Domů     Drsná a nádherná Sardinie
Drsná a nádherná Sardinie
27.5.2020

Bělostné pláže, azurová voda, báječné jídlo a pohostinní lidé. Je div, že tenhle ostrovní ráj ve Středozemním moři neobjevil masový turistický průmysl. A až budeme moci opět cestovat bez omezení, Sardinie by měla být ve vašem hledáčku.

Sardinie je nejkrásnější na jaře nebo na podzim. V dubnu, květnu, červnu a září se tu teploty pohybují kolem 20-25 stupňů a ubytování je tu daleko levnější než v sezoně. Také kempy jsou otevřené od května až do poloviny října.

V červenci a srpnu vás horko nažene na pláž – není to ta nejlepší doba na výlety do okolí. Hlavně starší lidé a děti mohou mít z vedra zdravotní potíže. V srpnu je v Itálii hlavní prázdninová sezona a je tu hlava na hlavě, od září je tu už zase klid.

Vyrazit můžete i v zimě

Zatímco u nás je příroda ponořená do hlubokého zimního spánku, tady už pomalu začíná jaro. Už na přelomu ledna a února se pole a louky probouzejí k životu. Něžné kvítky mandloní pokryjí celé pásy země jako růžová jinovatka.

Postupně se přidávají další a další stromy, keře a květiny, takže vydáte-li se na Sardinii na jaře, ocitnete se bez přehánění v kvetoucím ráji.

Přijedete-li sem v tuhle dobu, ať za relaxací, turistikou nebo třeba za golfem, nenechte si ujít místní speciality z mandlí nebo plodů jahodového stromu.

Rozhodně v některé místní restauraci ochutnejte báječné pečivo z mandlové pasty nebo zvláštní druh medu z jahodového stromu.

Půjčte si auto

Sardinie je velká, a tak jestli chcete vidět co nejvíc z její krásy, stojí za to, mít po ruce auto. Můžete samozřejmě jet vlastním a na ostrov se dostat trajektem. Pohodlnější variantou je ale půjčit si auto přímo na místě.

Zamluvit si vůz můžete samozřejmě už z domova, což by vás mělo vyjít přece jen levněji. Místní silnice jsou v dobrém stavu a bez poplatků a mimo sezonu budou celé (téměř) jen vaše. Hlavní město Cagliari spojuje s městem Olbia na severu dálnice.

Za koupáním

Plavat, potápět se, vyhřívat se na sluníčku, surfovat nebo se prohánět na plachetnici, toho všeho si tu můžete užít do sytosti. Písečné pláže a nebesky modrá voda na vás čeká třeba na jihovýchodním pobřeží Sardinie.

Objevovat můžete třeba osamělé pláže na Capo Carbonara. Sázkou na jistotu jsou pláže, které se táhnou od Torre delle Stelle přes Villasimius a Costa Rei až do Muravera.

Oristano, město karnevalu

Vydržíte-li na Sardinii v únoru, určitě se nevyhnete karnevalovému reji, který je tou dobou po celém ostrově v plném proudu. Třeba v Cagliari se nese v tradičním duchu: alegorické vozy, spousta konfet a místní v nádherných krojích.

Původní charakter sardinského karnevalu „Il Carnevale Barbaricino“ se dochoval především v horských regionech. Opravdu jedinečný a neobvyklý masopust uvidíte v Mamoiadě, Ottaně a Orotelli.

„Sartiglia“ v Oristanu je dokonce skutečný rytířský turnaj s prastarou španělskou tradicí. Oslava probíhá v historických kostýmech na Piazza del Domo. Maskovaní jezdci na koních v trysku nabodávají na dřevec malou hvězdu zavěšenou na laně vysoko nad dráhou. Tohle musíte vidět!

Citrony a pomeranče z Muravery

Na severu oblasti zvané Sarrabus, v údolí obklopeném kopečky, leží ráj citronovníků a pomerančovníků.

Místní citrony a pomeranče jsou proslulé po celém ostrově, stejně jako „Sagra degli Agrumi,“ festival citrusových plodů, který se tu koná každoročně v březnu nebo začátkem dubna.

Kdo chce ochutnat zdejší vynikající pomeranče, rozhodně by tohle místo neměl vynechat. Na jih od Muravery se táhnou písčité pláže, které nejsou přelidněné ani ve vrcholné sezoně: : Foce del Flumendosa, San Giovanni, Saline und Colostrai.

Jsou tu i lagunová jezera zvaná Stagni: Saline, Colostrai a Feraxi. S trochou štěstí tu uvidíte plameňáky, slípky zelenonohé a lysky černé.

Tulení jeskyně v Golfo di Orosei

K národnímu parku Orosei patří i bílé útesy Supramonte, spadající prudce do moře, a spousta malých písečných pláží, na které se dostanete jen obtížně – daleko jednodušší je doplout sem lodí z Cala Gonone.

Když už budete na vodě, možná mezi dvěma sousedními zálivy, Cala Fuili a Cala Luna, objevíte skrytou nádheru. Leží tu snad nejznámější sardinská jeskyně: Grotta del Bue Marino. Ještě v osmdesátých letech tu žili vzácní tuleni mniší.

Ti se bohužel odstěhovali neznámo kam, ale i tak stojí za to, si tuhle jeskyni s neuvěřitelně vysokými stropy prohlédnout. Prohlídka s průvodcem trvá asi půl hodiny a nejlepší je z lodi.

Tajemné nuraghi v Barumini

Sardinie má i tajemnou stránku. Rozhodně byste měli vidět některé z chmurných věží zvaných nuraghi:

starobylá civilizace, od níž Sardové odvozují svůj původ, zanechala po celém ostrově rozeseté podivné kamenné stavby, jakési pevnosti, jejichž smysl zatím nikdo nevysvětlil.

Jeden z nejzachovalejších komplexů nuraghi najdete blízko vesničky Barumini v jižní části země.

Za megality do Piscina Rei

Jen asi 200 metrů od pláže Piscina Rei, jižně od lagunového jezera, na vás dýchne historie: stojí tu nevelké, skoro jako lidská postava vypadající kameny z mladší doby kamenné, megality.

Některé jsou pobořené a vůbec ne v dobrém stavu a nikdo pořádně neví, k jakému účelu před zhruba pěti tisíci let sloužily. Pravděpodobně ale budete stát na místě, kde pradávní Sardové měřili pohyb hvězd. Další takové menhiry najdete i v Cuili Piras.

Italskou Sardinii, druhý největší ostrov ve Středozemním moři, leží jen pár kilometrů na jih od pirátského strova Korsiky. Od italské pevniny na severu a tuniského území na jihu ji dělí asi 200 km.

Ostrov je velký asi jako Morava a najdete tu pláže, zálivy i hory. Většina obyvatel mluví sardsky, jazykem podobným italštině, který se samostatně vyvinul z latiny. Dělí se na čtyři části: Cagliari, Oristano, Sássari a Nuoro. Hlavním městem je Cagliari.

Nechcete-li cestovat na vlastní pěst, specialistou na zájezdy na Sardinii je cestovní kancelář CK SARDEGNA TRAVEL, www.sardinie.cz.

Text: Kateřina Rodná

Foto: Shutterstock

Další článek
Související články
6.5.2025
Potřebujete si odpočinout? Zkuste vyrazit na Maltu, hlavní sezóna tu právě začíná, přitom tu ještě není tolik turistů, ale ani není ještě extrémní horko. A tak se dá vyrazit jak obdivovat památky, tak na túru na kole a dokonce si i zaplavat v neuvěřitelně čistém moři. Že je Marsaxlokk stále živým rybářským městečkem, o tom se můž
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč