Domů     Drsná a nádherná Sardinie
Drsná a nádherná Sardinie
27.5.2020

Bělostné pláže, azurová voda, báječné jídlo a pohostinní lidé. Je div, že tenhle ostrovní ráj ve Středozemním moři neobjevil masový turistický průmysl. A až budeme moci opět cestovat bez omezení, Sardinie by měla být ve vašem hledáčku.

Sardinie je nejkrásnější na jaře nebo na podzim. V dubnu, květnu, červnu a září se tu teploty pohybují kolem 20-25 stupňů a ubytování je tu daleko levnější než v sezoně. Také kempy jsou otevřené od května až do poloviny října.

V červenci a srpnu vás horko nažene na pláž – není to ta nejlepší doba na výlety do okolí. Hlavně starší lidé a děti mohou mít z vedra zdravotní potíže. V srpnu je v Itálii hlavní prázdninová sezona a je tu hlava na hlavě, od září je tu už zase klid.

Vyrazit můžete i v zimě

Zatímco u nás je příroda ponořená do hlubokého zimního spánku, tady už pomalu začíná jaro. Už na přelomu ledna a února se pole a louky probouzejí k životu. Něžné kvítky mandloní pokryjí celé pásy země jako růžová jinovatka.

Postupně se přidávají další a další stromy, keře a květiny, takže vydáte-li se na Sardinii na jaře, ocitnete se bez přehánění v kvetoucím ráji.

Přijedete-li sem v tuhle dobu, ať za relaxací, turistikou nebo třeba za golfem, nenechte si ujít místní speciality z mandlí nebo plodů jahodového stromu.

Rozhodně v některé místní restauraci ochutnejte báječné pečivo z mandlové pasty nebo zvláštní druh medu z jahodového stromu.

Půjčte si auto

Sardinie je velká, a tak jestli chcete vidět co nejvíc z její krásy, stojí za to, mít po ruce auto. Můžete samozřejmě jet vlastním a na ostrov se dostat trajektem. Pohodlnější variantou je ale půjčit si auto přímo na místě.

Zamluvit si vůz můžete samozřejmě už z domova, což by vás mělo vyjít přece jen levněji. Místní silnice jsou v dobrém stavu a bez poplatků a mimo sezonu budou celé (téměř) jen vaše. Hlavní město Cagliari spojuje s městem Olbia na severu dálnice.

Za koupáním

Plavat, potápět se, vyhřívat se na sluníčku, surfovat nebo se prohánět na plachetnici, toho všeho si tu můžete užít do sytosti. Písečné pláže a nebesky modrá voda na vás čeká třeba na jihovýchodním pobřeží Sardinie.

Objevovat můžete třeba osamělé pláže na Capo Carbonara. Sázkou na jistotu jsou pláže, které se táhnou od Torre delle Stelle přes Villasimius a Costa Rei až do Muravera.

Oristano, město karnevalu

Vydržíte-li na Sardinii v únoru, určitě se nevyhnete karnevalovému reji, který je tou dobou po celém ostrově v plném proudu. Třeba v Cagliari se nese v tradičním duchu: alegorické vozy, spousta konfet a místní v nádherných krojích.

Původní charakter sardinského karnevalu „Il Carnevale Barbaricino“ se dochoval především v horských regionech. Opravdu jedinečný a neobvyklý masopust uvidíte v Mamoiadě, Ottaně a Orotelli.

„Sartiglia“ v Oristanu je dokonce skutečný rytířský turnaj s prastarou španělskou tradicí. Oslava probíhá v historických kostýmech na Piazza del Domo. Maskovaní jezdci na koních v trysku nabodávají na dřevec malou hvězdu zavěšenou na laně vysoko nad dráhou. Tohle musíte vidět!

Citrony a pomeranče z Muravery

Na severu oblasti zvané Sarrabus, v údolí obklopeném kopečky, leží ráj citronovníků a pomerančovníků.

Místní citrony a pomeranče jsou proslulé po celém ostrově, stejně jako „Sagra degli Agrumi,“ festival citrusových plodů, který se tu koná každoročně v březnu nebo začátkem dubna.

Kdo chce ochutnat zdejší vynikající pomeranče, rozhodně by tohle místo neměl vynechat. Na jih od Muravery se táhnou písčité pláže, které nejsou přelidněné ani ve vrcholné sezoně: : Foce del Flumendosa, San Giovanni, Saline und Colostrai.

Jsou tu i lagunová jezera zvaná Stagni: Saline, Colostrai a Feraxi. S trochou štěstí tu uvidíte plameňáky, slípky zelenonohé a lysky černé.

Tulení jeskyně v Golfo di Orosei

K národnímu parku Orosei patří i bílé útesy Supramonte, spadající prudce do moře, a spousta malých písečných pláží, na které se dostanete jen obtížně – daleko jednodušší je doplout sem lodí z Cala Gonone.

Když už budete na vodě, možná mezi dvěma sousedními zálivy, Cala Fuili a Cala Luna, objevíte skrytou nádheru. Leží tu snad nejznámější sardinská jeskyně: Grotta del Bue Marino. Ještě v osmdesátých letech tu žili vzácní tuleni mniší.

Ti se bohužel odstěhovali neznámo kam, ale i tak stojí za to, si tuhle jeskyni s neuvěřitelně vysokými stropy prohlédnout. Prohlídka s průvodcem trvá asi půl hodiny a nejlepší je z lodi.

Tajemné nuraghi v Barumini

Sardinie má i tajemnou stránku. Rozhodně byste měli vidět některé z chmurných věží zvaných nuraghi:

starobylá civilizace, od níž Sardové odvozují svůj původ, zanechala po celém ostrově rozeseté podivné kamenné stavby, jakési pevnosti, jejichž smysl zatím nikdo nevysvětlil.

Jeden z nejzachovalejších komplexů nuraghi najdete blízko vesničky Barumini v jižní části země.

Za megality do Piscina Rei

Jen asi 200 metrů od pláže Piscina Rei, jižně od lagunového jezera, na vás dýchne historie: stojí tu nevelké, skoro jako lidská postava vypadající kameny z mladší doby kamenné, megality.

Některé jsou pobořené a vůbec ne v dobrém stavu a nikdo pořádně neví, k jakému účelu před zhruba pěti tisíci let sloužily. Pravděpodobně ale budete stát na místě, kde pradávní Sardové měřili pohyb hvězd. Další takové menhiry najdete i v Cuili Piras.

Italskou Sardinii, druhý největší ostrov ve Středozemním moři, leží jen pár kilometrů na jih od pirátského strova Korsiky. Od italské pevniny na severu a tuniského území na jihu ji dělí asi 200 km.

Ostrov je velký asi jako Morava a najdete tu pláže, zálivy i hory. Většina obyvatel mluví sardsky, jazykem podobným italštině, který se samostatně vyvinul z latiny. Dělí se na čtyři části: Cagliari, Oristano, Sássari a Nuoro. Hlavním městem je Cagliari.

Nechcete-li cestovat na vlastní pěst, specialistou na zájezdy na Sardinii je cestovní kancelář CK SARDEGNA TRAVEL, www.sardinie.cz.

Text: Kateřina Rodná

Foto: Shutterstock

Další článek
Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale