Domů     Filip Tomsa: „Jsem víc táta než herec“
Filip Tomsa: „Jsem víc táta než herec“
30.1.2023

Kluk z vesnice, který snil o tom, že bude létat. Dnes hraje divadlo, točí populární seriály, a když má čas, tak skutečně létá, byť „jen“ tzv. ultralightem neboli ultralehkým letadlem. Na prvním místě je však pro něj rodina.

Filip pochází z obce Bezno nedaleko Mladé Boleslavi a má o pět let starší, mentálně postiženou sestru Evu. Maminka pracovala v mateřské školce, tatínek je úředník.

„Odjakživa jsem chtěl létat! Nejdřív se mi ohromně líbily stíhačky, fascinovalo mě, co všechno dovedou.“ Když pochopil, že by to znamenalo život v armádě, přesunul svůj zájem na výrazně větší letadla.

„Naprosto vážně jsem přemýšlel o tom, že se stanu dopravním pilotem.“ Pro jeho lásku k létání ale podpora v rodině nebyla. „Měl jsem si udělat nejdřív střední školu a pak že se uvidí. A pak už se nevidělo…“

V pohádce Peklem s čertem s Lucií Černíkovou, Martinem Dejdarem, Josefem Dvořákem (2002).
V pohádce Peklem s čertem s Lucií Černíkovou, Martinem Dejdarem, Josefem Dvořákem (2002).

Hercem dílem náhody

Na přihlášce na stření školy, kterou děti s rodiči ke konci základky vyplňují, byly prý tehdy tři možnosti. „A nám bylo hloupé ty řádky nevyužít, tak jsme tam napsali i konzervatoř.

Jen tak.“ Vedoucí dramatického souboru ho k talentovým zkouškám připravila.

A protože, jak sám říká, byly tyto talentovky dřív, než zkoušky na další školy, na které se chystal – gymnázium, průmyslovka –, a protože je udělal, začal se jeho život ubírat zcela novým směrem…

„Rodiče mě vždycky podporovali ve všem, co jsem dělal a dělám. Ale když mi přišlo, že mě opravdu vzali na hereckou školu, trochu se zděsili z toho, jaká mě asi čeká budoucnost. Když se to dozvěděla maminka, dostala žlučníkový záchvat…“

Jen tak na skok v Národním

Do patnácti let jsem žil na vesnici a téměř z ní nevytáhl paty. Byl jsem pořád pod dohledem. Přechod do Prahy byla veliká změna, ale myslím, že jsem ji potřeboval.

Bylo to osvobozující…“ Na konzervatoři absolvoval hudebně dramatický obor, a byť měl kolem sebe zapálené lidi, pro které bylo herectví životním snem, jemu to prý bylo celkem jedno.

A to i přesto, že si už coby student zahrál v Národním či v Divadle Kolowrat! Potkal se na jevišti s Radovanem Lukavským, Vlastou Chramostovou, Hanou Maciuchovou, Aloisem Švehlíkem… Hostoval také v Černém divadle Jiřího Srnce.

Vidět jsme ho mohli i v seriálu Příkopy (2007).
Vidět jsme ho mohli i v seriálu Příkopy (2007).

Konečně záporák!

Po škole získal Filip Tomsa angažmá v Městském divadle v Mladé Boleslavi, pak hrál v Praze v Divadle na Vinohradech. Dnes je členem souboru Divadelní společnosti Háta. A také hodně natáčí.

Před kamerou stál poprvé už v roce 2001, ale diváci si ho nejspíš zapamatovali až o pár let později v muzikálu Kvaska, v němž ztvárnila hlavní roli Lucie Vondráčková.

V seriálu Zdivočelá země pak byl synem Antonína Maděry, potom saniťákem v Ordinaci v růžové zahradě, nedávno kriminalistou v Policii Modrava… A teď se na televizních obrazovkách objevuje jako všehoschopný penězmilovný floutek Roman Maxa v seriálu Slunečná. Jedna z prvních Filipových skutečně záporných rolí!

S Jakubem Prachařem v dobrodružném filmu Vlna (2008).
S Jakubem Prachařem v dobrodružném filmu Vlna (2008).

Dobrá perspektiva…

Pořád má klukovskou vizáž a přitom… Víte, že je už osm let ženáč a navíc dvojnásobný táta? Při natáčení Ordinace se sblížil s mluvčí seriálu Evou Měšťákovou, dnes Tomsovou. Mají dvě holčičky – sedmiletou Rozárku a čtyřletou Malvínku.

Před hlavním městem dali přednost klidu a přírodě, žijí v domku v malé obci za Prahou. „Teď je trend, že se chlapi žení ve čtyřiceti, ženy se vdávají nejdřív ve třiceti. Ale u mě to bylo plánovité a cílené.

