporučují sáhnout po jiném – například po kvalitním plastu. Každopádně je podle nich důležité mít v kuchyni prkén
25.11.2021
Bledá pleť byla kdysi považována za synonymum bohatství a moci, dnes ale spíše ukazuje na chudokrevnost. Její projevy jsou dost typické. Nápadná je nezdravá bledost, pokud se podíváte na oční spojivky, nejsou růžové, jako u zdravého, ale bílé a totéž se týká i dalších tkání. Pozorovat můžete slabost a únavu, často se dostavují pocity na omdlení. Můžete trpět i častým motáním hlavy bez zjevné příč
29.10.2021
Nedávno jsme vám přinesli článek o požárech v kuchyni. A také o tom, jak se jim vyvarovat a co mohou způsobit. Dnes pro vás máme navíc čtyři smutné příběhy spojené s požáry, které se skutečně staly. Ve spojení s nimi si určitě dáte na požáry ještě větší pozor! Požár ořechů v troubě usmrtil pejska Hasiči likvidovali požár kuchyně, který se rozšířil do celého prostoru místnosti a celou ji zničil.
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel