Domů     Dýně na 7 způsobů
Dýně na 7 způsobů
6.11.2022

Podzim bez dýní jako by snad ani nebyl. A v našich kuchyních se zabydlely už dávno, dají se totiž připravovat nasladko i naslano, můžete je vařit, zavařovat, smažit, péct, zapékat, zkrátka dělat, co vás napadne.

Polévka jako slunce (úvodní foto)

(6 porcí)

1 kg dýně hokkaido, 3 lžíce másla, 1 cibule, 1 stroužek česneku, 900 ml zeleninového vývaru, 1 lžička mletého zázvoru, bobkový list, 1 lžíce citrónové šťávy, 3–4 proužky pomerančové kůry (nemusí být), 300 ml mléka, sůl, pepř

na ozdobu: 4–6 lžic tučné smetany, dýňová semínka

1) Dýni rozkrojte, odstraňte semínka a dužinu pokrájejte na kostky velké asi 2,5 cm. V kastrolu rozpusťte máslo, přidejte na jemno nakrájenou cibuli, nasekaný česnek a kostky dýně. Vše duste 2–3 minuty.

2) Pak přidejte vývar a na středním plameni uveďte do varu. Osolte a opepřete, přidejte zázvor, citronovou šťávu a proužky pomerančové kůry. Vařte na mírném plameni asi 20 minut. Dýně musí lehce změknout.

3) Pak odstraňte pomerančovou kůru a bobkový list, nechte trochu vychladnout a opatrně polévku rozmixujte dohladka.

4) Poté přidejte mléko a mírně prohřejte. Na talíři ozdobte trochou smetany a nasucho opraženými dýňovými semínky. Můžete zakápnout dýňovým olejem. Ihned podávejte.

Doba přípravy 45 minut

Náročnost 1

Na polévku se většinou používá právě dýně hokkaido, protože se jako jediná nemusí loupat. Můžete ale vyzkoušet i jiné druhy dýní, například máslovou nebo muškátovou.

Rizoto

(4 porce)

400 g kulatozrnné rýže (Arborio nebo Carnaroli), 50 g šalotky, 50 ml olivového oleje, 100 ml bílého vína, sůl, pepř, 750 ml zeleninového nebo drůbežího vývaru, 300 g dýně hokkaido, 70 g másla, 30 g parmezánu, tymián

1) Dýni omyjete, rozpulte a vydlabejte lžící semínka. Nakrájejte na centimetrové kostičky (i se slupkou) a vložte do kastrolu. Zalijte vývarem, osolte a přidejte pár snítek tymiánu. Vařte pod pokličkou asi 10 až 15 minut do měkka.

2) V hrnci rozehřejte olivový olej a 1 lžíci másla, přidejte jemně nasekanou šalotku a lehce restujte, až zesklovatí. Potom přidejte syrovou rýži a zvyšte teplotu. Rýži smažte za stálého míchání asi minutu, dokud nebudou všechna zrnka průsvitná. Přilijte bílé víno a za stálého míchání je nechte odpařit.

3) Když se víno vsákne do rýže, přidejte naběračku horkého vývaru a za stálého míchání nechte vývar opět vsáknout a vyvařit. Poté přidejte další naběračku a takto postupujte, dokud nespotřebujete vývar a dokud není rýže měkká na skus.

4) Hotové rizoto odstavte ze sporáku, přidejte uvařenou dýni a podle potřeby i vývar z dýně, pokud je rizoto husté. Poté vmíchejte nastrouhaný parmezán a zbylé studené máslo, a nechte tak dvě minuty pod pokličkou dojít.

Doba přípravy 50 minut

Náročnost 1

Při podávání můžete ještě posypat strouhaným parmezánem a nasekanou petrželkou. Dýni do rizota můžete i nakrájenou na kostky a pokapanou olivovým olejem upéci v troubě.

Ragú

(4 porce)

1 dýně hokkaido, 700 g vepřové plece, 3 lžíce oleje, 1 mrkev, 1 petržel, 1 řapíkatý celer, 1 cibule, 10 kuliček pepře, 6 kuliček nového koření, 1 bobkový list, 1 lžička tymiánu, 200 ml červeného vína, 2 lžíce rajčatového protlaku, 2 lžíce hladké mouky, sůl

1) Omyjte dýni a vydlabejte ji, zbavte semínek a nakrájejte na kostičky.

2) Zahřejte v kastrolu olej a opečete na něm nejdříve očištěnou a nakrájenou mrkev, petržel a řapíkatý celer. Potom přidejte cibuli pokrájenou na drobno a zpěňte ji.

3) Maso si nakrájejte na malé kostičky, přidejte je do kastrolu a krátce opečte ze všech stran.

4) Přidejte dýni a koření. Podlijte vše vínem a troškou vody, osolte a za občasného míchání a podlévání duste pod pokličkou asi 15 minut.

5) Ke konci přidejte rajčatový protlak a zahustěte moukou, kterou jste si předtím rozmíchali v trošce vody a duste až bude maso měkké.

Doba přípravy 60 minut

Náročnost 2

Ragú můžete efektně servírovat ve vydlabané dýni. Tohle jídlo má tu výhodu, že ačkoliv vypadá velmi efektně, není s ním moc práce, jen někdy, podle druhu masa, vyžaduje delší pomalé dušení.

Noky

(3-4 porce)

500 g očištěných brambor (tj. asi 5 středně velkých), 500 g očištěné máslové dýně, 150 g polohrubé mouky, 150 g hladké mouky, 1 vejce, 1 lžička soli, špetka muškátového oříšku

K podávání: 150 g slaniny, strouhaný parmazán

1) Brambory ve slupce nechte uvařit doměkka. Zvlášť uvařte i dýni. Obojí slijte a nechte dobře vychladnout, nejlépe přes noc.

2) Větší hrnec naplňte vodou, osolte a začněte zahřívat, aby voda vařila až noky dokončíte.

3) Brambory oloupejte a spolu s dýní prolisujte lisem na brambory nebo nastrouhejte na jemném struhadle. S ostatními surovinami smíchejte na jemné, nelepivé těsto. Pokud se lepí příliš, přidejte více hladké mouky. Pracujte rychle a protože jinak těsto zřídne.

4) Vypracované těsto rozdělte na čtvrtiny, každou vyválejte na váleček silný asi jako palec a nakrájejte na centimetr široké špalíčky. Lehce je poprašte moukou, aby se k sobě neslepily.

Vidličkou vytlačte rýhy, všechny noky najednou vhoďte do vroucí vody a po chvíli promíchejte, aby se odlepily ode dna. Jakmile vyplavou, vařte už jen minutu, pak je ihned děrovanou lžící nebo cedníkem vylovte.

Doba přípravy 60 minut

Náročnost 2

Podávat můžete třeba s dozlatova osmahnutou slaninou posypané parmezánem, ale také jako přílohu. Velmi chutné jsou se šalvějovým máslem (Na pánvi rozehřejete máslo, přisypete šalvějové lístky a krátce je orestujete. Přidáte noky a krátce opečete.)

Cupcakes

(12 ks)

175 ml oleje, 175 g třtinového cukru, 3 vejce, 200 g hladké mouky, 1,5 lžičky kypřícího prášku, 1 lžička jedlé sody, 1 lžička vanilkové pasty, 200 g nahrubo nastrouhané dýně, (můžete použít máslovou nebo hokkaido), 100 g rozinek, kůra z 1 pomeranče, 2 lžičky skořice,

Na zdobení: 200 g čerstvého smetanového sýra nebo mascarpone, 80 g moučkového cukru

1) Troubu předehřejte na 180 °C. Formičky vyložte papírovými košíčky. Do mísy vlijte olej, přidejte cukr, vejce a vanilkovou pastu a prošlehejte. Pak přidejte nastrouhanou dýni, rozinky a nastrouhanou pomerančovou kůru. Přisypte skořici, mouku s kypřícím práškem a sodou a všechno lehce promíchejte.

2) Těsto rozdělte do formiček asi do ¾ jejich výšky a dejte na 25 minut péci. Po upečení nechte vychladnout.

3) Rozšlehejte sýr s cukrem a cupcaky pomocí sáčku s ozdobným nástavcem ozdobte.

Krém můžete navrch posypat hnědým cukrem, ale také nasekanými ořechy.

Doba přípravy 40 minut

Náročnost 2

Dýňový chlébíček s čokoládou

(10 porcí)

220 g hladké mouky, 60 g celozrnné mouky, 335 g krupicového cukru, 1 lžička jedlé sody, 1 lžička skořice, ½ lžičky muškátového oříšku, ½ lžičky soli, 300 g dýňového pyré, 120 ml oleje, 2 vejce, 80 ml vody, 50 g čokolády nasekané nahrubo

1) Troubu předehřejte na 180 °C a formu na chléb (vel. 26×11 cm) vymažte máslem a vysypte moukou.

2) Ve velké míse smíchejte mouky, cukr, jedlou sodu, skořici, muškátový oříšek a sůl.

3) Udělejte si pyré. Dýni umyjte, oloupejte (hokkaido nemusíte), rozkrojte ji a vydlabejte semínka.

Nakrájejte ji na kostky asi 2×2 cm. Dejte do hrnce, zalijte vodou a asi 20 minut do změknutí.

Tyčovým mixérem rozmixujte, pro jistotu můžete propasírovat přes síto.

4) Smíchejte dýňové pyré, olej, vejce a 80 ml vody. Směs přidejte do suchých přísad a jemně promíchejte stěrkou. Nakonec jemně vmíchejte čokoládu.

5) Těsto nalijte do připravené pečící formy a pečte cca 50–60 minut, nebo dokud špejle zapíchnutá doprostřed chleba není po vytažení suchá. Nechte vychladnout.

Doba přípravy 110 minut

Náročnost 2

Tento recept je extra rychlý, pokud si dýňové pyré připravíte předem. Po upečení se můžete těšit na vláčný, voňavý a chutný sladký chléb jako dělaný k podzimní snídani.

Americký koláč

(8 porcí)

Korpus: 250 g hladké mouky, 125 g másla, 1 žloutek

Náplň: 400 g nakrájené dýně, 150 ml vody, 80 g cukru, 2 lžíce rumu, trošku nastrouhané citronové kůry, trošku mletého zázvoru a skořice, 4 žloutky, 140 ml šlehačky

1) Nejprve si připravte korpus z lineckého těsta – mouku smíchejte s nakrájeným máslem a žloutkem. Těsto pořádně propracujte, rozválejte a dejte do formy na koláč. Formu dejte na 20 minut do lednice.

2) Do vyhřáté trouby na 180 °C vložte formu s těstem a pečte asi 8 minut.

3) Nakrájenou dýni uvařte ve vodě do měkka. Nechte vychladnout a rozmixujte na pyré.

4) Pyré smíchejte s cukrem, rumem, nastrouhanou kůrou, mletým zázvorem a skořicí.

5) V druhé misce společně se šlehačkou vyšlehejte žloutky a směs přidejte k dýňovému pyré. Pokud by tato směs byla příliš řídká, přimíchejte k ní lžičku kukuřičného škrobu.

6) Směs rovnoměrně nalijte na vychladlý korpus a vložte do trouby, vyhřáté na 180 °C, a pečete cca 40 až 45 minut.

7) Ozdobte šlehačkou a můžete podávat.

Doba přípravy 110 minut

Náročnost 2

Pumpkin pie tedy dýňový koláč patří k americkému podzimu stejně nerozlučně jako Halloween. A i když my tenhle svátek zase tak neprožíváme, koláč si udělat můžete. Je totiž neobyčejně lahodný.

Související články
14.5.2026
Běžně je používáme a o jejich možném riziku máme jakési povědomí. Jenže víme přesně, jak je to třeba s jedovatostí fazolí za syrova nebo s halucinogenními účinky muškátu? Lilek Podobně jako brambor, s nímž je botanicky příbuzný, obsahuje lilek nebezpečný solanin. Naštěstí je to látka tepelně nestabilní, takže se při vaření, pečení a smažení rozkládá a lilek je pak bez problémů jedlý. V žádném př
13.5.2026
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S cukrem neexperimentujte, nezkoušejte hnědý ani třtinový, obsahují melasu a karamel by se p
6.5.2026
Uvádí se, že na světě je asi 2000 druhů pepře. Přesné číslo se neví, protože některé bobule, které se jako pepř užívají, nepochází z pepřovníku. Ale pojďme si v tom udělat trochu pořádek.   Černý Nedozrálé bobule se suší na slunci až 10 dní nebo se krátce namočí ve vařící vodě a suší se v sušárnách. Jde o nejčastěji používaný pepř s výraznou chutí a také o nejběžnější druh pepře vůb
23.4.2026
Když se řekne mák, mnohé napadnou buchty a koláče. A někoho třeba nic, protože mák moc nejí. Ale to je škoda a stojí za to se s ním seznámit. Především je dobré vědět, že existuje množství odrůd a ty se dělí na farmaceutické a potravinářské. Farmaceutické někdy nazývané technické odrůdy jsou zdrojem opia, bílé šťávy z naříznutých nezralých makovic, která na vzduchu tuhne. Opium obsahuje 26 návy
19.4.2026
Asi ano, i když od té doby, co nás reklamy na tu pravou a jedinou ohlušují na každém kroku, se možná najdou tací, kteří ji nikdy nedělali. A to je opravdu škoda. Jak na ni? Vlastně byste normálně na majonézu nemuseli mít recept, protože na ni potřebujete jen vejce a olej (nejčastěji slunečnicový). A pak už jen pár ingrediencí, aby to všechno mělo nějakou chuť. Základem je ale technika, v tomto př
reklama
Šikovné tipy
(Ne)obyčejné pampelišky
To, že pampelišky jsou léčivé i chutné, není žádným tajemstvím. My vám dnes přineseme řadu tipů na to, co s nimi můžete dělat. Želé s citrusy Kromě květů pampelišek budete potřebovat 1 bio citron a 1 bio pomeranč. Oba plody oloupejte, kůru nakrájejte nadrobno a dužinu na kousky. Vložte do nerezového hrnce spolu s 250 […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu
Málokterá potravina má v domácnosti tolik různých využití. Citron dodá nejen chuť a aroma, ale také bělí, čistí a zahání obtížný hmyz.   Vybělí nehty Laky zanechávají na nehtech nepěkný barevný nádech, kterého se odlakovačem nedá zbavit.  Naštěstí existuje jednoduchý prostředek, jak nehtům vrátit přirozený odstín, a tím je citronová koupel. Vymačkejte citronovou šťávu do […]
Patinu hravě zvládnete…
Nádech starodávna, připomínky dávných časů, punc nedokonalosti… Také chcete, aby váš nábytek, obrázky či dekorace působily jako z dob vaší babičky? Pusťte se do díla! Když se řekne patina, znamená to změnu povrchu způsobenou časem… tedy dlouhodobým vystavením různých vlivů a třeba jen opotřebováním, jak daný předmět často a dlouho používáme. Patina vypovídá o letitosti […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Změnilo Freudův život stipendium v Paříži?
epochalnisvet.cz
Změnilo Freudův život stipendium v Paříži?
Dlouhá léta odmítá brát léky proti bolesti. „Musím bádat s čistou hlavou,“ tvrdí. Pak ale nastane chvíle, kdy už nemůže dál, a poslední dávka morfinu je pro něj vysvobozením.   Původ zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda (†1939) je vskutku internacionální. Na svět přichází 6. května 1856 v moravském Příboru v německy mluvící rodině původem z polské Haliče. Už v dětství
Pomazánka z červené řepy s karamelizovanými ořechy
tisicereceptu.cz
Pomazánka z červené řepy s karamelizovanými ořechy
Dnes už klasická pomazánka z červené řepy. Suroviny na 4 porce 125 g žervé nebo tvarohu 100 g čerstvého kozího sýru 300 g vařené červené řepy jablečný ocet med sůl cukr krupice čerstvě ml
Zákeřná dlouhonohá blondýna
skutecnepribehy.cz
Zákeřná dlouhonohá blondýna
Při uklízení jsem našla krabici od bonbonů plnou starých, zažloutlých fotografií. Neměla jsem ji otevírat, ale bohužel jsem to udělala. Všechno začalo nevinně – uklízením. Vánočním úklidem. Mívám předvánoční úkoly napsané v kalendáři, vždycky si vypíšu, co budu v ten který den smýčit. Na osudný čtvrtek připadlo uklízení obývacího pokoje. Když něco dělám, tak důkladně.
Chlamydie decimují populace koalů! Vědci hledají způsob, jak je zachránit
21stoleti.cz
Chlamydie decimují populace koalů! Vědci hledají způsob, jak je zachránit
Koala je v zoufalé situaci. Kolem něj číhají smrtelná nebezpečí – predátoři či rychle jedoucí auta – a on je nemůže vidět. Zrak mu totiž vypověděl službu. Proto mu dělá problémy i hledání potravy. Je
Sedmikráskový sirup
nejsemsama.cz
Sedmikráskový sirup
Lahodný sirup si můžete dát do vody místo šťávy, polít jím zmrzlinu, lívance a podobně. Na 2 sklenice potřebujete: ✿ 500 květů sedmikrásek ✿ 750–1000 ml horké vody ✿ 600 g třtinového nebo krupicového cukru ✿ 1 bio citron ✿ 1 lžičku kyseliny citronové 1. Květy propláchněte, vložte je do hrnce a zalijte převařenou horkou vodou. Přidejte na plátky nakrájený
CÍSAŘ KAREL I. V BRANDÝSE NAD LABEM
epochanacestach.cz
CÍSAŘ KAREL I. V BRANDÝSE NAD LABEM
Město Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Modlitební liga císaře Karla za mír mezi národy, Řád sv. Jiří, evropský řád Domu habsbursko-lotrinského, Unie evropských vojensko-historických skupin a Národní technické muzeum Vás zvou na 24. ročník tradiční Audience u císaře Karla I. Audience proběhne v sobotu 16. května v Brandýs nad Labem-Staré Boleslavi. Akci již tradičně zahájíme přivítáním
Tajemný případ z Diablo Canyonu: Jak mohla žena tak náhle zmizet?
enigmaplus.cz
Tajemný případ z Diablo Canyonu: Jak mohla žena tak náhle zmizet?
  Kat Hammontre se vydala na túru se svými přáteli, ale po menší nehodě zůstává sama a čeká na pomoc. Když se skupina vrátí po stezce asi o 90 minut později, Kat a její pes Tootsie jsou nenávr
Řízek z Tritonu uhrane
iluxus.cz
Řízek z Tritonu uhrane
Nové české menu restaurace Triton, které šéfkuchař Tomáš Kohút představil počátkem května, je opět plné překvapení. Na to jsou hosté Tritonu už zvyklí. Nicméně jeden z chodů má takový náboj, že se mož
Původně lék na bolesti hlavy. Jak se z Coca-Coly stal symbol moderní kultury?
epochaplus.cz
Původně lék na bolesti hlavy. Jak se z Coca-Coly stal symbol moderní kultury?
Začíná jako podivný sirup z lékárny, který má pomáhat proti bolestem hlavy a nervům. Dnes ji znají lidé téměř v každém koutě planety a její červenobílé logo patří k nejslavnějším symbolům světa. Příběh Coca-Coly je směsí náhody, chytrého marketingu i amerického snu. A také důkazem, že někdy stačí jediná sklenice, aby se změnila historie. Když
Skrývá Krejčíková nového partnera?
nasehvezdy.cz
Skrývá Krejčíková nového partnera?
V životě herečky dobře známé ze seriálu Milionáři Anety Krejčíkové (35) je pravděpodobně nový muž! Po krachu vztahu s tělocvikářem Ondřejem Rančákem (41) působila docela bezradně. Stěží dokázala uživ
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
rezidenceonline.cz
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
Pokud váš trávník po zimě připomíná spíš flekatý koberec než lákavý zelený porost, není to náhoda. Jaro vždy nemilosrdně odhalí místa, kde plevel využil náskok, který získal ještě před začátkem sezóny. Dobrou zprávou je, že právě teď máte šanci změnit pravidla hry. Když půda volá o pomoc Důvod, proč se plevele na jaře chovají životaschopněji
Dobrodruh Čeněk Paclt v Austrálii našel zlato
historyplus.cz
Dobrodruh Čeněk Paclt v Austrálii našel zlato
Ozve se výstřel a zraněný levhart padne k zemi. „Díky bohu,“ uleví si Paclt a opatrně se ke zvířeti přiblíží. Levhart se však vzchopí, skočí po něm a popadne ho za levou ruku. Vyděšený muž odhodí ručnici, uchopí zvíře za krk a divoce s ním zápasí. Teprve po pár minutách se mu podaří povalit ho