Cítil jsem, že mám vedle sebe správnou partnerku, a dnes to vnímám úplně stejně, a dokonce se těším, že až přijde ta další etapa, až dcery dorostou, tak my budeme ještě pořád mladí, v produktivním věku, a budeme mít zase víc času pro sebe. To mi přijde jako dobrá perspektiva.“

Rodina je nejvíc

Filip Tomsa často zdůrazňuje, že rodina je u něj na prvním místě. Nejspíš je to i tím, že vyrůstal, jak už zmíněno, s hendikepovanou sestrou. Jednou vzpomínal, jak ho v dětství překvapovalo, že on už něco umí, něco zvládá, ale starší sestra ne.

Ale protože vedle ní žil každý den, její odlišnost ho nestresovala. „Kdoví, jak by se odvíjel můj život, kdyby Eva byla tzv. normální. Nás její handicap pevně stmelil, rodina je to nejcennější, co mám.

Moje nejužší i ta širší, protože jsou to lidé, o kterých vím, že ke mně patří, že mě podrží. Mají mě rádi a já mám rád je. Ve svých očích jsem, díky sestře, lepším člověkem, než kdybych ji neměl…“

Ve filmu Veni, vidi, vici s Jitkou Kocurovou a Sandrou Novákovou (2009).
Ve filmu Veni, vidi, vici s Jitkou Kocurovou a Sandrou Novákovou (2009).

Hupance jsou prima!

Říká, že se v posledních letech zklidnil, ale sport a pohyb miluje odjakživa. Jezdil na in-linech, hrál hokej, jako kluk byl dokonce mistrem republiky ve střelbě! S kamarádem z konzervatoře začal také lézt:

„Léta jsme lezli pravidelně a na rekreační lezce jsme nebyli špatní.“ Moc rád řídí – osobák i motorku. „Na motorce bylo pár situací, kdy jsem měl štěstí.

Možná, že kdyby bylo tehdy něco maličko jinak, tak už tady třeba nejsem…“ Řidičák má ale také na náklaďák a autobus! A samozřejmě létá! Už deset let má pilotní průkaz na ultralehká letadla.

„Mám výšky pořád moc rád, i když se teď do vzduchu nedostanu tak často, jak bych chtěl,“ posteskl si jednou. „Má rád turbulence. Když letím dopravním letadlem a něco takového začne, mám radost, že se konečně něco děje. Jinak ani pořádně nepoznám, že letím.

Podobné je to, i když pilotuji sám. Vím, že jde jen o obyčejnou termiku, a náležitě si ty hupance užívám.“

V oblíbeném seriálu Policie Modrava hraje mladého poručíka Kamila Sedláčka, na snímku se Soňou Norisovou a Jaroslavem Satoranským (2015).
V oblíbeném seriálu Policie Modrava hraje mladého poručíka Kamila Sedláčka, na snímku se Soňou Norisovou a Jaroslavem Satoranským (2015).

Co řekl o…:

… o práci: „Na jevišti nezbohatnete, ale divadlo je něco, co je trvanlivé, nikdy nezmizí, nepřestane lidi zajímat, právě pro tu živou interakci herce s divákem.

Natáčení beru jako bonus, baví mě, a je to pochopitelně nezanedbatelný příspěvek v životních nákladech.“

… o létání: „Tam nahoře panuje obrovský klid a doslovný nadhled nad vším, co se děje dole. Jako bych toto nějak vždy do sebe nasál, což pak vnímám při návratu domů, kdy dám v autě převodovku na automat a jedu si jen tak lážo plážo, žádný spěch…“

… o rodičovství: „Profese je až za rodinou, nikdy nechci dovolit, aby rodinné vztahy zničila, což se může docela snadno stát. Takže vždycky říkám, že jsem víc táta než herec.“

… o sobě: „Věřím, že co zaseji, to také sklidím. Takže se podle toho snažím žít.“

Foto: Herminapress, TV Nova, ČT, CSFD, Divadlo Háta

reklama
Související články
1.12.2023
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct let staršího bratra Jiřího, kterého si ale jako malý m
20.11.2023
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium není ani akvárium, ani terárium… Je to vlastně obojí. A každé palud
5.11.2023
Posezení v Papilio restaurantu je gurmánským zážitkem, který by si neměl nechat ujít žádný obdivovatel kuchařského umění. V moderní fine dining restauraci, která nabízí nevšední gastronomický zážitek za použití sezonních a udržitelných produktů, je host skutečným králem. Šéfkuchař Jan Knedla vám představí celou škálu chutí. Pro novinky nemusí chodit daleko. Inspiruje se nejen kuchařským umě
27.10.2023
Jako dítě chtěla být úřednicí. Už jako studentka si zahrála v Národním! Zpívající herečka, co našla uplatnění na klasickém divadle, v muzikálech i v televizních inscenacích či seriálech. Naposledy hrála v seriálu Sestřičky. Její smutný konec diváci oplakali. Jako maličká prý byla exhibicionistkou. Snažila se lidi kolem zaujmout, pobavit, provokovat, rozesmát, cokoli… „Byla jsem ráda středem poz
25.10.2023
Hlavní město Slovenska můžete poznávat různými způsoby. Jestliže milujte zeleň, můžete využít širokou síť cyklotras a kochat se pohledem na třetí nejzelenější hlavní město na světě ze sedla jízdního kola. V případě, že máte rádi dobré jídlo a víno, právě nyní, na podzim, je ten pravý čas vychutnat si dobroty, které voní z každého koutu města. Chcete-li však poznat Bratislavu naplno, využijte možno
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Květináč z papírových ruliček
Také se vám doma hromadí staré noviny, reklamní letáky i použité balicí papíry? Nejsou jen pro zlost, kdepak, papír se dá stočit do ruliček a ty lze pak splétat podobně jako proutí. Základní postup je zcela jednoduchý. Papír stačí nastříhat na pruhy a těsně navíjet na pletací jehlici nebo špejli. Pak jehlici vytáhněte a máte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
iluxus.cz
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
Minimalismus už není jako dříve jen doménou umění, filozofie nebo architektury, ale stal se z něj vyhledávaný životní styl. Interiér a design jsou další oblasti, do kterých minimalismus postupně proni
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
epochalnisvet.cz
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
Pozor, s Ježíškem letos chodí kyberzločinci. Jen v prvním letošním pololetí provedli podle dat z bank přes 31 tisíc útoků, z nichž bylo nahlášeno více než 10 tisíc na policii. Policejní statistiky hov
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
skutecnepribehy.cz
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
Ze spaní mě probudilo děsivé stvoření. Mělo rohy a ocas. Místo do pekla mě vyvedlo ven z domu. Najednou se ozvala rána jako z děla. Bylo to tehdy v předvánočním čase, kdy chodí čert a Mikuláš. Byla jsem ještě malá holčička. Tenkrát mě hlídala babička, která bydlela v malém domku, kolem kterého pobíhalo všelijaké zvířectvo – husy, slepice, kočky i starý pes
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
epochanacestach.cz
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
Která místa navštívit ve Švýcarsku? Není nic snazšího než si přečíst naše doporučení. Máte chuť na pravý alpský sýr z horských pastvin? Jste na správném místě. Jenom je lepší si ho koupit na trhu. A čokoláda hořká i mléčná také patří k této zvláštní horské zemi. Můžete se i projet čokoládovým expresem až do firmy
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
21stoleti.cz
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
Tato více než metr dlouhá ryba se pohybuje u mořského dna, kde je vystavena chladu. Jako obranu si vyvinula krevní protein, který působí jako nemrznoucí směs. Ten došel komerčního využití. Slimule
Že by vznikl milostný trojúhelník?
nasehvezdy.cz
Že by vznikl milostný trojúhelník?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Slunečná Eva Decastelo (45) bezmezně miluje fotografa Tomáše Třeštíka (45). Jenže ten ještě ani zdaleka nemá vyřešenou svou minulost, a to v mnoha ohledech. Nejenom
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Proč zakázali konšelé katům na svatého Martina koledovat?
epochaplus.cz
Proč zakázali konšelé katům na svatého Martina koledovat?
Svatý Martin má 11. listopadu přijet na bílém koni, což značí začátek zimy. Letos už je sněhové nadílky až až. Kdo vlastně ale svatý Martin je? Pojďme se trochu podrobněji podívat na jeho osud. V římské provincii Horní Panonie (v dnešním Maďarsku) přichází v roce 316 na svět Martin Tourský († 397). Podle legendy se později setkává v Amiensu
Dělá na něj zamilované oči! Funguje to?
nasehvezdy.cz
Dělá na něj zamilované oči! Funguje to?
S manželem to nová posila Ulice Adéla Gondíková (50) nemá zrovna jednoduché. Jiří Langmajer (57) totiž skuhrá pokaždé, když ho někde něco jenom píchne. Jeden z nejvíc sexy chlapíků českého showbyzn
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
enigmaplus.cz
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
S jasně zelenými stébly trávy na irských lukách si pohrává vítr. Čechrá listy v korunách stromů a také vlasy dlouhé fronty čekajících lidí. Většina z nich je bledá, nemocná, a sem tam si všimnete i tě
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce